Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Opakované zapínání - nelze vypnout

Retiree (49)|16.3.2008 17:12
Vypnutí (i hibernace) PC proběhne obvyklým způsobem, po závěrečném "cvaknutí" zdroje se PC asi za 2 sekundy opět nastartuje a najede obvyklým způsobem. Vypnout lze pouze podržením startovacího tlačítka. Závadě patrně předcházelo nutné odpojení periferií a napájení. PC 6 let, deska Intel D865PERL. Prohledal jsem toto i jiná fóra. Možná příčina?
trodas (1753)|16.3.2008 18:43
Dvě možnosti.
1) něco se stalo biosu
2) 6 let stará deska odchází.

V biosu dát "load safe defaults" a flashnout nejnovější bios. Pak nastavit pokud nepomůže, pak je to možnost číslo 2. Řešení - pravděpodobně bude stačit jen vyměnit kondíky... ;) :D

Zní mi to ale spíš jako že se WakeUp nastavení desky zbláznily a ona se tak samovolně zapíná. Legrace je mít jako WakeUp event nastavený pohyb PS/2 myši a být v paneláku, kde vibrace od výtahu pohnou myší... :D

Jinak dobrý kondíky asi mít nebude, protože P4 napájet 2-fázovým CPU Vcore regulátorem, to je šílenství... Nicméně po výměně kondíků jede kámošovi jak divý:
http://capsmod.net/forum/viewthread.php?tid=224&extra=page%3D1

:D
pavel_p (993)|16.3.2008 20:13
Já ten problém měl s inteláckou síťovkou u desky Intel DP35DP.
Řešení: správce zařízení, síťové adaptéry, Intel 82566DC-2 (příklad), vlastnosti, power management, wake on lan, nezatrhávat wake on directed packet (ani wake on link, magic packet může zůstat). Nastavení Wake on LAN v BIOSu nemělo vliv.
Napiš, jestli to to pomohlo.
To Trodas: kondíky a visty nezpůsobují všechny problémy!
kane.shw (1231)|16.3.2008 20:17
[QUOTE=Retiree;101166]Vypnutí (i hibernace) PC proběhne obvyklým způsobem, po závěrečném "cvaknutí" zdroje se PC asi za 2 sekundy opět nastartuje a najede obvyklým způsobem. Vypnout lze pouze podržením startovacího tlačítka. Závadě patrně předcházelo nutné odpojení periferií a napájení. PC 6 let, deska Intel D865PERL. Prohledal jsem toto i jiná fóra. Možná příčina?[/QUOTE]

Píšeš, že: "Závadě patrně předcházelo nutné odpojení periferií a napájení." - můžeš to kapku rozvést? :notsure
johny__g (6387)|16.3.2008 20:35
Mě tohle dělal zdroj, předtím než úplně odešel. Ale ne pravidelně, pokud se toto stává pravidelně, tak je to patrně v nastavení toho powermanagementu, ať už v BIOSu nebo ve win u té síťovky.
Retiree (49)|16.3.2008 22:23
2Trodas: Všechny funkce PC (mimo zmíněné) OK, deska asi ne. V nastavení BIOSu jsem neshledal změny. Doplňuji: XP Home SP2
2pavel_p: Probouzení pc (síťovým adaptérem) není povoleno. Totéž v biosu.
2kane.shw: PC jsem obvykle pouze hibernoval, takže jsem závadu zjistil právě až po opětném připojení ke světelné síti, nebo jinak, závada se projevila náhle.
Opakuji - funkce počítače jinak zcela normální.
kane.shw (1231)|16.3.2008 23:24
...projeď memtestem paměti, orthosem otestuj CPU a RAMky v zátěži, pokud můžeš, tak zkus jiný zdroj :notsure
...vizuelně zkoukni desku, mrkni na kondíky ;), jestli máš v casu prach tak ho vysaj (opatrně - bacha ať nevysaješ nějaký jumper!), zkus připojit jen to nejnutnější k základní desce a zkus to zapnout/vypnout přímo propojením pinů na základní desce (bez tlačítka na casu) :notsure

...ehm, píšeš, že´s to připojil ke "světelné síti" :notsure myslel´s tím klasický zásuvkový rozvod, nemáte tam nějaké čachrymachry s elektrikou, že ne? ;)
Libor A. (53)|18.3.2008 05:26
Neslyšel jsem ještě, že by paměti dokázaly zapnout PC, ale jinak všechny ostatní rady od kane.shw vyzkoušej. Zkontroluj jestli nemáš něco nastaveného, aby ti spouštělo počítač (wake-up) - nemusí to být jen síťovka, mohou to být též periférie typu myš, klávesnice, USB zařízení apod.
kane.shw (1231)|18.3.2008 17:23
Jestli jsem se něco málo o IT naučil :runaway, tak je to přávě to, že nic v IT není 100% ;) Snad jen to, že když vytáhnu kabel od PC ze zásuvky, tak nepůjde zapnout.
Např. teď se tady nedávno řešilo zamrzání nového PC při instalaci OS a nakonec stačilo jen nahrát starší BIOS a vše fungovalo - no koho by to napadlo?!? Takže fráze typu: "Tímhle to určitě nebude...", "Ještě jsem nezažil/neslyšel...", "To je zbytečné...", beru už hodně s rezervou. Jelikož se posléze divit umí každý! Takže dokud na 99,99% nevyloučím, že to či ono je v pořádku, beru to pořád jako potencionální příčinu.

