reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučené PC sestavy: prosinec 2013

16.12.2013, Jan Vítek, návod
Doporučené PC sestavy: prosinec 2013
V našem pravidelném seriálu s doporučenými sestavami se i tento měsíc podíváme na námi doporučené konfigurace, jež jsou vhodné pro různá využití. Začneme levným kancelářským počítačem, přehoupneme se přes domácí a herní až po high-end.

Nettop a All-in-One


Pokud zvažujete koupit zcela základní sestavu, je třeba se zamyslet, zda se vám nevyplatí tzv. nettop. Zjednodušeně řečeno jde o notebook bez displeje a klávesnice. Tyto počítače obvykle poskytnou stejnou službu jako notebooky a hodí se pro uživatele, kteří si chtějí pustit večer nějaký seriál, zkontrolovat poštu či psát dokumenty. Výkon těchto nettopů obvykle nestačí na moderní hry, ale postarší či internetové hry si na něm zahrajete stejně dobře jako na velkém počítači.

V případě počítačů All-in-One jde o to, že dostaneme celkové řešení včetně monitoru a často i s klávesnicí a myší. Už dávno není pravdou, že jde o obdobu nettopů, čili o málo výkonné počítače. Nové modely dokáží nabídnout velmi výkonné vícejádrové procesory, pouze se obvykle spoléhají na integrovanou grafiku nebo méně výkonnou mobilní kartu. Jedná se tak spíše o kancelářská zařízení, u nichž je důležitý také stylový vzhled. A v tom vynikají především tradiční výrobci PC, jako je Dell, Lenovo či HP.


Co zvážit před koupí?


Hlavní je třeba si ověřit operační systém, jelikož často není obsažen z důvodu co nejnižší ceny, popř. je obsažena nějaká zdarma šiřitelná distribuce Linuxu. Pokud jste zvyklí na Windows a výrobce vám jej nabídne za slušnou cenu, nechte si jej předinstalovat. Můžete si do počítače doinstalovat tzv. Windows MCE (Media Center Edition), resp. doplněk Media Center. Pokud si pak pořídíte dálkový ovladač (pozor na přítomnost IR přijímače v nettopu), můžete nettop využít i jako multimediální centrum k televizi. Dále se poohlédněte po klávesnici a myši, ideálně po bezdrátových variantách, pokud chcete počítač využívat i jako multimediální centrum.

Pokud chcete nettop jen na psaní textu a k poslechu hudby, bohatě stačí nějaký extrémně levný model s procesorem Intel Atom. Ten má nízkou spotřebu, ale i nízký výkon. Pro plnohodnotnou práci je už lepší se poohlédnout po procesoru Intel Celeron či dokonce Intel Core (např Core i3 či i5). I přestože Intel Atom nemá vysoký výkon, může pro nettop bohatě stačit. Film si na něm pustíte, jednoduchou webovou hru také. Navíc je nettop prakticky bezúdržbový.

Vynecháme neúplná řešení v podobě barebone (osazené jen základní deskou, procesorem a grafickou kartou, ostatní je třeba dokoupit.). Podíváme se jen na kompletní řešení.


Nettop univerzální - Lenovo IdeaCentre Q190


Ideální pro využití jako domácí psací stroj a současně poskytuje i dost výkonu pro přehrávání HD filmů a hraní základních her. Navíc je v balení i miniaturní klávesnice s trackpointem pro pohodlné ovládání např. z gauče. Nemusíte si téměř nic dokupovat. Samozřejmě pro pohodlné psaní je lepší plnohodnotná USB klávesnice a myš. Pokud chcete domácí počítač, který sem tam přesunete k televizi pro sledování HD filmu a současně nepotřebujete výkon, je toto Lenovo ideální. Novější verze Q190 je dodávána s operačním systémem Windows 8.1.
 
Do dubna jsme doporučovali univerzální nettop LenovoIdeaCentre Q180

Tento nettop je ideální pro využití jako domácí psací stroj a současně poskytuje i dostatek výkonu pro přehrávání HD filmů a hraní základních her. Navíc v balení naleznete i miniaturní klávesnici s trackpointem pro pohodlné ovládání např. z gauče. Nemusíte si téměř nic dokupovat. Samozřejmě pro pohodlné psaní je lepší plnohodnotná USB klávesnice a myš. Pokud chcete domácí počítač, který sem tam přesunete k televizi pro sledování nějakého HD filmu a současně nepotřebujete výkon, je toto Lenovo ideální. Pozor však na fakt, že se běžně dodává bez operačního systému.


Nettop výkonnější - Lenovo ThinkCentre M93p Tiny


Tento nettop obsahuje procesor Intel Haswell i7 na 2,5 GHz (3,7 GHz Turbo), díky čemuž jde o velmi výkonný stroj, který se hodí i na grafickou práci. Sice obsahuje pouze 8GB SSD spojený s 500GB plotnovým diskem, ale i tak jde o slušné řešení. O grafickou část se stará integrovaná grafika Intel HD 4600. Bohužel trochu zamrzí pouze 4 GB operační paměti. Pokud hodláte pracovat s nějakou náročnější grafikou, přikupte si operační paměť. Předinstalované jsou Windows 7 a současně dostanete upgrade na Windows 8, díky čemuž se můžete rozhodnout až po nákupu, s jakým systémem budete pracovat.


