reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od flanker
není to vůbec pravda, vyjádřil se k tomu německý Asus:https:­/­/twitter.com­/planet3dnow­/status­/1316004902393442305

A také já za Asus říkám, že je to hloupost. AGESY však přijdou kompletně až o něco pozděj ­(což oznámilo i samotné AMD,­) i,protože prim pro AMD mají prvně čipsety AMD B550 a AMD X570.
Odpovědět1  0
Prosím ten článek a specifikace o Ryzenu 3000 z Youtube zdroje ingorujte, jasný fake, navíc mám potvrzeno přímo z vyšších kruhů AMD že je to fake. Je to navíc zcela logicky i nemožné něco takového splnit na 7nm ­(velikosti die, chiplet, AM4 napájení socketu, TDP a tak vysoká frekvence)
Odpovědět2  0
mining klesl, to je jasné. ALe grafiky netvoří minoritní podíl těchto vendorů. I přesto se budou dál, stadardní cestou prodávat.
U CPU je to šumák, Intel jde dolů a ještě půjde...Ryzen 3000 bude jasná volba oproti papírové 95W TDP 9900K ­(která má reálný package TDP spíše 160W­). AMD je na koni a i do bysnys třídy lze lehce nahradit levné Intel řešení pomocí A320 čipsetu a levných Athlonů.
Mimo OEM trh jsou Ryzeny skoro 50 na 50% proti Intel prodejům. Hlavně v západním trhu. Nějaké statistiky shopů existují quartál co quartál, takže to není výcuc z hlavy.
Odpovědět0  0
JInak bych do testu CPuček třeba zařadil i tento test:http:­/­/url.hwbot.org­/2as4t9h

Je to komplexní test CPU z hlediska grafických úprav, encodignu, multitaskingu a pak výkon grafické Open CL. Ale ten podtest lze z celkového hodnocení odšrtnout...
Odpovědět0  0
CES určitě ne, jak jste viděli, je to i nelogické, protože výrobci desek aktuálně pracovali na BIOSech pro Intel. A Ryzen musel jít z hlediska plné připravenosti ­"stranou­". Ale už se vcelku brzy dočkáme, bude to Q1, datum neříkám :­)

Odpovědět0  0
Pěkná recenze, dobře zpracovaná, dobře se mi to i četlo :­) Autor si určitě zaslouží prémii za článek :)
Odpovědět1  0
Je to trochu nadsazená zpráva už z logické úvahy. JEDEC je nastavený na 1.4­-1.5V a toto napětí prostě v DRAM nemůže uškodit CPučku. Navíc neexistuje jasně daná přímá úměra mezi SA napětím a napětím DRAM. I s DDR4 jsou používána dlouhodobě napětí okolo 1.4V, XMP DDR4 je definován na 1.35V
Odpovědět0  0
Ona ta spotřeba je trochu úsměvné téma, protože hraje se na ECO, ale samotný produkt není všechno co souvisí s ECO náklady. Pokud to navíc vezmeme v hrubých číslech, rozdíl cca 35­-40W mezi procesory Intel a AMD FX ­(nepočítaje monstra 9590 a 9370­) není nic, co by výrazněji ovlivnilo naši peněženku. Návratnost nákladů bude až za pár let používání, navíc Intel stojí právě taky o skoro tolik více peněz jako celek :­).
Odpovědět0  0
velmi zajímavý článek, který doposud na českém HW zaměřeném webu chyběl. Už se těším na pokračování :)
Odpovědět1  0
Proč má FX­-8320E nižší příkon o tolik? Je to stejná revize, ale jiný steping CPU. OC by měl být také lepší, ale na to cche jinou desku, 970 MSI Gaming je takový mainstream, který není určený na vysoké taktování.

