reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

FAQ: KOUPĚ GRAFICKÉ KARTY (čtěte prosím)

KunNy (410)|17.1.2009 18:31
sixx: Kdybys šel do té GF GTX 295, tak ti ji bude procesor už značně brzdit. Jinak k té nbídce 285tek - ber tu nejlevnější (BFG), rozdíly mezi nimi budou maximálně v příslušenství a nálepce na chladiči, ty dražší jsou pak rovnou přetaktovány z výroby. Podívej se na ehw.cz, mají tam kompletní recenzi Geforce GTX 295 i 285 - otestováno ve fakt hodně hrách.
Já osobně bych duální monstrum jako GF GTX 295 nebral.
Jinak kdybys přecházel na intel platformu, tak Asus P5Q Deluxe je výborný základ.
// Jinak ta nabídka z tvůho odkazu je až podezřele zajímavá, 2k za takovouhle desku a k tomu 2GB ramek - nevim nevim, každopádně pokud je vše funkční tak je to výborná cena
sixx (160)|19.1.2009 16:56
Ahoj koukám tady na tu 4870 X2 a už je za zajímavou cenu.
Chtěl jsem se jenom zeptat nevíte někdo jestli má 285GTX podobný výkon jako 4870X2 ?
Deee-aN (3834)|19.1.2009 17:10
[quote=sixx;208668]
Chtěl jsem se jenom zeptat nevíte někdo jestli má 285GTX podobný výkon jako 4870X2 ?[/quote]
Posuď sám: https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=207446&postcount=32
sixx (160)|21.1.2009 18:35
Ahoj chtěl jsem se jen zeptat vyplatí se koupit kartu která běží na základních taktech: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] nebo tady tu : [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]. , která už je na přetaktovaná z výroby?
Díky
cool.user (2822)|21.1.2009 18:39
1) si vlozil spatny odkaz, spravny je tento [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
2) Druha zminvana karta ma stejne takty jako prvni.
husky14 (4214)|21.1.2009 18:39
[QUOTE=sixx;209685]Ahoj chtěl jsem se jen zeptat ....[/QUOTE]To záleží na tom, jestli si jí dokážeš přetaktovat sám.... ta karta si o to přímo říká, tak jestli to sám nedokážeš, kup přetaktovanou ;)
sixx (160)|21.1.2009 18:48
[QUOTE=cool.user;209688]1) si vlozil spatny odkaz, spravny je tento [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
2) Druha zminvana karta ma stejne takty jako prvni.[/QUOTE]

Aj tak to jsem se spletl měl jsem na mysli : [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] , myslím si že přetaktovat jí umět asi budu pokud bude stejný postup jako u 8800GTS v riva tuner.
husky14 (4214)|21.1.2009 18:50
[QUOTE=sixx;209694]....myslím si že přetaktovat jí umět asi budu pokud bude stejný postup jako u 8800GTS v riva tuner.[/QUOTE]Jj to bude stejný ;)
cool.user (2822)|21.1.2009 18:50
[QUOTE=sixx;209694]Aj tak to jsem se spletl měl jsem na mysli : [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] , myslím si že přetaktovat jí umět asi budu pokud bude stejný postup jako u 8800GTS v riva tuner.[/QUOTE]

Postup je stejny. Ja myslim ze pri rozdilu 3 stovek je to celkem jedno. Tva volba, ale uprimne, vybiras grafiku uz skoro tri mesice a zacinam mit pocit ze at ti reknem cokoliv, je to uplne jedno, protoze dalsi tri mesice grafiku vybirat budes...
sixx (160)|21.1.2009 22:47
[QUOTE=cool.user;209696]Postup je stejny. Ja myslim ze pri rozdilu 3 stovek je to celkem jedno. Tva volba, ale uprimne, vybiras grafiku uz skoro tri mesice a zacinam mit pocit ze at ti reknem cokoliv, je to uplne jedno, protoze dalsi tri mesice grafiku vybirat budes...[/QUOTE]

Ahoj tak jsem si jí koupil už jí mám doma a jedinej problém je ,že když spustím hru tak se vůbec nic nestane anebo pc zamrzne tak nevím čím by to mohlo být?"A ještě upřímě vybíral jsem opravdu dlouho ,ale když říkáš že na výrobci nezáleží tak ti budu věřit já akorát nechtěl koupit nějakej šmejd a taky jsem myslel že spadnou trošku ceny ,ale čert to vem".
Deee-aN (3834)|21.1.2009 22:55
A která to teda nakonec vyhrála?
Zkus to udělat načisto, tzn. odinstalovat ovladače karty, monitoru, vyčistit DriverSweeperem od zbytků ovladačů, nainstalovat vše znova. Možná resetovat CMOS základní desky, eventuálně flashnout poslední dostupný.
Sorry, že se zase ptám, ale nepamatuji si zdroj (značka, wattáž). Bylo to 550W? Tyhle karty jsou citlivé na kvalitu zdroje (40A na 12V větvích).

EDIT: jo a jestli to bude blbnout dál, založ na to zvláštní thread. Sem to nepatří.
sixx (160)|21.1.2009 23:14
[QUOTE=Deee-aN;209833]A která to teda nakonec vyhrála?
Zkus to udělat načisto, tzn. odinstalovat ovladače karty, monitoru, vyčistit DriverSweeperem od zbytků ovladačů, nainstalovat vše znova. Možná resetovat CMOS základní desky, eventuálně flashnout poslední dostupný.
Sorry, že se zase ptám, ale nepamatuji si zdroj (značka, wattáž). Bylo to 550W? Tyhle karty jsou citlivé na kvalitu zdroje (40A na 12V větvích).

EDIT: jo a jestli to bude blbnout dál, založ na to zvláštní thread. Sem to nepatří.[/QUOTE]

Ahoj no tak vyhrála to Gigabyte GV-N285-1GH-B a vyhrála hlavně proto že byla skladem ten zdroj mám: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] ,s těma ovladačem moc nechci riskovat abych nedopadl jak minule nevím jak rozeznat ovladače od základní desky a jak od karty.Prostě mě to připadá jako že se nechce přepnout do 3D režimu.
Deee-aN (3834)|21.1.2009 23:24
Ovladače ke grafárně: https://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=cat&id=57 - horní dva řádky. Vyber variantu podle toho, jestli máš XP nebo Vistu. A nebo z té stránky cos postoval (http://www.gigabyte.cz/products/vga/driver/gv-n285-1gh-b.html) z té tabulky dole vyber ovladač 181.20 a verzi svého OS. Taky tam odsud rovnou stáhni ten první řádek tabulky (PhysX). Potom tam odtamtud jdi na sekci základních desek (máš Gigabyte, viď?) a zadej tu svojí a až jí to najde, klikni na záložku BIOS a stáhni ten s nejvyšším číslem. Pokud možno ne beta. V levé části obrazovky je banner "How to reflash your BIOS" nebo tak nějak. Prostuduj, uvidíš. A nebo ještě @BIOS...

EDIT jo a ten zdroj by to měl zvládnout. Ty 12V větve by měly mít 41A a i když je tahle verze 500W Corsairů považována za horší než HX520 (viz rozdíl v ceně), je to přeci jen Corsair... Jak je starý?
ICEBOSS (3435)|31.1.2009 12:30
[QUOTE=Milan Šurkala;104219]Njn, to budeš mít pěknou drbačku :-) V průvodci toto dělám každý měsíc a je to docela záhul, mám to ze čtyř obchodů, brzy plánuju rozšířit na pět. S výkonem je to také potíž, nové ovladače to zas trochu pozmění, proto beru více testů a to se celé zprůměruje. Doporučuju prostě vzít testy ve všech hrách, které kde najdeš, to bude nejobjektivnější. Je to hodně čísel :-)[/QUOTE]

imho by bohate stacil i jeden obchod, stejne se to lisi o par korun a ta drbacka za to VUBEC nestoji :)
MartasKP (39)|16.9.2010 19:07
Ahoj vsichni,rad bych se zeptal podle ceho se mam ridit pri vyberu graficke karty pro strih a zpracovani HDV.

