Firefox 83 znovu zrychluje a umí blokovat weby bez HTTPS

Firefox 83 znovu zrychluje a umí blokovat weby bez HTTPS
, , aktualita
Mozilla dnes vydala prohlížeč Firefox ve verzi 83, která přináší hned několik užitečných vylepšení. Díky vylepšenému JavaScriptu se nyní budou stránky načítat rychleji. K dispozici je také režim pro zvýšení bezpečnosti, který zablokuje weby bez HTTPS.
K oblíbeným
reklama
Necelý měsíc po Firefoxu 82 vydala Mozilla další verzi svého populárního, multiplatformního prohlížeče. Vzhledem ke krátkému rozestupu mezi posledními verzemi by se mohlo zdát, že změn bude minimum. To ovšem není pravda, neboť vývojářům se povedlo do prohlížeče přidat několik zajímavých novinek, které zlepší především rychlost a bezpečnost. Mozilla významně aktualizovala svůj javascriptový engine SpiderMonkey, což by mělo projevit o 15 % rychlejším načítáním stránek, o 12 % rychlejší odezvou stránek a také o 8 % nižším využitím paměti. Aktualizace JavaScriptu by se měla pozitivně projevit také na zabezpečení. Poměrně výrazné zrychlení měl přinést i minulý Firefox 82.
 
 
Pokud při prohlížení webu obzvláště dbáte na bezpečnost, můžete využít nový režim „HTTPS-Only“. Po jeho aktivaci se bude Firefox snažit navázat s webem výhradně plně zabezpečené spojení přes HTTPS. Pokud se to nepovede, bude uživatel nejprve dotázán, zda chce využít připojení přes HTTP. Firefox, stejně jako většina ostatních moderních prohlížečů, přehledně informuje uživatele o tom, zda webová stránka používá zabezpečené protokoly, vedle URL v adresním řádku. Asi málokdo ovšem sleduje ikonu zámku na každé navštívené stránce, nový režim ve Firefoxu tedy představuje jakýsi dodatečný stupeň ochrany.
 
 
Ačkoliv většian webů již používá HTTPS, stále se najdou výjimky. Režim „HTTPS-Only“ by měl zabránit tomu, aby uživatel zadával citlivé údaje či hesla na nezabezpečené weby. Díky upozornění se přitom může sám před načtením webu rozhodnout, zda mu důvěřuje i přes absenci HTTPS. Nový režim aktivujete v předvolbách prohlížeče. Tato možnost se konkrétně nachází na úplném konci stránky „Soukromí a zabezpečení“ a umožňuje blokovat weby bez HTTPS ve všech oknech, případně pouze v soukromém okně (tj. při anonymním prohlížení). Režim „HTTPS-Only“ lze také dočasně deaktivovat kliknutím na ikonu zámku v adresním řádku. V některých případech se totiž web s HTTPS nemusí načíst správně, protože využívá obrázky, videa či jiné prvky bez HTTPS.

Firefox 83 přináší i několik dalších novinek, které potěší různé skupiny uživatelů:
  • Možnost deaktivovat ovládání videa a dalších médií pomocí klávesnic, náhlavních souprav nebo virtuálních rozhraní.
  • Podpora zoomu na kompatibilních dotykových obrazovkách Windows a touchpadech Mac.
  • Nové klávesové zkratky (s využitím šipek) pro posun videa přehrávaného v režimu PiP (picture-in-picture) 15 sekund zpět či vpřed a změnu hlasitosti.
  • Drobný facelift vestavěného prohlížeče PDF dokumentů a podpora formulářů AcroForm
  • Podpora emulace přes Apple Rosetta 2 na počítačích s ARM procesorem Apple M1. Nativní podpora se objeví v budoucnu.
  • Podpora WebRender ve starších verzích Windows (7 a 8) a macOS (10.12 až 10.15) pro rychlejší vykreslování stránek.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne
Český Internet baví další problém při řešení koronavirové krize. Nečekané chyby vykazují systémy pro registraci k očkování i server pro podávání kompenzačních žádostí. Ten to ve čtvrtek vzdal a shořel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
22.1.2021, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
22.1.2021, aktualita, Jan Vítek