www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Drift ovladačů Sony DualSense je reálný problém, který jen tak nezmizí

Drift ovladačů Sony DualSense je reálný problém, který jen tak nezmizí
, , aktualita
Nedávno jsme přinesli zprávu, dle níž si čerství majitelé konzolí Sony Playstation 5 stěžují na nepříjemný drift ovladačů DualSense. Na ty se konečně podívali na stránkách iFixit, aby se ukázalo, co za tím vězí. 
K oblíbeným
reklama
Samovolně driftuje nejen Frištenský, ale nově také ovladače Sony DualSense, a to samozřejmě ne ony samy. Jde jednoduše o to, že ovladač snímá pohyb i v případě, kdy je zcela v klidu, takže nám může neustále hýbat s postavou nebo měnit úhel pohledu, aniž bychom o to stáli a je zřejmé, že hrát s takovým ovladačem je utrpení. Slovy pravého zástupce PC Master Race: to nám díky klávesnici a myši opravdu nehrozí. 
 
 
Na serveru iFixit se tak podívali novému ovladači DualSense na zoubek, respektive na tlačítka a snímače, na což se ostatně od minulého týdne čekalo. Jde o dva malé analogové ovladače pro palce, čili v podstatě joysticky, jejichž kvalita zpracování už firmě Sony vykoledovala hromadnou žalobu. A dle informací od iFixit si ji snad i zaslouží, neboť dle rozborky ovladače DualSense byl pro joystick použit hardware, o němž se dávno ví, že může trpět driftem. 
 
 
Joystickový snímač vytvořila známá společnost Alps, která se na výrobu podobného hardwaru  specializuje. Radioamatéři se často setkávají s jejími mikrospínači a my dobře známe také její klávesnicová tlačítka. Dle iFixit byl přitom stejný či velice podobný modul využit už několikrát dříve, a to mimo jiné v DualShock 4 či v ovladačích pro Xbox One. 
 
Člověk vyzbrojený jen malou páječkou přitom nemá šanci tyto moduly snadno odpájet a na iFixit využili tradiční postup, a to horkovzdušnou pistoli. Mohli tak rozebrat jeden z modulů, které snímají pohyb prostým způsobem, a to pomocí klasických potenciometrů. Potřebují tak logicky dva, jeden na každou osu, přičemž potenciometry mění svůj odpor, a to v tomto případě v závislosti na poloze ovladače. Dle toho, jak svým odporem mění hodnotu přivedeného napětí, se pak určí i míra vychýlení páčky. 
 
 
Potenciometry jsou zde axiální, čili otočné a ne lineární, neboli posuvné a využívají tvarovaný kovový plátek kroužící po uhlíkové dráze, s níž má plátek jeden styčný bod a změnou jeho polohy se zde mění výsledný odpor. Uprostřed mechanismu je ještě mikrospínač (pro stisk joysticku) s hlavní páčkou na pružině, která ovladač vrací do výchozí polohy.
 
Co ale způsobuje onen nechtěný drift? Vypadá to, že jde právě o životnost zvolených potenciometrů, která byla na iFixit dle oficiálních údajů výrobce vypočítána na 140 až 210 dní (dle herních žánrů), a to za předpokladu, že hrajeme v průměru 2 hodiny denně. Čili pokud je někdo zavřen doma a intenzivně hraje, což vzhledem k zimnímu období v pandemii nebude nic výjimečného, může klidně hrát třeba pětkrát tolik a ovladač odrovnat za měsíc až dva. 
 
Dle zveřejněných závěrů to tak vypadá, že ovladačům DualSense pomůže leda nová revize využívající jiné senzory a lze se připravit na to, že problémů s již prodanými kusy bude přibývat, jak se budou potenciometry v senzorech opotřebovávat a selhávat. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala