reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nové chlazení pro Ati HD 4850 x2

Morpheus88 (40)|6.3.2009 06:32
Tak koukám, že se tu debata opět rozjela. Tak návrhy tu jsou zajímavý a hlavně mi tenhle chladič přijde jako dobrý řešení, pokud splňuje, co píšou. Otázkou je, zda něco udělají i pro 4850x2.

Včera už zase začla topit ... GTA 4 88 stupňů a Oblivion 87 stupňů. Asi mě testuje, abychom s tuningem pokračovali dál :o)))

Ale když si vezmu kolik je toho kolem s*aního, tak mi přijde nejlepším řešením vrazit prachy do toho chladícího monstra :o))

P.S. nemohl by někdo zjistit, jak je to s instalací na 4850x2? Zda se to bude v něčem lišit? Ale asi ano, to už by tom výrobce dal.
Protože koukám a už ho mají v nabídce..[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Draken (1578)|6.3.2009 13:13
hmm a když ti jde aby o hmotu (papír moc hřeje,kov zas hřeje dovnitř case) co třeba LINO?
na tu 4850x2 by tenhle chladič taky nešel?

hele s těma třema box AMD ventilátoroma z druhý strany mam v gothicu 3 po hodině 70C na GPU2 a 72 na GPU1...takže taky to ujde...
Morpheus88 (40)|6.3.2009 13:28
Mno snažím se to zjistit, ale zatím bezvýsledně. No ono vzhledem k tomu, kolik to dá práce něco sesmolit, aby to fungovalo, tak nejlepší řešení by byl tenhle chladič, nebo jeho verze pro 4850 x2.

Pořád se mi zdá, že po včerejšku, kdy se to zase blížilo k 90 stupňům, tak ve 30 stupních doma v létě to přes 90 půjde určitě :o)

Pokusím se to nějak testovat o víkendu ještě, ale když vidím o kolik dokáže tenhle "šmejd" velkej uchladit, tak proč ho nekoupit :o)))
Draken (1578)|6.3.2009 14:27
co ten tvůj výtvor ještě zdokonalit o thubus kterej by bral z venku studenej vzduch...
každopádně si myslim že dost záleží na tom že papír nevede teplo ale akumuluje teplo...a tím tam vznika vyšší teplota než kdyby to bylo z plechu...možná bych zvolil to LINO to teplo tolik neakumuluje...navíc se dobře řeže...každopádně i ty pasivy na jádrech nejsou dost kvalině řešený aby z jádra kvalitně odváděli
teplo...ale tak si myslim že konstrukčně by ses měl na 70-75C dostat...
udělám fotku toho chlazení na mí 3870x2 tam to chladim úspěšně z druhý strany...
matyyy (2527)|6.3.2009 14:56
[QUOTE=Morpheus88;226483]
P.S. nemohl by někdo zjistit, jak je to s instalací na 4850x2? Zda se to bude v něčem lišit? Ale asi ano, to už by tom výrobce dal.
Protože koukám a už ho mají v nabídce..[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][/QUOTE]
to bude impossible pravý jádro je asi o 2cm šouplý doprava oproti hd4870x2(oni jsou obě víc vpravo beru to tak že levý dám na sebe)
Morpheus88 (40)|6.3.2009 17:15
Matyyy jj mně to bylo hned jasný. No nic, tak si počkám, jestli udělají i verzi na na tuhle kartu.

Do té doby jsem nápadům přístupný :o))
Morpheus88 (40)|12.3.2009 17:28
Tak, abyste se pobavili....

Přemýšlel jsem, proč pořád mám tenhle "problém" a když se objevil thread, že nefunguje někomu druhé jádro, začalo mi v hlavě šrotovat. Jak zjistím, že mám zapnuté obě?

Hmm, Catalysty potvrdily, že nebyl aktivován Crossfire, tudíž a protože, jedno jádro si dávalo veškerý výkon, co jsem po kartě chtěl.... Dobrý vtip, co?

Takže jsem šlehnul nové Catalysty z února, aktivovat Crossfire, spustil Oblivion a po půlhodině byla teplota na 70 stupních...

A nesmějte se :o))) Já počítal, že je to automatický... chybama se člověk učí no...
Richmond (8084)|12.3.2009 17:41
[quote=mstejska;225909]OT? To jsi nekde slysel, nebo to ma nejaky duvod. Doted jsem myslel ze medene jadro a hlinikova zebre jsou kvuli snizeni nakladu[/quote]
Jde spis o to, ze hlinikova zebra nepotrebuji takovy airflow jako med a tim padem jsou al+cu chladice tissi nez cu takze se muze zdat ze na stejnych otackach je cu horsi nez al+cu, nicmene cu ma mnohem vetsi "potencial" takze stiha chladit to co uz al+cu ne
mstejska (2912)|12.3.2009 20:04
Ted jsem se schvalne znovu zamyslel a pocitejte se mnou: (udaje brany odtud Med Hlinik Vodivost Kapacita)
merna tepelna kapacita tepelna vodivost hustota
Med 383, 386, 8.96
Hlinik 896, 237, 2.7
Pomer 0.427, 1.628, 3.31
cili med ma 1.4 (= 0.427 * 3.31) vetsi mernou tepelnou kapacitu nez hlinik o stejnem objemu a 1.6 vetsi tepelnou vodivost nez hlinik o stejnem prurezu. Ale zase je vice nez 3 krat tezsi. Cili poku neberu v uvahu hmotnost porad vychazi ze medeny chladic my mohl mit zebra o jednu tretinu tenci a a porad by dokazala prenest a uchovat stejne mnozstvi tepla jako hlinik.
To ze hlinik lepe predava teplo vzduchu bych prosil dokazat, rad se poucim. Protoze nemuzu najit zadny duvod proc by tomu tak bylo.:notsure
PS: nejak se mi ta tabulka smrskla
Richmond (8084)|12.3.2009 21:09
[quote=mstejska;228903]Cili poku neberu v uvahu hmotnost porad vychazi ze medeny chladic my mohl mit zebra o jednu tretinu tenci a a porad by dokazala prenest a uchovat stejne mnozstvi tepla jako hlinik[/quote]
No vzdyt to taky tak je - cu chladice maji tenke plisky (ted nepocitam alu SkiveTek od Revoltecu/Nexusu) ale prave ze je maji tak huste vedle sebe ze potrebujes vetsi tlak na jejich profouknuti. S beznym fanem prakticky nemas sanci, s blowerem uz je to mnohem lepsi (napr. CoolerMaster Aero 7+). Diky teto skutecnosti maji Zalmany takovy tvar jaky maji (slisovane plisky + tvar slunecnice)
mstejska (2912)|12.3.2009 21:16
Prave ale mluvim to tom ze hlinikovy chladic by musel byt vetsi aby poskytnul stejny vykon. Pokud by udelal medeny chladic se stejnymi rozestupy mezi zebray jako ma hlinikovy, tak je odpor (proti ventilatoru) stejny a kolik teplo se musi predavat rychleji nez z hlinikoveho protoze, med vede lepe teplo a tak budou mit zebra vetsi teplotu. No a z teplejsich zeber se preda vice tepla vzduchu.
Richmond (8084)|12.3.2009 21:27
No cela sila ty kombinace spociva prave v tom ze se nepocita med > vzduch ale med > alu > vzduch, takze se vyuzije co nejvic vlastnosti medi ktera odevzda svoji rozzhavenost hliniku kterej uz radne schlazenej preda diky vetsimu povrchu (s mensi vahou) odevzda do vzduchu... Si nazhav samotnej medenej heatsink nad zapalovacem a pak to samy s alu, schvalne kterej bude palit dyl
mstejska (2912)|12.3.2009 21:35
Pokud budou mit stejno vahu tak samozrejme hlinik, pokud stejny objem tak med.
Zkouset to ale nebudu.:)
Me spis porad zarazi, ze rikas ze hlinik to lip preda vzduchu. Pokud te teda dobre chapu.
Kdyz ale vezmes 2 chadice stejne velikosti (ne vahy) jeden z Al + Cu a jeden z Cu tak je podle me porad ten z Cu lepsi. V tom jsi me nepresvedcil.
Samozrejme se ale v realu musi brat v uvahu i vaha chladice, kvuli unosnosti desky a graficke karty. A ber to porad tak ze hlinik e o dost levneji material nez med.
Draken (1578)|12.3.2009 21:40
já nevim ale největší tepelnou vodivost ze všech kovů má stříbro...:D jen tak pro info....
mstejska (2912)|12.3.2009 21:45
Jen tak pro info. Nejvetsi ma diamant:) http://cs.wikipedia.org/wiki/Tepelná_vodivost
Richmond (8084)|12.3.2009 22:10
Hmmm, ja myslel ze zlato - selskym rozumem jsem dosel k zaveru ze to co vodi dobre elektriku bude vodit i teplo :mistake
Ale na fyziku jsem vdycky chybel ;) takze nemuzu (zatim) vysvetlit proc ne med ale med+alu :D
BTW mam tu model 4870x2 i 3870x2 tak kdyby nekdo zmeril roztec der, mozna bysme se dopracovali k nejakymu rozumnymu vykresu na kterej by se daly "lepit" bezne sehnatelny chladice :notsure
Draken (1578)|13.3.2009 15:12
jj změř to ...udělej skicu a já to můžu vymodelovat...inventor je bezva věc...
mstejska: PS:diamant není kov a nejvyšší má opravdu stříbro..i když meď je o fous za ním takže to asi nemá význam
Morpheus88 (40)|14.3.2009 18:49
[QUOTE=Richmond;228987]Hmmm, ja myslel ze zlato - selskym rozumem jsem dosel k zaveru ze to co vodi dobre elektriku bude vodit i teplo :mistake
Ale na fyziku jsem vdycky chybel ;) takze nemuzu (zatim) vysvetlit proc ne med ale med+alu :D
BTW mam tu model 4870x2 i 3870x2 tak kdyby nekdo zmeril roztec der, mozna bysme se dopracovali k nejakymu rozumnymu vykresu na kterej by se daly "lepit" bezne sehnatelny chladice :notsure[/QUOTE]