S lepší deskou 990FX čipsetu by tutově dal při stejném napětí ­(a tvrdším držení napětí­) okolo 4500­-4600 MHz.
Odpovědět1  0
Článek OK, ale chybí zmínka i o dalších výrobcích desek. Levná a dobrá je například i Asus H97­-PRO eventuálně Z97­-A. Případně i nějaký ASR výrobek....
Odpovědět0  0
Dnes asi řádil tiskařský šotek, protože napětí FX­-9590 určitě nedosahuje 1.9 V + :­-­) ­(mám i tři kousky tohoto monstra, takže i ověřeno­)
Napětí mívá okolo 1.475­-1.512V, záleží i na kusovosti a na samotném stavu P­-state. To stejné platí pro FX­-8350, najdou se kusy s VID 1.325V, ale i kusy s napětím 1.425V při aktivním turbu.
Odpovědět0  0
Chválím v recenzi část s OC a zároveň partii s undervoltingem. S tíms e často v recenzích nepotkáme ­(a zároveň naměřením spotřeby­). Dle mě Trinity svoji úlohu splnil, musím na ten procesor taky nahlížet jako na 2CU­/4C, tedy ne zcela klasické čtyřjádro, jak to mnoho uživatelů nevidí a nechápe ­(recenzent to ovšem v článku naznačil­). Je to prostě konkurence k core i3 jako celek­-CPU i IGPU.
Odpovědět4  0
Dnes je taktování méně obvyklé jen díky tomu, že hardware je výkonově naddimenzovaný, pro běžného smrtelníka stále stačí letité dvoujádro, i když v grafech ýkonu se zdá nedostatečné. Nicméně v praxi je to pak zcela naopak dostatečný stroj. Taktováním prodloužíme životnost CPU, který již výkonem nedostačuje. Protože potenciál je dnes k tktování vynikající. U PII se dostaneme vždy na 4 GHz ­(až 4.3GHz v případě štěstí­), to stejné platí pro core i5­/i7­-7xx,8xx a 9xx řady. A pokud se posuneme na FX, ty jdou taktovat o více než 1 GHz, to stejné platí pro Sandy Bridge a Ive Bridge.
Odpovědět1  0
Pěkná recenze! Bylo by supr v ní pokračovat a zkusit pak třeba další procesory v následujících dílech ­(třeba FX 4100­/4170, FX 8150, AMD X4 960T, i5­-760, i7­-920 atd­). Metodikou stejnou jak nyní.
Odpovědět4  0
Znovu musím autora pokárat minimálně za dvě věci:
1­)proč není zařazeno Llano, když Llano je kompaktnější než kombinace AMD Athlon x4+dedikovaná grafika, navíc má i vyšší výkon na takt, čili z hlediska financí je to dnes už použitelná platforma pro běžný domácí PC.
2­)stále se vyhýbáte skutečně pracovním či herníém deskám a obecně ASUSu. Našel jsem jej pouze v střední třídě AMD, ale co cena takové Sabertooth990FX? Nebo nějakou P8P67 Deluxe nebo P8P67 WS Revolution? U herních třeba i Maximusky či Crosshairky.

PS:a málem bych zapomněl na Bobcat, stále mi tu chybí.
Odpovědět1  1
KUpodivu existuje i značka ASUS, která mi jaksi zde chyběla. MSI??? Má někdo zkušenost s jejich podporou BIOSů ,­-­)? Ne, v highendu bych si MSI skutečně do PC nedal, nic ve zlém. Chybí mi tam prostě alespoň něco jako Gene­-Z ­(herní, kompaktní deska s příznivou cenou­) nebo Maximus IV Extreme a nebo alespoň P8Z68 PRO. U grafik tato značka taky nějak pomizela ­(GTX560 DirectCU či její 560TI verze dostala už tolik ohodnocení v recenzích...­). ATOM a zase ATOM? Proč proboha, když AMD Brazos je svižnější jak v C50, tak v E­-čkové verzi. Jako kdybychom byli v dobách Athlonů 64, kdy INtel ­"platil­" za sestavy s Pentii IV.
Llano? Kdo nevyzkoušel v praxi, nejspíš neocení papírové specifika. LLano je skutečně silnější než Athlon II takt na takt. A grafika vlemi, velmi použitelná i bez jejího OC.
Odpovědět4  0
AHoj, dobrá recenze, nicméne mi to nedá dotaz na teploty? Zkoušel jsi třeba změřit teploty i s jiným nastavením otáček ventilátoru ­(nemusí to být notně max, ale někde na úrovni snesitelného hluku­)?
Já bych ty slajdy prostě chápal tak, že mysleli možná při max otáčkách takové a takové teploty. A ten výkon možná po OC limitu? Kámoš nedávno zkoušel doma GTX570 s tímto chlazením a prý je hlučnost i na vyšší otáčky snesitelné a teploty se drží celkem dole. V tom je nejspíš myšlena kvalita toho chlazení. kdyby to šlo dodatečně dotestovat, byl bych rád :­-­). Díky.
Odpovědět0  0
Pěkný herní notebook. Měl jsem jeho staršího bratříčka G53, viz test zde: https:­/­/www.svethardware.cz­/forum­/showthread.php?t=53666

Spíš by mě zajímalo, jak to vypadá s jejich nástupcem G74, bude také otestován, případně porovnán s tímto G73SW?
Odpovědět0  0
Krasavec, tentokrát se vskutku nešetřilo a koukám, je tam osazena i slušnější GPU karta.
Odpovědět0  0
mám většinu moderních CPu a v praxi nevidím žádný rozdíl....Např můj Thuban 4.3 GHz­(když člověk ho umí vyladit­), tak ho leckde nedá ani 5 GHz 2500k ­(převážně v renderingu jako POV Ray, 3dsMax scéna, Cinema Studio 4D, některý encoding videí)
Odpovědět1  0
modrá obrazovka u Phenomů znamená většinou chybu RAM či IMC...CPU jádra to zvládají, ale je třeba navýšit napětí CPU­-NB.
Odpovědět1  0
hehe, toto by mě mohlo bavit, hardwarovou hru jsem ještě nikdy nehrál :D
Odpovědět0  0
jen se prosím nehádejte, nejsme již malé děti :­-­). Dobrou zprávou je, že konečně se tyto EEEčka dostávají do prodeje a už aby jen byly co nejdříve v CZ. V načervenále barvě myslím bude taky­-viděl jsem někde foto a nebo na youtube, a ten vypadá nádherně.
Odpovědět0  0
tam je asi hodně rozíl teoretické idle vs praktické používání a nastavení ­(WIFI­/bluetooth atd­). Každopádně tyto prcky bych upřednostnil již nad ION+ATOM. Ať žije nový král netbooků.
Odpovědět0  0
Proč má AMD při zátěži jendoho jádra vyšší spotřebu než 990x? Důvodem je power gating, kdy Intel odpojuje veškerá zbylá jádra, kdežto AMDčkovská stále běži na nějaké napětí.
Proč není tetsován x264 průběh dvě, který má mnohem větší vliv na procesdorový výkon?
Uvítal bych i dekompresym jelikož AMD K10 je stavěné tak, že má slabší kompresy a slušnou dekompresy.
Odpovědět0  0
imho, vypadá to ale na první dojem velmi slušně, čekejme na první recenze. Donutilo mě to uvažovat o upgradu LCDčka :­)...Něčím takovým bych si uměl představit ho nahradit.
Odpovědět0  0
ohooo, pěkné
Odpovědět0  0
je to nejspíš specifická hodnota v rámci nejideálnějšího případu...Ale co je fakt, že voltage tweak a návrh napájení bývá na ASUSkách ejden z nejlepších.
Odpovědět0  0
Osobně jsem majitelem ASUS Crosshair IV Formula. Nějaký čas jsem měl i GA890FXA­-UD5, kterou jsem prodal kamarádovi za symbolickou cenu.
Na ASUS určitě se mi více líbí layout, obrovské možnosti zapojení přídavných fanů, v BIOSu jejich perfektní profily. V BIOSu umožňuje ASUSka i přesnější nastavení voltáže, resp. menší kroky. U mainstremových desek to jistě netřeba, ale tyto desky jsou již spíš highendem, Gigabytce by se to také hodilo ­(tyto desky slouží často i k OC­). Jak tu kdosi psal, softwarová výbava ASUS je supr­-diagnostický software, záznam průběhu napětí apod., tweakovací program je stabilní, nezamrzá, lze jej přímo propisovat do BIOSu a nebo ukládat profily. Pro oveclockery ­(jako třeba já­) je dobrý i jejich ROG connect. Využití? Třeba 3D Mark, GPU část 3D marku projedete na vyšší frekvenci než CPU část. Obě se však započítávají do celkového skóre. Tedy přes propojené počítače během GPU testu švihnete busspeed třeba o 1 MHz nahoru a během CPU tetsu jej snížíte. Každý bod je dobrý :­-­).
Ohledně oc výsledků na ní se můžete mrknout https:­/­/www.svethardware.cz­/forum­/showthread.php?t=54876

na této desce byl vytvořen i aktuální WR s LN2 ve validaci ­(téměř 7200 MHz­)
http:­/­/www.xtremesystems.org­/forums­/showthread.php?t=263068

řekl bych, že po prvotních problémech s LCC skoky cca do BIOSu 0704 se jedná dokonce i o lepší desku než její Extreme verze ­(snad také časem vyladí BIOS­)

Odpovědět2  0
můžeš si však koupit 2x ARES a potom co? neexistující spojení 4x GTX 580 ? :­-D...
Odpovědět0  0
Bylo by dobré třeba zmínit nějaké reporty z akcí za celou historii­-pochopitelně ty nejzajímavější, jaké byly použity techniky, metody a výsledky taktování, případné potíže. A také např nový mezník z ndávné doby, obrovský boom s Phenom II procesory a nasazením LHe.
Odpovědět0  0
Dobré počteníčko, mohl bych vznést dotaz, bude i třeba nějaké pokračování ve smyslu aplikací win xp vs win7? Např komprese, práce s videi a foto, load webového prohlížeče, zatížení
apod?
Odpovědět0  0
je to tak :­-­). Pro nadšence to však může být dobrý kousek navíc je to pěkné gesto to vydražení na charitu
Odpovědět0  0
a v označení CPU bude asi taky chyba...x4 720...to asi ne :)
Odpovědět0  0
Skvelej clanek, bude enco podbneho taky o AMD Deneb?
Odpovědět0  0
ta ztrata neni urcite rok a pul, spise 0.5­-1 rok. Navic ted AMD docela slape, zatim to vychazi od B3 revize vse OK, a tech pocet pulgeneraci co nas ceka nyni a behem pristiho roku, no supr!
Odpovědět0  0
co vim, pokud s enezmenila roadmapa, tak Deneb by mel byt jiz v 3Q 2008 a nasazen do prodeje v 4Q 2008, tj procesor na 45nm vyrobe....
Odpovědět0  0
na Computerbase dostali tesne nad 3GHz a pri mnohem nizsim napeti, taktez jeste na jednom serveru co jsme uvedl do fora. Fudzilla jsou bulvaristi, neverim, ze si s nim dobre pohrali. SKoda ze ho nemam, dal bych si tu praci a poradne ho zkusil poladit, verim, ze se vzduch chlazenim by se melo tech 3.2GHz davat u zkusenejsich uzivatelu.
Odpovědět0  0
Pozor, Deneb bude mit L3 cache zvetsenou, ne jako jadro Agena, jen snad mainstrem k10.5 bude mit L3 jak dnesni Ageny...
Odpovědět0  0
proc by nebylo z ceho?Vzdy je z ceho, staci umet obchodovat...A v krajnim nouzi AMD koupi nejaka silnejsi spoelcnost,takze nemam obavu..
Odpovědět0  0
No hura :­), aspon neco. Na ty Tolimany jsem zvedavej skoro nejvic a co ty nova dvoujadra, ty maji prijit kdy?
Odpovědět0  0
Recenze na jednotlive skrine jsou vskutku vynikajici, mel bych ovsem prosbu, sla by otestovat take skrin Aspire X­-Cruiser ???
Odpovědět0  0
to zni velmi zajimave :­)...Bylo by to fajn
Odpovědět0  0
me naopak se test libi,hlavne uvidime srovnani s aktualnimi ovladaci...
Odpovědět0  0
mluvil sem o defaultu karty,ne o rekordu taktovani...
Odpovědět0  0
Nemyslim si,ze 8800 je vyrazne lepsi karta.To ze ma radeon vyssi spotrebu cloveka,kterej uz tak kupuju highend nevytrhne.Je mi fuk,esi ma karta spotrebu 100w a nebo 200w a to sme zamerenej na mainstream.Ovladace jsou podelane, tojo,ale verim,ze se v blizke dobe zlepsi.Jak by bylo jinak mozne,ze v nekterych hrach prekonava i 8800gtx a v jinych je na urovni x1950xtx???
Odpovědět0  0