reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

FAQ: Kondenzátory a co s nimi

KEOSAN (958)|25.7.2008 16:49
skusal som sa presvedcit, ci niektore informacie, tu prezentovane sa potvrdia, alebo nie. Kazda z informacii, ci sa potvrdi, alebo vyvrati je dobra. Prosim nebrat to osobne, nikoho nechcem urazit, ani sa ho dotknut.


Napr. pouzitie kondikov SAMWHA RD 10V 2200uF a Yageo 2200uF 10V som skusal na maticnych doskach ECS K7S5A.

Doska ECS K7S5A, SIS735 cipset, 256MB RAM, stabilne Prime95 s Duron1800Mhz@1860Mhz. Zdvihnute FSB z 133 na 138.


Pouzite na doske 4ks SAMWHA RD 10V 2200uF. Slusne na dosku z roku 2001, ktora mala mizerne original kondiky a aj nahrada kondikov ma slaby ripple. Samwha RD su "general use" kondiky, nie LowESR.

Tu su datasheety SAMWHA RD + SAMXON KM a SAMXON GT.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

U toho Samxonu RD 2200uF 10V je ripple iba 844mA. Doska bola v prevadzke cca 2 mesiace s 3ks kondikmi na Duron1400Mhz, ked sa jej zacal vyduvat jeden G-Luxon kondik /klasika/, ktory som vymenil znovu za SAMWHU. Teraz som to skusil s Duron 1800Mhz a funguje to.... A to sa hovorilo, ze to nepojde vobec :)
------------------------------------------------------------------
Druhy bastlstik:

- u podobnych zostav som mal zdroje LC B300ATX. Po cca 5 rokoch, najprv som tomu nechcel verit, cca 80-90 percent zdrojov malo vadne kondiky, boli nestabilne. AVSAK tie zostavy so SIS cipsetmi boli uplne bez problemov, stabilne. Skusil som nejake opravy, napr. nahradil som v zdroji 10V 1000uF kondiky kondikmi SAMWHA RD 6.3V 1500uF. Na pocudovanie zdroje aj pri zatazi, ked som dobre zatazil pocitac, uplne bez problemov s danymi konfiguraciami /AthlXP1700-2200/. U tohoto kondiku je ripple iba 621mA.

Tak sa opytam znova - Samxony GT, ktore maju lepsie parametre nie su vhodne ani pre mobo, ani do zdrojov a SAMWHA RD nerobia problem ? Cize co vadi, ak maju SAMWHA horsie ripple - to ze su Samxony GT - LowESR /tak sa to nehodi pre zdroj/ ?

Bol som celkom prekvapeny, ze tak ako to tu bolo prezentovane sa to vobec spustilo a potom, ze to chodilo a tiez, ze to chodilo zatial stabilne. Otazka je dlhodobo ako to bude fungovat. Mozem odsledovat.
Kondiky su na dotyk vlazne, zda sa, ze tam neni ziadne prehrievanie, podobne ako original na doske. Keby bolo treba mozem premerat pyrometrom.
alkaba (47)|28.7.2008 15:48
Chtěl bych se zeptat jestli je možné dát na desku místo 2200uF 6,3V kondíků, 2200 uF 16v kondíky? Popř. místo 1500uF 16v dát už zmiňované 2200 uF 16v kondíky.
Díky za odpověď
alkaba (47)|30.7.2008 23:37
Díky za odpověď! :-D Nakonec jsem vyměnil jen ty 1500uF 16V za větší 2200uF 16V. U těch druhých jsem nevěděl jestli to nebude blbnout kvůli toho, že bych tam místo 6,3V kondíků dal 16V..:-/ Co myslíte, šlo by to? trodasi? :)
KEOSAN (958)|31.7.2008 07:15
[QUOTE=alkaba;147015]Díky za odpověď! :-D Nakonec jsem vyměnil jen ty 1500uF 16V za větší 2200uF 16V. U těch druhých jsem nevěděl jestli to nebude blbnout kvůli toho, že bych tam místo 6,3V kondíků dal 16V..:-/ Co myslíte, šlo by to? trodasi? :)[/QUOTE]

Ak si precitas starsiu diskusiu /odporucam/, tak zistis, ze ist by to slo. Ale zase neni kondik ako kondik. Rozoberalo sa to tu na niekolko stran. Tiez vsak, ako som tu nedavno postoval, niektore prezentovane skutocnosti, ktore nemali fungovat, funguju. Zase je otazka do kedy... :)

Mimochodom, aka konfiguracia to bola, co mala nafuknute kondiky ? Aka znacka kondikov to bola a aku znacku maju tie nove kondiky ? Pozeral si aj kondiky v zdroji ?
alkaba (47)|31.7.2008 12:53
Je to deska Jetway V400ADBL s Athlon XP 1800+(1530MHz)a byly tam GSC kondíky (staré známé šmejdy), tak jsem je nakonec vyměnil za nějaké "NA" (taky šmejdy :) )...a deska je o mnoho stabilnější! I overclock je vyšší (původně s těma nafouknutýma konďasama jsem zvedl frekvenci procesoru o 100MHz a už to lehlo a teď to dusím na 2GHz a to ještě není strop.
Tu desku mi dal kámoš a on ji provozoval na nějakém totálně no-name zdroji (kvůli tomu se určo ty konďíky na desce nafoukly). Já ji teď mám na Rexpower zdroji (i know, i know...) a kupodivu dává i dost přesné napětí viz: http://www.imghosting.eu/view.php?img=jetwayv400adbl.JPG (ale nechtěl bych vidět to zvlnění...)
Jinak to byl můj první recap a dělal jsem ho mikropájkou (zregulovanou na 400st.). ;)
trodas (1753)|31.7.2008 22:27
Ano, vetsi kondiky v deskach nejsou zadnym problemem, ani na skodu. Klidne tam flagni 3300uF - pokud se vejdou. d10 Samxony GC myslim.

[QUOTE]niektore prezentovane skutocnosti, ktore nemali fungovat, funguju[/QUOTE]

Ze navrhy maiboardu jsou tolerantni k degradaci kondiku ci podprumernym kondikum od zacatku je snad jasne kazdemu, ne? GSC, Teapa ci OST kondiky nemaji uz od vyroby pouzitelne pro mainboardy specifikace a presto se pouzivaji a moba tak-nejak nejakou dobu funguji.
Neni to tedy vubec prekvapive a nikdo take nerikal ze to nebude fungovat, jen jsme durazne varovali, ze se meni odesly nekvalitni smejd za neodesly (jeste) nekvalitni smejd a procez to nema cenu vubec delat. Dosazeny max. overclock s Duronem ledasco napovida. Dat tam Bartona tak bude problem... a o tom to je.
Cize uspech s slabouckym CPU a pofidernimi kodniky se neda vydavat za "nemali fungovat, funguju" dogma.

Aby se mainboard dal povazovat za dobry a opraveny, tak musi mit urcitou vykonostni rezervu. Kondiky, i dobre, budou casem degradovat. Mirne kdyz jsou dobre, silne az fatalne, kdyz jsou spatne. Cize pokud ta deska neudela s Bartonem 2Ghz, nelze ji povazovat za opravenou.

Cize takhle nejak byla odpoved "nepouzivej crap kondiky, nebude to fungovat dobre a mozna ani vubec" myslena.
KEOSAN (958)|5.8.2008 20:24
Narazil som v jednom zdroji LC B300ATX na vyduty kondik 16V 470uF.
Vztahuje sa aj na tento zasada, ze sa moze nahradit kapacitne silnejsim, napr. 1000uF 16V alebo 25V ?

Zdroj ma napajanie pre P4. Zda sa mi to, alebo tych 470uF, neni dost malo, ked vsetky ostatne kondiky su minimalne cca 1000uF ?
Pavel Boček (4169)|6.8.2008 02:38
Pokud zdroj naprázdno píská, mohl by to být +5V SB. Ale nemůžeš se prostě podívat, jestli přímo filtruje výstup ?
KEOSAN (958)|7.8.2008 11:45
Ked pozeram specifikacie CPU napr. od AMD:

http://www.amd.com/gb-uk/assets/content_type/DownloadableAssets/K7_Electrical_Specification_Rev_ENG.pdf

tak ako sa divam napr. u 1,8Ghz Duronu pre Socket A je tam maximalny prud napr. 38A. U silnejsich este o nieco viac.

Mozno sa to bude zdat niekomu ako divna otazka, ale moc sa v tom nevyznam - hovorilo sa o pouziti kondikov na stabilizaciu VCORE, zeby mali mat ripple viac nez cca 3A. Pripadne na doske som pouzil kondiky aj s ripple tak 0,84A a ten Duron 1,8Ghz fungoval /na ECS K7S5A/. Hmm, nieco tu nesedi, alebo som nieco prehliadol, ak ma potrebu cca 38A ? Ako to, ze by to vobec mohlo takto fungovat 0,84-3A VS 38A ? ;) Tie kondiky by to podla specifikacie predsa nemali vobec zvladat, predsa to je jednoducha matematika, nie ? :)
-HoNY- (557)|7.8.2008 12:02
[quote=KEOSAN;149319]
Mozno sa to bude zdat niekomu ako divna otazka, ale moc sa v tom nevyznam - hovorilo sa o pouziti kondikov na stabilizaciu VCORE, zeby mali mat ripple viac nez cca 3A. Pripadne na doske som pouzil kondiky aj s ripple tak 0,84A a ten Duron 1,8Ghz fungoval /na ECS K7S5A/. Hmm, nieco tu nesedi, alebo som nieco prehliadol, ak ma potrebu cca 38A ? Ako to, ze by to vobec mohlo takto fungovat 0,84-3A VS 38A ? ;) Tie kondiky by to podla specifikacie predsa nemali vobec zvladat, predsa to je jednoducha matematika, nie ? :)[/quote]
3000 mA dá kondík při teplotě 105°C, čím je teplota nižší, tím větším proudem ho můžeš zatížit. Je na to tabulka v každém datasheetu.

Ad 5V SB, někde hodně dávno popisoval MirekK, že kondíky na 5V SB trpí kvůli velkým pulzům, takže je vhodnější použít na 1000uF / 10 nebo 16 V.
KEOSAN (958)|7.8.2008 12:17
[QUOTE=-HoNY-;149328]3000 mA dá kondík při teplotě 105°C, čím je teplota nižší, tím větším proudem ho můžeš zatížit. Je na to tabulka v každém datasheetu.[/QUOTE]

Aha, dobre vediet. To som si neuvedomil. Cize keby bol aj horsi kondik, ale dobre chladeny.... :)

[QUOTE=-HoNY-;149328]Ad 5V SB, někde hodně dávno popisoval MirekK, že kondíky na 5V SB trpí kvůli velkým pulzům, takže je vhodnější použít na 1000uF / 10 nebo 16 V.[/QUOTE]

Dik za upozornenie. Uz som v par zdrojoch daval 1500uF 6.3V na 5VSB, kde boli 10V kondiky povodne. Takze ak zacnu odchadzat/vyduvat sa/, skusil by som vyssiu voltaz. Skoda, tie 6.3V 1500uF mi tam velkostne ako tak pasovali. Alternativne mam tam uz iba 2200uF 10V Samwha, alebo drahsie 1000uF 25V LowESR Nichicon, ktorych nemam tak vela / su ale 10x31 - teda dost vysoke/.
KEOSAN (958)|7.8.2008 20:42
Apropo, rozmyslam, ak uz ma niekto moznost dostat sa ku kondikom, lepsim, preco nerobit recap na doskach len s polymerovymi kondikmi ? Tusim niekto hovoril, ze tam staci tretinova kapacita ?

