Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

FAQ: KOUPĚ GRAFICKÉ KARTY (čtěte prosím)

Smeli (2302)|20.11.2006 18:23
[FONT="Arial"]
[SIZE="4"]Výběr grafické karty[/SIZE]
(pouze nové karty)
Ceny jsou brány pro parametricky stejné karty. Ceny aktuální k 1.10.2008, zdrojem jsou Alfacomp, CZC a RS Computer (třetí shop budu různě měnit).
Ceny jsou průměrné včetně DPH.


Co tedy koupit? :notsure

Pokud by ste chtěli kartu do AGP slotu, vězte, že to, označit tento krok jako mrhání, není hřích. Jednak karty bývají dražší než jejich PEG kolegové a druhak pomalu vymírají. Do dvou tisíc by se dal doporučit Radeon HD3650, do tří pak HD3850, pokud se však o doporučení v tomhle případě dá mluvit.

[SIZE="3"]Do 1000,- vč. DPH[/SIZE]
Karty které výkonem neoslní, ale jako nouzovka nebo nenáročný kousek do HTPC se určitě vyplatí HD3470. Případně bych počkal zda-li neopadnou ceny GF9400GT a co udělají nové HD43x0, které byly právě vypuštěny.

[SIZE="3"]Do 2000,- vč. DPH[/SIZE]
V poslední době hodně zajímavá nabídka, karty s velmi výborným poměrem cena/výkon. Řeč je o Radeonech HD3850, který se pomalu a jistě chystá přenechat místo na výsluní Radeonu HD4670. Starší z karet lze sehnat už od 15 set korun, pokud si však potrpíte na spotřebu byla by výhodnější novinka HD4670 s cenou okolo 18ti set. Konkurence však nelení a má zde také velmi zajímavou kartu a to ořezávku starého známého G92 a to GeForce 9600GSO.

[SIZE="3"]Do 3000,- vč. DPH[/SIZE]
V tomhle segmentu máme tři horká esa - Radeon HD3870, GeForce 9600GT a 9800GT. Radeon se svou cenou okolo 2,5 tisíce je zde spíše outsiderem, ve většině případů to projede s GeForce 9600GT kterou lze sehnat v průměru o 200 korun levněji. Třetí kartou je přeznačená stará známá 8800GT, která ovšem i tak stále nabízí slušný výkon za cenu pod tři tisíce korun.

[SIZE="3"]Do 4000,- vč. DPH[/SIZE]
Bohužel, nebo bohudík, tady se není o čem bavit - králem je Radeon HD4850, karta s krásným poměrem cena/výkon s cenou od 3,5 tisíce bohužel nemá konkurenci. Pokud vlastníte 22" LCD, jistě po něm sáhněte.

[SIZE="3"]Do 5000,- vč. DPH[/SIZE]
Bezmála tři stovky nad čtyřmi tisíci - to je cena za 9800GTX i GTX+ (rozdíl je v jiném výrobním postupu a taktech). Vynikající karta a nebýt HD4850 tak ji jistě doporučím, ale dokud si bude držet takovou to cenu, nemá smysl.

[SIZE="3"]Do 6000,- vč. DPH[/SIZE]
Pro 24" palcová LCD a hraní na nich se doporučuje druhý trumf ze stáje červených - Radeon HD4870 s průměrnou cenou okolo pěti a půl tisíce. Společně s konkurenční GeForce GTX260 si hrajou krásně do not pokud jde o výkon, cenou je GeForce o asi půl tisíce dražší.

[SIZE="3"]Do 8000,- vč. DPH[/SIZE]
Jedinou kartou, která by stála za to, je HD4870 s 1GB pamětí a cenou lehce přes šest tisíc. Zda-li se to oplatí je ovšem otázkou (v některých hrách byl pozorován nárust výkonu oproti verzi s polovinou paměti).

[SIZE="3"]Do 10000,- vč. DPH[/SIZE]
S průměrnou cenou 9,3 tisíce hnízdí zatím nejvýkonější karta od NVIDIE, GTX280, těsně pod trůnem krále. Nabízí skvělý výkon pro náročné ale něchá si za to slušně zaplatit. Spíše bych ušetřil a nakupoval v sekci do šesti tisíc.

[SIZE="3"]Nad 10000,- vč. DPH[/SIZE]
ATi se po delší době povedlo dobít trůn krále a obsadila jej HD4870 X2 s cenou lehce přes 10 tisíc. Máte-li veliký monitor na kterém chcete smažit o 106, berte ji, nebo, pokud se spokojíte s lehce nižším výkonem, ušetřete a pořiďte GTX280.[/FONT]


[FONT="Tahoma"][SIZE="3"]
Teorie výběru GK
[/SIZE]

Výběr podle ceny: ten je vcelku jasný, člověk veme to, co je v jeho cenové kategorii nejvýkonější. Pokud neví, buď se zeptá nebo si projde recenze, kterých bývá všude spousty.
Výběr podle značky: ATi nebo NVIDIA? Otázka, která trápí spoustu lidí - někteří fandí té značce, jiní té druhé. Co by ale mělo fungovat je řízení se rozumem - nevemu kartu kvůli značce která je slabší než karta konkurenta za stejnou cenu. Avšak jsou lidé, kterým není pomoci.

Výběr dle poměru cena/výkon: ideální skupina pro výběr grafické karty - zde se mnohdy nacházejí doprodeje předchozí generace high endu a die shrinky současného. Mnohdy však jde o cenovou kategorii mezi 4500 - 7000,- což spoustu lidí odradí.

Pokud vybíráte grafickou kartu, měli byste myslet na:
Rozhraní: nelze cpát PCIe do AGP a naopak. Navíc se v dnešní době objevují grafické karty s PCIe 2.0, které je zpětně kompatibilní s PCIe 1.1 (1.0 a 1.0a není potvrzeno). V tomhle případně Vás odkážu do diskuze sem.

Sestava: je nutné být obeznámen se zbytek hardware, který v PC máte. Bylo by totiž zbytečné aby výkonnou grafickou kartu brzdil procesor nebo nedostatek RAM. Taktéž je nutné brát ohled na layout Vaší základní desky a rozložení komponent v casu - nové karty bývají často dlouhé s dvouslotovým chlazení. V neposlední řadě je značným problém zdroj (PSU), kdy může dojít k poddimenzování a následnému "zrušení" zdroje, v horším případě i jiných komponent.

Chlazení: často problematická věc, kdy si lidé stěžují na restarty GPU, sekání systému a podobné neduhy po pořízení pasivně chlazené karty do nedostatečně/vůbec větraných casů. Je krásné mít doma ticho, ale i pasivní chlazení potřebuje alespoň minimální "ofuk".

MultiGPU řešení - CrossFire (CF) a SLI: pokud se rozhodujete zakoupit druhou kartu nebo rovnou dvě, měli by ste myslet na věci jako je spotřeba (dostatečně dimenzovaný zdroj je nutností), podpora čipsetu - nForce podporují SLI (ne všechny, hlavně nForce SLI čipsety) u grafických karet NVIDIE, zatím bez podpory čipsetů od Intelu, CF u karet ATi podporují některé čipsety Intelu a většina AMD/ATi (více info v příslušných sekcích), dále je nutno brát v potaz, že dvě karty mají také větší výdaj odpadního tepla a zaberou více místa. Dalším faktorem je "zbytečnost" - ať už CF nebo SLI nemá význam na kartách low endových a nižšího mainstreamu, u vyšších je to téma k diskuzi a pokud nemáte co dělat s penězi tak v high endu se tyto technologie vyplatí. VŽDY ALE MĚJTE NA PAMĚTI - 2 GRAFICKÉ KARTY NEMUSÍ ZNAMENAT 2X VĚTŠÍ VÝKON!

Určení: jedna z mnoha dalších věcí, na které je nutno myslet. I když máte spousty peněz a jste ochotni je investovat do high endové grafické karty je dobré se zamyslet, zda-li najdete pro takové řešení uplatnění. Pokud např. nepracujete s náročnými grafickými aplikacemi nebo nehrajete nejnovější hry na velkých monitorech je to celkem zbytečné. V HTPC se dokonce spokojíte i s integrovaným řešením.[/FONT]
Smeli (2302)|24.3.2008 16:49
Upravený celý koncept, sice mi to zabralo půl dne, ale pro příště to bude zas o něco snažší. Opět děkuju Wlckovi za jeho uhánění (:D). Prosím, aby ste se vyjádřili k formě, případně dodali i své návrhy :notsure
husky14 (4214)|24.3.2008 17:08
S tema cenama v tabulce sis pekne zavaril, to bude platit tak tyden.... :)

Ani vyrobce imho neni nutnej. V ty tabulce by urcite stacilo uvest Orientacni cenu (treba rozsahem od/do) a jen modely (bez vyrobce). No a urcite nechat ty spodni doporuceni.

Zpracovany je to pekne a prehledne, ale jak sem psal, za tyden muzes editovat.
Smeli (2302)|24.3.2008 17:34
Při tom jak HD38x0 lezou dolů asi ano, navíc dojde ještě 9800GTX, proto je to pro mě i jednoduší, opravím ceny v excelu a bude to. Pokud jde o výrobce tak už sem neměl sílu na to opravovat ty názvy, možná později, teď ještě dělám přehledy a až skončím, asi si vydloubnu oči a hodím je do skleničky :D

Edit: btw, jak říkám, ty ceny jsou aritmetické průměry těch tří zmíněných obchodů, takže je ani nikdo nemůže brát nijak závazně, ale opravdu nemám čas prolézat shopy kde mají tu a tu kartu nejlevněji... to bych to taky mohl dělat týden :(
Wlcek (379)|24.3.2008 18:35
Když už je to tak pěkně zpracovany do tabulky. možná bych k ni přidal ještě i souhrnny graf tetstů z www.tomshardware.com, nejlíp přímo do té tabulky :-) Aby si každý mohl udělat vlastní názor (vim že tohle si nechtěl slyšet;-)). U karet do AGP to asi možny nebude.
Smeli (2302)|24.3.2008 18:51
Udělej graf a já to tam přidám :D Ale to je tatáž drbačka jako s těmi cenami - vycházejí nové ovladače, každý engine sedí jinak každé kartě, takže nějaký obecný to bude chtít, hlavně ne 3D mark ;)
Milan Šurkala (160)|24.3.2008 21:59
Njn, to budeš mít pěknou drbačku :-) V průvodci toto dělám každý měsíc a je to docela záhul, mám to ze čtyř obchodů, brzy plánuju rozšířit na pět. S výkonem je to také potíž, nové ovladače to zas trochu pozmění, proto beru více testů a to se celé zprůměruje. Doporučuju prostě vzít testy ve všech hrách, které kde najdeš, to bude nejobjektivnější. Je to hodně čísel :-)
Wlcek (379)|24.3.2008 22:43
Myslel sem testy přimo z VGA Charts. maji tam testy v Battlefieldovi 2142, Dark Messiah of Might and Magic, Doom 3, Microsoft Flight simulator X, Oblivion: The Elder Scrolls 4, Prey, Warhammer Mark of Chaos a 3D Mark 06 SM2.0 a HDR/SM3.0. Ale je pravda že to je v obecnym měřitku dost malo. Takže bych asi vzal několik kompletnich vysledku testu a to zpruměroval.