Na sousednim foru mi bylo doporucena jednoznacne NVIDIA.Nicmene graficke karty podle cipsetu maji i spoustu dalsich parametru a priznam se,ze mi neni jasne jaky maji vliv.Chtel bych aby karta mela HDMI a DVI a ve zbytku tapu.
Jestli mi pls muzete objasnit ty dalsi parametry.Nechci doporucit zadnou konkretni,ale podle ceho se mam ridit.
matyyy (2527)|16.9.2010 19:18
[quote=MartasKP;403014]Ahoj vsichni,rad bych se zeptal podle ceho se mam ridit pri vyberu graficke karty pro strih a zpracovani HDV.

Na sousednim foru mi bylo doporucena jednoznacne NVIDIA.Nicmene graficke karty podle cipsetu maji i spoustu dalsich parametru a priznam se,ze mi neni jasne jaky maji vliv.Chtel bych aby karta mela HDMI a DVI a ve zbytku tapu.
Jestli mi pls muzete objasnit ty dalsi parametry.Nechci doporucit zadnou konkretni,ale podle ceho se mam ridit.[/quote]
software v kterým budeš stříhat?
zjisti si jestli podporuje technologii CUDA
když ne jestli aspoň nějakou jinou z grafiky (opengl,directx,...)

když ani to ne je naprosto jedno jakou grafiku koupíš jen aby měla ty porty co chceš (nic jinýho než posílat obraz na monitory dělat nebude)
MartasKP (39)|16.9.2010 19:59
[QUOTE=matyyy;403019](nic jinýho než posílat obraz na monitory dělat nebude)[/QUOTE]

Tak to snad dela kazda.Proc jich je teda tolik druhu.

Ty softy jsou tyto.

Adobe AE - OpenGL 2.0
EDIS5 - PixelShader Model 3.0 a DirectX 9+
MartasKP (39)|28.1.2011 08:44
Jeste bych chtel otevrit toto tema ... jak moc pri vyberu GK koukat na sirku sbernice (pokud jsem se vyjadril presne) a jaky je v nich rozdil ... jestli by mi tedy stacila nejaka 64 bit,nebo mam radeji koupit vetsi ... rozhodne nebudu asi nikdy hrat nejaky hry na PC (z toho jsem uz vyrostl :D ,nebo spis ani nedorostl) jedna se mi tedy jen o zpracovani HDV,popripade FullHD videa,nejaky srandy v Adobe PS a rad bych PC propojij s LCD TV (to je oproti minule novinka)
johny__g (6387)|28.1.2011 09:06
V tom případě je šířka sběrnice celkem nepodstatná.
MartasKP (39)|28.1.2011 09:57
Tak to jsi me uklidnil :D ... uz jen pro doplneni meho vzdelani ... jestli mi muzes ve strucnosti objasnit,na co ma sirka sbernice vliv

Jeste bych se rad zeptal jak vykony jsou GPU v procesorech socet 1155? ... jestli je to pro me plnohodnotna nahrada za GK?
Jandaskunk (2330)|28.1.2011 10:17
Na propustnost pamětí, pokud se nemýlím, využitelné hlavně při hrách.
matyyy (2527)|28.1.2011 10:40
[quote=MartasKP;431868]Tak to jsi me uklidnil :D ... uz jen pro doplneni meho vzdelani ... jestli mi muzes ve strucnosti objasnit,na co ma sirka sbernice vliv

Jeste bych se rad zeptal jak vykony jsou GPU v procesorech socet 1155? ... jestli je to pro me plnohodnotna nahrada za GK?[/quote]
grafika v cpu umí 2 digitální výstupy naráz takže v tomhle ohledu je použitelná

photoshop taky umí akceleraci přes grafiku (jen něčeho)(já v něm ale nedělám takže nejsem schopen ohodnotit jestli přínos dedikované grafiky je úměrný vyšším nákladům na hardware / na netu je i dost názorů že cpu až na prvním místě:) )
MartasKP (39)|28.1.2011 10:54
Tak diky. Vcelku si me potesil a uklidnil. Co se tyce ADOBE,tak se mi jedna o CUDA,nicmene zase tak narocny veci v PS a AE nedelam abych musel mit GK s CUDA.
moons (16)|8.4.2011 07:52
Ahoj všichni :)
měl bych takový menší dotaz. Mám v plánu trochu si upgradovat pc koupením nové grafické karty, protože moje 8600 GT už trošku nestíhá. Mám ale procík AMD athlon dual core 2,5 Ghz a nevím kam až můžu zajít, aby procík moc nebyl přítěží pro grafiku a nestahoval výkon dolů.
Hodně přemýšlím nad touto grafikou
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
případně nad trochu slabší alternativou se 768mb pamětí.

Mohli by jste mi poradit jestli mi stojí za to si tu grafiku koupit ? Nerad bych po koupení zjistil, že kvůli slabšímu procíku získám jen minimální výkon.
johny__g (6387)|8.4.2011 08:27
Ten procesor je nějaký X2 4800+ ? Docela bída, řekl bych že HD5750 bude tak maximum co bys využil.
moons (16)|8.4.2011 08:56
johny__g: jo X2 4800+

Tak já si hned myslel, že s tou grafikou jsem trochu přestřelil. Bohužel já jsem vždy měl geforce a od dob 8800 je až gtx 460 slušná grafika co se týče výkonu a spotřeby. Ty nižší jsou jen zbytečný žrouti. Raedonky jsem nikdy nezkoušel už kvůli tomu že většina lidí co znám má geforce a řiká jak u Raedenů jsou různé problémy s kompatibilitou i když nevím jestli jde jen o mýty.

Kouknul jsem se trochu na rychlo na nějaké grafiky a využil bych třeba tuhle ?
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
případně tuhle slabší ?
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Opravdu se v tomhle moc nevyznám, takže by se mi hodila nějaká konkrétní rada, kterou koupit a od jaké firmy případně :) U 460 měl slušný výkon třeba asus, ale jak řikám raedonky jsem nikdy nezkoumal.

Předem moc dík :)
johny__g (6387)|8.4.2011 09:45
Ještě napiš značku a výkon zdroje a taky základní desku, třeba by se dal upgradovat i procesor.
moons (16)|8.4.2011 13:55
Zdroj mám blue storm II 500W
Základovka je asus M2N-E

Zatím mi přijde přijatelná ta grafika od asusu co jsem poslal o příspěvek výše. Mám s asus jako značkou dobré zkušenosti, ale klidně vyzkouším něco nového :)
Jandaskunk (2330)|8.4.2011 14:47
Ta Formula od ASUSu je vůbec ten jeden z nejhorších modelů HD5750, jaký můžeš pořídit (vždy musíš brát v potaz konkrétní model a ne jen se koukat na značku). Jinak tvoje deska podporuje i novější procesory, takže by bylo záhodno upgradovat i procesor.

EDIT: Pak bys mohl mít např. i lepší HD5770...ale jde o to, kolik do toho hodláš vrazit peněz, jinak nemůžeme konkrétně radit.
moons (16)|8.4.2011 14:54
Tak dát do toho jsem chtěl jen tak do těch 4000kč. Měl to být spíš takový menší upgrade, abych pořád ještě zvládal ještě tak rok možná dva ty novější hry. Hraju na rozlišení 1280x1024, takže zase nějakou hodně výkonnou sestavu nepotřebuji. To právě až později mám v plánu koupit rovnou celý pc a měl jsem v úmyslu teď koupit jen tu grafiku kvůli několika novinkám, abych je mohl alespoň obstojně vyzkoušet :)
Jandaskunk (2330)|8.4.2011 15:34
Já bych to viděl [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], pokud bys mohl překročit o těch 150,-. Samozřejmě ještě před upgradem bys musel flashnout nejnovější BIOS.
moons (16)|8.4.2011 16:03
Uf tak to mám teď hodně o čem přemýšlet. Měl jsem docela radost, když jsem zjistil že koupením Raedonky ušetřim, když si koupim jen nějakou za 2000kč, ale ten procesor nevypadá vůbec špatně.

Ještě k té grafice, kdybych si chtěl koupit tu HD5750 tak tahle od Sapphire by byla vhodná ?
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
případně tahle verze s 512mb
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Edit: Jen ještě dodám, že mám v plánu případně k té grafice přitaktovat trochu procík proto jsem trochu zdrženlivý s tim kupovat novější.
johny__g (6387)|8.4.2011 16:07
Na tvoje rozlišení stačí bohatě 512 MB verze. Kup kartu a uvidíš. POkud nebudeš spokojený, procesor můžeš dokoupit i potom. Oproti stávající kartě to bude velký skok i se současným procesorem.
moons (16)|8.4.2011 16:15
OK trochu si to promyslím s tím procesorem, ale asi koupím tu kartu. Alespoň něco ušetřím :) díky moc všem :)
killersvk (7)|26.4.2011 15:34
smazáno - spam
AIPS (1)|4.6.2011 14:01
Zdravím, chtěl bych poradit s výběrem GK tak do 3tis. Hlavně kvůli hrám.
Teď mám: GK: Intel(R) G33/G31 Express Chipset Family
Typ čipu Intel(R) GMA 3100
Typ DAC Interní
Velikost paměti 256 MB

Základní deska:
CPU typ Unknown, 2333 MHz (3.5 x 667)
Pracovní paměť 2037 MB
Šířka pásma 5333 MB/s

CPU: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6550 @ 2.33GHz
RAM: 2GB

Díky za rady
NHKG (1136)|4.6.2011 14:29
@AIUPS: Doporučuju: HD5770 [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Pokud máš kvalitní zdroj a nebide ti vadit, že grafickou kartu bude procesor brzdit tak HD5830 [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] případně ještě lepší koupí je trošku přes limit HD5850 [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

(Nové generace karet jak AMD tak nVidia nemají vůbec dobrý poměr cena výkon, proto doporučuju karty starší generace.)
sobtik (44)|30.10.2011 10:09
Dovrý den, chtěl bych poradit s výběrem GK do 2500kč. Moc děkuju za pomoc.

Mám GK

GIGABYTE ATI HD 2600 XT
256MB DDR 3
PCIe x16


Desku

GIGABYTE s.775
P35-DS3

a zdroj 400W
Deee-aN (3834)|30.10.2011 10:15
Jsi ve špatném vlákně (pravda, nejsi první), takže bych ti doporučil založit vlákno nové.
Rozhodně tam ale napiš i značku a stáří toho zdroje, procesor, paměti, co na tom chceš hrát a v jakém rozlišení.
Takhle to je něco jako: "Hele, potřebuju nový auto. Teď mám Trabanta na benzínu. Poraďte..."
sobtik (44)|30.10.2011 10:17
Děkuju za upozornění.
W.Geronimo (22)|5.10.2013 09:40
Ahoj kluci.
V soucasne dobe mam desku Gigabyte GA-P55-UD3 : [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
A grafiku ATI Radeon HD4890.

Otazka zni:Jsou kompatibilni moderni karty ktere jsou pro PCI-E 3.0 x16 s moji deskou ktera ma jen PCI-E 2.X x16??

Diky za radu.
trodas (1753)|5.10.2013 13:06
Jsou.
PCIE je zpětně kompatibilní. Jedou dokonce nejmodernější grafiky s PCIE v3.0 ve deskách s PCIE v1.0a.

Pokud karta nejede, je vadná (porušení PCIE specifikace) a musí ti ji vrátit.
Lynx29 (2)|1.12.2014 22:37
ahoj,
jaky je vas nazor na radu grafickych karet geforce gtx 7?...ma podle vas cenu v soucasne dobe investovat do rady, ktera na svet prisla v polovine roku 2013? nevi nekdo jak to bude s novou radou, pripadne jak si opoti nvidia stoji radeon? rad bych si pristi rok poskladal nove pc a nerad byych investoval do stare technologie, na druhou stranu nemam penize na supervykonnou geforce gtx 9
johny__g (6387)|2.12.2014 09:47
Příští rok? Tak se přijď zeptat příští rok, momentálně není co řešit. Co představí AMD nikdo neví. NVidia časem představí i nižší modely z devítkové řady, tak uvidíš dle testů.