.

 

Do července jsme doporučovali výkonný nettop Fujitsu Esprimo Q910

Nettop od Fujitsu s označením Esprimo Q910 je osazen již plnohodnotným notebookovým procesorem, který se může měřit výkonem i s desktopovými procesory. Takt 1,6-2,9 (Core i5 3470T Ivy Bridge) GHz a 4 GB operační paměti jsou dostatečné i pro náročnější aplikace. Pokud tedy hledáte malý počítač pro občasné zpracování fotek z dovolené a současně nehodláte investovat mnoho prostředků do stolního počítače, je tento Fujitsu zcela ideální. Navíc je v základu vybaven už operačním systémem Windows 7 Professional (některé varianty už přímo Windows 8), který můžete jednoduše upgradovat na Windows 8 za cenu 15 €.Do dubna jsme doporučovali výkonný nettop Fujitsu Esprimo Q900

Nettop od Fujitsu s označením Esprimo Q900 je osazen již plnohodnotným notebookovým procesorem, který se může měřit výkonem i s desktopovými procesory. Takt 2,5 GHz a 4 GB operační paměti jsou dostatečné i pro náročnější aplikace. Pokud tedy hledáte malý počítač pro občasné zpracování fotek z dovolené a současně nehodláte investovat mnoho prostředků do stolního počítače, je tento Fujitsu zcela ideální. Navíc je v základu vybaven už operačním systémem Windows 7 Professional, který můžete jednoduše upgradovat na Windows 8 za cenu 15 €


.Nettop konfigurovatelný - Zotac ZBOX Nano AD12-BE


V elegantní malé krabičce se skrývá téměř hotový počítač. Obvykle stačí osadit jen pevný disk, nainstalovat systém a můžete pracovat. K počítači je dodáván i dálkový ovladač, a tak jej lze využít i jako multimediální centrum, což hodně lidí ocení.Do července jsme doporučovali konfigurovatelný nettop Zotac ZBOX Nano VD01-E.Dell Vostro 270ST


V tomto Dellu najdete i "obyčejný" Intel Pentium G645, ale klidně i Core i5 3450S. Výběr tedy máte velký a s cenou od cca 13 000 po 21 000 máte i slušný prostor pro rozhodování. K nettopu dostanete i klávesnici a myš, navíc je zde pro Dell typická záruka NBD (Next Business Day). Doporučujeme jej od ledna.All In One - Lenovo IdeaCentre C340


Poslední variantou je plně vybavený nettop. To znamená, že si jej koupíte, připojíte kabel a můžete pracovat. V základu je totiž monitor, klávesnice i myš. Tento trend kdysi nastolila firma Apple, dnes jej však přebírá spousta dalších firem, např. i Lenovo s IdeaCenter C340. Doporučujeme jej od dubna.

All In One - Lenovo IdeaCentre A730


Atraktivní design a QHD rozlišení (2560×1440 při 27"). Navíc je celý displej dotykový a lze jej položit hranou na stůl. V počítači je procesor Intel Core i7 s 8 GB operační paměti. Místo použití klasického pevného disku je zde hybridní v kombinaci 1TB magnetického disku a 8GB SSD. Těch 8 GB se sice jeví jako málo, ale záleží, jak si s tím onen disk poradí. Doporučujeme jej od června.


 
 

Klávesnice a myš


Záleží na způsobu používání. V případě náhrady psacího stroje (např. pro spisovatele je nettop zcela ideální) si zvolte velmi kvalitní drátovou klávesnici, nejlépe mechanickou. Budete odměněni velmi příjemným stiskem a dlouhou životností. Pokud chcete kvalitu za rozumnou cenu, jeví se velmi dobře SteelSeries 6Gv2, ovšem pro psaní se bude hodit spíše nějaká klávesnice dostupná i s tlačítky Cherry MX Blue, čili například Tesoro Durandal G1N. Nevýhodou je i vyšší cena, ale za kvalitu se platí. Pokud chcete levnější variantu, je ideální set Logitech Desktop MK120, popřípadě její varianta "for business", která má dlouhý levý shift a jednořádkový enter (na obrázku).

Pokud chcete nettop využívat i jako domácí centrum zábavy k televizi, sáhněte po bezdrátové variantě. V tom případě zvolte např. set Microsoft Wireless Desktop 3000, který má výhodu v tom, že myš používá technologii Bluetrack s modrou LED, jež funguje na více površích, což se v obývacím pokoji hodí.


Monitory


Pro výběr monitoru nahlédněte do nejnovějšího dílu z našeho seriálu s doporučenými monitory.


Tiskárny


Pro výběr tiskárny nahlédněte do našeho článku s doporučenými tiskárnami.


Repro


Sice si nettop často připojíte k domácí Hi-Fi soustavě, ale pokud bude sloužit jen jako kancelářský počítač, malé repro přijde vhod, přičemž v takovém případě jsou lepší kvalitnější 2.0, resp. 2.1 reproduktory, než stejně drahé soustavy 5.1/7.1. Dobře poslouží i na první pohled obyčejné Creative Labs T10. Pokud hledáte opravdu přenosný zvuk a jde vám spíše o to, abyste rozuměli hlasu ve zprávách, je ideální nějaký model s BlueTooth a s baterií, např. malinký Logitech mini Boombox.


reklama