Btw, nechtěl sem tě uhánět, ale pomoct ti ;-)
husky14 (4214)|25.3.2008 12:05
Podle me vubec nema cenu cpat vysledky testu do doporuceni, jakou kartu koupit. Je samozrejme dobry, aby Smeli zhruba vedel, jak si karty vuci sobe stoji a podle toho pak nestranne doporucil v kazdy cenovy hladine nejlepsi kartu v pomeru cena/vykon, ale zahrnovat so toho vysledky treba z Tom´s je imho blbost. Vzdyt ty testy karet tam pribyvaj postupne a starsi karty rozhodne nejsou znovu testovany na nejnovejsich driverech, takze to stejne neodpovida realite. A uz vidim, jak nekde na netu hledate testy treba X1050 v deseti hrach na Cat. 8.3 (a v dubnu na Cat. 8.4).... :p

Pro me jako BFU je dulezity to doporuceni v cenovych kategoriich pod tim, nebudu koukat ani na tu presnou cenu v tabulce, protoze si stejne vybranou kartu objednam tam, kde je nejlevnejsi ;)

Takze za me by stacila tabulka modelu (bez vyrobcu) s cenou od/do a fundovany a nestranny shrnuti a doporuceni nej cena/vykon dole v cenovych hladinach....

Btw. uz jenom to hledisko cena/vykon vam da zabrat, kdyz je to kazdej tyden jinak.

Tot muj nazor :)
Smeli (2302)|25.3.2008 12:44
Tabulka má pouze informativní charakter, abych to nemusel vypisovat. Pokud jde o způsob, jakým vytvořím cenu, tak je to hodně složité - můžu vybrat tři obchody, kde např. cena karty X bude v prvním 1000, druhém 1100 a třetím 900 Kč. Tím nám vyplyne, že by se cena měla pohybovat od 900 do 1100 Kč, jenže pak může někdo přijít, říct tady a tady mají kartu za 800 Kč a tady a tady je 1350,-. Pak rozpětí veme za své. Proto je podle mě výhodnější udělat nějaký průměr, kdy si každý uvědomí, že se ta cena někde kolem hýbe.
husky14 (4214)|25.3.2008 13:05
Tim od/do v tabulce sem myslel, aby to korespondovalo s doporucenima dole, tzn. treba 1000-2000 - karty 9550, X1050.... HD2600XT.

No ale jak myslis, ja to s tebou myslel dobre, chtel sem ti to usnadnit.... ;)
Smeli (2302)|25.3.2008 13:26
Od do jsou ty rudé čáry (pokud nemáš černobílý monitor) :notsure
husky14 (4214)|25.3.2008 14:08
Chjo, tim sem myslel, ze nemusis pocitat presne castku na koruny.... ale je to tvuj boj ;)
Smeli (2302)|4.4.2008 19:39
Aktualizováno, třetím shopem se stal Agem, pro tohle období. Nenaštěstí, ačkoli v alfě a czc ceny spíše klesaly tak v agemu jsou poměrně vyšší, což se podepsalo na průměrech. Přijímám inspirace, jaký shop použít příště, takže klidně PM.
Smeli (2302)|14.6.2008 13:18
Aktualizováno - třetí shop je Agen. Ceny jsou pěkný a protože od příštího týdne budou uvedeny novinky obou společností, máme se na co těšit... :)
Jiziii (796)|15.6.2008 15:07
Moc hezkej článek muselo to dát dost práce já bych se s tim asi nedělal.
Eště že nemám peníze na novou grafárnu :-D
Smeli (2302)|5.7.2008 10:24
Pro zajímavost: 74% komunity serveru HEXUS by si vybralo řešení od AMD:
ICE_D (2754)|5.7.2008 11:06
[QUOTE=Smeli;104068]Upravený celý koncept, sice mi to zabralo půl dne, ale pro příště to bude zas o něco snažší. Opět děkuju Wlckovi za jeho uhánění (:D). Prosím, aby ste se vyjádřili k formě, případně dodali i své návrhy :notsure[/QUOTE]

Pekna prace pane ;) :thumb

Pripominky:
1. Tam dole mas sice podtrhany jednotlivy casti, ale chtelo by to mezi nima odradkovat, bude to prehlednejsi ;) Mozna i tucny nadpisy, nevim, tonecham na Tobe, kazdopadne zprehlednit
2. Pokus se v tech levnych kartach odhadnout prave ten nize zminovanej procesor a jeho vliv. priklad:
"Pokud mate p4 3ghz, nic vic nez 8600GT se Vam nevyplati, CPU kartu nevyuzije!" (ber jen jako priklad a fiktivni tvrzeni, nevim, jetsli je to tak) - alespon u tech doporucovanych karet, mohlo by to byt i naopak:
"Doporucovanou kartu 8600GT si kupte pokud mate CPU okolo 3Ghz. "
"Dporucovanou 9600GT si kupte pokud mate dualcore alespon 2x2Ghz" - a tak nejak ;)

Myslim, ze to je hlavni problem mezi mene znalymi uzivateli, ze si k slabymu cpu koupi naslapanou gpu a pak se divi, ze to cuka :D
Draken (1578)|9.7.2008 10:57
hmm segment teď obohatila do 4000kč HD4850 a nad 5000 HD4870 myslím že se tímto situace hodně změnila
rozhodně přihazuju hlas do koláče pro HD4870
mech13 (5526)|30.9.2008 06:29
bude update?
Smeli (2302)|30.9.2008 06:35
Právě teď sem přemýšlel nad tím, že se připravím o pauzu v práci a kuknu na to...
flanker (1579)|30.9.2008 09:23
za úvahu stojí i HD4830, za cenu pod 3000Kč se bude jednat o solidní bombu. Takže ještě také čekám a počkám na ofic testy-zda koupím hd4830 nebo hd4850 :)
Smeli (2302)|30.9.2008 09:56
flankere, 4830 je zajímavá, ale stále není v obchodech...

podněty vyjadřujte, ve 12 s tím začnu něco dělat... pokud mě neodvezou na psychiatrii :(
mech13 (5526)|30.9.2008 10:26
urcite bych posunul kategorie, ted mas pulku do 6k a pulku nad 6k - jenze nad 6k (5700) mas prakticky 4 karty - 4870(x2) a GTX2x0... dnes je mnohem zajimavejsi levnejsi segment mezi cca 1300-3000, tam bych dal mnohem vic kategorii (cca 1200, 1600, 2000, 2500, 3000... nebo jak to tam vychazi, moc v tom ted nemam poradek proto se divam na FAQ;))
Smeli (2302)|30.9.2008 10:42
Zkusím to nějak vymyslet... spíš bych to rozdělil po dvou stovkách. Tohle dělení, které tam je teď vzniklo v době X19x0 a spol., proto není na škodu jej změnit :)
flanker (1579)|30.9.2008 11:17
v levnejsi kategorii cca 2000-3000Kč by to byl desnej zmatek: HD3850, HD3870, HD4670, prichazejici HD4830, gf9600GSO, 9600GT, 9800GT
Smeli (2302)|30.9.2008 13:14
Hm, tak hodina pauzy v prdeli a nemám hotovou ani tabulku, dodělám odpoledne. Mimochodem, zrušil sem AGP - někdo proti?
mech13 (5526)|30.9.2008 14:10
nee, myslim ze to bohate vynahradi dve vety ze uz to vetsinou ani nema cenu kupovat... a kdyz uz nahodou tak ze dva modely
mpitman (206)|30.9.2008 16:39
No myslim, ze lidi co maji relativne novou desku s AGP slotem a chteji upgradovat grafiku prohrasenim, ze to nema smysl moc nepotesis ;-), ale jinak bych take rekl, ze uvedeni dvou tri modelu s patricnym zduvodnenim staci - ono v AGP kartach zas tolik smysluplnych moznosti neni...
cool.user (2822)|30.9.2008 16:41
Ale pravda je takova je ve vetsine pripadu ;)
Smeli (2302)|30.9.2008 17:53
V AGP není žádná smysluplná a nových desek - řekněme před rokem, ale dneska? Jinak nic nebude, bo sem si tabulku nechal v práci :mistake :stupid :hmm :angry
mech13 (5526)|30.9.2008 17:57
AGP... pokud nekdo nema slusne vytocenou X2 v 939 tak je to vzdy vyhozeni penez... takze jedna karta pro pretocenou X2, druha pro vsechny ostatni a tim AGP konci
cool.user (2822)|30.9.2008 18:01
Jenze v mnoha pripadech je levnejsi a lepsi variantou koupit jinou desku a pcie grafiku. (mysleno pro x2)
Smeli (2302)|1.10.2008 13:04
Tabulka je, končí pauza takže texty odpoledne. V tabulce je ale chyba - GeForce 9600GSO 512MB není GDDR3 ale DDR2!!! Opravím rovněž odpoledne
husky14 (4214)|1.10.2008 13:10
[QUOTE=Smeli;165826]V tabulce je ale chyba - GeForce 9600GSO 512MB není GDDR3 ale DDR2!!! Opravím rovněž odpoledne[/QUOTE]Ještě sem si všim jedný: 9500 GT je GDDR3.... ;)
Smeli (2302)|1.10.2008 14:18
No jo, sem to vzal statisticky čeho sem našel víc, nebyl čas, má být 256 a trojky :(
Smeli (2302)|1.10.2008 19:08
OK, prosím, můžete se na mě vrhnout...
mech13 (5526)|1.10.2008 19:49
Mozna jsu nejake divne, ale tuto vetu nechapu: "Pokud by ste chtěli kartu do AGP slotu, vězte, že to označit tento krok jako mrhání není hřích."

Teda jako vim co tim asi basnik myslel, ale nevedet to tak to urcite neprelouskam... jinak co jsem se dival dobra prace:thumb
Smeli (2302)|1.10.2008 20:02
Už lepší?
Pavel Boček (4169)|1.10.2008 20:14
Pár chybek - Pro 24" palcová LCD a najvýkonější karta od NVIDIE. Jinak správné označení je HD(mezera)xxx0(mezera)Pro/XT apod. a též GTX(mezera)280 :slug:D
Smeli (2302)|1.10.2008 21:16
Od tebe názory neberu ale chyby opravím, imho chybu ;)
mstejska (2912)|1.10.2008 22:07
Mozna se blbe divam ale chybi mi tady Nvidia GeForce 9800 GX2.
cool.user (2822)|1.10.2008 22:35
gx2 je v soucasne dobe prakticky mrtvy model, nema smysl s nim nejak pocitat.
mstejska (2912)|2.10.2008 07:27
No ja bych ho taky nebral, ale kdyz je to prehled. A nejaky zaryty N***. By ho mohl chtit.
Smeli (2302)|2.10.2008 08:21
Karta není ani v alfě ani v czc - proto tam není.
cool.user (2822)|2.10.2008 10:18
Jenze to bys pak v tom prehledu mohl chtit mit i radeona 9800 nebo gf 5800...

2smeli: na czc je :p (ale nedostupna :) )
mstejska (2912)|2.10.2008 10:27
No jo, ale ta je docela nova. Podle me naprd ale nova.
PS: Nepropaguji ji.
cool.user (2822)|2.10.2008 10:37
Ale tady jde o to ze ta karta se uz nevyrabi a neprodava (nechytej me za slovo, nerikam ze par kusu nemuze byt jeste skladem v nejakem zapadakove). Je trochu hloupe doporucovat ke koupi grafiku ktera je temer nesehnatelna.
xlukinek (68)|2.10.2008 10:39
Moc krásnej článek, myslím že s tím měl autoh hooodně práce a nezávidím mu to, ale sem moc rád za to, že to tu je ikdyž už novou grafickou kartu mám :D. A dokonce se i nachází v tabulce. Jedná se o HD4870 512GDDR5 a sem s ní víc než spokojenej. Ještě jednou skládám poklonu za článek :thumb
mstejska (2912)|2.10.2008 10:40
jestl se nevyrabi tak to sorry. Asi tak pred 14 dny tady nekdo resil jestli HD4870 nebo tuhle. Ale do tabulky doporucenych bych ji tam taky sam nedal.