www.svethardware.cz
>
>
>

Facebook pracuje na zařízení pro diktování myšlenkami

Facebook pracuje na zařízení pro diktování myšlenkami
, , aktualita
Vypadá to, že rozhraní funkčně spojující přímo mozek s počítačem už brzy nebude sci-fi nebo záležitost pokusných laboratoří a zdravotnických výzkumů. Vedle Elona Muska se do něj pustil také Facebook Marka Zuckerberga.
K oblíbeným
reklama
Facebook by asi moc rád věděl, co si myslíme, ovšem mluví především o rozhraní mezi mozkem a počítačem, které bude využitelné pro psaní testů a také byl zmíněn poslech kůží (skin-hearing). Lidé ve skutečnost pro sluchový vjem nevyužívají pouze uši, ale také kůži. Nejde jen o očividnou hlasitou hudbu, která dokáže rozvlnit i trenky, ale třeba o pouhou řeč s využitím přídechu. Ten lze při blízké komunikaci zaznamenat na kůži jako závan vzduchu a díky tomu prý můžeme lépe rozpoznat to, co druhý říká. Ovšem v tomto případě půjde přeci jen o něco jiného.
Jde ale především o rozhraní, které má umožnit pomocí myšlenek diktovat počítači text rychlostí i sta slov za minutu. Mark Zuckerberg k tomu řekl, že "jednoho dne nám tento systém umožní cíleně sdílet myšlenky, stejně jako dnes sdílíme fotografie a videa". Bude se ale lidem chtít pustit počítače až tak hluboko do svého soukromí, jaké představují vlastní pocity? Nám se to možná bude příčit, ale nové generace třeba ani nemrknou.

Facebook pracuje na neinvazivní metodě, takže nepůjde o elektrody voperované do mozku, ale zařízení, jež má využít jistou formu vysokorychlostního skenování mozku, aby zachytilo, co si v duchu říkáme. Na tom již Facebook začal pracovat a aktuálně má za sebou první půlrok vývoje. Vypadá to také, že je toto zařízení pravděpodobně založeno na výzkumu univerzity Stanford, která s ním zkouší komunikovat s kompletně paralyzovanými pacienty. V jejím případě ale jde o senzor umístěný přímo v hlavě.

Kdy asi tak můžeme očekávat nástup této nové technologie? Facebook dnes mluví o cíli uvést ji na trh do dvou let. Na obavy o soukromí nám firma sděluje, že toto zařízení bude zachytávat pouze slova, které jsme se již "rozhodli sdílet jejich odesláním do řečového centra našeho mozku". Čili myslet si můžeme cokoliv, jen to nesmíme formulovat do slov.

Co se týče zmíněného poslechu kůží, jde o další technologii, která už existuje ve stádiu prototypů. Umožnit má kousku kůže fungovat podobně jako hlemýžď v uchu, čili jako membrána, která bude mozku předkládat to, co ze zvukového vlnění zachytila. Prozatím tento systém pracuje jen v omezené míře a bude vyžadovat další vývoj, ale jde o slibnou technologii především pro lidi, kterým vlastní uši přestaly sloužit, nebo nikdy nesloužily. Fráze "Talk to the hand" tak může dostat i zbrusu nový význam.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek