reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test mainstreamovych zdroju

robky (3195)|10.6.2008 21:39
Tiež som u svojho SS-500ET menil ventilátor (kvôli tomu, že pri nízkej záťaži bolo po seeku hdd klepotanie ventilátora najhlučnejšou vecou) - tiež ten istý dôvod?
A k tým kondíkom - ani mne sa nepodarilo zistiť viac ako tebe, tie kondy sú pootáčané tak, že pomôže len vypájkovanie.
Smeli (2302)|10.6.2008 22:43
Byl nejhlučnější v case a to bylo hlavně ke spaní celkem nepříjemné. Při demontáži mě ale zarazilo, proč na něm byla přidělaná ta fólie, zakrývala cca 30% plochy fanu (šla do kytek ;)).

Jinak, ten velký buřt by měl teoreticky dle trodasova faqu jediný kvalitnější kondík v tom zdroji :)
faugusztin (453)|11.6.2008 10:16
[quote=Smeli;131109]Byl nejhlučnější v case a to bylo hlavně ke spaní celkem nepříjemné. Při demontáži mě ale zarazilo, proč na něm byla přidělaná ta fólie, zakrývala cca 30% plochy fanu (šla do kytek ;)).[/quote]


Keby si si bol precital recenzie, tak vies. Dovod pre ten plast, ktory si vyhodil je ten, aby vzduch nasavany ventilatorom isiel cez pasivy, ktore mas v tom zdroji, a nesiel priamo von cez otvory na zadnej strane. Je to teda akasi regulacia prudenia vzduchu.

Edit: Je to vysvetlene napr. tu : http://www.silentpcreview.com/article753-page3.html
johny__g (6387)|11.6.2008 11:05
[QUOTE=mech13;129279]tnova verze fortrona GLN se o neco zlepsila, takze radsi brat to kde je u neho v zavorce napsany 80. kvuli nalepce nemuzu otevrit[/QUOTE]

Já ji teď kupoval, nálepka nebyla tak sem ho otevřel i vyfotil, moc rozdílů oproti non80 verzi jsem nenašel. Možná sem fotky ještě nesmazal. Kondíky Teapo a OST.
Smeli (2302)|11.6.2008 11:26
[QUOTE=faugusztin;131182]Keby si si bol precital recenzie, tak vies. Dovod pre ten plast, ktory si vyhodil je ten, aby vzduch nasavany ventilatorom isiel cez pasivy, ktore mas v tom zdroji, a nesiel priamo von cez otvory na zadnej strane. Je to teda akasi regulacia prudenia vzduchu.

Edit: Je to vysvetlene napr. tu : http://www.silentpcreview.com/article753-page3.html[/QUOTE]

Nějak mi to nejde na rozum, jak mlže kus plastu regulovat proudění tak, aby šlo přes pasivy, když jediné, co dělá je, že vlastně degraduje proudění (alespoň podle mého názoru, ruční test mi prozradil jen tolik, že s plastem jakoby nedocházelo proudění vzduchu ven ze zdroje a bez něj, je to cítit).
faugusztin (453)|11.6.2008 11:29
[quote=Smeli;131191]Nějak mi to nejde na rozum, jak mlže kus plastu regulovat proudění tak, aby šlo přes pasivy, když jediné, co dělá je, že vlastně degraduje proudění (alespoň podle mého názoru, ruční test mi prozradil jen tolik, že s plastem jakoby nedocházelo proudění vzduchu ven ze zdroje a bez něj, je to cítit).[/quote]

1) zjavne to tam nedavali bez priciny, oni vyrabaju zdroje, nie ty
2) zdovodnenie :
It was used to ensure that none of the fan's airflow would slip out the back vent without first travelling across the heatsinks.
Smeli (2302)|11.6.2008 13:28
[QUOTE=faugusztin;131193]1) zjavne to tam nedavali bez priciny, oni vyrabaju zdroje, nie ty
2) zdovodnenie :
It was used to ensure that none of the fan's airflow would slip out the back vent without first travelling across the heatsinks.[/QUOTE]

Já to četl a rozumím tomu, jen říkám, že mi to příjde divné... celé
faugusztin (453)|11.6.2008 14:00
[quote=Smeli;131210]Já to četl a rozumím tomu, jen říkám, že mi to příjde divné... celé[/quote]

Zas ak to pisu na silentpcreview.com, tak je to pravda. Ved Seasonic je ich priamy sponzor ;-).
Martin Šejnoha (255)|13.6.2008 02:53
To překrytí větráku způsobí asi mírně lepší poudění vzduchu přes chladiče ale je to velmi prasácké řešení. Pokud je zdroj otevřený vřele doporučuji tu folii vyškubnout a zahodit akorát to zvyšuje hlučnost a přínos téměř žádný. Jinak že něco nějak dělá výrobce zdrojů ještě nutně neznamená že je to košer. Spíš doporučuju odpájet přebytečné kabely a v těch zbývajících udělat pořádek aby vzduch mohl proudit i kolem tlumivek, kondenzátorů a předzatězovacích odporů. Někdy neškodí i porovnat součástky na DPS... číňani to tam perou jak jim to padne do ruky a nějak se nezalamují s tím, že hřející tlumivka se opírá o kondík. Odstrašující příklad ve vedení kabelů uvnitř zdroje u mě představuje Tagan s některými jeho modely a také jsou na tom zpravidla bídně zdroje s modulární kabeláží.
faugusztin (453)|13.6.2008 08:13
[quote=Martin Šejnoha;131665]To překrytí větráku způsobí asi mírně lepší poudění vzduchu přes chladiče ale je to velmi prasácké řešení. Pokud je zdroj otevřený vřele doporučuji tu folii vyškubnout a zahodit akorát to zvyšuje hlučnost a přínos téměř žádný.[/quote]


Uvedeny plast je iba u verzii s 500W a viac. Zjavne teda standardny airflow nebol dobry, nechladil suciastky v zadnej casti zdroja. Ak teda ten plast vyhodite, tak sa potom necudujte ked vam raz nieco v zadnej casti po dlhom uptime zhori :-).
robky (3195)|13.6.2008 09:04
Tohto by som sa pri výmene ventilátora za kvalitnejší (tichší a s väčším prietokom) nebál. Naviac termoregulácia pôvodného ventilátora ( resp. jeho otáčky a prietok vzduchu) sú nastavené dosť mizerne. Zo zdroja (SS-500ET) pri záťaži vychádzal dosť teplý vzduch a navyše pomaly. Po výmene za Noctua 800 je prietok neporovnateľne vyšší a hlavne pri menšom hluku ( a to ho ani nemusím regulovať)
Martin Šejnoha (255)|15.6.2008 19:57
[QUOTE=faugusztin;131696]Uvedeny plast je iba u verzii s 500W a viac. Zjavne teda standardny airflow nebol dobry, nechladil suciastky v zadnej casti zdroja. Ak teda ten plast vyhodite, tak sa potom necudujte ked vam raz nieco v zadnej casti po dlhom uptime zhori :-).[/QUOTE]

Takto regulovat průtok vzduchu je prostě prasárna, o které jsem dosud myslel že ji praktikuje pouze "výrobce" Eurocase a platí to s podivem i na slovensku;). Už jsem pár zdrojů upravoval/optimalizoval pro nízkou hlučnost a dlouhou životnost. Proto můžu z vlastních zkušeností říci, že odebrání té fólie ničemu neuškodí. Ta fólie totiž směruje vzduch jen velice mizivě, přece je připláclá přímo na větráku, ale zato velmi dobře omezuje celkový průtok vzduchu a vytváří aerodynamický hluk.
decried (61)|8.7.2008 20:56
Ako to vyzera s Enermax Pro82+ 425W? vsade som videl recenzie vyssich verzii. Nerad by som kupil zdroj s crap kondenzatormi, terajsi SS-400ET ma moc nepotesil tymi OST a ma jaksi malo SATA konektorov.
mech13 (5526)|9.7.2008 08:23
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=129279#post129279

ener pro 425 neni spatne, ale jestli jsi mel problemy se SATA na OEM seasonicu, bacha i na toho enera - ma konektory sice 4, ale vsechny jsou na stejnym kabelu - moc s tim nevykouzlis, dost mi to vadilo.
decried (61)|9.7.2008 11:34
s tym si poradim, mam redukcie molex -> sata
je sanca ze sa enermax rozhodne osadzat do zdrojov lacnejsie kondiky a dostanem horsi kus?

btw.. trochu ma prekvapuje aku "kvalitu" osadza Fotrton do Epsilonov (CapXon): http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/psu-roundup_6.html a Hulan sa bude ohanat 0.7% poruchovostou PSU tejto znacky http://www.behardware.com/news/lire/17-01-2007/
-HoNY- (557)|12.7.2008 13:04
Hulán je jen Hulán, jeho informace nemůžeš brát jako směrodatné, v té jeho statistice není žádná informace o tom kolik jich bylo v záruční době, kolik po ní, po jaké době, v jaké zátěži... to je jak když jsem byl na přednášce Švejnara a ten vysvětloval, na nějakým prapodivným grafu, že v České Republice přibývá vysokoškolsky vzdělaných lidí a vůbec nezohlednil to, že není škola jako škola a ještě to porovnával se zeměma třetího světa...

Stejně tak, soudit kvalitu podle spotřeby Enera není směrodatné...
KEOSAN (958)|12.7.2008 15:35
Co poviete v strednej triede napr. nejaky Fortron, alebo Gigabyte ?
http://www.westech.sk/Default.asp?cls=stoitem&stiid=16376

Ake su tie Gigabyte, mali ste ich niekto ?
IXOXI (145)|12.7.2008 20:47
Je to fortron, pravděpodobně GLN, 400W.
Pavel Boček (4169)|12.7.2008 20:56
Nebylo by možná špatné se na to podívat. Včetně Fortronů SAGA a GLC (550W model) nebo těch levnějších Chiefteců :)
wolf007 (653)|13.7.2008 01:30
mech13:mam tu pro tebe ten chieftec na ten test,prosim ozvi se mi diky
decried (61)|15.7.2008 14:35
Podla Hardware secrets na HX520, Pro82+ 525W nefunguje over load ochrana. Na VX450 ano (teda asi len ciastocne), vypol sa pri 596W.
Vyrobca neklame a uvadza skutocne len jednu 33A 12V vetvu, pricom uvzadzat 3x 12V na HX520 mi pripada velice vtipne, tie pocty vetiev im urcuje nejaky marketingovy random number generator? :D

Kondenzatory vyzeraju byt OK (chemi-con), s fejkami nestraste :P Zdroj ma 6x SATA power, hlucnost by mala byt v pohode ako poznam seasonicy. Za tu cenu mi to bude asi najlepsia volba. Z pro82+ mam trochu rozporuplne pocity.

To su vsetky bezne vyrabane zdroje take desne shity ktore klamu zakaznika ze maju XYZ ochranu, 10x 12V vetvy?
-HoNY- (557)|20.7.2008 09:01
Ochrany jsou obsažené v integrovaných obvodech, výrobce pak otevře datasheet a opíše je. MŮŽE se stát, že Eurocase i Enermax budou mít stejný počet elektronických ochran, protže použijí stejný integrovaný obvod.
decried (61)|6.8.2008 16:51
-HoNY- recenzoval si TX650 ze? Na spcr mali kus s pomerne vysokym zvlnenim a vysokou teplotou. Zda sa mi ze chytili nejaky horsi kus. TX620 a novsie modely HX620 maju rovnake cierno zlte PCB, je mozne ze budu na vlas rovnake.

Mozes vyssie ripple a teploty potvrdit? 72° na outtake sa mi zda brutalne vela oproti HX620. Viem ze zataz 650W je skoro nerealna ale zaujima ma to.
Logout (4018)|6.8.2008 17:17
V tom bych takovej problém neviděl, zaprvý rozhoduje ne absolutní teplota vzduchu, ale ohřátí (předaná teplota) a intake tam měli skoro 46, což je nereálný, zadruhý ohřátí je přímo úměrný ztrátovýmu výkonu, a ten je 20%, což je na plnej výkon spíš dobrá hodnota. Jinej zdroj by musel vzduch ohřát úplně stejně.
decried (61)|6.8.2008 17:30
HX620 ma temp rise pri 620W iba 12°. Nieco mi tam nesedi.
-HoNY- (557)|6.8.2008 21:01
Ten test se jim IMHO nějak nepovedl :rolleyes: Mají tam účiník 1. Účinnost zase nějak podezřele nízkou. Metodika na měření hlučnosti je výborná.

Můj měl menší zvlnění, v recenzi jim chybí opsaný UL number. Ale budu ho přeměřovat znovu do megatestu.
decried (61)|6.8.2008 21:22
DriverHeaven [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
recenzia je mozno naprd ale pri merani teploty asi nieje co pokazit

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

teraz duplom nechapem co ludom na SPCR vychadzalo za vysledky
-HoNY- (557)|6.8.2008 23:52
Nejspíš to bylo zahřívaný podobně jako to dělá tester, kterým měřím teď:
[attach]6017[/attach]
Pokud se vypnou větráky, mají odporový dráty přes 300°C a svítí červeně :D někdy se rozpálí i doběla. :thumb
cpress.jpg
decried (61)|11.8.2008 17:19
[QUOTE=-HoNY-;149181]Ale budu ho přeměřovat znovu do megatestu.[/QUOTE]
Vyjde v Computeri alebo na Zive?

Na webe nieje ziadna rozumna recenzia. SPCR ma podozrive vysledky. Zaujimalo by ma ci je vobec nejaky rozdiel medzi HX620 a TX650.
-HoNY- (557)|11.8.2008 19:50
[quote=decried;150542]Vyjde v Computeri alebo na Zive?

Na webe nieje ziadna rozumna recenzia. SPCR ma podozrive vysledky. Zaujimalo by ma ci je vobec nejaky rozdiel medzi HX620 a TX650.[/quote]
V Computeru vyjde skromný šestistránkový megatest - pilotní úvod. Přesto doporučuji so ho koupit, a po nějaké době (cca měsíc, aby byla exklizivita) se hodí na web zbytek, otázka je, jak to bude dlouho trvat. O výkendu jsem nafotil ke 45 zdrojů více než 350 fotek. Celkem záhul, ale věřím tomu, že se to povede.

Moje představa je vydat každý měsíc 2-3 čtyřstránkové recenze pro jeden zdroj.
Pavel Boček (4169)|11.8.2008 20:29
[QUOTE=decried;150542]Zaujimalo by ma ci je vobec nejaky rozdiel medzi HX620 a TX650.[/QUOTE]

Zrovna jsem po tom dneska pátral...pravděpodobně kromě modulární kabeláže a tří 12V větví (pracuje PR) tam rozdíl moc není...podle Corsairu je to Seasonic S12-II s drobnými úpravami. :notsure

-HoNY-: jak probíhá to pozdější publikování na webu ? Jsou tam teď nějaké ty poslední testy ? Kromě již pomalu historického megatestu na Živě jsem tam nic nenašel. [SIZE="1"]Bodejť, s přehledností kategorií na Živě :hmm[/SIZE] Computer sice má nějaký archiv, ale samozřejmě nejde nic přečíst. To je ono ?
Martin Šejnoha (255)|15.8.2008 00:50
Tak včera jsem rozloupnul Seasonik SS 400ET. Musím říct, že za ty peníze velmi slušné, sice 12V větve nejsou v žádném případě dvě:) ale proti tomu nemám téměř žádných výhrad. Na provedení zdroje je vidět že výrobce si drží jistou materiálovou i technickou úroveň i u levných kusů. Například usměrňovací diody jsou nejprv podložené alu plíškem zvětšujícím styčnou plochu, pak izolační podložka a pak chladič a vše podmazané teplovodivou pastou. Celé je to proto, že izolační podložky podstatně zvětšují tepelný odpor spoje chladič/součástka a zvětšením plochy se zajistí kvalitnější přenos tepla. U jiných výrobců jsem zatím podobné řešení neviděl. Jediným zklamáním jsou filtrační kondenzátory OST, ve stejnosměrném meziobvodu je ale poctivé Hitachi. Zdroj jsem nekupoval do PC ale na přestavbu, nyní jsou zrušeny větve 3.3, 5 a -12V, upravená zpětná vazba aby brala hodnoty jen z +12V větve a doplněná regulace 8-15V. Zdroj už od včerejška nonstop běží s těmito hodnotami na výstupu: U= 15V, I= 26A. Pokud se osvědčí bude napájet přídržné elektromagnety pro upínání formy na vibračních stolech používaných v betonárkách.:cool:
-HoNY- (557)|24.8.2008 23:39
Je mi ctí vám oznámit megatest v Computeru.
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=155142#post155142
KEOSAN (958)|25.8.2008 16:35
Pekne. Trochu ma zarazilo:

Většina modelů má aktivní PFC (které není příliš vhodné pro použití se záložními zdroji – UPS)

ako to bolo myslene ? Ved kvalitny zdroj, plus kvalitna UPSka /napr. line interactive/, je pre pocitac len dobre, nie ?
Pavel Boček (4169)|25.8.2008 16:46
Většina (levnějších) UPS neudělá pořádnou sinusovku a UPS pravděpodobně hlavně mají problém s aktivním PFC [SIZE="1"]opravte mě, pokud jsem to řekl špatně :)[/SIZE]
KEOSAN (958)|25.8.2008 16:53
O ktorom type UPSiek je rec ?

O offline upskach ? Tie nevykryvaju podpatie, bezne kolisanie v sieti atd. Takze tam sa UPSka spolieha prave na zdroj, az prekroci nejakych cca 20ms vypadok a potom zareaguje UPS, kde prepne na baterku.

Naproti tomu uz aj dost lacnych UPSiek je Line Interactive, alias AVR, automatic voltage regulation obvod. Tam to ma vykryt prave zakolisanie dany obvod. Otazne je, ze niektore lacne UPSky by nemuseli splnat ani svoje marketingove parametre, cize problemom by skor bolo, ze vyrobca vyrobil krap a nie riadnu UPSku.

Inac ma nenapada v com by mohol byt problem.

Napr. pouzivam CorsairHX520 a je na APC Smart 620 UPSke uplne v pohode. Upska ma aproximaciu sinusovej krivky, az lepsie od APC Smart 700 maju sinusovu krivku /aspon ak sa da verit APC/.

Doplnenie:
Ups, teraz ma napadlo, ze vlastne ten Corsair HX520 nemam na APC Smart UPSke, ale zabudol som, ze bezi na lacnej Trust 950VA UPS PW-4095T
http://www.trust.com/products/product_detail.aspx?item=14938
http://www.pc-hlinsko.cz/periferie-a-prislusenstvi/ups-zalohovaci-zdroje/950va-ups-pw-4095t

Cekom zaujimavy by mohol byt test s nejakym riadnym krap zdrojom, kde by sa skor testovala kvalita UPSiek - napr. pri simulovani iskrenia v zasuvke, mini vypadky, kolisanie, vydrz zostavy, obcasne ci caste vypadky atd.... :)
-HoNY- (557)|3.10.2008 22:45
Chieftec CTP–400–12G: příchod Archanděla



– téměř po roce přichází na SHW detailní a důkladná recenze zdroje
– uvnitř najdete velké množství fotek včetně popisu obsahu
– měření probíhalo na výkonu 114, 212, 257 a 394W
– uvnitř recenze naleznete oscilogramy (průběh napětí)
– hodnota naměřené účinnosti je spíše orientační
ICEBOSS (3435)|6.10.2008 17:24
nevyplati se za tu cenu vzit radsi 385W Enermaxe?
-HoNY- (557)|7.10.2008 08:12
V době recenzování (červenec 2008) ne. Dnes, vzhledem ke stoupající ceně mědi, ocelového plechu a pohonných hmot (které se promítají ve výsledné ceně), už ano.

Doufám, že zabijou pár komunistů a ceny se zase vrátí do běžného normálu, tento zdroj už kvůli nim podražil o 400 Kč. :thumbdown