Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od DrZelenka
A k čemu tohle varování je? Nenašel jsem nikoho, pro koho by to mělo sebemenší smysl.

Když jsem se ptal ze zvědavosti ve svém okolí ­"běžných uživatelů­", tak netušili co to cookie je, varování jen bezmyšlenkovitě odklikávají a je to pro ně ­"otravná reklama­". NIKDO nevěděl k čemu to je dobrý a ani to vědět nechtěl.

Co se týče lidí z oboru, tak sice vědí o co jde, ale je jim to jedno ­(a těch pár, co jim cookies vadí mají vlastní systém na jejich blokování­).

Takže to vypadá, že jen někdo chtěl práci, tak si ji vytvořil. A teď je jeho náplní práce hlídání tohohle nesmyslu.
Odpovědět2  0
Pracoval jsem v telekomunikacích a vysoké rychlosti mají více důvodů.

1. ­(hlavní­) Marketing prodává ­- 50 je víc, než 20. Takže se nabídne 50 s tím, že to většina nevyužije.
2. Pohodlí ­- Lidem stačí bohatě něco okolo 10Mbit, ale jakmile vyjde hra na Steamu, tak ji dotyčný chce hned. Nechce čekat celý den na 10Mbit lince, když to na 100Mbit lince má za pár hodin. Nádherně jsem to viděl u všech vyšších tarifů ­- nikdo to nevyužíval soustavně, ale všichni jeli jen nárazově.
3. Uživatel většinou stáhne stejné množství dat bez ohledu na rychlost ­(několik videí, hru a pár filmů­). Takže buď vytěžuje síť málo, ale dlouho, nebo hodně, ale krátce. Z hlediska poskytovatele je lepší to pustit rychle a hned a o chvilku později obsloužit druhého. V případě souběhu tu je agregace a každý pojede poloviční rychlostí.

Takže pokud není průser typu korona, tak podobné kalkulace s nedostatečnou páteří nikdo nepozná. A v případě, že se páteř blíží k limitu, tak není problém ji vklidu navýšit. Ale nesmí jít vytížení z 50% na 90% během týdne ... navíc moduly do switchů stojí 6 místné částky, takže to nejsou zrovna ­"skladovky do druhého dne­".
Odpovědět0  0
A ty chodíš do práce proč? Taky jen kvůli výplatě ... jakmile by jsi přestal dostávat výplatu, tak přestaneš pracovat. Takže asi tak :)
Odpovědět0  0
A proto se vyplatí veřejná IP adresa + lokální server na ovládání. Aspoň malý NAS má každý ­"hračička­", nebo fanda technologií, takže to stojí jen trochu času :­)

Cloudu u googlu, FB, ... se dá tak nějak trochu věřit, ale ve chvíli, kdy si cloudové služby zakládá firma, co se specializuje na světla, tak tam tu důvěru v kontinuitu projektu nemám a nikdy mít nebudu ...
Odpovědět0  0
Ve chvíli, kdy se pracuje s cenou elektřiny, tak to rozhodně není zajímavější, než RPi. Hlavně to má úplně jinou cílovou skupinu, takže to nejde porovnávat.

V porovnání s Intel­/AMD to ­(bez 7nm výrobního postupu­) taky nebude moc zajímavé ­- celková cena ­(pořizovací + cena provozu­) bude díky vysoké spotřebě vyšší.

Je to ale zajímavý vstup ­- teď se to naučí a příští verze by mohla být konkurenceschopná ­(nebo se tomu přiblížit­).
Odpovědět0  0
"Situace byla taková, že raketa po startu překonala >> rychlost vzduchu << ..."
Odpovědět1  0
Mám 8750H a nedá se to na plný výkon uchladit ­(Dell G5­). Ty i9 s 8 jádrama si nedokážu představit ...
Odpovědět4  0
Stačí se podívat jak intel neměl problém najednou zlevnit o 50% po vydání Zen 2 CPU. Jen tak dál, třeba donutí intel inovovat ­(už musel navýšit počet jader, teď se ještě zbavit starého 14nm postupu)
Odpovědět4  1
Montoval jsem přípojky a zákazník i kdyby měl připlatit jen 50Kč, tak si v 95% případů vezme 100Mbit. Běžný uživatel internetu má problém koupit 100Mbit switch za pár korun a přemýšlí jak to všechno napojit na starý 2,4Ghz AP ­(zmínit se o koupi 2,4­/5Ghz AP, nebo doporučit druhé AP na dopokrytí domu, tak mě rovnou vyhodí­).

A z lidí, co by si 2,5Gbit koupili to stejně velká část reálně nevyužije ­(koupí to pro radost z nové technologie, nebo protože marketing­).

Navíc ani současné Gbit switche neumí pracovat s plným FD Gbitem, nebo přechodem 100Mbit­/1Gbit ­(jakmile se to zatíží menšíma packetama z více zdrojů, tak levné switche okolo 1500Kč dělají šílený věci­). Na vyšších rychlostech se tento problém projeví ještě víc a musí se to řešit ­(lepší CPU, buffery, ... tzn vyšší cena­).

Cena 2USD je pouze přechod 2,5Gbit ­- CPU. Ten čip nic neumí, všechno řeší procesor PC. Ve switchích musí být čip s procesorem a to je trochu jiná cena.
Odpovědět0  0
Win10 máme ve firmě na stovkách PC a většinou je problém v SW­/mezi židlí a počítačem, ne v OS.

Spíš jde o to, že OS človek koupí na PC jednou a za 5­-7 let ho vyhodí i s počítačem. Takže řekněme 2000 za celou dobu životnosti PC. Ale když si uživatel koupí Office 365, tak je to za stejnou dobu 7 500 ­- 10 000K na předplatném.

Stejně tak ve firmě některé pobočky zaplatí za prodlouženou podporu starých Win Server, protože nestihli přejít včas na novou verzi. A tahle podpora stojí víc, než nová licence ­(která se za rok stejně bude muset koupit­). Další zdroj jsou reklamy, ...

MS se probral, zjistil, že na podpoře a dodatečném SW se vydělá výrazně víc a znova se ­"učí vydělávat­".
Odpovědět4  1
Už takhle se jedná o minimálně 50% nárůst oproti tomu, co bylo ­(Ryzen 5 s 6C­/12T vs. původní i5 s 4C­/4T­). Stejně tak Ryzen9 12C­/24T za $500 je ohromný nárůst hrubého výkonu za velmi rozumnou cenu ­(nejlevnější i9 10C­/20T s taktem okolo 4Ghz je za $900)
Odpovědět2  0
Není to detail, spousta lidí má velký data. V mém případě hlavně desítky image disků ­(zálohy mám v podobě image ­- tzn je mi jedno, jak měl dotyčný velký soubory, pro mě to je jeden soubor o velikosti 50­-500GB­).

Těch 150GB fotek co tu mám ­(a co se nebude kopírovat ­"plných­" 200MB­/s­) mě nepálí, to se překopíruje hned. Stejně tak systém ­(do 20GB­), dokumenty ­(jednotky GB­) atp. Ale natočený videa ­(minimálně pár set MB­/video­), filmy ­(7+GB­/film­), obrazy disků a jiný soubory ­(který zabírají většinu místa­) už se kopírují plnou rychlostí disku.

Pokud ty nedokážeš využít potenciál sítě rychlejší než 1Gbit neznamená, že to nedokáže někdo jiný. Rozhodně to nebude mainstream pro masy, ale pro spoustu lidí to bude ideální mezistupeň mezi nedostačujícím Gbitem a zbytečně drahou a složitou optikou ­(pokud to nezabijou nesmyslnou cenou, jako 10Gbit metaliku­).
Odpovědět1  0
Párkrát měsíčně. Při ceně do 4000 za switch a 1500 za síťovku bych to bral všema deseti a bez rozmýšlení.

A mě Gbit rozhodně omezuje, některý práce by mi to zrychlilo i dost výrazně ­- jak jsem psal, většina dat jsou velké soubory.

Případně ve fabrikách by to určitě dost lidí uvítalo ­- optický propoje nejsou zrovna levný.
Odpovědět0  0
Stačí když se někomu rozsype PC ­- než se v tom začnu hrabat, tak dělám obraz disku a když má někdo na systémovém oddílu v dokumentech 1TB dat, tak se vyšší rychlost hodí ­(v 95% případů filmy, ale jsou to soukromý data a šťourat se v nich nebudu­).

Zrovna před 14 dny jsem tu měl HDD s 2TB dat, kterej majitel naformátoval ­- tzn recovery, pak ty 2 TB dat narvat na NAS, roztřídit a celý 2TB poslat zase zpátky na HDD. Zde bych 2,5Gbit síť dost uvítal, do budoucna ­(až budou rychlejší HDD, nebo povýším RAID­) klidně i těch 5Gbit.
Odpovědět0  0
Zajímavé ­(HDD mají běžně rychlosti 130+MB­/s ­- pro NASy ideální­), ale vše je o ceně. 10Gbit stojí 10 000 za síťovku + víc než 20 000 za switch. Rád bych víc než Gbit, ale 30 000 za připojení NASu ­(1 síťovka + switch­) mě totálně odradilo.

Jestli nebude stát switch do 5000 a síťovka cca 2000, tak to nikdo moc kupovat nebude. To už radši natáhnu optiku.
Odpovědět1  0
Na YT jsou videa jak testují lidi, zda ukradnou spícímu mobil, peněženku vypadlou z kapsy atp. Věčně tam je vidět, jak lidi kradou ­- tohle by je mohlo naučit :­)

Ale pokud se to dostane do ruky idiotovi, kterej bude úmyslně ničit vše, co má USB port přístupnej, tak to bude něco. Doteď to mohlo mít jen pár lidí, kteří byli dost zruční ­(a ti se většinou nezabývají ničením cizích věcí­). Ale jakmile to je dostupný za takhle nízkou částku, tak si to může koupit kdejakej rozmazlenej fracek ... Jestli se to opravdu začne používat, tak se akorát všude budou muset instalovat příslušný ochrany ­(a ne zadara­).
Odpovědět0  0
Koukám, že všude ­(i u ­"konkurence­") bylo přejato ­"Oculus Rift používá nějakou technologii­".

Nebylo by možné zjistit a napsat o co se jedná? Zda jde o něco podstatnýho, nebo to je zase nějaká blbost jako patent na posunutí touchpadu o pár cm do strany.
Odpovědět0  0
Právě, že vzníká ­(stáhne svůj souhlas se zveřejněním­). Je to už chvíli zpět, kdy jsem o tom četl článek v Lidových Novinách, kde to bylo řešeno.
Odpovědět0  0
Ačkoliv jsem tento článek nepřečetl celý ­(musím pryč­), tak mě již před nějakou dobou zaujalo to, že některé užitečné věci se mohou stát naprosto nepoužitelné.

Příkladem budiž registr dlužníků, který bankám a jiným institucím mohl říct naprosto jasně kdo platí a kdo na dluhy kašle a nesplácí je. Ve chvíli kdy se kdokoliv může z daného registru nechat odstranit ­(aniž by přestal být dlužníkem­) se tento registr stává nepoužitelným. Což donutí všechny, kteří půjčují zpřísnit posuzování půjček, celý proces to prodlouží a náklady navíc budou samozřejmě započteny do úroků­/poplatků.

Nejsem součástí žádné instituce půjčující peníze, ani nemám půjčeno, ... ale zrovna tento registr jsem považoval za věc, která pomůže všem proti lidem, kteří dluží, půjčují si dál a jelikož nic nemají, tak ani s pomocí exektutora z nich nejde nic dostat.
Odpovědět0  0
To je zas úžasná bedna, která je i na fotkách naprosto nefunkční. Mini­-ITX desku tam narvali nádherně, jen by mohli ukázat jak ji napájet!
Odpovědět0  0
Ta cena je celkem brutální za 2TB úložiště.

Když už porovnávat, tak tohle řešení se rychlostí k SSD až tak moc neblíží ­(pokud se porovnává rychlost ve více situacích, včetně práce s menšími bloky dat a ne jen sekvenční čtení­).

Zajímavý je jak všichni porovnávají SSD a HDD jako přímý konkurenty. Podle mě je spíš ideální rešení stavět SSD a HDD vedle sebe, než proti. Tj jak porovnávat terénní auto proti sporťáku ­- každý exceluje v něčem jiným.
Odpovědět0  0
To se zapínáním byla jen první blbost, která mě zrovna napadla :­)

Domácí router ­(běžnej linksys­) dokáže naprosto bez problémů zjistit zapojené PC ­(u vyplého PC hlásí odpojenej kabel­).
Odpovědět0  0
Co je ekologickýho na vypínání wifiny ­(celkem běžná možnost ­- považuji to za standard a ne něco extra, natož ­"eko­") a regulace výkonu ­(u mnoha routerů běžná věc a ve více než 6 krocích, příp. to umožňuje aspoň alternativní FW­).

To mi připomíná různý ­"eko­" funkce, který ze spotřeby celýho PC ušetří tak 1W, nebo ­"zelený­" GK ­(podtaktovaný modely, který maj poměr spotřeba­/výkon stejnej jako nižší a levnější verze­). Dost často nekupuju ­"eko­" výrobky jen z trucu, protože to jsou většinou jen sra**y co nic neušetřej a jen tahaj z lidí prachy navíc.

Když už ­"eko­" fuknci, tak co třeba automatický vypínání­/zapínání routeru? Stejně je člověk doma na netu většinou pár hodin denně, ale 99% routerů běží 24­/7 ­- kdyby routery např. startovaly automaticky po zapnutí PC atp, to by bylo aspoň trochu ­"eko­".
Odpovědět1  0
Opravdu mají modely s vyšší kapacitou horší parametry? Není to většinou naopak?
Odpovědět0  0
Na CZC už půl roku v prodeji a za tu cenu nic moc ... [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Odpovědět0  0
Ne, tohle má lesklý dvířka a na nich logo CM + pár malinkejch detailů změněno ­- není to vůbec Fractal :D :D

Taky jsem čuměl jak to je sakra podobný fractalu.
Odpovědět0  0
Doufam, ze nekdo podobnou technologii prosadi ­(a pokud nvidia, tak nebude vazana na jejich produkty jako physx­), protoze to co predvadi moje deska pri regulaci vetraku na procesoru je sileny ­(4 stupne 500 800 2400 2600 otacek ­- 800 to neuchladi pri poradny zatezi a 2400 je nechutne moc, 1200 by bohate stacilo)
Odpovědět0  0
Po takovy dobe, co tu atom je a porad to je jen jedno a to samy bez jakekoholiv vylepseni :­( Cekal bych postupem casu nejaky vylepseni, aby byl pouzitelnej i na neco jinyho new office a internet ...
Odpovědět0  0
Kez by ceny odpovidaly prepoctu € na Kč
Odpovědět0  0
Ano, chyba v ovladacich zpusobujici prehrivani karty zpusobi jeji nestabilitu ­(a jsou i zminky o tom, ze vysoke teploty primo poskodily GK)
Odpovědět0  0
Hlavne kdo ma porad dohledavat, ktera karta je nova a ktera jen preznacena ... Zlaty AMD, tam clovek aspon vi ktera karta patri do ktery rady.
Odpovědět0  0
Nevim no ,pri testovani na pretaktovanym 4 jadru s 3GB RAM sou pozadavky systemu zanedbatelny. Zkuste to nekdy otestovat Na nejakym slabsim dvoujadru s 1­-2GB RAM a otestovat toho vic. Na totozny sestave jsem zkousel Visty i W7 a W7 byly sviznejsi a napr. pri spusteni hry Lineage 2 vickrat byla u Vist znatelna prodleva pri prepinani a zhorseni odezvy hry jiz pri 3 spustenich zaroven ,u W7 az pri 5­-6.
Odpovědět0  0
Tj zase zprava o nvidii ... veme kdovijak stary jadro ,prejmenuje to aby to vypadalo jako nova grafarna a hura s tim na trh ... Puvodne sem neresil jestli ati­/nvidii ,ale kvuli tomu co nvidie predvadi ,tak premejslim ,ze do dalsiho pc jedine ATI ­(i kdyby to nebyla nejlepsi volba vykon­/cena­).
Odpovědět0  0
Nejsem si tim uplne jistej ,ale neodepsala nvidia dx10.1 s tim ,ze prejde az na dx11? Kvuli nvidii se napr. u assasins creed dx10.1 oddelal a zustal ­"jen­" dx10 ­(zajimavy ,ze opacne se kvuli ati takovy veci nedelaj ... holt twimtbp nebo jak je ta zkratka­). Ocividne uz nevedi co by.
Odpovědět0  0
Tak zatim sem je v CZ obchode videl za 11 500­/21 000­/32 800 Kc ­(120­/250­/500GB­). Docela slusna prirazka.
Odpovědět0  0
Je to trosku vyssi cena ­(podle soucasnyho kurzu 600, ne 800­),ale zadnej extrem. Vzhledem k tomu ,ze to bude na nohou ,tak to asi nebude jen kousek plastu. Horni cast je podle fotek normalni, rovna ,aby se na ni dal polozit notebook. Zespoda asi bude nejaka vycpavka, nebo neco podobnyho aby to na tech nohach bylo stabilni a netlacilo to.
Odpovědět0  0
Zajimavy napad. Docela by me zajimalo jak dlouho takoveto veci vydrzi v nejakym slusnym stavu. Precejenom kdyz to jde od zakaznika k zakaznikovi a EVGA to nijak nekontroluje...
Odpovědět0  0
Presne tak ,akorat ty sestavy znamym nenechavam slozit v obchode, ale skladam je sam­(zatim me to bavi :­) ­). Nejhorsi je kdyz ma znamej ­"super tip­" na nejakou cast PC. Posledne chtel kamos PC na hry za 12 tisic a nutil me at mu do toho misto 400W seasonicu dam nejakej 700W zdroj za 3000. Bylo sileny nez sem mu to rozmluvil.
Odpovědět0  0
Jo ,Kulhanek :­) Ekoterorismus doufam nehrozi :D
Odpovědět0  0
Ano, usetreme 2 watty nebo kolik to tak muze bejt ­(ja mam u wifi routeru 6W zdroj ,takze spotreba je urcite min jak 5W vc. wifi­) a hnedka to je ­"zeleny­"...pripada me ,ze s tou ­"radoby ekologii­" trosku prehanej a posledni dobou vic a vic.
Odpovědět0  0
Taky me pripada, ze od nvidie toho slysim az moc o nicem...
Odpovědět0  0
Proc 4 jadra s 1 nefunkcnim jadrem vyhazovat? Kdyz to je plne funkcni 3 jadro ,tak to prodaj. I kdyz je pravda, ze mene narocni si koupej spi 2 jadro a ti narocnejsi 4 jadro...
Odpovědět0  0
Taky sem si koupil 4850 s timhle chladicem s tim ,ze bude tissi a akorat sem mel pod stolem vysavac. Ale ma 1 vyhodu­-pri vymene za accelero sem nemusel resit pasiv na napajeni :)
Odpovědět0  0
Ja mam za 400kc 4096­/400kbit ,silenej FUP ,omezeni ­(4mbit pouze http a ftp,zbytek cca 750kbit­) a jen vyjimecne stahuju vic jak 3mbity... :(
Odpovědět0  0
Pokud vim ,tak mikrosoft pri uvadeni vist ukazoval ,ze oproti XP nebude zadny zpomaleni atp. Co se tyce vist ,tak po mesici a pul pouzivani 64bit Ultimate se vracim z5 k XP ­(zpomaleni oproti XP bylo celkem dost znatelny a neprinesly nic kvuli cemu bych je musel mit,sestava C2D@3Ghz, 2GB RAM, ATI HD4850)
Odpovědět0  0
Pokudvim ,tak DDR3 mely jako vyhodu nizsi napeti a tim padem i spotrebu...tohle uz je stejny napeti co mam na DDR2 pametech :­-)
Odpovědět0  0
Z fotek na czc je jasne, ze zdroj je dole.
Odpovědět0  0
Me to taky bezelo...v Enemy territory ­(neni to narocna hra­) klesly FPS o 25%!! Vratil sem se k XP a na visty kaslu.
Odpovědět0  0
Jak ste napsal­-vetsina, takze linux ma sve opodstatneni. Ale ja sem hlavne reagoval na to ,ze linux je udajne krap­(coz ani zdaleka neni­). To ze drtiva vetsina lidi pouziva win nepopiram a nerikam ze linux je lepsi nez win­-kazdej pouziva to co je pro nej lepsi.
Odpovědět0  0
Souhlasim s tim ,ze vetsine lidi win staci, ale linux rozhodne krap neni­-pokud s nim clovek opravdu umi ­(coz vy ucite ne­) tak si ho diky tomu vrtani muze upravit tak ,ze beha mnohem lepe nez win.­(ale musi s nim umet)
Odpovědět0  0
Visty ti to sice utahne, ale cista instalace zabere 700MB RAM a tech 300MB co zbyde­(aspon me­) nestaci! Nekde sem videl testy Visty vs. XP a visty zraly prumerne o 500MB RAM vic. Ja osobne sem visty zkousel na Athlonu 3000+@2,3Ghz ,1GB RAM ­(dualchannel­) ,GF7600GT a pravdepodobne kvuli ty ram me klesly FPS ve hrach az o 25%!!!
Odpovědět0  0
:­-­) matce staci kdyz ji ukazu ikonu internetovyho prohlizece a ucetnictvi aby mohla pracovat a to ji bohate staci­-nedejboze kdyz ji to ukaze nejakou hlasku kterou nezna,nebo se neco zmeni :­-P
Odpovědět0  0
Nejvetsi brzdou je to, ze hodne lidi ani nevi o tom, ze win sou jen software­-hodne lidi co znam si myslej ze win sou soucasti PC a to ze by se daly vymenit nechapou :­-­( ­(ja osobne mam win protoze sem linej se ucit s linuxem,stacej me a zbytek rodiny by s linuxem stejne neumel)
Odpovědět0  0
Bohuzel, ale linux destkopy neovladne dokud budou oem vyrobci vsude rvat win. Linux je dobrej pro lidi co s nim umej ,ale pro obyc. lidi jsou vhodnejsi win a vetsina aplikaci je taky delana pro win.
Odpovědět0  0
Moje chyba...sem zas psal neco v noci :­-)
Odpovědět0  0
pokudvim ,tak pcie1 GK zatim staci
Odpovědět0  0
By me zajimalo kdo si pri dnesnich cenach DDR3 pameti koupi tuhle desku.
Odpovědět0  0
Podle toho clanku sem to spis pochopil tak ,ze AMD planoavlo K10 o neco driv a nemelo pro ne vyznam na tu chvili zacit vyrabet 65nm Opterony.
Odpovědět0  0
Ja nemluvim o tom OC na 3,8Ghz ­(taky neverim­) ale reagoval sem na prispevek kde Tatranský svišť argumentoval ,ze oc na 3Ghz neni mozne ,protoze az ten AMD prolomilo ­"3Ghz barieru­".
Odpovědět0  0
Vysoko? Pro opteron 144 nebyl oc z 1,8 na 3Ghz vubec vzacnej
Odpovědět0  0
Tady se pise o tom ,ze AMD je schopne vyrabet K10 seriove s frekvenci nad 3Ghz­-K8 je 3Ghz po OC normalni
Odpovědět0  0