JJ to udělej, plánujeme nákup toho mega chladiče na 4870 a jeho přizpůsobení k 4850. Doufám, že nějakým zázrakem to půjde :o))
Draken (1578)|15.3.2009 15:19
tak já už mam s 3870x2 vyřešeno...přešel jsem na powercolor HD4870 1GB...

richmond: chtělo by to šuplerou změřit ty rozteče všech děr a hodit sem nákres od ruky...
hawkeye9898 (818)|18.3.2009 19:50
ja osobne by som isiel do accelera S1 rev 2 pre 4850 a 4870
s grafickou kartou 8800GT robi zazraky :) na defaultnych taktoch max teploty cca 52 a pretaktovna na 710/1730/940 max 62, co je tak o 40-50 stupnov menej.

pre Geforce zase accelero extreme 280
mozno troska drahsie ale veril by som AC:)
Richmond (8084)|18.3.2009 20:48
[quote=Draken;229726]richmond: chtělo by to šuplerou změřit ty rozteče všech děr a hodit sem nákres od ruky...[/quote]

chtelo by to zmerit jak roztece tak i treba pameti atd. Ona ta textura je deformovana protoze to neni fotka ze scaneru ale z fotaku. Kdyz to bude zmereny tak bych se orientoval podle nakresu a ne podle textury - presne timhle zpusobem jsem kdysi "nalepil" Freezer na socket A a po vytvoreni spony podle nakresu to vyslo perfektne ;-)
Morpheus88 (40)|27.4.2009 17:27
Tak po delší době...

Jelikož se oteplilo a trošku se začaly opětovně žhavit jádra ... konkrétně u Oblivionu okolo 96 stupňů a MOHA Airborne 105 stupňů a pak crash, donutilo nás to přistoupit k problému razantněji.

Zde je výsledek. Po hodině hraní Airborne teplota jader max 60 stupňů. Sice je pravda, že se zvýšil o malinko hluk, ale v porovnání s tou cirkulárkou před tím... Nebe a dudy :o))

Ty největší vedra teprva přijdou a tím bychom asi dokonali test amatérského vylepšení, takže se nechám ještě překvapit.
P1010473.JPG P1010476.JPG P1010475.JPG