reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Počítačová sestava ANO/NE

Pavel Boček (4169)|29.12.2007 21:41
Přesně, Noctua je Noctua, teplota bude třeba stejná, ale nebudeš vědět, že tam je. Takové ty vychytávky s izolepou apod. ti nikdo neudělá, takže velká část vzduchu se bude motat vzadu, kdy ji Noctua nasaje, vyfoukne a hned nasaje zpátky, ale my chceme, aby hezky prošel zepředu dozadu a pak někam pryč. Ony tyhle blbůstky udělají dost a přitom co je na troše izolepy, že ? A vidět to z venku není ;) (já naštěstí sehnal neperforovanou bočnici, ale ty otvory vzadu mám takto vyřešené).

Obecně lidi v obchodech chlazení a takový drobný casemodding vůbec nedělají, ti to rychle smontují, odhodí a hned valí na další. Někdo z fóra by na to byl určitě lepší, pokud si netroufáš sám. Když už jsem u toho, bude se taktovat...? Takhle chlazená sestava je na to jak dělaná a myslím, že z toho procesoru ještě půjde dost vymáčknout, o kartě s S1 a Noctuou nemluvě. To kdyžtak také někdo rád udělá, jen je na to nejlepší jeden celý den od rána až do večera, z poslední zkušenosti vím, že méně je špatně, něco se nestihne a pak je po OC.
Zeus(CZ) (318)|29.12.2007 21:51
No pokud seženu návod pro blbce typu 'teď spusťte soubor ××.××× a nelekejte se, až vám zezelená monitor', tak taktovat klidně budu :-D, jinak teda nevím .. (ale zjevně se to vyplatí)

A co tohle; mám známého, co se vyzná v PC (resp. několik, já taky nejsem úplný ignorant, jen takhle tu sestavu, na to radši odborníky jako jste Vy všichni ... ). Co takhle si nakoupit díly, pozvat někoho z těch známých-poloodborníků a postupně si to vybalit z krabic a od rána do večera hezky montovat a sestavovat. To by šlo, ne? Pohráli bychom si s větráčkama podle potřeby, nastavili všechny kabely a mechaniky ... To se dá, ne? Na tom by se nemělo dát moc co zkazit, když budeme pracovat poctivě, pilně a beze spěchu ?!? A ještě k tomu bych mohl asistovat a koukat, jak se to dělá (to by mě asi v obchodě nenechali, že? :-) )
Pavel Boček (4169)|29.12.2007 21:57
Není to špatné řešení, když to zvládnete společně i potaktovat, tak je to jedno z vůbec nejlepších řešení.
Zeus(CZ) (318)|29.12.2007 22:01
A zvládneme taktovat? = existují návody 'krok za krokem', je to bezpečné, vyplatí se to? (zjevně tedy ano) - Vy osobně taktujete?, co se může stát? :-D (to si asi najdu sám na internetu ..)

Díky,
Pavel Boček (4169)|29.12.2007 22:12
V zásadě je to jednoduché, stačí znát položky v BIOSu a vědět co jaká dělá, pak je důležité pořádně testovat stabilitu krok za krokem.

[SIZE="1"]V zásadě je asi nejlepší snížit násobič procesoru na minimum a testovat paměti, jaký mají strop, pak je nastavit na minimální děličku, procesor na maximální násobič a jít tak vysoko, jak paměti dovolí. Až to nebude stabilní, přidat napětí. A zase. Mezi tím pořád testovat pomocí Intel TAT, pokud teplota nepřekročí 65 stupňů při zítěži, je to OK, dál už bych zbytečně nešel. Ale Quad-Core asi nepůjde nijak extra vysoko, čili i těm pamětem by měla stačit nějaká dělička tak, aby byly kolem 800 MHz, myslím, že FSB 450 MHz dá ten procesor těžko.[/SIZE]
Zeus(CZ) (318)|30.12.2007 13:03
No tak to je fajn, našel jsem i víc návodů, některé dokonce přímo s praktickou ukázkou na 'mém' (snad budoucím) procesoru Quad Q6600.

Problém je v jednom odstavci, kde se píše (ne že by mě to moc překvapilo), že s taktováním lze přijít (= pravděpodobně přijdete :-D ) o záruku.

Nebylo by tedy nakonec lepší počkat třeba rok, jestli je vše stabilní = vím, že se nic kvůli výrobní chybě nepokazí ("vím" v uvozovkách - skoro samozřejmě, nikdy ne úplně jistě :-D ), a až potom taktovat?

--------------------------------

A opět větráčky :-D

3× Noctua => => 1× dozadu skříň, 2× do Gemina místo původních (viz PŘEDCHOZÍ DOTAZY) // 1 původní z Gemina místo modře svítícího předního ..

1 z Gemina zbyl, kam s ním? :-) Přilepit izolačkou někam do skříně? Rád bych ho použil (ale na Accelero prosím ne, tam legálně-oficiální Turbo Module)

Děkuju,
mech13 (5526)|30.12.2007 13:10
noctua je noctua, ale je draha jak potvora, bohate staci nexus ktery je taky luxusne tichy a stoji polovinu
Zeus(CZ) (318)|30.12.2007 13:14
Dobře, to je jistě dobrá připomínka, mrknu na to. Kdybych to tedy měl nějak rozdělit, tak bych DEJME TOMU MOŽNÁ ASI vzal dvě Noctuy do Gemina (aby tam byly stejné větráky) a jeden Nexus dozadu do skříně. A zbývajícího z Gemina dát dopředu skříně (ty z Gemina nebudou špatné, ne? ). A co ten poslední z GeminaII? Kam lze ještě umístit větrák? (jak říkám, ne na S1 prosím)

Edit: PS: Jste neuvěřitelně rychlí, jak všichni hned odpovídáte ... - Děkuju
husky14 (4214)|30.12.2007 13:29
A proc to tak komplikujes?
Gemina nech jak je, stejne ho budes regulovat deskou a imho v idle pojede vicemene pasivne a dva fany (Noctua/Nexus) kup jako in a out do casu....
Zeus(CZ) (318)|30.12.2007 13:37
No 'mně to takhle poradili', já myslel, že se teda vyplatí toho Gemina 'vytunit'. Ale moc se do toho nehrnu, radši si ho koupím v krabici a bez hrabání do něj jenom přimontuju (nebo co se s tim dělá). :-D

A tím pádem si teda s radostí můžu dovolit ty dvě Noctuy ... Dopředu a dozadu skříně, a neustále modře svítící větrák mi chybět nebude ...

PS: Odpusťte hloupou otázku .. - Co jste myslel tí, že budu Gemina regulovat deskou?

Díky,
Pavel Boček (4169)|30.12.2007 13:38
Na Geminu jsou dva fany ? Tak je tam klidně nech, kdyby se ti zdály hlučné, tak je vždycky můžeš nějak vyměnit...jinak dopředu a dozadu určitě Noctuy, dal bych to i na tu S1, poznáš to ;)

Poz.: pro namontování předního ventilátoru je třeba sundat "přednici" jak říkám, čili kompletně ten přední panel ze skříně, aby se dal ventilátor uchytit šrouby. Levné skříně tam mají dva šroubky a zuby, držaší možná jeno šroubky.
Klingacikx (1545)|30.12.2007 13:40
[quote=Zeus(CZ);76660]Co jste myslel tí, že budu Gemina regulovat deskou?
Díky,[/quote]
Budeš regulovať otáčky ventilátorov lebo na max otáčky ich bude určite trocha počuť:D
Pavel Boček (4169)|30.12.2007 13:42
Předpokládám, že jsou nějak oba spojeny, musí se regulovat zaráz...Gemina už bych si tedy nevšímal, v případě nasazení Noctuí by bylo potřeba stejně pořešit to, aby se obě regulovaly zaráz (pájkou :)). Nakonec tedy ty tři Noctuy jak jsem psal předtím a už se v tom zbytečně nevrtat :D

ADD// teď jsem si všiml, že Centurion má ale vpředu jen 92mm pozici...díval se na to vůbec někdo ? :stupid Takže sumasumárum 2x Noctua NF-S12-1200 a 1x Nexus DF1209SL-3 Real Silent.
husky14 (4214)|30.12.2007 13:43
[QUOTE=Zeus(CZ);76660]PS: Odpusťte hloupou otázku .. - Co jste myslel tí, že budu Gemina regulovat deskou?[/QUOTE]No v BIOSu bude urcite nejaka regulace podle zatizeni CPU (bud pres PWM nebo snizovanim napeti), nebo SW treba programkem Speedfan.... prece nema cenu, aby se fany tocily porad naplno.

Btw. tomu Geminu by imho stacil jeden fan, takze druhej muzes hodit na S1 ;)
Zeus(CZ) (318)|30.12.2007 14:08
V případě zanechání Geminu tak, jak je (s tím s radostí souhlasím) mám dotaz na ty Noctuy

proč 2? 1× dozadu a dopředu teda ten jiný - Nexus. Kam s tou další Noctuou? (do zdroje?)

A ještě jedna věc ... ?!? Jakto to, že dopředu do skříně se nedá dát 120 mm větrák, já jsem to moc podrobně nezkoumal, přiznávám se, ale viděl jsem v recenzi
[quote=https://www.svethardware.cz/recenze-cooler-master-centurion-534-setnik-v-novem/13902]Chlazení 1x přední 120mm ventilátor, 1x zadní 120mm ventilátor (volitelný)[/quote]

TADY je fotka větráčku,
vím, že jste si to nevymyslel, ale nevidím to, tak bych to rád přečet' :-)

-------------------------
A tak - když nebudou na obou stranách skříně Noctuy (koneckonců - i kdyby byly) - proč je pájet (nebo tak něco), aby měly stejně otáčky? Co když bude mít zadní víc než přední? Já bych to chápal tak, aby byly sjednocené a stejně nasávaly/odčerpávaly vzduch, ale myslel jsem, že ten proud vzduchu se stejně nějak zakřiví o hardware, připojí se k němu další 'větry' z S1 a Gemina, tak se to stejně nějak pomotá ?!?

(PS: Nezlobte se na amatéra, že se tak stupidně ptá :) )

Děkuju,

PS:
[quote=Pavel Boček]Neděkujte. Hodnoťte.[/quote] - můžu i děkovat i hodnotit? :-D
Klingacikx (1545)|30.12.2007 14:14
12cm ventilátor sa tam dá dať len treba dať dolu ten predný panel aby si ho tam mohol upevniť a ten panel tam potom vrátiš.
Zeus(CZ) (318)|30.12.2007 14:16
S tím se tedy stejně počítá, i výrobce, ne? , když ho tam dává jako příslušenství ?? 'Normálně' tedy odmontuji předek skříně, nasadím větrák a předek skříně zase namontuji ... To by neměl být snad problém, doufám, že?
speedsnail (4876)|30.12.2007 14:17
Vy jste nekde videli prodavat Gemini (Cooler Master GeminII aby nedoslo k omylu) s vetrakama? Alfa, CZC, Alza vsude bez vetraku.. Sice to ofukuje desku, ale ja bych si stejne poridil klasickej tower co fouka zepredu dozadu (treba tu Noctuu NH12, sice je za 1400 ale ma uz vetracek). Prijde mi ze kdyz nebude dostatecne siroka case tak ty 2 vetraky nebudou mit poradne odkud brat vzduch..
husky14 (4214)|30.12.2007 14:18
[QUOTE=Zeus(CZ);76675]proč 2? 1× dozadu a dopředu teda ten jiný - Nexus. Kam s tou další Noctuou? (do zdroje?)[/QUOTE]Ale tak jo, dyt to je prece jedno, jestli dve Noctuy nebo dva Nexusy nebo jeden ten a jeden ten....
Proste jeden dopredu na skrin jako nasavaci a druhy dozadu jako vysavaci, tot vse....

@speedsnail: taky moc nechapu rvat tam tuhle silenost (treba se chysta na poradny OC), ale je to jeho rozhodnuti a ze se prodava s vetraky tu tvrdil Zeus....
Zeus(CZ) (318)|30.12.2007 14:23
aha :-O

Pardon, jsem prostě debil :-). Zjevně se s dvěma větráky neprodává ... Zjevně se prodává úplně bez ...

Inu, to jsem se 'přepočítal'. Ale ono to cenově půjde ... 2× Noctua dozadu a dopředu skříně, 2× Nexus na Gemina, a je to v cajku.

No a GeminII s hodí, ne? Pěkně chladí Quad, zároveň ofukuje základní desku ... ?
Zeus(CZ) (318)|30.12.2007 14:33
Ještě jeden detail. Ve slohovce bych za to sice měl stupně dolů, ale tady se snad můžu trochu odklonit od aktuálního větráčkového tématu.

Ta základní deska - má integrovanou zvukovku (z toho ještě nejsme v šoku, že? :-)), ale ona má HD Audio??
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Tady to píšou, myslí skutečně 'brutální' 7,1 HD zvuk?
Pavel Boček (4169)|30.12.2007 14:34
[QUOTE=Klingacikx;76676]12cm ventilátor sa tam dá dať len treba dať dolu ten predný panel aby si ho tam mohol upevniť a ten panel tam potom vrátiš.[/QUOTE]

No tak jsem z toho trochu jelen, rozhodně podle té fotky mi nepřijde, že by ta díra měla 12 cm...

Moje představa vypadá tak, že dozadu rozhodně Noctuu a na S1 taky Noctuu. Dopředu klidně Nexxus, největší význam pro chlazení procesoru atp. má právě zadní ventilátor, přední je hlavně na disky, tak tam nevadí o malinko horší (Nexxus). Tady se nic neřeší, prostě se to píchne do desky, ta to zreguluj (až kdyby ne, tak to vyřešíme).

Teď Gemin. Na něm není nic (což jsem tvrdil od začítku, ale nedíval jsem se nikam, takže to nebylo potvrzeno a hádáme se tu o něm další stránku :rolleyes:). Takže vhodná volba jsou dva větráky, 2x Noctua by byla ideál, ale je to dražší, takže pokud už tlačí penízky, tak např. 2x Arctic-Cooling AF12025PWM, 120x120mm. A bude potřeba je zřejmě spájet, aby oba jely na stejných otáčkách (tyhle dva na procesoru, dalším je to jedno).

[SIZE="1"](už se do toho montuje moc lidí a je v tom zmatek :thumbdown:angry)[/SIZE]

ADD// HD audio má snad už i moje deska :D o to se neboj, pokud máš obyčejní bedničky tak je to jedno, když přejdeš na 2(a více).1, tak je to pěkný skok a pak se může dokoupit kvalitní karta do PCI a je to. Jenže na pořádné stereo nikdy nejsou peníze, že, a pak člověk skončí u kvalitních 2.0 bedniček (aspoň že tak) jako já...
Zeus(CZ) (318)|30.12.2007 14:39
Tak děkuju, začíná se to skutečně komplikovat (kolikátý je tohle proboha příspěvek, nahoře mi to ukazuje nějakých 110 bodů, a to za nic :-D. Místo abych poradil, furt se tu vrtám VE SVÉM tématu, a mám za to bodíky :-)).

Nu, tak já to připravím, tradičně jako fotku s výpočty a lípnu to sem, uvidíme (a moc děkuju)

PS: Skutečně se moc omlouvám za ty větráčky na GeminII, to jsem skutečně ******.
speedsnail (4876)|30.12.2007 14:42
Ještě poznámku k tomu chladiči. Když už bych investoval 1700,- do chladiče (gemini + 2x noctua), tak bych rozhodně chtěl to nejlepší bez kompromisu. A to je jedině Thermalright Ultra 120 eXtreme. (s noctuou za 1900,-) Výkonem je uplně jiná třída než Gemini. Na přetaktovaném dvoujádru @3.8Ghz v zátěži rozdíl 15°C!
Test například tady: http://www.anandtech.com/casecoolingpsus/showdoc.aspx?i=3068&p=4

//to husky.. no ja bych to nedal. Ja si na budoucí PC šetřim svůj TT Sonic Tower za 400,- z druhý ruky :) ale 1700 za gemini jsou ve srovnání s 1900 za TR ultra vyhozený peníze.
husky14 (4214)|30.12.2007 15:12
Ode me taky uz jen poznamecka: ste blazni davat za chladic CPU 2 litry.... :p
Zeus(CZ) (318)|30.12.2007 15:17
Já za něj dávám 1570,- Kč :-). To je litr a půl, dva tisíce si 1) nemůžu dovolit (ano, TEĎ po Vašich radách mě omezuje i to pětikilo :-D - ale i tak jsem rád) a 2) je to fakt moc :-)
husky14 (4214)|30.12.2007 15:25
No Gemin za 900 + dve Noctuy 120 po 400,- je spis 1700,- ;)

Ale jestli chces za kazdou cenu Noctuu, kup za 1300,- [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], prece kazda stovka dobra ne?
Pavel Boček (4169)|30.12.2007 15:30
[QUOTE=husky14;76709]No Gemin za 900 + dve Noctuy 120 po 400,- je spis 1700,- ;)

Ale jestli chces za kazdou cenu Noctuu, kup za 1300,- [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], prece kazda stovka dobra ne?[/QUOTE]

Noctua NF-S12-1200 stojí v Alfě 378,- (prodejna), GeminII 990,- no ale pořád je to lepší než NH-U9F kvůli ofuku desky.
Zeus(CZ) (318)|30.12.2007 15:38
No tak to jste mě dostal ... Teď jsem už úplně 'zblblej'. Mrknu na to, snad to nějak rozřeším ...

Jinak, ten Gemin jsem našel nejlevněji za 829,- Kč a Noctuu za 370,44 Kč takže celkem těch 1570,- Kč.
To je rozdíl cca 280 Kč, a myslel jsem že 'GeminII je krutě hustá vymakaná věc, co chladí nejen CPU, ALE DOKONCE i základní desku' ... Ale nevím, prostě to nějak proštuduju ...

Jinak teda zatím přikládám ZIP soubor, ve kterém je Excelem 2007 vygenerovaný MHTML soubor .mht s aktuální verzí 'mé' sestavy, zatím tedy s Geminem. MHTML možná není obvyklé, ale jde to otevřít v každém Internet Explorer (pfui!), tak by to mělo jít i Vám ... Kdyžtak nahradím tradičním obrázkem.

Děkuju,
Pavel Boček (4169)|30.12.2007 15:47
Já už bych to zbytečně nerozmazával, chlazeno to bude dobře tak nebo tak. Maximálně ještě bych rýpnul do Turbo modulu, vždycky jsou lepší větší ventilátory než menší, čili nějakou 120mm...nebo klidně dvě (1x nebo 2x Arctic-Cooling Arctic Fan 12PWM, 120x120mm, dva zse půjdou na menší otáčky :)
Zeus(CZ) (318)|30.12.2007 16:11
OK.. A celkově?

Sestava dobrá, podle Vás všech skvěle vyladěná, dobře chlazená - doufejme i tichá, žádný problém s kompatibilitou (o kterém byste věděli nebo mysleli), do bedny to všechno v pořádku nacpu (asi), zdroj v pohodě ... ?

Ještě jedna věc ... (rozdělená do několika bodů :-D)

1) čekám, až bude ten čtyřjádrový procesor, který jsem uvedl v tom .mht (Quad Q9450)
2) pořád mi chybí dost peněz, takže - mám počkat do toho (já nevím třeba) března, až bude Quad, nebo začít postupně nakupovat (třeba proto, že v únoru už nebudou stát ramky 1800,- ale 180 000,-)
3) myslíte, že se něco za ty dva/tři měsíce výrazně změní? Mně to všechno takhle připadá velice 'aktuální'
4) nerad otvírám stará témata, ale až pak budu mít našetřeno, tak se ozvu a poprosím (prosím prosím) o závěrečnou konzultaci ... Budu sice hardware poctivě sledovat, ale kdyby mi třeba nějaká změna k lepšímu unikla, ať nekupuju blbiny :-)

5) MOC Vám všem děkuju za to, že jsme mi tady obětovali tolik času a příspěvků (tohle je skoro rekord sekce, jak tak koukám), doufám, že i já se někdy něco naučím, abych mohl ostatním (nebo dokonce Vám) v něčem poradit ... Hodně štěstí, zdraví, pohody, spokojenosti a kvalitního hardwaru do roku 2008 !!!

Děkuju,
Pavel Boček (4169)|30.12.2007 16:15
Můžeš nakoupit zatím věci, které nezlevní, např. ty ventilátory, skříň apod. Paměti sleduj jako ostříž, možná ještě půjdou mírně dolů, aler podle mě tak maximálně na začátku února půjdou nahoru a už se nikdy nezastaví, takže až to přijde, kup je :) Desky přijdou za stejnou cenu nové, to se budeme hádat zase znovu :rolleyes: Procesor nevím nevím, osobně si myslím, že to bude jako s G92 kartami...ačkoliv březen je daleko, tak možná...mají totiž jen myslím 4 továrny se 45nm linkami, krom velké zmetkovitosti nové technologie se tam budou dělat i serverové čipy.

ADD// tobě též :)
husky14 (4214)|30.12.2007 16:49
[QUOTE=Zeus(CZ);76725]....myslíte, že se něco za ty dva/tři měsíce výrazně změní?[/QUOTE]Tak tohle je na kristalovou kouli a tu tady bohuzel nikdo nema [SIZE="1"](taky muze prijit menova reforma)[/SIZE], takze se jen drz toho, co psal PB: sleduj hlavne pameti a zbytek (zdroje, skrine, fany) budou vzdycky +- nastejno.... a co se MB tyce, fakt tezko rict.... ;)

Tobe taky vsechno nejlepsi do Novyho roku.