Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Co říkáte na vývoj počítačů za posledních 10 let?

Karel Polívka (1485)|25.1.2008 12:00
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Co říkáte na vývoj počítačů za posledních 10 let?

Hodnotíte jej pozitivně, nebo vás naopak zklamal? Co Vás za posledních 10 let nejvíce nadchlo a co Vás naopak nejvíce zklamalo? Ať už je Váš postoj jakýkoli - vyjádřete jej, zapojte se s ostatními do této diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Petr S. (1220)|25.1.2008 12:07
No podle mě je to úplně nádherný vývoj :D Když si vzpomenu na svoje začátky a 80386tku a taky na ceny, za které jsem tyto kompy kupoval a porovnám s dneškem je mi úplně blaho u srdce ;)
Neregistrovaný (0)|25.1.2008 12:23
Vývoj nám jde krásně...škoda,že ruku v ruce to není se softwarem,kde vývojáři docela kašlou na optimalizace ,protože hw na to má,protože jinak bychom si vystačily s hardwarem o generaci starším.
radekpv (1)|25.1.2008 12:23
Vývoj mě popravdě řečeno zklamal. Z mnoha různých architektur a počítačů nám jich mnoho nezbylo - vše konverguje k architektuře X86.
Komě toho mě mrzí, že jiné architektury nejsou běžně dostupné - proč např. nejde koupit samostaný MB a cpu POWER6ky?
pas!k (3765)|25.1.2008 12:25
Ja bych nechtel videt vyslednou castku co vsechno jsem za tech 10 let do vypocetni techniky vrazil ..;) Je ale pravda ze jsem se diky ni i ja za tech 10 let posunul hodne kupredu .. Takze je potreba na tyto veci nahlizet z obou stran ..

Osobne jako nejprelomovejsi vec za tech 10 let beru to ze se konecne rozsiril internet do takove miry ze je monze se dnes pripojit temer kdekoliv a s cimkoliv za prijatelne ceny .. Ty zacatky na modemech a podobne kdy jsem za hodinu pripojeni platil pres 50 kc brrr.. Papalasi z telecomu z toho vydirani musi zit do dnes ;)

Jako zklamani beru to ze cimdal casteji zjistuji jak jsem na urcitych vecech tykajicich se vypocetni techniky zavislej .. clovek si ty malickosti ktere dela kazdy den ani nevsimne .. ale ve chvili kdy je postaven mimo civilizaci si uvedomi jak jsou pro nej vsehcny ty udelatka a informace dulezite ;)
boboco (1987)|25.1.2008 12:27
Jak hodnotím vývoj počítačů za posledních 10 let já? -No, zavzpomínám-li na mou situaci před 10lety, to jsem doma řádil ještě na Pentiu 166 (bez MMX:rolleyes:) s 2MB S3 Virge. Teprve někdy koncem roku 1999 jsme udělali velkej a drahej upgrade grafiky z S3 rovnou na tehdejší hit Voodoo 3 2000 16 MB PCI (AGP moje deska zkrátka ještě neměla:turtle). Jakej byl výkon? No při představě, že bych na téhle sestavě stříhal video nebo pracoval ve Photoshopu...:D Tehdy jsem byl unešen z MPEG-1 videí v rozlišení okolo 320x240:). Byli jsme ale už poměrně pozadu, v roce 2000 zrátka Pentium 166 již nebylo to, co počátkem roku 1997. Co se však nestalo, někdy v průběhu roku si vzpomínám na veliký upgrade, kterým byla výměna základní desky, procesoru a pamětí - Nikdy na tebe nezapomenu, můj Celerone s úchvatným taktem 566 MHz:inlove. To byla moje doba, pokoušel jsem se o první nesmělé přetaktování, kterému bránila nemožnost uzamknout frekvenci PCI sběrnice:D - ale hlavně jsem si vytvářel vlastní kompilace CDček na své první CD-RW vypalovačce, která dokázala smažit média až rychlostí 8x... no prostě nádhera:D

Když si tuhle dobu srovnám se současností - jen ta CD vypalovačka nás stála kolem 6 000,-; dnes je za to celá kancelářská sestava včetně DVD palírny:D Nárust výkonu mi za těch 10 let přijde opravdu velkej. Zažili jsme několik velkých milníků, jako již zmíněné CD vypalovačky, později přechod z CD na DVD, samozřejmě také přechod z 32bitových platforem na současné 64bitové... Více jádrové procesory (pro deskopy) jsou tu vlastně jen velmi krátkou dobu - kobo by to tehdy v roce 1998 napadlo, že za směšných pár tisíc si člověk za deset koupí čtyřjádrovej procesor:turtle Skoro se bojím představit si, co nás čeká za další 10 let... Snad mě počítač nebude při každé mé chybě fackovat:D

edit:
Jestě to jen celé shrnu:
Co mě nejvíc překvapilo?
- současné nízké ceny HW - například dvoujádrové procesory lehce přes 1 000,- Nádhera
Co mě nejvíce zklamalo?
- asi zánik 3Dfx :cry
pas!k (3765)|25.1.2008 12:33
boboco tys mi pripomel par srdcovych okamziku ;) Jak jsem si treba kupoval mmx200 za 8500 :) Ty roky uz si ale nejak nepamatuju co kdy se presne odehralo .. pak uz ty upgrady nejak prichazely v cimdal castejsich intervalech ale natom pentiu 200 jsem vydrzel fakt dlouho .. Prvni vypalovacku kterou jsem si koupil bycl 6x teac s scsi radicem celkove z anejakych 12 tisic .. boze za to se da dneska v pohode poskladat cele pc ;)
boboco (1987)|25.1.2008 12:38
No právě, tehdy ty počítače byly jen pro elitu, dnes si je může dovolit skoro každej a to je nádhera. Když si vezmu i kam se posunuly ceny notebooků.... Prostě paráda.

Byl tu zmíněn internet a jeho rozšíření - pravda, na to jsem úplně zapomněl - internet směle kráčí mílovými kroky kupředu a Telecom? - raději nevzpomínat:runaway
johny__g (6387)|25.1.2008 12:57
S těma vypalovačkama jste mi něco připomněli. První vypalovačka co jsem měl byl až 16x rychlostní TEAC, už s ochranou proti podtečení zásobníku. Stála jen 5000,-, ale v té době ještě měl vypalovačku málokdo. Tak aby se mi ta investice aspoň trochu snížila, kopíroval sem CD lidem na kolejích. K mému úžasu bylo zájemců tolik, že za 4 měsíce na sebe vypalovačka vydělala, a mám ji dodnes, funguje jako nová. Ale jsem rád že dnes stojí nová DVD/RW 7 stovek, i když třeba nevydrží tak dlouho. Holt PC (a elektronika obecně) se stalo spotřebním zbožím. Dnešní záruční doba dva roky se +- shoduje s morální životností komponent, takže nemá cenu si stěžovat "že ta kvalita není co bývala" - není, ale ceny tomu odpovídají.
Karel Polívka (1485)|25.1.2008 12:59
Pro mě je vývoj technologií osobních počítačů za posledních 10 let poměrně zklamáním. Sice dochází ke zvyšování kapacity všeho možného, rychlosti grafických karet i procesorů, nicméně když si vezmu, jak se vlastně změnil za posledních 10 let způsob práce s PC, tak vnímám pouze 2 skutečně viditelné změny. Ta první je v rozvoji možností internetového připojení (před 10 lety bylo mít doma internet spíše takový luxus, dnes je to spíše samozřejmost, než nějaká vychytávka) a ta druhá je v oblasti zobrazovacích zařízení - současné LCD monitory jsou svou ergonomií i cenou někde jinde, než jak na tom byly CRT monitory v roce 1998. Obzvláště o poznání větší zobrazovací plocha je nesporný plus (když neberu v potaz dřívější CRT modely rovněž s velkou obrazovkou, nicméně s neúnosnou cenou, celkovými rozměry, spotřebou a hmotností). Přesto by ale i zde mohl být vývoj o něco rychlejší, čímž narážím na OLED technologii (bohužel jak je to v každém odvětví, tak i zde není pro výrobce výhodné vyvíjet nové technologie příliš rychle, přestože by ty možnosti měly - vývoj skutečně nové technologoie stojí nemalé finanční prostředky a ty se musí výrobci posléze vrátit - pokud by přicházely nové technologie příliš rychle, ona návratnost, respektive zisk, by nepřišel, díky čemuž by pak nebyly finance na další vývoj atd.).

Když se zaměřím na další části současných osobních počítačů, tak podoba pevných disků je pro mě obrovským zklamáním (základní princip je stále stejný jako v roce 1998 a ani ta kapacita neroste v poslední době tak rychle, jako tomu bylo dříve). O nových technologiích se stále mluví, ale regály obchodů s výpočetní technikou jsou stále plné klasických mechanických součástek s relativně vysokou poruchovostí, která je daná právě jejich konstrukcí. Pokud chci vysokou úložnou kapacitu i rychlost, musím jedině těchto mechanických součástek několik spárovat do jednoho pole/celku (řízeného nějakou další součástkou), které je navrženo na případnou kompenzaci chyb (nikoli na jejich eliminaci - to zkrátka v případě konstrukce pevných disků není možné), což je ovšem finančně i prostorově zbytečné náročné (zbytečné vzhledem k tomu, že je to pouze náplast na nedokonalou technologii). Vzhledem k tomu, že právě pevný disk je něco, co obsahuje výsledky lidské práce, lze současnou technologii v tomto ohledu hodnotit jedině záporně. Samozřejmě, pravidlo číslo jedna zní pravidlně zálohovat, nicméně kdo to skutečně pravidelně dělá? Nehledě na to, že to je opět pouze způsob, jak se vypořádat s nedokonalou (osobně bych ji označil za nevyhovující) technologií a navíc když dojde k poruše pevného disku, která zapřičiní nevratnou ztrátu dat, tak se vždy nějaká ta data ztratí (od stavu poslední zálohy).

A když se zaměřím na spotřebu současných počítačů a porovnám je se spotřebou těch v roce 1998, tak mě napadne jediné: něco je špatně. Argument, že za výkon se platí, neberu. V oblasti osobních počítačů je vyššího výkonu stále dosahováno spíše hrubou silou, namísto předělání konceptu/architektury. Problém je, že pro výrobce to je tímto způsobem o poznání snazší a nemají moc důvodů pro to, aby tento trend měnili, dokud nenarazí na limity té dané architektury. Navíc konkurence na poli samotných výrobců (s vlastním vývojem - nemám na mysli pouze ty, co kompletují součástky jiných) se spíše snižuje, což také podtrhuje předchozí věty.

O uživatelském rozhraní operačních systémů ani nemluvě - nějaký skutečně viditelný pokrok se zde nekoná.
boboco (1987)|25.1.2008 13:07
Máte pravdu - ale přijde mi, že se na to koukáte až moc negativně:) Já myslím ,že těch 10 let přineslo své a teď je vývoj nastartován tím správným směrem. Proč nejsou OLED displeje? Tahle otázka by mě taky zajímala - můj osobní názor je, že důvod bude podobný jako odpověď na otázku "Proč ještě auta musí jezdit na benzín?":)
:::killer::: (11)|25.1.2008 13:07
Je to kus cesty a velká práce, přece jenom 10 let není krátká doba. Když si vzpomenu, jak jsem ve škole pracoval na K6, vytáčený připojení, co chvíle, tak nějaká chybová hláška win95...joo, to byly časy...hardware se výkonově posunul velký kus kupředu, počítače se staly součástí každodenního života a dnes si již málokdo dokáže představit práci bez počítače. V případě softwaru, konkrétně Microsoft, taky je to velký kus kupředu. Jediné co mně mrzí, že Microsoft myslí jen na budoucnost a vubec nepřemýšlí nad současností. Příkladem muže být WinXP. Dle mého názoru nejlepší win, nejlépe odlazený, docela stabilní a už chcou ukončit jeho podporu, dle mně je to nelogický krok...Doufejme, že brzy zmizí Vista a ohřeje se tu jen tak krátce jako, dnes již legendární, WinME a Windows Seven bude mnohem lepší....
husky14 (4214)|25.1.2008 13:09
[QUOTE=boboco;84185]No právě, tehdy ty počítače byly jen pro elitu, dnes si je může dovolit skoro každej a to je nádhera.[/QUOTE]Tak to musim souhlasit.... :thumb

Dnesni ceny HW primo vybizi k tomu, aby si clovek nejakej ten kompik postavil.

Btw. dneska cca. kolem 15.00 ke me prijede PPL a priveze mi komponenty. Takze az tu budete o vikendu diskutovat, ja si budu delat radost a skladat novy PC (E8200, 88GT atd.)..... pro me osobne takovahle v podstate hi-end sestava pred par lety nemyslitelna, ale dneska, "no nekup to" :p

Takze soucasnymu vyvoji cen HW a sluzeb (net) nezbyva nez drzet palce a doufat, ze nam to tak vydrzi. Co by to asi ted aktualne mohlo hodne pokazit by byl krach AMD/ATI, takze vsichni (vcetne priznivcu Intelu a NVIDIE) doufejme, ze se tak nestane a konkurencni souboj pojede dal. Malicherny hadky fanatiku s nvidiotama by rychle pominuly a vsichni bysme museli kupovat sestavy Intel + nV za tezky prachy.... a to si snad nepreje nikdo.

Vsem preju bezporuchovy HW, poslusny SW a co nejmin problemu kategorie "mezi zidli a klavesnici".... ;)
Karel Polívka (1485)|25.1.2008 13:14
[QUOTE=boboco;84196]Proč nejsou OLED displeje? Tahle otázka by mě taky zajímala - můj osobní názor je, že důvod bude podobný jako odpověď na otázku "Proč ještě auta musí jezdit na benzín?":)[/QUOTE]
A to je právě ono. Změnu nelze provést do té doby, než přestane být současná technologie výdělečná. Vývoj se neřídí dosaženým poznáním a možnostmi, ale pouze možností zisku velkých společností.

Je to sice pochopitelné a logické, nicméně mě osobně to je líto, protože jenom díky tomu nepřijdu do styku s technologiemi, které jsme skutečně schopni za nadcházejících řekněme 50 let vynalézt. Jde to zkrátka moc pomalu a život je příliš krátký ;-).

Nicméně abych to nezobecňoval a zůstal u počítačů - mechanické pevné disky jsou podle mě tragédie a spotřeba výkonného HW rovněž.
Neregistrovaný (0)|25.1.2008 13:15
souhlasím s tím, že vývoj není takový jaký by měl být... hlavně co se týče spotřeby... možná spotřeba klesne ve chvíli kdy bude CPU a GPU na jediném čipu (ale to je hudba budoucnosti)...

jen k té cenové přízni, chápete, že to není jen vývojem HW a konkurenčním bojem? v mnohem větší míře za to může pokles dolaru, dříve byl dolar za 27kč (před těma deseti rokama tuším dokonce 38kč? jestli se mýlim opravte mě ;-) ), dneska je dolar pod 20kč... konkurenční boj snížil ceny o pár dolarů, ale pro nás výhodná cena vznikla právě proto, že máme silnější korunu
Karel Polívka (1485)|25.1.2008 13:25
[QUOTE=:::killer:::;84197]Je to kus cesty a velká práce, přece jenom 10 let není krátká doba. Když si vzpomenu, jak jsem ve škole pracoval na K6, vytáčený připojení, co chvíle, tak nějaká chybová hláška win95...joo, to byly časy...hardware se výkonově posunul velký kus kupředu, počítače se staly součástí každodenního života a dnes si již málokdo dokáže představit práci bez počítače.[/QUOTE]
Internet - rozdhodně ano, souhlasím.

Nicméně osobní počítač? Stále je to velká, na provoz díky spotřebě proudu relativně drahá, hluk vydávající škatule (samozřejmě, jsou i zcela tichá PC stejně jako minipočítače, ale jaké mají v běžných domácnostech u uživatelů zastoupení, že ano?), která se může ať už díky SW nebo HW (vlivem zejména mnou skloňovaného pevného disku) zhroutit zrovna ve chvíli, kdy onu škatuli nutně potřebuji pro svou práci, která nesnese odklad - co pak? Problém, jehož následné řešení zabere mnohdy X hodin zcela zbytečné práce navíc.

Kus cesty ve vývoji si za 10 let představuji tochu jinak, než že se škatule za těch 10 let více rozšířila a je o něco rychlejší (obzvláště když pro běžnou práci bývají současné počítače z hlediska výkonu CPU/GPU výkonnostně předimenzované). :-)
Profia (0)|25.1.2008 13:29
Nejvice me nadchl raketovy start vykonu v letech 98 - 2002, kdy se vykon CPU temer zdesetinasobil. Od te doby se to nejak zadrhlo a ted to jde nahoru dost pomalu, takova pomala evoluce.

Jinak byl vyzdvihnul:
Dostupne LCD displeje
dostupne HDD s veklou kapacitou
Rozsireni WIFI
Dostupny vysokorychlostni internet.

Jirka
pas!k (3765)|25.1.2008 13:35
To kp ...
Souhlasim s tim odstavcem s pevnymi disky .. a msim se priznat ze tohle vnimam dost podobne .. a kdo zalohuje? Rekl bych ze kazdy kdo si uvedomuje hodnotu svych dat a sve prace .. kazdy kdo k podnikani pouziva nejaky is .. ci jakoliv vyuziva pc k vyrobe nejakych dat ktere nasledne prodava ci potrebuje pro vlastni agendu..

Jinak ale souhlasim s ostatnimi ze cely ten vypocetni ancabl se vice otevrel i laicke verejnosti .. a je finance dostupny opravdu temer pro kazdeho ... a to beru opravdu jako velke plus ;)

To husky :) A jeje novy prirustek v rodine ? ;) Taky ti preju aby tve nove dite moc nestonalo ;)
P@pi (1519)|25.1.2008 13:36
Já jsem vlastně začínal někdy před 12 lety. Tehdy s úžasným Pentiem 100 MHz, ten už dneska bohužel nefunguje (floating-point error, to asi z toho stálého sundávání chladiče a taktování na 150 MHz :-)). Tehdy ta nádhera od Autocontu s 1 MB grafikou ATI stála 50000,-.... strašný.

To beru jako hlavní plus dnešních PC. Cena šla sakramentsky dolu. Dvoujádrový CPU, který stačí téměř na všechno za 1000 Kč je nádhera. A že vydrží tři roky namísto sedmi je už celkem jedno, stejně je to po třech letech morálně zastaralé a cena je (pro většinu populace) směšná.

Pro mě největší zklamání je zmenšování konkurence, které je podle mně způsobené technologickou stagnací v mnoha odvětvích. Vemu-li grafické karty, tak kolik bylo firem na začátku a kolik jich je dnes? Samozřejmě je logické, že se výrobci pomlátili a zbyli jen ti nejlepší a v tom vidím problém. Technologie se hýbe stále stejným směrem a nové firmy prostě nemají šanci proti kolosům vůbec povstat. Jedinou šancí je tedy vymyslet něco úplně nového a to právě nevidím skoro v žádném odvětví. Ať jde o procesory, GK, disky apod. Když už se tak stane, tak je firmička spolknuta gigantem. Dyť to vidíme každou chvíli "Intel koupil XYZ technologies". Nerad bych aby HW dopad jako OS, kde je jeden obří kolos a ten si s náma dělá co chce. Viz. např. nutnost přejít na Vistu kvůli DirectX 10.

Dále vývoj OS je taktéž zklamáním. Světlou výjimkou je Windows XP SP2, který je téměř dokonalý systém. Nepadá, BSOD jsem neviděl už nějaký rok, funguje na něm vše a je dostatečně rychlý. Ale jinak je to bída. Linux je prostě stále linux, linuxáři jsou stále stejně uřvaní, ale počet uživatelů se tak nějak příliš nezvětšuje a Vista je zatím docela mizerie (resp. nepřináší skoro nic navíc). Navíc 64-bitové systémy taky zrovna nenastartovaly nijak optimisticky (ovladače...).

Další věc, která mi pije krev je přepočet 1:1 tzn. do EU za 199 Euro, ale do USA za 199 USD. Asi nemá smysl dál komentovat. Proč musíme být biti zrovna my :D? Když jsem si nedávno chtěl koupit Internet tablet (NOKIA N800), tak bych ho u nás sehnal za 8000,-, v USA za 4500,-. A dovést? Clo + daň + doprava mě nakonec dostanou na cenu jako v USA. Trochu smutné...

No a nakonec hnací motor grafických karet... počítačové hry. Jak jsem nedávno četl, nemá smysl vyvíjet hry s delší herní dobou než několik hodin. Prostě se to nevyplatí. To mi přijde srandovní. Ještě to pochopím u akčních FPS s nadupanou grafikou, ale např. kampaně u strategií jsou poslední dobou hrozně krátké (World in Conflict či Galactic Civilisations II). No když si vzpomenu, že jsem u Might and Magica VI strávil několik měsíců... Pravda výjimky potvrzují pravidlo (Oblivion), ale jinak je to taktéž docela mizérie.

V rychlosti:
- "monopolizace"
- ceny v EU
- linux
- poč. hry
- už mohli vymyslet nějaký pořádný 3D a ne furt ty monitory :stupid
- myš, jsem zvědavej jak se jí budou smát za 100 let: "a tím se jako ovládal počítač?? Chácha to byli blbci! Jezdili kusem platu po stole :D"

++ cena
+ internet
+ wi-fi
+ LCD
Karel Polívka (1485)|25.1.2008 13:37
[QUOTE=Neregistrovaný;84202]souhlasím s tím, že vývoj není takový jaký by měl být... hlavně co se týče spotřeby... možná spotřeba klesne ve chvíli kdy bude CPU a GPU na jediném čipu (ale to je hudba budoucnosti)...

jen k té cenové přízni, chápete, že to není jen vývojem HW a konkurenčním bojem? v mnohem větší míře za to může pokles dolaru, dříve byl dolar za 27kč (před těma deseti rokama tuším dokonce 38kč? jestli se mýlim opravte mě ;-) ), dneska je dolar pod 20kč... konkurenční boj snížil ceny o pár dolarů, ale pro nás výhodná cena vznikla právě proto, že máme silnější korunu[/QUOTE]
Myslím, že jste uhodil hřebíček na hlavičku, tohle si totiž skutečně mnozí neuvědomují. Modelový příklad - když si vezmu například ceny procesorů, tak Intel měl/má po nějakou dobu nastavenou nějakou cenu (v dolarech samozřejmě) pro svůj top model, od které se posléze nějakým způsobem odvozují i nižší modely, a která se po nějaké delší období nemění, nicméně díky tomu, že naše měna vůči dolaru dlouhodobě posiluje to vypadá, že všechny ceny padají vlivem obecného zlevňování HW - přestože tomu tak v menších časových usecích být ani nemusí a když už ano, tak stále na tom má svou roli i pozitivní vývoj pozice naší měny vůči dolaru.
P@pi (1519)|25.1.2008 13:42
Ještě jsem zapomněl na warez. Beru to spíš jako plus. Bez něho by totiž byla počítačová gramotnost o hooodně nižší. Ostatně jak jinak byste se chtěli naučit ve Photoshopu, modelovat v 3Ds MAXu či dělat v Cubase, když na takový software často ani nemají školy/univerzity?
Karel Polívka (1485)|25.1.2008 13:55
[QUOTE=P@pi;84206]To beru jako hlavní plus dnešních PC. Cena šla sakramentsky dolu. Dvoujádrový CPU, který stačí téměř na všechno za 1000 Kč je nádhera. A že vydrží tři roky namísto sedmi je už celkem jedno, stejně je to po třech letech morálně zastaralé a cena je (pro většinu populace) směšná.[/QUOTE]
Ano, z počítače se skutečně stalo něco běžně dostupného takřka "pro každého" (neberu v potaz extrémy), což je nezpochybnitelně pozitivní, nicméně ten koncept osobních počítačů ať už z hlediska jejich používání nebo technologie se za tu dobu moc nezměnil (neberu v potaz internet). A to je právě to, od čeho jsem čekal více - masové rozšíření beru spíše jako logický vývoj.
[QUOTE=P@pi;84206]Pro mě největší zklamání je zmenšování konkurence, které je podle mně způsobené technologickou stagnací v mnoha odvětvích. Vemu-li grafické karty, tak kolik bylo firem na začátku a kolik jich je dnes? Samozřejmě je logické, že se výrobci pomlátili a zbyli jen ti nejlepší a v tom vidím problém. Technologie se hýbe stále stejným směrem a nové firmy prostě nemají šanci proti kolosům vůbec povstat. Jedinou šancí je tedy vymyslet něco úplně nového a to právě nevidím skoro v žádném odvětví. Ať jde o procesory, GK, disky apod. Když už se tak stane, tak je firmička spolknuta gigantem. Dyť to vidíme každou chvíli "Intel koupil XYZ technologies". Nerad bych aby HW dopad jako OS, kde je jeden obří kolos a ten si s náma dělá co chce. Viz. např. nutnost přejít na Vistu kvůli DirectX 10.
[/QUOTE]
Právě, to je bohužel to, co ke zrychlení technologického vývoje nepřispěje, spíše naopak (když velcí výrobci nemají důvod). Nemyslím si, že by byla šance, aby se to změnilo výrazně k lepšímu, bohužel :-(.
66 (29)|25.1.2008 14:04
Podla mna, sa az tak vela nezmenilo za tych poslednych 10 rokov. Urcite su tu iste "revolucne" zmeny, ako je napriklad USB (nahradil paralelny aj seriovy port), LCD technologia sa prepracovala (az tak, ze uz to ani nie je LCD), objavili sa komercne dostupne FLASH pamate (hlavne formou USB klucov a uz aj prvych SSD diskov). A to by asi tak bolo vsetko.

Vsetko ostatne je "len" zlepsovanie parametrov niecoho, co uz bolo vynajdene. Rychlejsie procesory (ale ta ista technologia mikrokodu), viac jadier na jednom cipe, hustejsie ukladanie dat na platne disku (ale nic revolucne nove - stale sa tocia magneticke platne), vacsie pamate (hustejsia tehcnologia vyroby), graficke karty vedia vykreslit viacej farieb, vyfarbit viacej ploch, (ale stale to v konecnom dosledku zobrazia 2D) a podobne.

A takisto rozsirovanie Internetu je prirodzeny vyvoj. Zacali s tym vojaci, prevzali to univerzity. A ked sa objavili prve obrazky (WWW), zacalo sa to rozsirovat aj do komercnej sfery - z reklamy su dobre prijmy. A tak sa to rozbehlo. Ale zasa sa neobjavilo nic nove, len sa zlepsili uz existujuce technologie - DSL, ADSL, ADSL2+, ...

Pocitace su dnes dostupnejsie, a aj virtualne vykonnejsie. Napisat jeden textovy dokument stale trva rovnako ako pred desiatimy rokmi, ale teraz mi do toho "keca" textovy editor a mam viac farieb na monitore. Aj hry su omnoho krajsie, ale hratelnost sa malokedy zlepsi. Stary dobry TTD isiel na 386 a ide aj na Core2 Duo stale rovnako ;-)

A ako sa pocitace rozsirili do celeho sveta (rozumej nie po globuse ale do roznych odvetvi spolocnosti) objavil sa dalsi fenomen, ktoremu sa pred 10 rokmi nevenovala az taka pozornost - pocitacova bezpecnost. Pred tym sa prakticky obmedzila na pocitacove virusy. V sucasnosti su v hre rozne udaje, ci uz osobne, alebo elektronicke peniaze. Vsak vestky banky pouzivaju pocitace...

Zhrnutie: Som trosku sklamany. Ked si porovnam vyvoj za poslednych 30 rokov, tak tych poslednych 10 bola skor tak stagnacia...
boboco (1987)|25.1.2008 14:10
[QUOTE=Karel Polívka;84214]Ano, z počítače se skutečně stalo něco běžně dostupného takřka "pro každého" (neberu v potaz extrémy), což je nezpochybnitelně pozitivní, nicméně ten koncept osobních počítačů ať už z hlediska jejich používání nebo technologie se za tu dobu moc nezměnil (neberu v potaz internet). A to je právě to, od čeho jsem čekal více - masové rozšíření beru spíše jako logický vývoj.

...

Právě, to je bohužel to, co ke zrychlení technologického vývoje nepřispěje, spíše naopak (když velcí výrobci nemají důvod). Nemyslím si, že by byla šance, aby se to změnilo výrazně k lepšímu, bohužel :-(.[/QUOTE]

To musím souhlasit, dřív byl velký výběr a rozvíjelo se navíc víc platforem. Dnes jsme se takřka zcela omezili na jedinou platofmu a společnosti vyvíjejíci nový HW se vlastně omezily na trojúhelník Intel + AMD + NVIDIA. VIA pomaličku z desktopů ustupuje (po procesorech končí i s čipsety; zaměří se pouze na na své miniITX úsporné řešení), SIS je taky vidět stále méně a tak by se dalo pokračovat pře firmy jako IBM atd... Jak říkal KP - tohle k lepšímu a rychlejšímu vývoji nepovede, bohužel....
jessie (1)|25.1.2008 14:43
Jak jsem to tu tak cetl tak jsem si vsiml, ze hodne lidi si stezuje ze neprichazi nic revolucniho a ze se proste jen zrychluje to co existuje. Tohle ma jednu velkou pricinu. Naprosta vetsina vsech programu a operacnich systemu je napsana tak aby spolupracovala na platforme x86 a ji velice podobnych. Pokud by nejaka firma prisla uplne s jinou koncepci procesoru nebo cele struktury pocitace znamenalo by to nekompatibilitu se starymi programy. A jelikoz jiz jsme zvykly na to co mame tak si kazdy rozmysli pouzivat nejaky treba i sakra nadupany hardware, ktery ma ovsem jen velice malou podporu u vyvojaru aplikaci.
SpeedFilip (213)|25.1.2008 14:56
Tak prelomovou udalostou bol aj Wolfeinstein 3D. Mam 16 takze som toho az tak vela nezazil.
Mal som 486 ku a Widows 95 takze som bol velky frajer, lebo v skole sme mali 3.1 :)
tequilla (1015)|25.1.2008 15:41
[QUOTE=Neregistrovaný;84202]...v mnohem větší míře za to může pokles dolaru, dříve byl dolar za 27kč (před těma deseti rokama tuším dokonce 38kč? jestli se mýlim opravte mě ;-) ), dneska je dolar pod 20kč... konkurenční boj snížil ceny o pár dolarů, ale pro nás výhodná cena vznikla právě proto, že máme silnější korunu[/QUOTE]

Jen upresnim, dolar zacal dlouhodobe klesat roku 2003. Predtim, berme zjednodusene jen obdobi od 1998 do 2003 byly slabsi a silnejsi chvile $, kdy stale osciloval mezi 30,- a 38,- Kc (ovsem byl i za 42,- Kc a kdo tehdy prodal, musi si jeste ted mnout ruce).
CommanderZ (512)|25.1.2008 15:45
Ja jsem z vyvoje pocitacu za poslednich deset let uprimne a stridme receno nadsen.

Kdyby mi v roce 1998 nekdo rekl, ze pocitace s dvoujadrovymi dvou- a vicegigahertzovymi procesory, 4GB RAM nebo 500GB diskem budou tak levne jak jsou (nebo ze vubec budou), tak bych si asi tukal na celo. Kdyby mi nekdo ukazal obrazek z Crysis, tak bych mu neveril ze je to hra, protoze proste ma lepsi grafiku nez tehdejsi animovane filmy. A pri pohledu na Windows Vista (nebo podobne moderni OS) bych se citil jako v nejakem sci-fi filmu. Rovnez LCD monitory bych povazoval za zazrak hodny science-fiction.

Dalsi kapitolou je internet. Pokud si dobre pamatuju, tak lide, kteri meli doma nevytacene pripojeni byly malem polobohove. Dneska ma velka cast lidi i nekolikagigabitovou linku a tem dobam se smejeme. I kdyz surfovani s GPRS mi ty doby docela pripomina... Take to, ze se da z internetu velice rychle stahnout temer jakakoliv hra, film nebo treba hudba je uzasne (a dalsim pokrokem je i to, ze dnes uz to jde i legalne).

Rovnez rozsireni pocitacu udelalo obrovsky skok kupredu. Dnesni spolecnost je oproti te z roku 1998 mnohonasobne kybernetizovana. Vzdyt ho v te dobe ani nemeli doba a dnes ho mame i ve skole v temer kazde tride. Nejaka ta masina se najde v temer kazde domacnosti nabo na kazdem urade. Notebooky v te dobe sotva existovaly, dneska clovek vidi nekoho s nim na kazdem rohu.

A takhle by se dalo pokracovat do aleluja...
funky_jenda (3)|25.1.2008 15:55
Pro me je vyvoj pocitacu hlubokym zklamanim. Tusim, ze jiz pred 11 lety tu mel byt Skynet a porad nic. Ted uz se muzu tesit jenom na CML, ktery by se mel objevit v roce 2484.
Loli (226)|25.1.2008 15:57
No vpodstate se nic nezmenilo a kdyz uz tak horsimu. Absence jednotych standardu skoro ke vsemu a kdyz uz, tak se nedodrzujou, a nebo z pulky. Nic nejde jednoduse, vsechno je zbytecne slozite, nezdokumentovane, nemozne (pritomnaprosto technicky urcite mozne!). Takze je to proste napytel a to dokonce jeste vic.

A Hardware? Bez existence kvalitniho SW a jeho koncepce a jednotnosti je stale k nicemu.

Trochu pocitace zachranuje apple, ktery mam zatim jen v praci, ale rozhodne to ani zdaleka neni ono, jen o kapku lepsi nez mainstreamove okna.

Dva priklady z posledni doby, ale takovych veci sou miliony a setkavam se s nima furt: Nikde neni nejak normalne zdokumentovany jak nastavit organizovane a prehladne (tj. na tohle vzniko GPO - alespon neco no) nastavit google jako defaultni prohlizec pro IE7, no i kdyz pochopim navod na tu preslozitelou vec tak, ze se mi slozite podari vytvorit neco, tak to nefunguje a je potreba resit dalsi veci. Ze stejneho soudku je treba to, ze na komplu kde neni uzivatel adminem se korektne neda pres wsus nainstalovat WMP11, zas to nefunguje! Nic proste nefunguje!
Windows media center se neda ovladat ati remote wonderem kdyz clovek zaroven pracuje ve wordu, nefunguje to! A kdyz uz by to nejak slo, tak bude monitor s wordem blikat, nefunguje to jak ma! Je to furt stejne k nicemu a nefunkcni jako pred 10ti lety, teda je to jeste vic nefunkcni, protoze pribylo veci co NEFUNGUJOU.
mech13 (5526)|25.1.2008 16:10
jenom si rypnu do te rozsirenosti PC - me osobne to nejak hodne super neprijde, dnes sedi u PC kazdy ňouma a podle toho to casto na internetu vypada... staci se podivat do nejake diskuze kdekoli jinde nez na nejakem uzce specializovanem serveru... to je vrchol ubohosti. pokud nekdo nemate co delat, mate pevne nervy a vecer nebudete potrebovat dobrou naladu, tak si najdete nejaky clanek na super a kdo si zvladne procist celou diskuzi aniz by se pri tom pozvracel nebo zmagoril je u me bud tezky machr nebo taky takova trubka jak ti co tam pisou
dost se to odrazi i v tech pocitacovyh hrach. kde jsou ty casy kdy se u jedne hry dalo vydrzet nekolik tydnu az mesicu. dnes koupim hru, zjistim ze mi nestaci HW, tak koupim novou grafiku, nainstaluju hru a do vecera to mam dohrany:stupid a za to jsem vyhodil 1500 za hru a 5000 za grafiku? dekuji, nechci. rozjedu dosbox a budu hrat kostickovany hry z 386tek a uziju si mnohem levnej mnohem vic zabavy

..driv byly na procesorech chladice mensi nez jsou dnes na chipsetech, dnes zase mame supertiche 120mm vetraky a tehda byl urvany 80mm ve zdroji a 40mm na CPU, jinak to PC dnes je nachlup to same... bohuzel nebo bohudik? jednoznacne bych to neodsuzoval, ale nejlip to taky neni... jeste ze ta spotreba uz dnes zacina klesat

k pevnym diskum - me by vubec nevadilo kdyby s nami jeste hodne let zustaly, ale rozhodne ne v soucasne podobe... mohlo by se to vydat masivnim zvysovanim kapacity, klidne snizovanim rychlosti a musela by se zlepsit ta spolehlivost. proste takovy odkladiste dat, u kteryho mi je jedno jak je pomaly protoze system a casty aplikace spoustim z neceho bez mechanickych soucastek
Loli (226)|25.1.2008 16:13
No rosrirenost PC - akorat je vic veci co nefungujou a vic PC se kurvi na ruznych mistech, kde by pritom vubec nemuseli byt - treba na co je kua potreba ovladat blbej osciloscop pocitacem a posilat z nej vysledky do DB, nejaky zarizeni by to jednoucelovy zarucene zvladlo, ale dneska se ta hodi kompl, protoze to je levnejsi. :(
Aisicek (54)|25.1.2008 16:54
Rok 1996: Prvy krat sa dostavam k internetu. Firma je pripojena optickym kablom s uzasnou rychlostou 64kbit, moje PC v prace je 486DX s EISA slotmi. Poctivy Dell. Bezia mi na tom najskor Windows 3.1, neskor Windows 95.

1997: Domaci laptop (286, 12Mhz, 1MB Ram, 40MB HDD, EGA, priserny plazmovy zltocierny 7 palcovy display, 1x ISA 8bit, 1x ISA 16bit, bez moznosti napajania bateriami, vaha aspon 10kg) menim za Pentium 166MHz MMX. Kupena zvukova karta z Escomu, klon Sound Blasteru 16 za 5600Sk :-)

Po tychto rokoch sa zacal HW ombenovat takmer kazdy rok takze urcity vyvoj tu je. Ale co ma stve, je stale udrziavanie architektury x86. Co ma na druhu stranu tesi je to ze z pomaleho internetu kde nic nebolo, sta stava rychly internet s kopec sluzbami, napadmi atd.
Co sa tyka SW tak vyvoj tu je ale podstatne pomalsi. Pred 10 rokmi som cumel na mrnave video. V sucasnosti sa pozriem na youtube a video je stale mrnave a nekvalitne aj ked je uz on-line :)
Pred 10 rokmi som u Windows 95 pridaval nove fonty. Je rok 2008 a ja sa s uplne rovnakym oknom stretavam vo Windows Vista.
v_o_slim (11)|25.1.2008 16:54
[QUOTE=Neregistrovaný;84174]Vývoj nám jde krásně...škoda,že ruku v ruce to není se softwarem,kde vývojáři docela kašlou na optimalizace ,protože hw na to má,protože jinak bychom si vystačily s hardwarem o generaci starším.[/QUOTE]
absolutna pravda, PGMy v jave doslova zozeru vykon, keby rovnaku vec urobili v starom borlande tak nestihaju zadavat vstupne data ... ale, biznis, hlavne ze vyvoj PGM trva kratsie a chybovost ...

[QUOTE=Karel Polívka;84193]... současné LCD monitory jsou svou ergonomií i cenou někde jinde, než jak na tom byly CRT monitory v roce 1998. Obzvláště o poznání větší zobrazovací plocha je nesporný plus (když neberu v potaz dřívější CRT modely rovněž s velkou obrazovkou, nicméně s neúnosnou cenou, celkovými rozměry, spotřebou a hmotností). Přesto by ale i zde mohl být vývoj o něco rychlejší, čímž narážím na OLED technologii ...[/QUOTE]
za OLED by som az tak nebojoval, este nemaju dotiahnutu zivotnost, TFT vydrzi dlhsie, ale skor nechapem uvadzanie noviniek s technologiou TN, ved je to prezitok, take IPS ma 8bit farebnost a hlavne lepsie uhly pohladu, ved to uz vyrabaju, tak preco vstale tlacia aj to stare TN, biznis co je zatym vsetkym asi nikdy nepochopim ...

[QUOTE=P@pi;84206]
Další věc, která mi pije krev je přepočet 1:1 tzn. do EU za 199 Euro, ale do USA za 199 USD. Asi nemá smysl dál komentovat. Proč musíme být biti zrovna my :D? Když jsem si nedávno chtěl koupit Internet tablet (NOKIA N800), tak bych ho u nás sehnal za 8000,-, v USA za 4500,-. A dovést? Clo + daň + doprava mě nakonec dostanou na cenu jako v USA. Trochu smutné...
[/QUOTE]
PSU http://www.pcpower.com/power-supply/silencer-610-eps12v.html ak si objednam z USA ma vyjde aj s postovnym menej ako ked ho kupim v SK/CZ, fuj ... nebyt tych nakladov v pripade poruchy, tak si to necham poslat ...

Desat rokov dozadu bola moja prva zostava Intel 166MMX na (zlatej)ECS TopGun doske a repas. monitor, prvy upgrade po polroku bolo pretaktovanie na 200 ;-) o rok to uz bola poriadna investicia 13.000,- za Plextora, este ze na seba zarobil a mohol som napalovat na 8x media rychlostou 12x a skludom aj audio, nie ako niektory s 16x TEACom palili audio iba 4x aby im to CD vobec bavilo :-D
ten komp si zije do teraz, ale neviem ako dlho este lebo sa mu nedostava kazdorocny "kupelny pobyt" = povysavanie prachu, to si uz u suseda neuziva, tak mu vela casu nedavam ...

teraz si akurat vyberam komponenty do novej zostavy za skoro polovicnu cenu a vykonom .. UF .. skoda len ze OS za tu dobu nedokazali tak dramaticky nepokrocit ...

este mi neda nespomenut presedu komisie na statniciach, ktory bol zhrozeny ako poslovenstujem anglicke vyrazy, a teraz isto aj on nadava na spamerov ;-)
v_o_slim (11)|25.1.2008 17:18
zabudol som na tie smiesne DVD, BluRay, HD DVD ... ved to je vzdy len o zmensovani pitov na takmer tej istej doske ako z roku 1981, s tym holgrafickym diskom by uz mohol niekto prist aj v rozumnej cenovej relacii ... ved uz ho vedia vyrobit nejaky ten piatok ... https://www.svethardware.cz/holographics-versatile-disc-nove-1-tb-medium/11492

a internet = revolucia = nadhera, az na tu bezpecnost sem tam ...
P@pi (1519)|25.1.2008 17:23
[QUOTE=v_o_slim;84279]PSU http://www.pcpower.com/power-supply/silencer-610-eps12v.html ak si objednam z USA ma vyjde aj s postovnym menej ako ked ho kupim v SK/CZ, fuj ... nebyt tych nakladov v pripade poruchy, tak si to necham poslat ...[/QUOTE]

Samozřejmě, já se taky dostanu na nižší cenu. Tuším, že to bylo z 8000,- na 6800,-, což je stále 1200,- Kč rozdíl. Jenže to mi za problémy s reklamací asi nestojí. A tak je to se všim. Onehdá jsem shánel paměti OCZ (DDR1), v USA za 1500,- ve slevě, u nás 3800,-. Samozřejmě jsou to extrémy, ale stejně.

Kdyby aspoň nebyla ta daň a jistota, že se to po cestě nerozbije, ale moje nedávná zkušenost s DPD mě lehce poučila.
v_o_slim (11)|25.1.2008 17:26
[QUOTE=Loli;84263]No rosrirenost PC - akorat je vic veci co nefungujou a vic PC se kurvi na ruznych mistech, kde by pritom vubec nemuseli byt - treba na co je kua potreba ovladat blbej osciloscop pocitacem a posilat z nej vysledky do DB, nejaky zarizeni by to jednoucelovy zarucene zvladlo, ale dneska se ta hodi kompl, protoze to je levnejsi. :([/QUOTE]

skus zajst po odpoved k niekomu co sa s tym osciloskopom stretava pri svojej praci, alebo nejakej vedeckej cinnosti, asi by ti dal 1000+1 odpovedi preco je to dobre a spravne, kto by rucne prenasal udaje medzi "sptrojom" a pocitacom, to by bola doba kamenna, ved na to ti odpovie aj clovek od CNC stroja ... tomu sa vravy ulahcenie prace ...
Neregistrovaný (0)|25.1.2008 17:48
Ja o zadnem rucnim prenaseni nepsal.
flanker (1579)|25.1.2008 18:09
Vyvoj pocitacu jsem zaregistroval az tak od dob 2000, do te doby me pc absolutne nezajimaly a i v totmot obdobi, cca do 2005 zcela jen okrajove. Nejvic me za posledni roky potesilo rozsireni a cena 2-jader. Pamatujete jeste pred rokem a pul, kolik stala, oproti dneska?Jak vetsina uzivatelu je videla jako "zbytecnost" pro bezne pouziti a zhruba pred rokem se zacala masoveji sirit. Takze nejvetsim mnou postrehnutelnym prinosem a vyvojem bylo masove rozsireni dvoujaderJeste rad vzpominam na dobu sireni Athlonu XP mezi uzivateli, kazdy na kolejich, kdo shanel novy pc chtel procesor AThlon XP :)
pavel_p (993)|25.1.2008 18:10
Podle mě se dost změnil způsob práce s PC. Před deseti lety byl počítač použitelný na kancelářskou práci, doma na hry a výuku programování jen tak pro radost. Internet byl prakticky nedostupný, začínalo video v MPEGu a MP3. Dnes se z počítače stala nezbytná součást domácnosti, nahradil papírové časopisy, encyklopedie, jízdní řády, telefon ... což považuji za pozitivum, za negativum pak jisté omezení opravdového kontaktu s lidmi.

Co mne překvapuje je hrozně pomalý vývoj PC za posledních pět let. Dnes se dá pět let starý počítač vč. OS stále rozumně používat, pokud by měl v roce 98 někdo Win311 na 286/386, tak by se něj lidé dívali jako na sběratele starožitností. Kromě taktu pozoruji i naprostou stagnaci v nástupu jakýchkoliv technologií. Určitě se před pěti i více lety mluvilo o BluRay, holografických discích o kapacitě v desítkách GB a kde jsou? Určitě se dá u disku zvednout přenosová rychlost paralelním čtením z více ploten, zkrátit přístupová doba pomocí více hlaviček, nikoho to nenapadlo?

Předpokládám, že za dalších deset let zde bude stále procesor x86, ale kromě několika jader bude obsahovat desítky jednotek založených na jiné architektuře pro šrotování čísel, které půjdou používat z části jako grafický akcelerátor, z části jako signálové procesory na šrotování velkého objemu dat (fyzika pro hry, vědecké výpočty, ...) a nevylučoval bych ani značné množství nezávislých, integrovaných pamětí.
v_o_slim (11)|25.1.2008 19:02
[QUOTE=Neregistrovaný;84295]Ja o zadnem rucnim prenaseni nepsal.[/QUOTE]

treba sa na to pozriet z viacaerych stran a nie len

[QUOTE=Neregistrovaný;84295]nejaky zarizeni by to jednoucelovy zarucene zvladlo, ale dneska se ta hodi kompl, protoze to je levnejsi.[/QUOTE]

ono po väčšine treba nejake vysledky spojit aj s inymi, analyzovat, automatizovat ich spracovanie vzdy o nieco malo inak ako "vcera" lebo "dnes" viem toho uz viac, okometovat to vsetko, zverejnit a kopec veci ktore ma teraz ani nenapadnu ...
Petr S. (1220)|25.1.2008 20:02
[QUOTE=pavel_p;84307]Podle mDnes se z počítače stala nezbytná součást domácnosti, nahradil papírové časopisy, encyklopedie, jízdní řády, telefon ... což považuji za pozitivum, za negativum pak jisté omezení opravdového kontaktu s lidmi.[/QUOTE]

jo, tak tohle je opravdu negativum, protože sám od jisté doby pozoruji, že kontakt s lidmi je opravdu velice důležitý ať už toho umí člověk s kompy sebevíc.
pavlik386 (0)|25.1.2008 20:11
Mam v pameti jeste jedno 10-leti navic, takze...
Pamatuju to od sopwith (http://en.wikipedia.org/wiki/Sopwith_(computer_game)) na PC/XT 4.77MHz s EGA az po dnesek.
V mem pripade se stalo to hlavni prave jeste v te predchozi dekade.

A jeste par veci:

Co me nadchlo ?
Windows 2000.
Mobilita:
Rok 1996 - Clovek musel sbalit cely pocitac,monitor,klavesnici, hodit do auta a jet k zakaznikovi.
Rok 1998 - Konecne rozumny notebook na kterem se dalo delat cena/vykon.
Rok 2008 - Upravy SW bezne pres internet.
Rok 2020 - Ja snad ani nevylezu z baraku.
Zaloha dat u zakaznika:
Rok 1996 - Pres LPT.
Rok 1998 - Hura, konecne ma nekdo i ethernet. Sakra, proc musite mit zrovna token-ring ??
Rok 2008 - Snad vsude je E-mail, USB i Ethernet, kazdy ma USB-sulek nebo USB-HD. Kdyz clovek dorazi nekam, kde neni ani jedno, je temer bezradny !!


Co me zklamalo ?
Windows XP, Vista - oba systemy jsou pouze kosmetika.
Autorske prava obecne, na obou stranach.
-1strana - Zakony-jeho moznosti.
-2strana - Komunismus v mysleni lidi-vnitrni moralka lidi.
v_o_slim (11)|25.1.2008 20:43
ked uz tak daleka historia, co tak moj uplne prvy kontakt s pocitacom na zakladke r.1987, PMD-81, hry ako Zaby, Manic Miner, alebo "programovanie" v zofke, Karel a pod. http://pmd85.djb-studios.com/index.php
Janyk1 (997)|25.1.2008 21:43
+ PEVNÉ DISKY
SSD disky jsou hodně dobrý, škoda že jsou tak drahý, jinak co se vývoje HDD obecně týče jsem velmi příjemně překvapen jak se od oblude před deseti lety dokázal svět propracovat přes různé metody kolmého zápisu, zvyšování otáček, RAID technologií, ata-sata, až někam kdy je schopen mít 9 SSD disků v RAID 0 a rychlost čtení přes 800MB/s, přístupovou dobu 0.1ms atd.
- NETBURST
asi nejhůř na mě zapůsobily procesory Pentium 4, hlavně s jádry Prescott, honba za frekvencí a podobně, však každý ví.
Jinak civilizace se za těch 10 let stala na počítačích velmi závislá a najdeme je prakticky všude, nením ale, jestli je to velké + nebo naopak. Pokrok je ovšem obrovský a nezanedbatelný.Co se softwaru týče bych chtěl zmínit velký rozvoj open source jako + a Microsoft jako pachatele několika velkých míííínus!!!

EDIT:
@KP:nádherná až filozofická a nostalgická otázka, díky za ni :thumb
Neregistrovaný (0)|25.1.2008 21:47
Mě zajímá pohled jak se s dobou měnilo Přetaktování :) Jelikož nemám až zas tolik zkušeností docela by mě zajímalo jak to vypadalo v pruběhu těch deseti let. Někde sem dokonce četl že stará 20Mhz pentia dávala i 80Mhz. A taky váš první přetakt :-)
P@pi (1519)|25.1.2008 21:52
No já nvm já jsem hrdým majitele Prskota a zase tolik nadávat nemůžu. Hlavně přítomnost Hyper-threadingu hodnotím jako velmi kladnou. Jen ta spotřeba no :-).

A ty hodnotíš vývoj disků jako kladný? Dyť se vůbec nic nezměnilo. Když nedávno někdo přišel se zlepšovákem, kdy přidal 1 GB cache (či tak nějak), tak už jsem si klepal na čelo. Buď je to hovadina a nepomůže to a jestli ano, tak v tom případě jsou výrobci disků blbci :-). (to je panečku vývoj za deset let) SSD? Dyť je to nechutně drahý a z jakýho důvodu? Dyť normální flashky stojí prd dneska. Proč teda SSD jsou tak drahý a relativně málo dostupný?

Kdyby už jsme konečně mohli vyhodit ten mezičlánek RAM -> HDD a nahradit ho jednou součástkou či to nějak zkombinovat (= RAM, která po odpojení neztrácí el. náboj + velké úložiště pro ostatní data). Aspoň by nemuselo PC tak dlouho startovat, aplikace by se spouštěly téměř okamžitě, ukládání by bylo hned (nemuselo by se čekat na disk, ale stačilo by to načíst do MRAM a PC by si to pak zkopčil sám, při výpadku by se to totiž neztratilo apod.).
tequilla (1015)|25.1.2008 22:01
[QUOTE=Neregistrovaný;84349]Mě zajímá pohled jak se s dobou měnilo Přetaktování :) Jelikož nemám až zas tolik zkušeností docela by mě zajímalo jak to vypadalo v pruběhu těch deseti let. Někde sem dokonce četl že stará 20Mhz pentia dávala i 80Mhz. A taky váš první přetakt :-)[/QUOTE]

Prvni "pretakt" byl hrozne lehkej a je to dokonce vic jak 10 let. Stacilo na 386-ce zmacknout tlacitko turbo :).
Nemonic (14)|25.1.2008 22:03
Doplnil bych z mého hlediska jeden velký problém, který vznikl před 10 lety a trvá do teď je Half Life a samozřejmě poté Counter Strike. Vím, že to možná ani přímo nezapadá do tohoto témata, každopádně si to neodpustím. On snad úplně oslepil valnou většinu PC uživatelů, ze kterých jinak mohlo být něco dočista jiného. Je smutné jít ve škole do knihovny, kde je 8 PC a vidět jak na všech hrají maturanti CS a přitom na celou knihovnu vyluzují zvuky, které bych nerad přirovnával.
Ano, když CS vznikl, tak jsme to se sousedem hráli po koaxu ( LANka rychlá jak dnes Internet pro velkoměšťáky za pár "korun" - ano, tu je velký skok ) přes baráky a zkoušeli. Bavilo nás to pár dní a přestalo.
Jinak vše co bych namítal zde již padlo co jsem stihl přečíst. Jak HW, tak SW.
Janyk1 (997)|25.1.2008 22:09
[QUOTE=P@pi;84351]No já nvm já jsem hrdým majitele Prskota a zase tolik nadávat nemůžu. Hlavně přítomnost Hyper-threadingu hodnotím jako velmi kladnou. Jen ta spotřeba no :-).[/QUOTE]
Hyper-Threading se má u Nehalemu vrátit a na nic jinýho než na spotřebu nenarážím...
[QUOTE=P@pi;84351]
A ty hodnotíš vývoj disků jako kladný? Dyť se vůbec nic nezměnilo. Když nedávno někdo přišel se zlepšovákem, kdy přidal 1 GB cache (či tak nějak), tak už jsem si klepal na čelo. Buď je to hovadina a nepomůže to a jestli ano, tak v tom případě jsou výrobci disků blbci :-). (to je panečku vývoj za deset let) SSD? Dyť je to nechutně drahý a z jakýho důvodu? Dyť normální flashky stojí prd dneska. Proč teda SSD jsou tak drahý a relativně málo dostupný?
[/QUOTE]
Hodnotím kladně a pokud se nevymyslí něco lepšího než to SSD. Jeho dostupnost a cena jistě zlepší, možná už během roku, to je tak vždycky u nějaké rádoby převratné technologie která je tu vlastně už několik let, ale nikdo si nevšiml že se tak dá použít. Kdo by nehodnotil kladně, když před tejdnem měnil stařičkej disk se 4tis. ot. za novej s mnoha tech. a skoro 8tis. ot., díky nimž je všechno tak 2x rychlejší než bylo. A když porovnám jak jsou oproti němu rychlý Raptory a oproti nim ty SSDčka tak je to podle mě dost pokrok co se komfortu týče, ještě zlepšit spolehlivost a je vystaráno...
PS:já bych teda bral třeba 8GB SSD za 3-tis. na systém+často použ.apl. a nějakou 1TB(další pokrok) potvoru na data.