Cize napr. 470uF 6,3V kondiky

podla
https://www.spezial.com/magazin.php?nav=ps&navunter=Hersteller%FCbersicht&rubrik_id_prod=3&artikel_id_prod=1039

som nasiel cenu cca 0,6 euro za kus, ale minimalne mnozstvo 1000 kusov :(

Ake mate skusenosti s osadzovanim /nahradou, recapom/ solid kondikmi ?
trodas (1753)|10.8.2008 15:47
Viz. FAQ, strana prvni.


Problémem určité skupiny lidí je, že jsou přesvědčení že čas druhých je méně cenný, než jejich vlastní. A nepřestávají se ho tak dožadovati, místo aby vynaložili vlastní čas a úsilí na získání odpovědí na své otázky. Prostě předpokládají, že jim ostatní v reakci na jejich neustále otravné dotazy budou věnovat svůj čas a přinesou jim všechny odpovědi na stříbrném podnosu přímo pod nos.

Často jen proto, aby jim bylo řečeno, že se jich "nikdo neprosil"...
adolfik (236)|29.8.2008 22:18
Hledal jsem na české scéně obchody...bohužel vězte, že je to k pláči :cry
(No jak pro koho , protože je rozdíl, když budete recapovat moba pro PIII či jiný podobný procesor (0.15,0.18 mikronů výše) nebo tunit moba pro dvoujádra :idea)
Většinou se jedná o nichicony HD, HE; Chemiky KY, LXZ; Rubycony ZL, YXG, YXH; Panny FC, FK možná FM a NIC NRSZ apod. Upřímně...přece pořád lepší než na opravu desek hitana, jamicyny, samwha apod., ne?
Jen si je srovnejte
viz. například specifikace lowesr hitan [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]:mistake.

Snadno se najdou takový lidé, kteří v euforii začnou spamovat fora typu:"Odkoupím desky s nafouklými kondíky" apod...Opravují je čím chtějí a prodávají to například na aukru. Teď mi zrovna došla deska ABIT BE6II opravená buhvíčím, co ani zdaleka nevypadalo ani na lowesr Hitana a způsob jakým to zapájeli je naprosto k zblití! :angry
Hlavně, že pan "Úspěšný" napsal:"Tato legendární deska je naprosto funkční a otestovaná!" :notsure Jo to určitě.

Dříve (asi rok) jsem měl možnost přes kamaráda, co dělal v jedné pražské elektro firmě brát docela dobré kusy. Bohužel, většinu jsem vyplýtval nebo zničil.






Teď mi z toho zbylo akorát do rámu na památku.

Ono když má člověk konečně vybráno, tak problém ještě není u konce. Jde také o velikost kondíku. Hlavně když jsou kondíky nacpané vedle sebe.



1500uF 6.3V jamicony (8 mm)
V případě opravdu špatných kondů by se možná dalo použít za náhradu něco menšího (1000uF) jenomže i ty mají průměr kolem 10mm :cry. Zkoušel jsem to tam cpát, ale nakonec jsem stejně musel kondy vypájet. U VGA se to dá vyřešit napájením z druhé strany (ups :D).
Co se týče rozměrů, tak čtěte...






Běžné rozměry u všech obchodů, co znám. Pro mé běžné recapy naprosto nepoužitelné!

Takže mi nakonec zbývá poprosit kamaráda s PayPalem a napsat BigPopymu (nebýt tohoto threadu...radši nepřemýšlet), protože je asi jediný s vyhovujícími parametry a rozměry.


EDIT: Ježiši to je chyb :O) Sry všem...psal jsem to teď v noci, tak moc nevnímám
adolfik (236)|29.8.2008 22:28
Možná budu mít možnost kupovat z distrelce přes firmu, takže by mě to vyšlo levněji (bez poplatků pošty a dalších kravinek), ale o tom až zítra...musím se jít chystat na zítřejší "Holice" :D
KEOSAN (958)|29.8.2008 22:38
Kupil som par stovak kondikov SAMWHA, ktore som zatial uspesne pouzival na dosky - napr. ECS K7S5A, kde chodil Duron 1.8Ghz, alebo pretaktovany Duron 1.4Ghz na 1.6Ghz a zatazoval som to niekolko hodin denne pocas par dni a ani jedna chybicka v Prime95.

Taktiez som kupil nejake JAMICONy, ktore boli v cenniku chybne oznacene, pretoze som myslel, ze ide o SAMWHA. Pre opravu jednej rovnakej dosky som pouzil aj Yageo kondiky. Som zvedavy, dokedy to vsetko vydrzi :)

Znamy mi zas tvrdil, ze pouzil aj Hitana general use do 85 stupnov na doske a vraj tie dosky mu este roky funguju... To uz som vsak riskovat nechcel.

Niekde pouzitelne, ale trosku vacsie boli kondiky NIC Components 2200uF 16V /ale su hrubky 12.5mm, takze nedaju sa dat uplne vsade:
http://www.3qservice.eu/inshop/scripts/detail.asp?itemId=210204

Pripadne 1000uF/25V. Tie su sirkou OK -10mm, ale su vyssie cca 30mm.
http://www.3qservice.eu/inshop/scripts/detail.asp?itemId=26347

Co som cital, tak niektori ludia pouzivaju kludne aj vacsie kondiky a riesia velkost tak, ze kondik nechaju na nozickach vyzsie a ohnu ho do boku. Vady krasy, ale vraj funkcne a nicomu to neprekaza.:)

Este par prijatelnych kuskov som videl, ze mal tiez Distrelec. Nejake Samxony vraj idu objednat u TME.CZ/TME.SK. Na ine typy sa ich treba opytat.

Casto napr. ako nahrady 1000uF 6.3V kondikov som pouzival 1500uF 6.3V Samwha RD. Aj pre stabilizaciu USB portov.
adolfik (236)|29.8.2008 22:47
naprosto nepoužitelný rozměry a serie
(OT)a distrelelec už je zmíněnej ve FAQ, tak nevím proč vše musíš psát znovu a to co píšeš o svých slavných Samwhech si psal také a už ti bylo zodpovězeno!(OT)

Nechtěl by si mi konečně odkázat odkazy na pdfsheety na tvé oblíbené kondíky :)
KEOSAN (958)|29.8.2008 22:58
[QUOTE=adolfik;156754]naprosto nepoužitelný rozměry a serie
(OT)a distrelelec už je zmíněnej ve FAQ, tak nevím proč vše musíš psát znovu a to co píšeš o svých slavných Samwhech si psal také a už ti bylo zodpovězeno!(OT)

Nechtěl by si mi konečně odkázat odkazy na pdfsheety na tvé oblíbené kondíky :)[/QUOTE]

Nepouzitelne ? Ked myslis. Samwha RD som pouzil ako do zdrojov LC B300 ATX /casto 1000uF 10V som nahradzal 1500uF 6.3V a zmestili sa, tesne vedla seba aj bez vytocenia/, niekde kde som dokonca pridal aj par kondikov navyse podla vzoru podobnych modelov, ktore mal vyrobca pripravene pozicie na PCB.

Pouzitelne boli Samwha 2200uF 10V, ak ich clovek zozenie. U ECS K7S5A som napr. nahradil 4 vzdialenejsie kusy hrubsimi 3300uF 10V /miesto povodnych original 2200uF/, plus ostatne som dal 2200uF 6.3V /YAGEO/. A 1000uF pri cipsete, PCI, AGP, ci 470uF u USB portoch som nahradil 1500uF.

Datasheet pre Samwha RD
http://www.soselectronic.com/a_info/resource/a/pdf/RD.pdf

Yageo kondiky som nasiel niekde parametre tiez, ale link uz neviem. Boli na tom o chlp lepsie nez Samwha. Pyrometrom i pocitovo som meral teplotu napr. pri Prime95 dlhodobej zatazi a bolo to uplne v pohode, ziadne prehrievanie.

Dokonca, ako Trodas hovoril o nepouzivani LowESR kondikov s vyssou ESR /hovorilo sa, ze pri pouziti na nizsej voltazi su hodnoty ESR horsie/, tak som pouzil tusim tie Nichicony 1000uF 25V a riskol to a dal ich do napajacieho zdroja. A ten zdroj som pouzil pre testovanie v zatazi s tou opravovanou ECS KS75A doskou niekolko dni v zatazi.

Doplnenie
tak som ten datasheet nasiel a uploadol - YAGEO kondiky:
http://www.uloz.cz/show/file/77367-Yageo_kondiky_0900766b80187891.pdf
Pavel Boček (4169)|30.8.2008 00:49
Začínám docela vážně uvažovat o vlastní objednávce od Big Popeho...takže bych pak možná byl ochoten pár lidí přibrat.

adolfik: pokud bys chtěl, na výběr by mělo být všechno/většina od Samxonu, samozřejmě včetně D8...ty jsou myslím většinou do 1800 uF/6,3 V.

ADD// tuto je list co Joe má http://www.capsmod.net/caps/index.php?act=view&subact=sort&sort_by=typ

Psal jsem mu svůj seznam s tím, jestli by mi neřekl i cenu za kus, aby kdo by chtěl věděl přibližnou cenu objednávky ;) Mám na něm snad všechno co je třeba pro zdroj i desku...
-HoNY- (557)|30.8.2008 08:54
BigPope má i polymery (OS-Con: SVP, SEPC...; X-Con: ULR, UVG...), takže se s ním nějak ROZUMNĚ domluvte. Momentálně nemám času a ni peněz nazbyt.
Pavel Boček (4169)|30.8.2008 20:06
[QUOTE=-HoNY-;156816]BigPope má i polymery (OS-Con: SVP, SEPC...; X-Con: ULR, UVG...), takže se s ním nějak ROZUMNĚ domluvte. Momentálně nemám času a ni peněz nazbyt.[/QUOTE]

Jo, to vím, ale ptal jsem se výlučně na tekuté elektrolyty. Na desky, které mají polymery, se zrovna necítím (až na výjimky dražší a cenější) Adolfik má také samé starší, stejně tak i KEOSAN, ale ten chce fakturu, takže ho ti asi zajímat nebude...

Měl bys zájem vzít něco i ty ? Poptám se i trodase...
KEOSAN (958)|30.8.2008 20:15
[QUOTE=Pavel Boček;157008]Jo, to vím, ale ptal jsem se výlučně na tekuté elektrolyty. Na desky, které mají polymery, se zrovna necítím (až na výjimky dražší a cenější) Adolfik má také samé starší, stejně tak i KEOSAN, ale ten chce fakturu, takže ho ti asi zajímat nebude...

Měl bys zájem vzít něco i ty ? Poptám se i trodase...[/QUOTE]

Dakujem, ze si si spomenul. Keby som kupoval, tak ako pises s fakturou. Ale posledne som nakupil kondiky za par tisic. Mam ich plnu krabicu, takze snad do konca storocia by mali vydrzat a uz nebude hadam nic potreba :D Dufam, ze to vydrzi nieco a nebude sa kazit. Musim zaklopat, tuk tuk tuk... :) Pardon za OT.
Pavel Boček (4169)|5.9.2008 16:50
[SIZE="3"]! Objednávka info ![/SIZE]

Tak tedy, Joe mi odpověděl na moji objednávku, součástí jsou i ceny za kus. Nabral jsem snad všechny kondenzátory, které jsou běžně třeba na recap desek, zdrojů, VGA a dalších komponent. Všechny jsou s tekutým elektrolytem.

Udělejte si tedy obrázek z přílohy; sám budu brát pravděpodobně nakonec dvojnásobek a přebytky poskytnu k prodeji tady na fóru, ale samozřejmě s patřičnou přirážkou. Máte tedy mi možnost vzít kondíky spolu se mnou a ušetřit na poště.

Momentálně tedy stanovuji datum uzávěry objednávek na neděli 21. září, změním totiž banku a současně zřídím PayPal účet a snad to do té doby bude. Datum se však může ještě změnit.

Jelikož nemám dostatečnou hotovost na to, abych to platil celé a platby vybíral až pak, vyberu přibližnou cenu za objednávku každého dle aktuálního kurzu v Kč a 20 % navíc (na případné DPH, pokud to zadrží na celnici, stát se může všechno; clo by na dovoz kapacitorů do ČR být nemělo). Po obdržení zásilky od Joeyho všechno přepočítám a osobně předám/zašlu poštou, pokud budete mít v platbě přebytek, bude vrácen, pokud bude třeba doplatit, doplatíte.
__________
Dotazy sem, objednávky formou SZ nebo e-mailu. Seznam tekutých elektrolytů v nabídce viz výše (řada GF dlouhodobě není !), polymery si tam najděte :)

Ceny dalších kapacitorů budou myslím dosti podobné...vybírejte ze zmíněného odkazu.
cenik.PNG
krokodil- (3)|15.9.2008 10:15
Zdravim,

z napajacej casti vyradenej mw jednotky ericsson (rok vyroby mohol byt okolo 1996) som vybral niekolko najvacsich nippon-chemicon kondenzatorov, je na nich 5600uF/10V/RZA, 105^C, 8621. Datasheet k RZA som nenasiel.

Su vhodne pre vymenu na mobo?

Vcore (AMD AXP 1800palomino) mi v poslednej dobe dost kolise a mam podozrenie na kondiky (gigabyte doska z r.2004). Original su tam 3300uF/6.3V, a tieto nippon chem. co som vybral sa tam zmestia aj ked su 2x tak vysoke. Kupovat nove sa mi prilis nechce.
Vdaka
johny__g (6387)|15.9.2008 11:58
Na 4 roky starou desku chceš cpát 12! let staré kondíky? To nemyslíš vážně, že ne? To Vcore, jak moc kolísá? Nějaká nestabilita? Zdroj máš jaký?
krokodil- (3)|15.9.2008 12:38
Ak su vhodne, preco nie? vyschnut podla mna nemohli, od spodu su zaliate uplne inac ako bezne typy.
v idle mam Vcore 1,740, a v zatazi kolise od 1,720 do 1,770 a vtedy mi aj rusi prijem radia (pci radiokarta mediaforte) - predtym sa to nedialo. zdroj je fortron fsp350-60gln.
johny__g (6387)|15.9.2008 15:04
Protože jsou to 12 let staré (i když možná značkové) kondíky. Nikdo ti nezaručí že nebudou horší než ty co tam jsou teď (navíc jsou na vyšší napětí - tady bohužel neplatí že "víc voltů, víc adidas"). A pochybuji že máš k dispozici něco, čím by jsi ty kondíky proměřil a zjistil jak na tom doopravdy jsou.
-HoNY- (557)|16.9.2008 14:08
[QUOTE=krokodil-;161315]
Vcore (AMD AXP 1800palomino) mi v poslednej dobe dost kolise a mam podozrenie na kondiky [/QUOTE]
Z čeho usuzuješ, že kolísá napětí?
trodas (1753)|17.9.2008 20:02
krokodil- - seznam vsech Chemi-con typu kondiku je tu: http://www.chemi-con.co.jp/english/catalog_e/cat_kensaku_pic_e.html

Nevidis-li tam typ RZA (ja ho nevidim, ale mozna proto, ze jsem slepy), bude to asi proto, ze jsou to fake nebo tak stare kondiky, ze je Chemi-con uz neuvadi. Vyplatilo se mi povazovat nezname kondiky vzdy za nebezpecne fejky. Ty bych si na desku nedal ani za penize...

Kolisani Vcore je treba zacit resit, pokud jsi je zmeril multimetrem, spise na vstupnich kondicich pro Vcore regulator... Ty maji nejvetsi vliv. Osobne zde pouzivam prumerne kodniky (nekde kolem Samxon GD parametru) ale s maximalnimi moznymi kapacitami. To dava nejlepsi vysledky. Prvne bych ale rozebral PSU a cucnul se na vystupni kondiky - kolisani tam zpusobi kolisani na vstupu Vcore a to ma vyznamny vliv na stabilitu Vcore napeti. Pocitac je jeste Prime-stable?
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=17363
:confused:
KEOSAN (958)|19.9.2008 14:42
Otvoril som jeden zdroj QMS model KYP-300 300W-P4, pretoze mal jeden vyduty kondik - a odpajkoval som ho. Tie zdroje sa mi zdali uz dlhsiu dobu zodpovedne za problemy urcitych PC. Vsade kde boli boli problemy. Ako som sa dival, tak boli osadene kondikmi Fuhjyyu. Takze niet sa comu divit.

Co ma vsak velmi zarazilo, boli kondiky JEE /cca 4-5 kuskov/, ktore mali oznacenie LowESR.
Podivne, ze vyrobca dal do zdroja LowESR kondiky...:eek:

Chcel som urobit iba opravu a najskor som myslel, ze vymenim 1x nakraply kondik. Ked som uvidel Fuhjyyu - tak som ich chcel vymenit vsetky tejto znacky. Avsak co s tymi LowESR - recapnut ci nerecapnut ? Vzhladom k prehananiu vyrobcov kludne mohli mat parametre ako ine general use kondiky, co by nebolo zas take prekvapive. Viem, ze niekto by to zo zasady vyrekapoval cele do najmensieho kondiku, ale to uz by cena tych kondikov hadam bola vyssia nez cena toho zdroja.... :D

Doplnenie:
tak som sa rozhodol ich nakoniec vymenit. Avsak inac nez original.

- 1x 47uF 50V Fuhjyyu za stary 1x 47uF 50V G-Luxon. Co uz nove 47uF nemam.
Tento 47uF bol nejaky vacsi nez ostatne. Tieto male 47uF G-Luxony som nechaval na starsich zdrojoch a zatial nemali problem na rozdiel od vacsich kapacit G-Luxonu.
- 1x470uF 10V Fuhjyyu za 1x 6.3V 1500uF SAMWHA RD
- 1x330uF 10V Fuhjyyu za 1x 6.3V 1500uF SAMWHA RD/vetva -5V/
- 1x1000uF 16V nejaka CS znacka za 1x2200uF 16V SAMWHA RD
- 2x1000uF 10V Fuhjyyu za 2x1500uF 6.3V SAMWHA RD
- 3x1000uF 10V JEE LowESR za 3x1500uF 6.3V SAMWHA RD

Ak by boli nejake varovania, ine odporucania k hodnotam voltaze ci kapacity, uvitam.

Doplnenie2:
tak operacia sa podarila pacietn prezil. Funguje :)
krokodil- (3)|19.9.2008 22:02
Zatial som trochu upravil zdroj, mam ho asi 1,5 roka, po vycisteni vsetko vyzeralo ok. Napriek tomu som kondiky capxon 2200uF/10V (1 pred a 1 za tlmivkou)na 3,3v vetve vymenil za jamicony 3300uF/6,3V, a tiez 1000uF na 5v vetve (sa mi zdalo malo) som dal tiez 3300uF/6,3V. na dvoch 12V vetvach mam tiez len 1000uF, tie vymenim neskor ked budem mat na vyssie napatie. Kolisanie Vcore to nevyriesilo, jedine co som si vsimol je lepsia vyssia hodnota smart - spin up time na hardiskoch.

Ohladne tych nipponov rza, ich aktualne esr neviem nijak odmerat. Ked budem moct vypnut ten pc na dlhsie tak ich proste skusim. Zatial dosku necham tak ako je a to kolisanie si nebudem vsimat... Vdaka vsetkym za rady, foto tych kondikov:

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
adolfik (236)|20.9.2008 18:52
Měl bych dotaz jak to je s ohledně prázdnými místy pro kondíky na mobech/grafikách. Jestli je nechat radši prázdné nebo posílit stabilitu desky jejich doplněním.
Třeba tohle...chystám recap této grafiky (Saphire A9600XT).



Zkoušel jsem ji na krátkou zkoušku jestli funguje...funguje, ale s TEAPAMA bych ji déle nepoužíval
Je tam 4x 1000uF/6,3V a 1x 470/16V kondíků.
Do prázdných bych nacpal další 2x 1000uF/6,3V
Za odborné rady bych byl velmi vděčný.
KEOSAN (958)|20.9.2008 19:36
ADOLFIK:

stabilita VGA karty - tam bude v prvom rade zavisiet na kvalite napajacieho zdroja, grafiky dnes su dost narocne na energiu. To by pomohlo asi najviac. Potom tiez napajanie okolo slotu pre grafiku, ci napajanie cipsetu. Az potom kondiky na grafike.Tam by som vsak siel mozno cestou posilnenia kondiku, ako pridavanim noveho.

To ci by to fungovalo, mozes vyskusat tak, ze by si tam pridal kondik a premeral, ci tam je napatie. Avsak ako pisal nedavno TRODAS, ako pridaval napr. na mobo kondiky, tak vacsina otvorov bez kondikov boli len prazdne miesta, ako zistil po premerani.

Inac manipulacia s kondikmi - je tam nejaky problem s VGA, ktory sa nevyriesil s doskou, ci zdrojom ? Alebo ide len o preventivnu vymenu ? Do oprav, alebo vyladovania by som sa pustal iba v pripadoch, ked uz nezalezi, ak by sa nahodou nepodarilo rozchodit dany komponent.

Co sa tyka pridavania kondikov - tak som ich pridaval napr. na ATX zdroje LC B300ATX. Pretoze niektore mali osadene vsetko kondikmi, niekde bola polovica. Premeral som si to potom a dany obvod vyuzival kondiky.

Co sa tyka posledneho obrazku, tak u toho horneho prazdneho miesta sa mi zda, ze tam chyba i cosi viac, ako iba kondik. Ako vies, ze tam budu 6,3V vhodne a nie napr. 16V ?
Pavel Boček (4169)|21.9.2008 21:23
[QUOTE=Pavel Boček;158846][SIZE="3"]! Objednávka info ![/SIZE][/QUOTE]

Již mi přišla platební karta, ale kvůli chybě nemám účet aktivní a čekám na dopis z Polska => prodlužuji uzávěrku objednávek do příštího pátku, tj. do 26. Všechny objednávky přijaté dosud registruji, cenu vám sdělím po odeslání kompletního seznamu Joeymu a obdržení vyhotovené objednávky, jak bylo řečeno.
Pavel Boček (4169)|26.9.2008 00:17
[QUOTE=Pavel Boček;163163][SIZE="4"]Objednávka Info ![/SIZE][/QUOTE]

PayPal mám potvrzen, do dnešního odpoledne tedy prosím pošlete poslední objednávky, odpoledne posečítám všechny kondenzátory a odešlu objednávku Joeymu. Jakmile mi pošle vyhotovenou objednávku, vyberu peníze (všem zúčastněným řeknu přes SZ kolik) a jakmile budu mít všechny, odesílám Joeymu.
Anunnaki (2)|16.10.2008 20:38
Praci cest vsem,

potrebuji zakoupit nahradu za nasledujici kondenzatory:
3ks GSCT33D 6,3V 1000uF, 110°C
1ks GSCT37A 6,3V 2200uF, 110°C

chapu tedy ze muzou byt i na vyssi napeti vyssi kapacity, treba 10V nebo 16V a 3300uF zaroven, dulezite je aby sedly rozmerove na misto (nebo nozicky do vyrezu na desce).

Kondenzatory jsou mirne nafoukle, deska je to EPOX 8KRA2+, slape perfektne a zatim stabilne na 205MHz, je tam procesor Barton 2500+ retakt na 3600+.

Moje dotazy:
a) ma nekdo nejake kvalitni kondenzatory k prodeji ? (nepotrebuji fakturu nic, skratka od ruky)
b) mam vymenit vsechny ty velke kondiky kolem CPU pokud jen jeden je mirne nafouklej nebo staci menit jen ty co se nafouknout ?
Pavel Boček (4169)|17.10.2008 12:27
[QUOTE=Anunnaki;170417]Moje dotazy:
a) ma nekdo nejake kvalitni kondenzatory k prodeji ? (nepotrebuji fakturu nic, skratka od ruky)
b) mam vymenit vsechny ty velke kondiky kolem CPU pokud jen jeden je mirne nafouklej nebo staci menit jen ty co se nafouknout ?[/QUOTE]

Ano, objednávka je ve vyřizování. Bohužel někteří ještě nezaplatili, nicméně měl bych mít peníze na účtu příští týden, pak je odešlu Joeymu a s trochou štěstí za 1-2 týdny budu mít zásobu doma.

Ano, vyměň všechny ve VRM, nejlépe i u banků pro paměti a slotu AGP. Úplně nejlépe recapnout celou desku, ale to by se už prodražilo a pokud nejsou problémy s periferiemi, není to nutné.
odb (505)|17.10.2008 12:57
[QUOTE=Pavel Boček;170596]Ano, objednávka je ve vyřizování. Bohužel někteří ještě nezaplatili, nicméně měl bych mít peníze na účtu příští týden, pak je odešlu Joeymu a s trochou štěstí za 1-2 týdny budu mít zásobu doma.

Ano, vyměň všechny ve VRM, nejlépe i u banků pro paměti a slotu AGP. Úplně nejlépe recapnout celou desku, ale to by se už prodražilo a pokud nejsou problémy s periferiemi, není to nutné.[/QUOTE]

Uplne vsetky by som nemenil. Na vstupe VRM obvodu su 3 kvalitne SANYO elektrolyt. kondenzatory (tusim, ze WG serie). Inac vsetky ostastne su GSC a tie by som urcite vymenil. Mam tuto dosku doma a je na nej dost nafuknutych GSC kondikov (aj napriek tomu este funguje), cakam kedy pridu kondiky a hned menim vsetky GSC kondiky.
Anunnaki (2)|17.10.2008 14:08
[QUOTE=Pavel Boček;170596]...s trochou štěstí za 1-2 týdny budu mít zásobu doma....[/QUOTE]
a) je mozne se jeste pripojit k objednavce ( vzal bych pak mozna vice kusu 100ks mozna ... zalezi dle cen + postovnem, poslete mi je na adresu [email]anunnaki@ahaportal.com[/email] pokud potrebujete jeste nekoho pribrat, v pripade dohody Vam penize poslu na ucet okamzite predem)
b) doporucujete nahradit 2200uF 6,3V jinym se stejnyma hodnotama, nebo radeji 3300uF a 16V (pokud bude prumer rozmerove stejny) ?
c) muzete mi napsat ceny za ktere je pak budete dale odprodavat zajemcum ? Mel bych zajem o ty konkretni 4 a mozna jeste par navic(ceny za 1000uF 6.3V, 2200uF 6.3V, 3300uF 16V a podobne ...)

[QUOTE=odb;170605]...Inac vsetky ostastne su GSC a tie by som urcite vymenil. ...cakam kedy pridu kondiky a hned menim vsetky GSC kondiky.[/QUOTE]
Dobra, udelam to stejne jako vy za predpokladu, ze cena za vymenu i ostatnich, ktere nejsou nafoukle, nebude moc vysoka, aby se to jeste vubec vyplatilo menit.
Pavel Boček (4169)|17.10.2008 16:58
[QUOTE=Anunnaki;170625]a) je mozne se jeste pripojit k objednavce ( vzal bych pak mozna vice kusu 100ks mozna ... zalezi dle cen + postovnem, poslete mi je na adresu [email]anunnaki@ahaportal.com[/email] pokud potrebujete jeste nekoho pribrat, v pripade dohody Vam penize poslu na ucet okamzite predem)
b) doporucujete nahradit 2200uF 6,3V jinym se stejnyma hodnotama, nebo radeji 3300uF a 16V (pokud bude prumer rozmerove stejny) ?
c) muzete mi napsat ceny za ktere je pak budete dale odprodavat zajemcum ? Mel bych zajem o ty konkretni 4 a mozna jeste par navic(ceny za 1000uF 6.3V, 2200uF 6.3V, 3300uF 16V a podobne ...)[/QUOTE]

Pokud jsou na VRM nějaké kvalitní, tak ty stačí nechat, nekoukal jsem na tu konkrétní desku.

Objednávka už je uzavřená a nechci už Joeyho otravovat. Nicméně beru u všech typů navíc, místy až dvojnásobek, takže něco k odprodeji bude, řádově v desítkách kusů. Pro sebe jsem bral do VRM kapacitory s největší kapacitou při nejmenším napětí pro daný průměr, tj. 1800 uF D8, 2200 uF D10, obé 6,3 V.

Větší napětí moc nemá smysl, protože stejně se pojede na mnohem menším napětí a parametry kondenzátoru (hlavně maximální proud, ale i další) nebudou takové, jaké udávají specifikace pro nominální namětí.

Ceny bohužel nemohu momentálně vyčíslit, neboť to bude podle konečného kurzu Eura. Díky některým nejmenovaným jedincům, kteří dosud nebyli schopni poslat mi platbu, se to protáhlo už o víc jak týden a zrovna dneska se koruna zase obrovsky propadla, takže bych všem rád poděkoval, že to mám asi o 500 Kč dražší. No, promítne se to do konečných cen. Prodávat to pak budu v bazaru.
Pavel Boček (4169)|22.10.2008 18:53
[QUOTE=Pavel Boček;163163][SIZE="3"]! Objednávka info ![/SIZE][/QUOTE]

Jelikož Challenger_ii dosud nezaplatil a ani se mi po víc jak dva týdny neozval, byl z objednávky vyřazen. Aktualizovaný seznam jsem zaslal Joeymu. Příště si dvakrát rozmyslím, jestli budu někomu něco přiobjednávat :angry

Jakmile obdržím finální verzi (a snad stihne dojít platba od -HoNY-ho), zaplatím to hned Joemu a doufám, že na konci příštího týdne to tu bude, třídičky doufám fungují i ve svátek. (měly by, když v televizi říkali, jak letos mají moře balíků k Vánocům a nestíhají :D)
decried (61)|27.10.2008 15:20
neviete prosim co je toto za znacku?



"R" v ramiku, lepsie foto zial nemam.
Pavel Boček (4169)|28.10.2008 18:38
[QUOTE][SIZE="3"]! Objednávka info ![/SIZE][/QUOTE]

Tak, -HoNY- si to zase kvůli finanční tísni na poslední chvíli rozmyslel, bezva...Joe naštěstí reagoval dneska rychle, penízky odeslány, tak doufejme v rychlou poštu.

[QUOTE=decried;174427]neviete prosim co je toto za znacku?
"R" v ramiku, lepsie foto zial nemam.[/QUOTE]

Snad Rulycon...? Chtělo by to kvalitnější fotografii, ale spíš to nebude kvalitní výrobce, takže rovnou pryč s tím...
Pavel Boček (4169)|11.11.2008 22:11
[QUOTE][SIZE="3"]!Objednávka info![/SIZE][/QUOTE]

No tak došlo k velmi ošklivé komplikaci, kondenzátory sice došly, ale kromě dvou kusů GC Samxonů 1000 uF 6,3 V chybí kompletně celý balíček RS Samxonů 100 uF 16 V, což je 183 kusů za úhrnem 45,75 Eura. Psal jsem Joemu, možná je zapomněl přidat, v opačném případě se ztratily při celní kontrole. Zjistím, jesti to případně vymáhat po celnici nebo po České poště...no zase bude něco :stupid:cry:runaway
Pavel Boček (4169)|12.11.2008 12:50
[QUOTE][SIZE="3"]!Objednávka info![/SIZE][/QUOTE]

Jope bude tak laskav a pošle mi všech 183 kusů bokem, nicméně si je jist, že je balil; dneska zajdu na poštu a budu to reklamovat, v případě, že dostane peníze zpět, mu je zašlu...

Koho se to týká, oznámím mu formou SZ, zda si chce přebrat to, co už došlo, anebo počká až bude všecho. Většina je na osobní převzetí, takže pokud to bude někde kolem hlavního nádraží, můžu celkem kdykoliv. Přesné vyúčtování s dovolením udělám jakmile bude všechno.
Pompo (10)|20.8.2009 19:26
[quote=trodas;162044]krokodil- - seznam vsech Chemi-con typu kondiku je tu: http://www.chemi-con.co.jp/english/catalog_e/cat_kensaku_pic_e.html

Nevidis-li tam typ RZA (ja ho nevidim, ale mozna proto, ze jsem slepy), bude to asi proto, ze jsou to fake nebo tak stare kondiky, ze je Chemi-con uz neuvadi. Vyplatilo se mi povazovat nezname kondiky vzdy za nebezpecne fejky. Ty bych si na desku nedal ani za penize...

Kolisani Vcore je treba zacit resit, pokud jsi je zmeril multimetrem, spise na vstupnich kondicich pro Vcore regulator... Ty maji nejvetsi vliv. Osobne zde pouzivam prumerne kodniky (nekde kolem Samxon GD parametru) ale s maximalnimi moznymi kapacitami. To dava nejlepsi vysledky. Prvne bych ale rozebral PSU a cucnul se na vystupni kondiky - kolisani tam zpusobi kolisani na vstupu Vcore a to ma vyznamny vliv na stabilitu Vcore napeti. Pocitac je jeste Prime-stable?
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=17363
:confused:[/quote]

Drobný dotaz pro znalce je tento kond. origo (zarazila mě absence názvu firmy Nippon.... v tom malém rámečku, u rozměrově větších kousků běžně bývá). Kdo ví ,ať odpoví.
1.JPG
trodas (1753)|20.8.2009 20:38
Chemi-cony casto mivaji jen logo, ale protoze je nekupuji, tak nemohu na 100% nic rici. Chce to porovnat s originalem z DigiKey nebo nejakeho jineho opravdu autorizovaneho distributora, jinak je to loveni ve tme...


Bocek - zajimave, Joe mi jeste nikdy nic nespletl poslat, a to mivam casto X druhu kondiku na fotku, dodatky, etc, etc, etc. Zrejme se balicek zakutalel na celnici. Zhavil bych drat na celnici...
Pompo (10)|21.8.2009 12:24
[quote=trodas;284038]Chemi-cony casto mivaji jen logo, ale protoze je nekupuji, tak nemohu na 100% nic rici. Chce to porovnat s originalem z DigiKey nebo nejakeho jineho opravdu autorizovaneho distributora, jinak je to loveni ve tme...


Bocek - zajimave, Joe mi jeste nikdy nic nespletl poslat, a to mivam casto X druhu kondiku na fotku, dodatky, etc, etc, etc. Zrejme se balicek zakutalel na celnici. Zhavil bych drat na celnici...[/quote]

Díkec za reakci byly objednány z ECOM s.r.o. tak snad jo. Návazná (asi paranoidní) otázečka co je DNES opravdu autorizovaný distributor?

Jo taky mě překvapilo že zn. SAMXON prý kvalita, na ty jsem narazil i v běžné prodejně Kvapil elektro
trodas (1753)|21.8.2009 13:40
[quote]co je DNES opravdu autorizovaný distributor?[/quote]

Ten, uvedeny na webce producenta kondiku.

[quote]SAMXON prý kvalita, na ty jsem narazil i v běžné prodejně Kvapil elektro[/quote]

Jo, podle me jsou to jedny z nejlepsich kondiku. U Kvapila je otazka, jestli to budou fejky nebo ne. Jake maji?
Pompo (10)|22.8.2009 08:04
[quote=trodas;284364]Ten, uvedeny na webce producenta kondiku.



Jo, podle me jsou to jedny z nejlepsich kondiku. U Kvapila je otazka, jestli to budou fejky nebo ne. Jake maji?[/quote]

Nevím asi nějaká běžná třída,já je nesháněl - picture.down . Samx. je China -made? A proč ty nekupuješ Nippon ?
p.1.JPG p.2.JPG