Ten test pamětí už je spíš taková rutina, jelikož každá nestabilita systému, může souviset s jinou nestabilitou atd. atd., dále se mi jednalo o zátěž, kvůli zdroji.
Retiree (49)|18.3.2008 18:09
Děkuji všem za tipy, bohužel pracuji v nouzovém režimu (já, ne PC) a nebudu mít v nejbližších dnech možnost PC otevřít a ověřit je.
Rekapituluju: PC pracuje obvyklým způsobem (i s max. zátěží procesoru) kromě uvedeného problému - po vypnutí nebo hibernaci se PC opět za cca 2 s zapne, totéž při podržení tlačítka Run/Stop - PC se vypne a po uvolnění tlačítka opět zapne. Nastavení Power Management ve Win i v BIOS se zdá být správné (nezměněné), tipuju tedy spíše na hw závadu. Jsem pouhý poučený laik, ale dedukuji: Zdroj pracuje při signálu PS_0N=0V (TTL), vypnutý je při PS_ON=5V, hodlám tedy zkoumat toto napětí (zelený, pin 14 na konektoru napájení). Zdá se, že 5V pro vypnutí zdroje z nejaké příčiny není.... Zavádí se jiné vypínací napětí z tlačítka a jiné z MB? Kde na MB hledat přísl. obvod PS_ON? Co CMOS baterie, napájí skutečně pouze CMOS, nebo i něco jiného. Paměť sice zatím drží data, ale baterka už má nárok na penzi...
mech13 (5526)|18.3.2008 18:21
akorat me taky ten zeleny dratek napadl:D

neco s tlacitkem to urcite nebude, tlacitko komunikuje s deskou a ta se zdrojem, takze to bude v desce nebo ve zdroji a CMOS by s tim taky nemelo mit nic spolecneho, ta baterka ma 3,3V a jedine co dela je to napajeni CMOSky
Martin F. (16)|20.3.2008 10:01
[quote=johny__g;101250]Mě tohle dělal zdroj, předtím než úplně odešel. Ale ne pravidelně, pokud se toto stává pravidelně, tak je to patrně v nastavení toho powermanagementu, ať už v BIOSu nebo ve win u té síťovky.[/quote]

Stejná zkušenost: samovolně se zapínal poč., ale nepravidelně, někdy hned po vypnutí, někdy třeba po 5 minutách, občas vůbec ne. Za pár týdnů šel zdroj do kytek.
pcmaker (354)|20.3.2008 20:50
Tipoval bych zakladni desku. Uz jsem reklamoval 2 kousky se stejnou zavadou.
robky (3195)|20.3.2008 21:08
Tiež sme v práci riešili prakticky rovnaký problém s nevypnutím PC. Takisto doska Intel blabla, všetky nastavenia v Biose v poriadku a po dlhom-dlhom skúšaní sa prišlo na to, že nevypínanie spôsobuje zvuková karta(nejaká C-media, nezávisle od slotu v ktorom bola osadená) - po výmene za nejakú (inú) C-Media zrazu všetko šlape ako má.
Pavel Boček (4169)|21.3.2008 12:13
Mohlo by to dělat i nějaké externí zařízení, v Chipu jednou byla taková věc, že na napájecím adaptéru k čemusi se šetřilo, nedali tam diodu a po vypnutí šlo do PC přes USB 5V a PC se pořád zapínalo :)
Retiree (49)|24.3.2008 16:10
Opět dobrý den, omlouvám se všem, ale problém s vypnutím/zapnutím PC jsem nevyřešil. Nouzový režim (výměna všech oken v bytě) jsem využil k nastudování funkce ATX zdroje (run/stop) a k "vymyšlení" možných způsobů generace signálu PS_ON na MB. Nyní jsem PC konečně otevřel, částečně zbavil nánosů prachu, vyjmul kartu převodníku PCMCIA/PCI a nainstaloval tuner Technisat CableStar HD2 vč. sw. Po opětném zapnutí problém s vypnutím pominul. Tím převodníkem to nebylo, prachem možná, nicméně s ostatními tipuji nejspíš zdroj. Až bude někdy v daleké budoucnosti chuť, zdroj proměřím (pokud tedy nebudu nucen problém řešit urychleně, tedy výměnou zdroje) a podám zprávu.
Pavel Boček (4169)|29.3.2008 02:15
No, pokud už no-name zdroj, který je dávno v důchodu, začal zlobit, tak není nad to počkat, až odejde úplně, nejlépe s celým PC, že ?
kane.shw (1231)|29.3.2008 10:36
Retiree:
1. Nějak jsem nepochopil, proč jsi tenhle "úklid" nemohl udělat už dřív a musel jsi celý komp takhle trápit - riskovat bůhví co???
2. Jaký že to máš tedy nakonec zdroj? Značku a výkon/watáž, případně i celou sestavu? Použij třeba Everest.
3. Jak už tady Pavel Boček naznačil, není nad to, čekat až zhoří celý komp... Kvůli cca tisícovce za nový zdroj :rolleyes:
Sieben (513)|31.3.2008 10:02
jenže to by pak nebyla taková sranda...:D