reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test mainstreamovych zdroju

Pavel Boček (4169)|21.5.2008 22:18
[QUOTE=KEOSAN;124393]Nemozem za to, ze to nikto nevidel... Videl som uz zaseknuty aj 12cm vetrak po 5tich rokoch nonstop prevadzky...][/QUOTE]

Po takové době samozřejmě ano...ale on většinou začne dávat najevo hlukem, že odchází ložiska, takže to nikdo nenchá zajít tak daleko, až se ložiska rozsypou a zaseknou, většinou to někdo dřív vymění :) A ty u svého zálohovacího PC budeš mít sem tam dozor, navíc můžeš sledovat parametry on-line, tak to zbytečně neřeš a kupuj :p
KEOSAN (958)|22.5.2008 08:59
To ma byt bezudrzbove. Obavam sa, ze tam, kde to bude bude dost hluku, ci to bude clovek pocut.
A monitoring programom neni az tak zase uplne spolahlivy.
crasher.km (919)|22.5.2008 11:44
A to si představuješ ,že nakoupíš server , zapojíš, zahoříš a odejdeš ? a už se o to nebudeš starat-až najednou nebudeš mít ping,tak příjdeš a budeš řešit co se stalo ? Takhle to bohužel nechodí a dokud tam budou mechanický části,tak vždycky budeš muset jít a čas za čas to zkontrolovat... Tobě se prostě nedá poradit,chceš špičku mezi ledovci za pár korun ... prostě buď budeš mít redundantní zdroje, nebo "obyč"-s tím se odvýjí kontrola....

Prostě ať koupíš cokoliv,tak to musíš hlídat. Všechno zbytečně moc řešíš,prostě kp podle financí ...
Pavel Boček (4169)|22.5.2008 14:50
Přesně tak...a že nějaký ventilátor odchází/odešel poznáš přece lehce, stačí se podívat na otáčky :) Pokud thle diagnostický program neumí, tak to není diagnostický program, ale žrout systémových prostředků ;)
feryone (12)|22.5.2008 19:32
Tak toto je můj první příspěvek do fóra, tak nekamenovat :)

Dnes jsem udělal pár fotek mého asi tak rok starého zdroje EC 350W, typ jeden z těch lepších "ATX-JSP", ale čím dál tím víc mi vrtá hlavou vada (asi dlouhodobá) nafukování jednoho 1000uF 10V kondíku vždy umístěného poblíž velké kulaté diody, občas stavím pár počítačů a tak, a rukama mi prošlo asi tak 15-20 ECček a skoro ve všech právě těch "JSP" modelech se třeba už i po 2 měsících začal nafukovat onen 1000uF 10V kondík. K čemu tam je? Něškde jsem četl o kondíku, co reguluje pulsy do mosfetu nebo co, a čím má menší kapacitu, tím dává více proudu do mosfetu a ten se víc zahřívá a kondík víc vysychá a je to začarovanej kruh. U toho 350W rok starého je na onom kondíku vidět lehký hnědý povlak, to znamená že už asi ztratil část kapacity. Může to být nějak nebezpečné a poškodit např. desku atd? kondík je vidět uprostřed 3.obrázku.

kondíky na vstupu: HEC 2x680uF 200V
pak ten záhadný 1000uF poblíž té diody a řídícího obvodu KA7500
na výstupu kondíky JEE a "GL" neo tak nějak

Budu moc rád za objasnění :-) (osobně si myslím, že dost souvisí s 5V standby větví)

PS: nikdy mi žádný zdroj EC neodešel ani nebyl nestabilní, jinak jsem si všiml, že typy EC ATX-450JSP, 500JSP a 550JSP mají skoro identické PCB a naprosto stejné chladiče. na CZC je u EC450JSP je jedna fotka také s tím nafouklým kondíkem...hodím jí sem...

Jinak v těch "čínských" skříních MLxxx apod. jsou ty nejhorší zdroje: hlavně Eurocase 400U-SPE=Colors-IT, a do současných ML54xx jsou kromě EC ATX450-JSP dávány jen EC SS, což jsou brandovaný Codegeny, kamarádovi jsem před 3 měsíci složil PC s AMD X2 5600+ a ATi HD3850 256MB od HIS a běží to na EC 300XXV2 (400W super silent) a kupodivu naprosto stabilní, chadnej a tichej i v zátěži, a má 2 větve sem čuměl, asi nebudete věřit taky bych nevěřil klidně doložím foto, bydlí 100m ode mě :) ) a tyto zdroje jsem už montoval 3 a dosud žádný problém... mám tu jedno foto v pc...
Celkovy pohled.jpg GL kondik.JPG onen kondik.JPG K0803201030352608986552991943767.jpg celk pohled 2.JPG detail 2.JPG onen kondik 2.JPG kvalitní EC 400W SS 2x12V .JPG
Pavel Boček (4169)|22.5.2008 19:45
Nebezpečné to určitě je...ostatní kondenzátory na tom nejsou o nic lépe, jen ještě úplně neodešly. To zvlnění do desky musí být strašlivé :runaway

[SIZE="1"]P.S.: Může to někdo přesunout do správné sekce ? Zdroje či modding/tunning... Díky.[/SIZE]
mech13 (5526)|22.5.2008 19:53
feryone: kdyz se tak zpetne divam na tu 550ku od PB co jsem kuchal v postu #75 https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=116253&postcount=75 tak je tam vytekly ten samy... asi nejaka zacarovana pozice. nemuzes vzit voltmetr a zmerit jestli tam nejde 12V?

PB: jak presunout? tady jsme ve zdrojich:notsure
feryone (12)|22.5.2008 20:12
Právě že ten kondík je ve VŠECH Eurocase ATX-xxx JSP zdrojích, pokaždé se RYCHLE nafoukne a má VŽDY kapacitu 1000uF na 10V a většinou ještě lowESR... už sem to viděl asi v 15 zdrojích a ne jen v EC, je to nějaká zvláštní koncepce...

4 Pavel Boček: Jde mi konkrétně o ten kondík 1000Uf 10V, dělal sem už asi 20 sestav všude zřejmě budou nafouklé ale zatím žádná reklamace ani žádný problém, nic... a na desce nemám nafouklé žádné kondíky ani v napájecí části a co sem viděl ty kompy kámošů třeba po roce i víc když sem jim to čistil tak taky v pohodě...

4 mech13: Voltmetr sice mám, elektrice slaboproudu taky trochu rozumím, ale znova se mi to vyndavat nechce natož pod napětím měřit, přeci ted jiný zdroj doma nemám...
johny__g (6387)|22.5.2008 20:25
[QUOTE=feryone;124817]kamarádovi jsem před 3 měsíci složil PC s AMD X2 5600+ a ATi HD3850 256MB od HIS a běží to na EC 300XXV2 (400W super silent) a kupodivu naprosto stabilní, chadnej a tichej i v zátěži, a má 2 větve sem čuměl, asi nebudete věřit taky bych nevěřil klidně doložím foto, bydlí 100m ode mě :) ) a tyto zdroje jsem už montoval 3 a dosud žádný problém... mám tu jedno foto v pc...[/QUOTE]

My tomu věříme že je tam napsané že ten zdroj má dvě větve, ale má opravdu dvě oddělené 12 V větve? A že utáhne tu sestavu - no proč by ne, to PC se nevezme ani 250 W, natož 400. A myslíš že tak bude fungovat i za rok? A co za tři, bude? S nějakým Corsairem bych řekl že určitě, s tím EC bych na to nesázel. A to je právě důvod dávat do PC trochu lepší zdroj. Ony i ty EC fungují a montují se do spousty sestav kde běží bez problémů, ale otázka jak dlouho.
KEOSAN (958)|22.5.2008 20:30
[QUOTE=feryone;124840]Právě že ten kondík je ve VŠECH Eurocase ATX-xxx JSP zdrojích, pokaždé se RYCHLE nafoukne a má VŽDY kapacitu 1000uF na 10V a většinou ještě lowESR... už sem to viděl asi v 15 zdrojích a ne jen v EC, je to nějaká zvláštní koncepce...
[/QUOTE]

Nie som si celkom isty, ci starsie ATX EC zdroje tam nemali 2200uF 10V ci 16V.
Mozno by stacilo vymenit kondik za silnejsi, otestovat. Viac by vedeli povedat asi Trodas, ci -Hony- .

[QUOTE=johny__g;124850] Ony i ty EC fungují a montují se do spousty sestav kde běží bez problémů, ale otázka jak dlouho.[/QUOTE]
No, dnes som rozoberal EC 200W, rok vyroby 11/2000, kondiky HEC. Ani jeden vyduty :D
feryone (12)|22.5.2008 20:33
Osobně nemam s EC problém a takový to: Kup si Fortrona nebo ti to shoří já ignoruju....
Jasný že to je nic moc kvalita ale když se to nepřetěžuje tak si myslym že vydrží, toť osobní zkušenosti, např. ségře doma v PC s duronem 1100 odešel po 5 (pěti) letech EC 250W, tak sem koupil novej nejlevnější EC 350W tušim a jede se dál... (to sem se o zdroje tehdy tolik nezajímal), to že zdroj něco odpálí nebo tak, to sou spíše náhody.. mě se to zatim nestalo, i když se toho taky obávam, ale řikam si že muže vyhořet i dvakrát tak drahej zdroj... ;-)
Pavel Boček (4169)|22.5.2008 20:47
[QUOTE=feryone;124840]4 Pavel Boček: Jde mi konkrétně o ten kondík 1000Uf 10V, dělal sem už asi 20 sestav všude zřejmě budou nafouklé ale zatím žádná reklamace ani žádný problém, nic... a na desce nemám nafouklé žádné kondíky ani v napájecí části a co sem viděl ty kompy kámošů třeba po roce i víc když sem jim to čistil tak taky v pohodě...[/QUOTE]

Se musíš podívat, co je to za větev (mrkni zespoda PCB, k jakým vodíčům na výstupu vede dráha od toho kondenzátoru)...každopádně na deskách už dneska bývají jakž-takž kondenzátory, takže to, že se u nikoho nic neprojevilo, nic neznamená...on to asi nikdo nezatěžoval tak jako třeba my tady :p

[SIZE="1"]mech13: no, nafouknuté kondenzátory mají vlastní vlákna, ne ? Se mi to nechce hledat, ale určitě je to v moddingu a něco i tady :notsure[/SIZE]

[SIZE="1"]EDIT by mech13: zatim bych to nehrotil, kdyby se to resilo nejak vaznej tak se muze spachat tema "vecne vytekajici kondik u EC JSP" nebo tak neco a soupne se to tam[/SIZE]
MirekK (106)|23.5.2008 04:21
[QUOTE=feryone;124817]
Dnes jsem udělal pár fotek mého asi tak rok starého zdroje EC 350W, typ jeden z těch lepších "ATX-JSP", ale čím dál tím víc mi vrtá hlavou vada (asi dlouhodobá) nafukování jednoho 1000uF 10V kondíku vždy umístěného poblíž velké kulaté diody, občas stavím pár počítačů a tak, a rukama mi prošlo asi tak 15-20 ECček a skoro ve všech právě těch "JSP" modelech se třeba už i po 2 měsících začal nafukovat onen 1000uF 10V kondík. K čemu tam je? Něškde jsem četl o kondíku, co reguluje pulsy do mosfetu nebo co, a čím má menší kapacitu, tím dává více proudu do mosfetu a ten se víc zahřívá a kondík víc vysychá a je to začarovanej kruh. U toho 350W rok starého je na onom kondíku vidět lehký hnědý povlak, to znamená že už asi ztratil část kapacity. Může to být nějak nebezpečné a poškodit např. desku atd? kondík je vidět uprostřed 3.obrázku.

kondíky na vstupu: HEC 2x680uF 200V
pak ten záhadný 1000uF poblíž té diody a řídícího obvodu KA7500
na výstupu kondíky JEE a "GL" neo tak nějak

Budu moc rád za objasnění :-) (osobně si myslím, že dost souvisí s 5V standby větví)
[/QUOTE]

Ten kondík 1000uF/10V je skutečně prvním kondenzátorem hned za usměrňovačem větve 5V Stand-By. Podle fotografií je to klasické zapojení samokmitajícího spínaného zdroje stabilizovaného ze sekundáru přes optron pomocí TL431. Takto se to používá v hodně zdrojích. Na tom kondíku bude skutečně jen 5V, takže nemá smysl dávat tam nějaké hodnoty na vyšší napětí. Jako první bych zkontroloval, jestli nemají chybu v osazovacím předpise a není osazený kondenzátor obráceně, tj. jeho mínus pól musí být spojený s GND, tj. kostrou zdroje (vývod pod šroubek držící PCB). Jinak v tomto zdroji dostává tento kondík opravdu zabrat tím, že je těsně vedle diody a současně pod chladičem. Pokud je tedy základní deska zapojena tak, že s 5V SB jedou PS/2 a všechny USB porty (myš svítí i při vypnutém PC) a tím i trvale všechna připojená USB zařízení, tak dostává tato větev a kondenzátor docela zabrat. Doporučuji (i kvůli spotřebě vypnutého PC), jestli na to má deska jumpery, přeswitchovat, aby se vše napájelo z hlavních 5V.

Jinak pro informaci, zrovna minulý týden jsem přinesl od zákazníka taky jeden zdroj 300W trochu jiné konfigurace PCB, ale s přesně stejným nafouknutým kondíkem 1000uF/10V a závadou: PC po zapnutí nenaběhne nebo jen občas, a zdroj i "vypnutý" píská.

Pro zajímavost: ten můj byl zdroj ROPLA RPL-PSU300W s velmi zajímavými parametry - viz obrázek.
Samozřejmě na desce chybí všechny vstupní filtry, teplotní regulace ventilátoru je řešena přímým připojením mezi +12V a GND a kdo si zkusí vynásobit příslušné napětí a proudy ze štítku, zjistí, že v ROPLE nevychodili zaměstnanci ani 3 třídy ZŠ ... :stupid
ROPLA_RPL-PSU300W.gif
KEOSAN (958)|23.5.2008 09:02
Tak som pozrel lacne zdroje, ktore funguju roky.

LC B300 ATX -300W zdroj
+ Eurocase EC 200XA1/250XA1 - 200W.

Ten Eurocase je ten o ktorom som pisal pred par prispevkami,
rok vyroby 11/2000 s kondikmi HEC /podla miestneho zoznamu su na ciernej
listine zlych kondikov/ a nema vyduty ani jeden kondik. Na 8 rocneho
ATX deduska, nie zle, ked este pripratam, ze to nebolo prevadzkovane
v najkvalitnejsich elektrickych rozvodoch... :D

Oba zdroje maju ten jeden vacsi kondik, ale 1000uF, 16V.

Mozno u EC setrili a dali tam 10V. Je mozne, ze ten 16V toho znesie trosku viac
a preto sa nevydul za tie roky.
feryone (12)|23.5.2008 09:25
4 MirekK: Tak už mi to je jasnější, dík za vysvětlení, ale s tou polaritou se mi to přeci jen nezdá, ve škole jsme na praxích zkoušeli přepólovávat různé kondíky a vždy hned nebo po chvíli "vybuchly" :)

Tak hlavně že ten kondík nemůže odpálit např. harddisk nebo desku..

Co jsem viděl, tak např. ve Fortronech PNF od EC, jeden sem rozebíral, tam žádná dioda ani 1000uF kondík nebyl...

4 KEOSAN: znám plno lidí co doteď jedou na 200/250/300W starých EC minimálně 5 let a ještě jsem zatím neviděl jediný nafouklý kondík ;-)
mech13 (5526)|23.5.2008 09:26
[QUOTE=KEOSAN;124997][SIZE="1"]s kondikmi HEC /podla miestneho zoznamu su na ciernej
listine zlych kondikov/ a nema vyduty ani jeden kondik[/SIZE][/QUOTE]

[SIZE="1"]OT: to, ze kondik neni na prvni pohled vytekly nemusi jeste vubec znamenat ze je OK. klidne muze byt vyschly nebo i tak v mizerne kondici... nebo mozna mel ten zdroj jen brutalni stesti:)

ted tu mam pod stolem LC-A300ATX ktery tahal celera 1.7GHz a radeon 9000 a vytekle 4 Jun Fu[/SIZE]
KEOSAN (958)|23.5.2008 09:56
[QUOTE=mech13;125008][SIZE="1"]OT: to, ze kondik neni na prvni pohled vytekly nemusi jeste vubec znamenat ze je OK. klidne muze byt vyschly nebo i tak v mizerne kondici... nebo mozna mel ten zdroj jen brutalni stesti:)

ted tu mam pod stolem LC-A300ATX ktery tahal celera 1.7GHz a radeon 9000 a vytekle 4 Jun Fu[/SIZE][/QUOTE]

OT: kupovali sme desiatky LC-A300ATX zdrojov pre kancelarske zostavy. Sluzia roky od kedy boli dostupne na trhu. Ziadny nic neodpalil, pokazilo sa len zopar. Par ich bolo po tej dobe menej stabilnych. Ostatne sa /musim zaklopat na drevo/ drzia. Mozno to bolo stastie, neviem. Predajca tiez nieco hovoril, ze tie zdroje odchadzali... Mozno to bude aj tym, ze dost pocitacov ma line interactive UPSky.
--------
Mimochodom, prave som otvoril jeden LC A350ATX, 350W. Premerany s 2x HDD, nevykazoval chyby.
Kondiky vyzeraju na prvy pohlad OK, ziadne vytekanie. Rok vyroby 2003. Ten prvy vacsi z mensich kondikov bol 2200uF 16V Jun Fu.
---------

Apropo, ako su na tom kvalitativne zdroje, znacka Sweex ?
Pred par rokmi som kupil jeden 650W. Ide par rokov nonstop, zatial ziadne vydute kondiky.

Pripadne mate niekto nejake skusenosti s ModeCom zdrojmi ? Nasiel som tu nejake informacie, ich niekto prirovnaval na dnesnu uroven Fortronov. Uvazujem o ModeCom FEEL III 500W. Neboli nejake testy, recenzie, nema ich niekto, ze by vedel povedat ako su na tom s kondikmi, kvalitou spracovania atd ? Hodila by sa nejaka recenzia, ktoru spominalo par ludi, ze im chyba :)
mech13 (5526)|23.5.2008 10:09
[SIZE="1"]bohuzel nemuzu zrovna doma najit zadnyho nikona tak se budes muset spolehnout na dukaz shit nokii...

3 vytekly, jeden nafoukly a jeden se zda zatim OK[/SIZE]
Obraz073.jpg
feryone (12)|23.5.2008 15:50
Ověření, zda není u mého EC 350W JSP přetížená +5V SB větev:

když je PC vypnutý, protéká touto větví cca 220mA.

Jakmile ho zapnu, proud klesne asi na 120mA.

Tudíž přetížená opravdu není. Trvale mám pc připojené do sítě, zdroj nevypínám. Mám tam jen USB myš a USB tiskárnu, ted jsem připojil foták do USB a odběr je pořád těch 120mA.

více na fotkách. normálně jsem přestřihl fialový drát a přemostil ampérmetrem :)

otázka pro odborníky jako MirekK a další : Jaktože se ten po***** kondík 1000uF 10V v 5V SB větvi tak přetěžuje? Přepólovanost jsem neověřoval, ale myslím že to není pravděpodobné. Přeci těch pár miliampér mu nemůže vytlouct duši, není chyba někde v návrhu a proč ten kondík je lowESR, když je jen filtrační, nebo se mýlím?
celk pohled pc.JPG vyp pc.JPG zap pc-120ma.JPG
KEOSAN (958)|23.5.2008 16:52
feryone

ako som pisal o 300W zdrojoch sa vyskytovali vacsinou 10V kondiky /tusim niekde aj 16V/ s kapacitou 1000uF, 2200uF, ci aj 3300uF. Tusim v starsich kde som videl 2200uF a novsie modely potom presli na 1000uF... /asi skrty v rozpoctoch, setrenia, kde sa da/. Tak pre klud duse mozes skusit tam hodit 1000uF 16V, alebo radsej 2200uF 10V. Dokonca, ked 300W Maxpower tam ma 3300uF 10V.... No a sledovat po case, ako dopadnu...

Tu je napr. vlakno, ktore hovori o zlych kondenzatoroch, ktorym je lepsie sa vyhnut...
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=14302

Aka je znacka tych vytekajucich kondikov ?
Pavel Boček (4169)|23.5.2008 17:00
[QUOTE=MirekK;124973]...a zdroj i "vypnutý" píská.[/QUOTE]

To mě právě napadlo hned, že by to mohl být na +5 V SB větvi, ale protože takhle obvykle pískají, tak jsem si říkal, že by snad pískaly ty EC také :notsure

Rozhodně bych to ale hned vyměnil, protože jak říká Trodas, špatný kondík odejde určitě, jen záleží kdy. Na +5 V SB je totiž pod zátěží pořád, takže byť je malá, odchází nejrychleji...

Pokud je to +5 V, tak stačí klidně 6,3V kondenzátor, i kapacita myslím může být větší, hlavně ať je dost kvalitní ;) Větší napětí nevadí, spíše naopak, takový kondenzátor je větší a lépe se chladí (a nezvyšuje mu i to, že vyrovnává nižší napětí než umí, také životnost...?).

[SIZE="1"]mech13: já jen kvůli tomu, že tam někde je přímo vlákno s fotografiemi odešlých kondenzátorů :)[/SIZE]
feryone (12)|23.5.2008 18:22
4 KEOSAN

Jde mi o jeden jediný kondík ve všech typech EC JSP zdrojích (tedy těch ne uplně nejstarších) ale i v mnohých dalších, po velmi krátké době začne vysychat nebo vytékat kondík na +5V SB... je na něm jen 5 voltů tak nač na vyšší napětí? Možná to chce fakt větší kapacitu no... doma mam spoustu vypájených kondíků z desek atd... ale nemam LCR metr a nezjistím zdali jsou OK...

je to značka JEE (jé jej :) ) je to vidět i na těch fotkách v předchozím postu...

OT: Ve škole byl jeden chytrej učitel a říkal mi, že kapacitu elytů snadno změřím po domácku a s celkem vysokou přesností tak, že vemu zdrojík střídavého napětí 6,3V (nebo 6,28V=2*PI) a připojím na něj měřený kondík skrze ampérmetr do série, a každý jeden miliampér (mA) procházející ampérmetrem značí kapacitu toho kondíku 1000uF...
Zřejmě se to dá odvodit ze vzorců pro reaktance a ohmův zákon(impedance) ale už nevím jak.. problém je ale ten zdrojík vhodného napětí, mám tu jen nějaké 9V zalité trafíčka, nevím bohužel vzorce na ten přepočet :( Kdo by náhodou tušil o čem mluvím budu rád za dovysvětlení) :)
KEOSAN (958)|23.5.2008 19:39
feryone
Nejedna sa o to, ze by to zvladlo aj slabsie kondiky.... Ale kondiky s vacsou voltazou, ci kapacitou su VACSIE. Lepsie sa chladia a mali by byt o trochu viac odolnejsie. Ved sa pozri na navrh podobnych zdrojoch. Davali tam 10V, ci 16V a kapacity 2200uF i 3300uF.

Ak mas podozrenie, nie si si isty kondikom, tak kup v nejakom elektro novy podobny silnejsi kondik /o ktorych sme hovorili/. Alebo vymen za starsi, ale musel by si otestovat zdroj, ak mas ako /ci to proste risknes a vyskusas na nejakom starsom pocitaci.../.
feryone (12)|23.5.2008 19:51
To abych pomalu shráb všechny ty svý počítače co sem postavil známým, protože v 80% případech tam sou EC, a objednal tady Samxony GA ne :)

Jako čim víc to hrotim, tim se začínam víc obávat, že to všechno najednou shoří jako papír..

Doteď jsem zdroje neřešil a porucha žádná, když bych kupoval novej, asi bych šel zas do EC, ptž Fortron je vlastně taky loterie a navíc dražší a dávat litr a víc za zdroj + k tomu skříň bez zdroje do kancelářských sestaviček s integrovanýma grafikama se mi fakt nechce. Ty EC zatim drží, otázkou je jak dlouho a co vemou do pekla, na druhou stranu celá většina jsou totálně nenáročný sestavy, u 5-ti EC sem dával i zvlášť externí grafiku.

PS: byl sem se podívat u nás v GESu ale prej žádný Samxony, NiponyCemicony ani Rubycony neznaj, odpověděl mi prodavač, a ukázal mi nějaký HYTANO nebo co, zdály se mi ale nějak levný, ale 2 jsem vzal 1000uF 10V takže bych to nahradil jima :) třeba by vydržely, kdo ví... ono je problém tam pak rvát mega velký kondíky povystrčený někde na drátkach :)

udělam foto těch kondíků co sem koupil a ať mistr trodas nebo -hony- řeknou, jestli za to stojí to vyměnit...
P1020255.JPG P1020256.JPG P1020257.JPG
KEOSAN (958)|23.5.2008 20:17
feryone

ak odchadza iba JEDEN a ten isty kondik na vsetkych zostavach, nehovori to celkom o tom, ze musi byt ta znacka kondika zla. Mozu to byt parametre, ze nestaci - chyba v navrhnu zdroja. Alebo len dostali tonu lacnych kondikov, tak si povedali, ze ich nevyhodia... Tie 2 roky to mozno vydrzi, co musia drzat zaruku a potom cert ich ber. Skusil by som ten 2200uF 10V /ten mava vela zdrojov/ - z nich by som si bral inspiraciu.

Tiez som nemal moznost zohnat SAMXONY, tak som kupil SAMWHA a YAGEO. Uvidime, ako to vydrzi. Ved aj medzi kondikmi rovnakej znacky sa mozu vyznacovat odlisnosti /jeden horsi kondik, jeden lepsi/.
Martin Šejnoha (255)|23.5.2008 20:29
a ejhle SHITáno :mistake pravděpodobně ten nejhorší hnůj co se dá v čr koupit s ultranízkými nákupnimi cenami. Já osobně mám i pochybnosti nad Samxonem... zatím jsem kondy samxon viděl jen v různé hnus elektronice typu inspira a clatronic. No navíc dost často vadné, ale třeba je valí ještě nějaký číňan přes kopírák, setkal jsem se i s kopiemi nipponů, ikdyž dostli nepovedených co se týče vzhledu a navíc v logu byli malým písmem místo nippon chemi-con korea chemi-con. Já osobně používám pouze nippon, nichicon a os-con(sanyo). Do nenáročných věcí většinou Jamicon a někdy samwha(kupodivu nejsou zas tak špatné) Kdyby mě někdo chtěl brát za slovo tak neopravuji PC zdroje ale veškerou elektroniku a hlavně měřící techniku(tam se ovšem setkávám pouze se špičkovými nippon, nichicon, mallory, cornell dubilier, sanyo os-con......
KEOSAN (958)|23.5.2008 20:42
Trochu OT, ale:
Martin Šejnoha

do elektroniky napr. pre maticne dosky, potom aka znacka kondikov by bola dobra, napr. aby doska sla stabilne minimalne 5 rokov ?
mech13 (5526)|23.5.2008 20:53
viz https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=14302 :
Kde vzít dobré kondíky?
Pokud nechceme kanibalizovat staré boardy na pravda často dobré značky kondíků, tak je třeba se trošku ohánět. Sehnat některé kondenzátory je snad nemožné - ale nebudeme přeci házet flintu do žita.

Samxony GD/GC/GA a další, viz. BigPopeho seznam koupíte od (platba PayPalem) od Joeho aka Big Pope - [email]bigpope.samxon@gmail.com[/email]
Rubycony MBC/MCZ a pár Sanyo Os-conů má občas WayFong na skladě - opět PayPal - http://www.waifong.hk
Panasonic FC/FM a Nichicon HE/LS + hodně keramik je s kreditkou k dostání v http://digi-key.com
Rubycony ZL, ZLH a pár dalších z malého výběru mají v Rakouském obchodě http://www.distrelec.com
Rubycon Black Gate audio kondíky a další specialitky mají v THLAudio http://www.thlaudio.com/indexE.htm

u nas jsou v obchodech jsou proste nesehantelne

a jeste link co se kam hodi: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=123986#post123986 https://www.svethardware.cz/forum/attachment.php?attachmentid=4558&d=1211287633
KEOSAN (958)|23.5.2008 21:01
Prave sa tu zapochybovalo o Samxonoch, ten zoznam som samozrejme cital.
A vela ludia bude mat problem objednavat zo zahranicia, cize objednavanie takym sposobom je pre nich neprijatelne.

Potom objednatelne u nas /CZ,SK/ beru tak, ze z toho, co je... :)
Cize nezohnatelne u nas, neni odpoved :D Ludia potom mozu vyberat len z toho, co je...
Pavel Boček (4169)|23.5.2008 21:21
Připište se k -HoNY-mu, bere od Big Popeho :) Možná, že když se zaplatí předem, tak to vezme k těm svým co bude brát za +- 10k, jinak by to prodal z té velké várky a to by bylo myslím za týden pryč :D

Btw, teď zjistil, že Samxony Gx se vůbec nesmí dávat do zdrojů, stejně tak Low ESR se tam moc nehodí, takže bude shánět náhradu :runaway
KEOSAN (958)|23.5.2008 22:05
feryone

uff, uff, prvy obrazok a hned ako past na oko - 85 stupnove kondiky... Maju by do 105 stupnov C. Okolo socketu kondiky dosahuju cca 55 stupnov C. Tie 85 stupnove teda rychlejsie odidu vplyvom teploty.
-HoNY- (557)|24.5.2008 02:52
[quote=feryone;125252]
udělam foto těch kondíků co sem koupil a ať mistr trodas nebo -hony- řeknou, jestli za to stojí to vyměnit...[/quote]
To, co jsi koupil, je general use kondenzátor ho 10KHz. Do zdrojů a na desky nevhodné. A nepomohlo by, ani kdyby to byl Rubycon.

Jak se orientovat v řadách a pro co jsou vhodné je tady:
https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=123986&postcount=23
Na některý řady fakt bacha, co se potom děje se nedá slovy popsat. Zkusíme to s trodasem ještě trochu aktualizovat.

To by tu, ale někdo nesměl posthuntit a ptát se pořád dokola na to samý... člověk se pak nestačí divit, že některý témata mají díky jednomu jedinci 6 stránek po 14ti dnech od založení.
feryone (12)|24.5.2008 10:12
Takže ty Hitana můžu vyhodit...

No, zatím ten zdroj nechám jak je, s tím načatým JEE kondíkem, a pak ho recapnu rovnou celej :)
-HoNY- (557)|24.5.2008 14:11
[quote=feryone;125452]Takže ty Hitana můžu vyhodit...

No, zatím ten zdroj nechám jak je, s tím načatým JEE kondíkem, a pak ho recapnu rovnou celej :)[/quote]
Pokud mají Hitana EXR (černo-zlatý) tak ho tam provizorně napájej. Prodavači řekni že chceš kondík na 105°C oni neví, co to jsou nízkoimpenanční. Budou mít minimálně 10x lepší parametry než vyteklý kondík.
Pavel Boček (4169)|24.5.2008 23:01
to mech13: nedokázal bys sehnat model SAGA+ ? Znovu jsem to zahlédl, cena vyšší než u GLN, tak by to nebylo špatné. Hlavně zjistit kdo to dělá, jestli je to FSP Group nebo Fortron/Source. Čili podívat se dovnitř a zjistit co a jak, klasika :) Byl tu na to v sekci dávno dotaz, ale nikdo vlastně nic nevěděl...
mech13 (5526)|25.5.2008 04:49
ja rozhodne nemam v planu ho kupovat, ale jestli se nekdo nabidne kdo ho ma nebo ho planuje a na dva dny mi ho pujci, rad na neho mrknu
wolf007 (653)|25.5.2008 12:00
[QUOTE=mech13;125755]ja rozhodne nemam v planu ho kupovat, ale jestli se nekdo nabidne kdo ho ma nebo ho planuje a na dva dny mi ho pujci, rad na neho mrknu[/QUOTE] jestli chces muzu ti poslat ten svuj chieftec az to budu menit ....
mech13 (5526)|25.5.2008 13:24
[QUOTE=wolf007;125819]jestli chces muzu ti poslat ten svuj chieftec az to budu menit ....[/QUOTE]

muzu na neho mrknout:)
Pavel Boček (4169)|25.5.2008 13:44
Neuvažuješ třeba o tom, že by sis ten Fortron objednal, vyzkoušel a zase vrátil :thumb
mech13 (5526)|25.5.2008 13:49
kdybych mel zaruceno, ze na nem nebude pecet tak by to slo... ale abych ho obednal, dosel mi, ja se na neho tyden dival a pak ho vracel kvuli tomu ze bud vyrobce nebo prodejce na neho pres sroubek nebo hranu nalepil nalepku, do toho se mi nechce...

kdyz bych ho mel mit doma rad, rad bych ho i otevrel, pofotil a napsal co je v nem za kondiky
Pavel Boček (4169)|25.5.2008 14:09
Pečeť tam asi bude...no, pořád můžeš zkusit horkovzdušnou pistoli nebo -HoNY-ho požádat o pár QC PASSED nálepek :D
MirekK (106)|28.5.2008 02:05
[QUOTE=feryone;125159]Ověření, zda není u mého EC 350W JSP přetížená +5V SB větev:

když je PC vypnutý, protéká touto větví cca 220mA.

Jakmile ho zapnu, proud klesne asi na 120mA.

Tudíž přetížená opravdu není. Trvale mám pc připojené do sítě, zdroj nevypínám. Mám tam jen USB myš a USB tiskárnu, ted jsem připojil foták do USB a odběr je pořád těch 120mA.

více na fotkách. normálně jsem přestřihl fialový drát a přemostil ampérmetrem :)

otázka pro odborníky jako MirekK a další : Jaktože se ten po***** kondík 1000uF 10V v 5V SB větvi tak přetěžuje? Přepólovanost jsem neověřoval, ale myslím že to není pravděpodobné. Přeci těch pár miliampér mu nemůže vytlouct duši, není chyba někde v návrhu a proč ten kondík je lowESR, když je jen filtrační, nebo se mýlím?[/QUOTE]

Jen pro upřesnění: Tiskárna i foťák mají vlastní napájení, takže spotřebu PC přes USB nezvyšují ...
Kondík je low ESR právě proto, že je filtrační ve spínaném zdroji, tj. v místě, kde se předpokládá velké impulzní proudové zatížení, tak aby vůbec při tomto proudu filtroval a nepřehříval se.
To že těmto kondenzátorům i těch pár mA "vytluče duši" mě zpočátku taky překvapilo (minulý týden jsem ve stejném místě kondenzátor také měnil), ale tipoval bych na několik současných problémů:
[LIST=1]
  • v tomto zapojení je subzdroj 5V SB samokmitající, tj. nikde není dána přesná frekvence a tedy ani ripple voltage (ne ripple current) kondenzátoru a tedy nemusí být zrovna malé.
  • tento subzdroj pracuje v závěrném směru, tj. kondenzátor opravdu živí celý odběr této větve přes sebe ! (Na rozdíl od výstupních kondenzátorů ostatních větví, které jsou dvoucestné v propustném směru a navíc s výstupní rekuperační tlumivkou, takže kondenzátorem teče ve skutečnosti třeba jen 1/5 výstupního proudu).
  • díky tomu, že se jedná o malý subzdroj, tak i pře/zákmity na transformátoru jsou nemalé, většinou nijak nefiltrované a tento většinou jediný výstupní kondenzátor (paralelní keramika tam většinou chybí) to musí všechno odfiltorvat sám (a elektrolyty napěťové špičky opravdu nerady)
  • při vypnutém PC není v chodu ventilátor ve zdroji, takže kondenzátor, blízké trafo ani diodu nic nechladí a při nevhodném rozmístění okolních součástek se může tento prostor docela slušně vyhřát
  • subzdroj 5V SB je zapojen trvale (i při vypnutém PC), takže životnost kondenzátoru odtikává neustále, tj. 8800 provozních hodin ročně !
  • Suma sumárum to nemá tento kondenzátor vůbec lehké a souhrou všech uvedených skutečností záleží opravdu na precizním návrhu zapojení od výrobce a bohužel i na přesné velikosti zátěže, která se může trefit zrovna tak, že se tento subzdroj rozkmitá v pro kondenzátor zrovna nejnepříhodnějších podmínkách. Může tak stačit jen něco málo ubrat nebo naopak přidat v zátěži této větve a rázem se může životnost prodloužit na "nekonečno" ...

    Napadlo mě udělat si příklad možného (nevhodného) provozního režimu v samokmitajícím zdroji v závěrném směru s využitím konstantní energie jádra a tedy proměnné frekvence (což je nejjednodušší zapojení se snadnou aplikací regulační zpětné vazby):
    Při malém zatížení takového zdroje může být klidně provozní režim tento (maximální proud 5V SB větve 2A, aktuální odběr 40 mA): střída 1:100, nabíjení 4A/0.3us a vybíjení 40mA/30us, tj. opakovací kmitočet 33 kHz, ale filtrační kondenzátor musí zpracovávat rázy 4A po dobu 0.3us, což odpovídá 3 MHz !!! A to mu opravdu není co závidět ! A ptá se snad někdo, proč takový strašný režim ? Protože při plné zátěži 2A by pak byla střída 1:1, nabíjení i vybíjení 2A/0.3us, tj. opakovací kmitočet 1,5 MHz. A všimněme si, že kondenzátor pracuje jen s polovičním špičkovým proudem ! Bohužel na vysoké frekvenci, ale celkové snížení frekvence není vhodné, protože bychom se poblíž "nulové zátěže" dostali do slyšitelného pásma ...

    [QUOTE=Pavel Boček;125187]...
    Pokud je to +5 V, tak stačí klidně 6,3V kondenzátor, i kapacita myslím může být větší, hlavně ať je dost kvalitní ;) Větší napětí nevadí, spíše naopak, takový kondenzátor je větší a lépe se chladí (a nezvyšuje mu i to, že vyrovnává nižší napětí než umí, také životnost...?). ...
    [/QUOTE]

    Osobně bych souhlasil s větším rozměrem kvůli chladicí ploše, ale raději bych do stejného rozměru zvyšoval kapacitu než napětí, protože tím současně zlepšuji poměr max. ripple current / operating current. Smrtící by však mohlo být zapojení zdroje, které se zvlněním na 1. výstupním kondezátoru počítá a odvozuje z něj zpětnovazební smyčku a potom výměna za jakýkoliv "lepší" nebo "větší" kondenzátor způsobí více škody než užitku !!!

    [QUOTE=feryone;125222]...
    OT: Ve škole byl jeden chytrej učitel a říkal mi, že kapacitu elytů snadno změřím po domácku a s celkem vysokou přesností tak, že vemu zdrojík střídavého napětí 6,3V (nebo 6,28V=2*PI) a připojím na něj měřený kondík skrze ampérmetr do série, a každý jeden miliampér (mA) procházející ampérmetrem značí kapacitu toho kondíku 1000uF...
    Zřejmě se to dá odvodit ze vzorců pro reaktance a ohmův zákon(impedance) ale už nevím jak.. problém je ale ten zdrojík vhodného napětí, mám tu jen nějaké 9V zalité trafíčka, nevím bohužel vzorce na ten přepočet :( Kdo by náhodou tušil o čem mluvím budu rád za dovysvětlení) :)[/QUOTE]

    Na elektrolyty nikdy nepřipojovat střídavé napětí ! Jedině podložené stejnosměrnou složkou (ss) větší než vrcholová hodnota složky střídavé a kondenzátor pak musí být minimálně na součet napětí ss a vrchlové hodnoty střídavého napětí. Přepočet pak odpovídá klasice I/U = 2?fC => při f=50Hz => C = I/U/314

    Pro změření parametrů kondenzátorů však doporučuji jednodušší a každému realizovatelný postup a vzorec:
    - na zdroj napětí U připojíme kondenzátor a necháme jej nabít (nebyl-li dlouho používaný, doporučuje se napětí zvyšovat postupně a nechat kondenzátor několik minut formovat)
    - kondenzátor připojíme k voltmetru, jehož známe vnitřní odpor (u digitálních většinou 1, 10 nebo 100 M?), pro větší kondenzátory připojíme ke známému odporu (např. 10 nebo 100 k?)
    - stopujeme čas, za který klesne napětí na kondenzátoru na 1/3 původní hodnoty (např. z 12V na 4V)
    - kapacita kondenzátoru je pak C = t/R, kde t je čas v sekundách a R je připojený odpor (vnitřní multimetru nebo vhodně zvolený)
    Např. C = 3300 uF, R = 10 k? => měl bych změřit čas poklesu napětí z 12 V na 4 V za 33 s

    Kdo si chce prověřit i stáří či svod kondenzátoru, může jej nabíjet přes odpor např. 10 M? a sledovat jak rychle na něm napětí roste. Čím rychleji dosáhne konečného (ustáleného) napětí, tím lépe (samozřejmě je tento čas potřeba přepočítat na jednotku kapacity). Současně tím kondenzátor šetrně naformujeme před prvním použitím po delším skladování ve vybitém stavu ...
    mech13 (5526)|30.5.2008 18:36
    brzo by mi mel dojit Pro82+ 425W:) jen doufam ze na nem nebude nalepka, nebude muj... pocitam tak utery-streda ze by mohl dorazit
    Pavel Boček (4169)|30.5.2008 20:19
    MODU82+ určitě nemá nálepky, PRO82+ by tedy také neměl mít (fotografie to víceméne i potvrzují).
    IXOXI (145)|30.5.2008 21:47
    MODU82+ i PRO82+ nálepku mají - s Honym jsme je měřily.
    elpsycho (1602)|30.5.2008 23:19
    A proto to tolik nemusí mrzet když už jsou celkem podrobně zrecenzované. Já na něm nálepku mám taky.
    Pavel Boček (4169)|31.5.2008 14:10
    Omlouvám se za mystifikaci :mistake Podíval jsem se pořádně a nemají klasickou nálepku na okraji, ale je tu pečeť přes jeden šroub. Na druhou stranu by z velké části měla přesahovat přes prolis pro ventilátor -> moha by jít snadno a bez porušení sloupnout ;)
    Sieben (513)|31.5.2008 17:22
    verze pro82+ nálepku má..a to jen na jednom šroubku, s pomocí horkovzdušné pistole se dá krásně odloupnout a pak zase vrátit. já sem to tak udělal, nafotil a zalepiul. fotky sou:
    [post=127729]fotky Enemraxu Pro82+ 525W[/post]
    mech13 (5526)|4.6.2008 14:15
    tak ho tu mam (Enermax Pro82+). spatny to rozhodne neni, ale zeby me oslnil se rict neda...

    bohuzel jsem nemel moc casu se v tom vrtat, a az kdyz jsem pro kontrolu nakonec testnul S12II 330, tak jsem zjistil ze

    jsem asi neco zapomel, pri burn byla spotreba o 5W nizsi (idle a CPU stejne) takze tyto hodnoty neni mozne porovnat s predchozimi, jen mezi sebou

    [SIZE="3"]Spotreba cele sestavy[/SIZE]:
    [CODE]Enermax Pro82+ 425W
    idle 83 load 167 CPU 137

    Fortron 350GLN 80+
    idle 84 load 170 CPU 138

    Seasonic S12II 330
    idle 85 load 166 CPU 139[/CODE]

    naprazdno zral Ener pouhe 3W, s jednim diskem 10W (tentokrat jiny disk nez u minulych zdroju - 20GB jednoplotnak)

    uvnitr vidim jen HP3 330uF 400V
    v novym fortronu OST 270uF 400V

    Ener ma vyveden 3pin konektor na MB s monitorovanim otacek, pri zatezi jakou jsem mu dal jel vetrak porad na 520rpm
    jeho velkou nevyhodu vidim v SATA konektorech - ma je sice 4, ale vsechny jsou na jednom svazku, takze neni mozne

    zapojit nahore v bedne SATA vypalovacku a dole disk:thumbdown

    jinak ma 2x 6pin na grafiku, jeden z nich je odpojitelny +2, odpojitelny 4+4pin ATX12V a taky odpojitelny 20+4pin

    na foceni nebyl cas, ale fotek je po netu vic nez dost

    nova verze fortrona GLN se o neco zlepsila, takze radsi brat to kde je u neho v zavorce napsany 80. kvuli nalepce nemuzu otevrit
    Smeli (2302)|10.6.2008 16:22
    Tak sem rozšrouboval svůj Seasonic kvůli výměně ventilátoru a hned vám sem napíšu, co sem našel uvnitř. Takže:
    SS-500ET
    +3,3V - 24A
    +5V - 24A
    +12V1 - 17A
    +12V2 - 17A
    více si najdete kdekoli na netu

    Nu a co je tedy uvnitř? (opět fotil mobil)
    [ATTACH]5038[/ATTACH][ATTACH]5039[/ATTACH]

    Ten velký buřt je HP3 (330uF, 400VDC) - dle jistého faqu by mělo jít o Hitachi (?)
    Ostatní, vše, na co sem kouknul, byly OST (RLS, RLP) s hodnotami 16V 3300uF a 10V 1000uF, víc se nedalo přečíst, hlavně u těch menších vím jen to, že to byli OST :)
    moto_0083.jpg moto_0084.jpg