www.svethardware.cz
>
>
>
>

Dvojice AMD Rome proti Xeon Platinum v testu: téměř jednostranná záležitost

Dvojice AMD Rome proti Xeon Platinum v testu: téměř jednostranná záležitost
, , aktualita
Server Hexus.net si mohl vyzkoušet server se dvěma 64jádrovými Rome, které byly postaveny proti dvěma Xeon Platinum s 28 jádry. Můžeme se podívat na výsledky, které jednoznačně ukazují na kvality nových CPU od AMD. 
K oblíbeným
reklama
Testovat 64jádrové EPYC proti 28jádrovým Xeonům by mohlo působit jako značně nefér, ovšem je třeba si uvědomit dvě důležité věci. Zaprvé, Intel aktuálně nic lepšího než 28jádrový Xeon nemůže nabídnout a potom, 64jádrové procesory EPYC jsou se svými cenami někde zcela jinde. Jejich rozpětí je 4425 až 6950 dolarů, přičemž pro Xeony platí 8719 až 15460 dolarů. 
 
 
Zde se budeme konkrétně bavit o EPYC 7742 s cenou 6950 dolarů a Xeon Platinum 8280 za 10.009 dolarů. Server Hexus.net na dvouprocesorové systémy pustil benchmarky, které samozřejmě pro testování desktopů či prostě běžných PC zrovna nepoužíváme. A pokud jde právě o výběr testů tohoto serveru, pak můžeme začít s testy propustnosti paměti. 
 
 
Zde je samozřejmě počet jader irelevantní, ovšem je vidět, že propustnost EPYC je vyšší než v případě Xeonu a to platilo pro všechny čtyři dílčí testy. 
 
 
A pak tu máme už testy zkoumající výpočetní výkon procesorů, jako je třeba C-Ray týkající se grafiky a konkrétně pak ray-tracingu, který testoval výkon ve 4K se 16 sledovanými paprsky na pixel. Zde se uplatní především matematický koprocesor a AMD předvedlo téměř dvakrát vyšší výkon. 
 
 
Pak tu máme třeba OpenSSL a jeho test šifrování dat s využitím 4096bitové RSA, kde platí o cca 80 % vyšší výkon pro AMD. 
 
 
Jsou tu ale i testy, které ukázaly mnohem lepší poměr ve prospěch AMD. Například v M-Queens testujícím celkový vícevláknový výkon byly EPYC více než dvakrát lepší a podobné to bylo v Sysbench. 
 
 
 
Naopak v Redis (Remote Dictionary Server) dokázaly Xeony svou konkurenci porazit, i když kdybychom ve výsledcích zohlednili ještě ceny procesorů, už by to pro Intel tak dobře nevyznělo. 
 
V testech serveru Hexus.net tak procesory EPYC excelují a pokud jde o jejich nevýhody, ty se dle závěru týkají pouze chybějícího hardwaru pro AI (Intel má DL Boost). Jenomže z našeho pohledu AMD nemá zrovna důvod, proč něco takového do svých procesorů přidávat, neboť pro AI nabízí své grafické čipy, jaké Intel nemá. Na druhou stranu je pravda, že Intel má zase jiný specializovaný hardware pro AI také, stačí se podívat na moderní Pohoiki Beach či Nervana. Záležet ale bude jako obvykle na zákaznících, zda vůbec akceleraci výpočtů pro AI na procesorech ocení, nebo ne. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI
Společnost QNAP si připravila nový dvoudiskový model NAS, který je určený pro běžné zákazníky a nabízí dvoujádrový procesor Intel J4005. QNAP se také chlubí umělou inteligencí pro rozpoznávání obrazu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S
Plány Intelu na tento rok, pokud jde o desktopové procesory, jsou poněkud nejasné. Víme o dvou rodinách, a sice Comet Lake-S a Rocket Lake-S. Jak se ale na trhu doplní, kdy přijdou a kam je Intel nasměruje, to se uvidí.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž
I když společnost AMD jistě mnohé potěšila tím, že umožnila výrobcům karet zvednout takty GPU i pamětí, vnesla tím zároveň na trh zmatek. K zákazníkům se mohou dostat karty s různými BIOSy a to je potíž.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se? HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se?
Společnost HP už delší dobu nabízí program Instant Ink, který by se dal označit za "tisk jako službu" už jen proto, že zákazníci zde platí měsíční paušály. Ovšem co za své peníze dostanou a vyplatí se to?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy
Dalším zajímavým procesorem, který si pro nás chystá společnost Intel, je osmijádrový mobilní čip Intel Core i9-10980HK. Ten díky Hyper-Threadingu zvládne zpracovat až 16 vláken najednou a známe už i první testy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů