www.svethardware.cz
>
>
>
>

Domov na Marsu podle NASA: obydlí z ledu

Domov na Marsu podle NASA: obydlí z ledu
, , aktualita
NASA představila návrh na obydlí, které by se mohlo v budoucnu realizovat na Marsu. Tvoří ho i ochranná vrstva ledu, která má za úkol chránit obyvatele rudé planety před nehostinným prostředím.
K oblíbeným
reklama
Ohledně dobývání Marsu má už mnoho lidí své plány. A když už na rudou planetu vstoupí lidská noha, bude přirozené postupně začít s kolonizací planety, jako se to plánuje. Je zřejmé, že toto jsou ještě plány poměrně hodně do budoucna, ale první lidé by se na Mars měli podívat už ve dvacátých letech tohoto století. Elon Musk se svou soukromou společností SpaceX už tak plánuje učinit dokonce v roce 2025. Není tedy divu, že vznikají návrhy na to, jak budou taková obydlí na pro nás nehostinné planetě vypadat.

Budovy postavené na Marsu musí ochránit své obyvatele před veškerými nástrahami okolního prostředí, jako jsou například extrémní teploty či kosmické záření, před kterým atmosféra Marsu moc nechrání. Vědci z NASA Langley Research Center přišli se svým řešením obydlí pro budoucí lidi na Marsu. Nazývá se Mars Ice Home a svým tvarem připomíná torus.

Konstrukce bude sestávat z velké nafukovací obytné části, která bude mít plášť z ledu. Takovéto řešení má své nesporné výhody, protože při přepravě na Mars nebude vážit tak moc a navíc se budou používat zdroje vody přímo z rudé planety, velká ložiska vodního ledu se nacházejí i blízko povrchu. Na výrobu obydlí by měla být použita i technologie 3D tisku, což přispěje i k nižší ceně. Přímo na Marsu se konstrukce jednoduše postaví s pomocí speciálních robotů a následně se plášť naplní vodou. Obydlí by zároveň mohlo sloužit i jako skladovací nádrž na vodu, která by mohla být převedena na raketové palivo pro Mars Ascent Vehicle.

Plášť z ledu by měl především sloužit jako dobrá ochrana proti kosmickému záření, které představuje jedno z největších rizik dlouhodobého pobytu na Marsu. Kromě zvýšeného rizika rakoviny by bez ochrany mohli obyvatelé rudé planety trpět i akutní nemocí z ozáření. Led zároveň nebrání průchodu světla, takže se lidé nebudou cítit jako v jeskyni. Na tepelnou izolaci by měla být použita vrstva oxidu uhličitého, který je také možné najít přímo na planetě.

Zatím se však jedná jen o jeden z mnoha konceptů NASA, projekt Mars Ice Home má i své mouchy. Odborníci na těžbu zdrojů na Marsu prohlašují, že hlavní nevýhodou bude doba, za jakou jsme schopni získat potřebné množství vody z planety, mělo by se jednat až o 400 dní na jednu stavbu. Objevily se i jiné návrhy na stanici na Marsu, které by ale vyžadovaly vyhloubení jámy, aby mohly být umístěny pod povrchem. Toto nadzemní obydlí je oproti tomu mnohem jednodušší na postavení.

Výzvu pro vědce představuje i volba materiálů, ze kterých by byl zbytek obydlí vyroben. Je totiž důležité, aby stanice vydržela v drsném prostředí na Marsu mnoho let. Jestli se však projekt Mars Ice Home skutečně dočká realizace a především kdy se tak stane, je zatím otázkou.

Zdroje: engadget.com, NASA
reklama
Nejnovější články
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
Včera, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
Včera, aktualita, Jan Vítek
Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři
V poslední době bylo vedení společnosti Activision Blizzard kritizováno za to, jak přehlíží a někdy dokonce aktivně kryje či podporuje případy sexuálního obtěžování na pracovišti. Firmu začali už i opouštět sponzoři.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD
Po delší době se podíváme na vývoj prodejů velkého německého obchodu Mindfactory, který tvoří podrobné statistiky. Ukazuje se tu pár zajímavých údajů o tom, jak se změnil DIY trh během prvního pololetí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX
Nejen Blue Origin a Virgin Galactic poletí s civilisty do Vesmíru. Podobný projekt chystá i SpaceX, jeho cílem je ale kroužení na orbitě po několik dní. Výsledkem však bude 5dílný dokument Countdown: Inspiration4 Mission To Space.
Včera, aktualita, Milan Šurkala