www.svethardware.cz
>
>
>

Elon Musk prozradil více o Marsu, Raptoru a ITS

Elon Musk prozradil více o Marsu, Raptoru a ITS
, , aktualita
Elon Musk byl na Redditu hostem AMA (Ask Me Anything), a my se tak můžeme dozvědět, jak odpovídal na otázky týkající se nově vyvíjených motorů Raptor, mise na Mars a tak celého ITS - Interplanetary Transport System.
K oblíbeným
reklama
Elon Musk jako CEO společnosti Space X odpovídal především na otázky týkající se letů do vesmíru, vývoje nových technologií a plánovaných misí na Mars. Největší podporu získala otázka ohledně vylepšených verzí přídavných raketových motorů pro Falcon 9, které můžeme označit za verzi 1.3. K tomu ale Elon pouze řekl, že nové motory dle očekávání zvyší celkový tah a také je učiní "mnohem více znovupoužitelnými", a to potenciálně i s neomezenou životností, pokud jim bude věnována pravidelná údržba a kontrola.
- nádrž z uhlíkových vláken -


Dále se lidé ptali na tankování paliva do raket v prostředí Marsu. Zde se počítá s testováním možností využití Sabatierovy reakce právě na Marsu. Tento proces využivá oxid uhličitý reagující s vodíkem, z nichž se tvoří za teplot ideálně mezi 300 a 400 °C kyslík a metan, což jsou právě ty prvky, které budou potřebovat budoucí motory společnosti Space X, čili Raptor. Pokud se tento proces na Marsu osvědčí, pomocí několika misí bude na planetě vytvořeno zařízení pro výrobu kyslíku a metanu, čímž v podstatě začne její kolonizace.

Jaké další stavby pak Musk plánuje na Marsu postavit? Zcela jistě to nebudou natlakované stany či jiná podobná zařízení známá ze sci-fi filmů. Musk uvažuje spíše o kupolích vytvořených ze speciálního skla a uhlíkových vláken tvořících rám. A pak tu budou roboti, hodně robotů sloužících pro získávání surovin, ražení tunelů a celých podzemních struktur, neboť právě pod zemí bude nejsnadnější chránit lidi a biologický materiál vůbec před kosmickým zářením. Jak se ukázalo, právě kosmické záření bude ještě větší problém, než uváděly starší studie. Ovšem to už se díváme mnoho let do budoucnosti. Nejdříve se na Mars má podívat jen hrstka, cca kolem tuctu lidí a prioritu bude mít spíše materiál, který zajistí jejich přežití z dlouhodobého hlediska.

Nyní Space X věnuje největší úsilí vývoji prostředků, které zajistí samotnou cestu na Mars, což jsou především výkonné motory Raptor a také systém ITS - Interplanetary Transport System. Zkouší se nové typy kovových slitin pro výrobu výkonných palivových pump, které nebudou trpět oxidací při vysokém tlaku. To už je ale prý z větší části vyřešeno a nyní se pracuje na vývoji lepších těsnicích prostředků pro nádrže vyrobené z uhlíkových vláken, jež musí na jedné straně vydržet chlad uloženého paliva a na druhé straně odolat okolnímu horku.

Musk dále uvedl, že systém ITS možná bude dostatečně výkonný na to, aby se z Marsu dokázal vydat na cestu domů, aniž by čekal na klasické letové okénko, které se otevírá každé dva roky, kdy se Země přiblíží k Marsu. Cesty by tak probíhaly mnohem pravidelněji.

Zdroj: Reddit
reklama
Nejnovější články
Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps
Pokud chcete, aby váš desktop využíval nejrychlejší Wi-Fi 6 (802.11ax), budete muset patrně sáhnout po adekvátní síťové kartě. Takovou představuje společnost Asus. Její model PCE-AX3000 Wi-Fi 6 podporuje s rychlostí až 3 Gbps.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek
Mnozí už ani nedoufali, že by společnost Valve vyslyšela prosby a nářky volající po pokračování série Half-Life. Nyní ale mohou zase trnout nad tím, co se z této nadlouho přerušené série stane.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře