reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučené PC skříně - prosinec 2012

21.12.2012, Jan Vítek, článek
Doporučené PC skříně - prosinec 2012
Počítačové skříně jsou věčné téma, a proto se nyní podíváme na to, co nového se objevilo letos na podzim, který už nyní přechází v astronomickou zimu. Výrobci pokračují v trendu herních skříní vybavených pro instalaci co nejvíce ventilátorů, ale jsou i jiné.
V tomto seriálu se tedy budeme zabývat především firmami, které mají co nabídnout, čímž rozhodně nemám na mysli portfolia skříní za pár stovek, jež se snaží vypadat moderně, ale ve skutečnosti jde o stále ty samé krabice s plechy o tloušťce papíru, na nichž se obměňují pouze plastová čela. To je však často bohužel problém i u renomovaných výrobců a rozhodně bych v tom neviděl nic špatného, kdyby ovšem takové obměny byly tvořeny citlivě, čili aby nešlo jen o bohapusté spojení dvou částí, které k sobě funkčně nesedí.

Cílem tohoto přehledu proto bude podávat informace o zajímavých počítačových skříních, a ne mapovat celý trh, jelikož to není možné a ani žádoucí. Poukazovat budeme na zaběhnuté matadory, ale i na nové produkty.


Změny v tomto vydání

  • Střední skříně (Middle Tower): upraven záznam o SilverStone Raven RV03, SilverStone Precision PS06 nahrazen modelem CM Storm Scout 2
  • Skříně pro malé desky a HTPC: přidán model BitFenix Prodigy


Podzimní novinky a trendy


Dnes jde o 4. díl seriálu, ale trendy stále zůstávají v podstatě stejné. V této době stále převládá vzor, který se týká klasických věží, čili skříní typu Tower. Tento trend se dá shrnout pomocí několika hesel:
  • barvený interiér (většinou černě)
  • spodní pozice zdroje
  • vrchní pozice pro ventilátory
  • otvory pro hadičky vodního chlazení
  • otvor v trayi pro přístup k chladiči CPU
  • další otvory v trayi pro vedení kabelů (cablemanagement)
  • snaha o tlumení vibrací pevných disků
  • bezšroubkové uchycení disků/SSD/optických mechanik

Však se zkuste sami podívat na naše poslední aktuality a recenze a uvidíte. Někteří výrobci rovnou rezignovali na uvádění zbrusu nových modelů a designů a v řadě případů se spokojili s nabídkou různě zbarvených, ale jinak stále stejných modelů, přičemž ale stále převládají černé, nebo alespoň tmavě šedé modely. Stále více se však objevují malé skříně, za což může také vzrůstající počet malých základních desek. Je to především formát Mini-ITX, který se stále více prosazuje.

Takže co konkrétně se nám urodilo nového? Hned na úvod je to právě jeden z bílých modelů, a sice Enermax Ostrog ECA3250-WB, čili pouze jinak zbarvená variace na původní model.

Barva je tak bohužel to jediné, co nás na tomto modelu dokáže opravdu zaujmout. Jinak jde o přehlídku již dlouho zavedených prvků v klasické skříni MidiTower, která nabídne možnost instalace sedmi ventilátorů, což pochopitelně nelze všechno rozumně využít. Nacpat je tam pochopitelně můžete, ale přínos takové akce je velmi diskutabilní.Pokud byste chtěli spíše menší skříň, která by však také zvládla výkonné sestavy, pak takovou nabízí i SilverStone v podobě své SG09. Ta je připravena pro desky Micro-ATX a Mini-ITX a nabídne prostor pro vysoké procesorové chladiče i dlouhé grafické karty. Nezapomnělo se ani na chlazení, jak ukazuje fotografie interiéru.

 


Stále se objevují také nové skříně jako nedávno recenzovaný Corsair Carbide 200R, které se snaží tlačit cenu herních skříní stále níž a níž. Ono je to celkem snadné, když od herních skříní se dnes dle výrobců očekává především milion ventilátorových pozic a dost místa pro vysoké procesorové chladiče, radiátory vodního chlazení a dlouhé grafické karty, protože to dohromady skoro nic nestojí. Problém je, že se tím skříně degradují na děravé cedníky, jejichž úkolem je pouze držet sestavu jakž takž pohromadě.

 Cooler Master HAF-XB


Další malou skříní je Cooler Master HAF-XB, kterou můžeme zařadit mezi tzv. kostky. Jde o pokračovatele dobře známé řady skříní HAF (High AirFlow), který je i přes své nízké tělo schopný poskytnout dost prostoru i pro velmi výkonný počítač. My jsme si však v recenzi vyzkoušeli jiné modely, a to BitFenix Prodigy a Xigmatek Gigas - obě s výkonnou sestavou založenou na malé základní desce Mini-ITX.

 


Své zmrtvýchvstání letos zažila také firma Nanoxia, která nejdříve začala s průběžnou masáží médií o nové skříni Deep Silence 1, aby nakonec bylo ticho po pěšině a firma hned poté ohlásila novou verzi Deep Silence 2. Jedná se o skříně, při jejichž navrhování se Nanoxia bezesporu inspirovala v produkci firmy Fractal Design. Výrobci skříní od sebe opisují běžně, a tak je jen dobře, že někteří nedělají stále dokola variace na téma herní skřín, ale také na téma tichá skříň, které prosazuje právě Fractal Design.

S tím konečně začala také firma Scythe, která uvádí na trh model Monobox. U té je podoba se skříněmi Fractal Design, především tedy s řadou Define, naprosto nepřehlédnutelná. Jde především o zpracování předního panelu, ventilátory s bílými rotory nebo i použití hluk tlumících materiálů.

Pak můžeme zmínit jako zajímavou novinku model Xigmatek Talon, který se snaží zaujmout tím, že je nakloněný mírně dopředu. Tím se má dle představ výrobce znatelně vylepšit chlazení, o čemž bych tedy osobně velmi pochyboval. Otázkou je pak vliv na pevné disky, které by dle jejich výrobců měly pokud možno ležet rovně nebo nastojato.

A nakonec se již v únoru 2013 dočkáme nové verze skříně Fractal Design Define XL s označením R2. První verzi máme v našem přehledu jako jeden z doporučených Big Towerů a dle očekávání půjde pouze o mírně inovovaný model, což bylo už na čase, když původní verze je na trhu již přes dva roky.
reklama