reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Elon Musk prozradil více o Marsu, Raptoru a ITS

25.10.2016, Jan Vítek, aktualita
Elon Musk prozradil více o Marsu, Raptoru a ITS
Elon Musk byl na Redditu hostem AMA (Ask Me Anything), a my se tak můžeme dozvědět, jak odpovídal na otázky týkající se nově vyvíjených motorů Raptor, mise na Mars a tak celého ITS - Interplanetary Transport System.
Elon Musk jako CEO společnosti Space X odpovídal především na otázky týkající se letů do vesmíru, vývoje nových technologií a plánovaných misí na Mars. Největší podporu získala otázka ohledně vylepšených verzí přídavných raketových motorů pro Falcon 9, které můžeme označit za verzi 1.3. K tomu ale Elon pouze řekl, že nové motory dle očekávání zvyší celkový tah a také je učiní "mnohem více znovupoužitelnými", a to potenciálně i s neomezenou životností, pokud jim bude věnována pravidelná údržba a kontrola.
- nádrž z uhlíkových vláken -


Dále se lidé ptali na tankování paliva do raket v prostředí Marsu. Zde se počítá s testováním možností využití Sabatierovy reakce právě na Marsu. Tento proces využivá oxid uhličitý reagující s vodíkem, z nichž se tvoří za teplot ideálně mezi 300 a 400 °C kyslík a metan, což jsou právě ty prvky, které budou potřebovat budoucí motory společnosti Space X, čili Raptor. Pokud se tento proces na Marsu osvědčí, pomocí několika misí bude na planetě vytvořeno zařízení pro výrobu kyslíku a metanu, čímž v podstatě začne její kolonizace.

Jaké další stavby pak Musk plánuje na Marsu postavit? Zcela jistě to nebudou natlakované stany či jiná podobná zařízení známá ze sci-fi filmů. Musk uvažuje spíše o kupolích vytvořených ze speciálního skla a uhlíkových vláken tvořících rám. A pak tu budou roboti, hodně robotů sloužících pro získávání surovin, ražení tunelů a celých podzemních struktur, neboť právě pod zemí bude nejsnadnější chránit lidi a biologický materiál vůbec před kosmickým zářením. Jak se ukázalo, právě kosmické záření bude ještě větší problém, než uváděly starší studie. Ovšem to už se díváme mnoho let do budoucnosti. Nejdříve se na Mars má podívat jen hrstka, cca kolem tuctu lidí a prioritu bude mít spíše materiál, který zajistí jejich přežití z dlouhodobého hlediska.

Nyní Space X věnuje největší úsilí vývoji prostředků, které zajistí samotnou cestu na Mars, což jsou především výkonné motory Raptor a také systém ITS - Interplanetary Transport System. Zkouší se nové typy kovových slitin pro výrobu výkonných palivových pump, které nebudou trpět oxidací při vysokém tlaku. To už je ale prý z větší části vyřešeno a nyní se pracuje na vývoji lepších těsnicích prostředků pro nádrže vyrobené z uhlíkových vláken, jež musí na jedné straně vydržet chlad uloženého paliva a na druhé straně odolat okolnímu horku.

Musk dále uvedl, že systém ITS možná bude dostatečně výkonný na to, aby se z Marsu dokázal vydat na cestu domů, aniž by čekal na klasické letové okénko, které se otevírá každé dva roky, kdy se Země přiblíží k Marsu. Cesty by tak probíhaly mnohem pravidelněji.

Zdroj: Reddit
reklama