reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jakou pastu

Lamak (96)|23.1.2007 18:23
Dnes jasem rozdelal notebook abych ho vycistil a vsiml jsem si ze pasta mezi procesorem a chladicem je uplne stvrdla a specena. Tak jsem si rikal ze bych ji vymenil, jan ted nevim jakou pouzit. Vypada to totiz, ze ta pasta sice "vede" teplo, ale proud uz ne (ma nazloutlou barvu a pripomina to zatvrdly testo, nebo zvejakacku). Nerad bych si odpalil procesor a tak by me zajimalo, jestli s tim nemate nekdo zkusenosti. Predem diky za radu.
first.indian (683)|23.1.2007 18:29
[QUOTE=Lamak]Dnes jasem rozdelal notebook abych ho vycistil a vsiml jsem si ze pasta mezi procesorem a chladicem je uplne stvrdla a specena. Tak jsem si rikal ze bych ji vymenil, jan ted nevim jakou pouzit. Vypada to totiz, ze ta pasta sice "vede" teplo, ale proud uz ne (ma nazloutlou barvu a pripomina to zatvrdly testo, nebo zvejakacku). Nerad bych si odpalil procesor a tak by me zajimalo, jestli s tim nemate nekdo zkusenosti. Predem diky za radu.[/QUOTE]
A proc by jako pasta mela vest proud??? :confused:
Pokud ji chces vymenit tak doporucuji treba Arctic Silver 5. Pouzivam ji uz nejaky ten patek a maximalni spokojenost :) Mimochodem AS 5 proud samozrejme nevede :)
Nebo myslis jiny nez elektricky proud? Jinej me ve spojitosti s teplovodivou pastou opravdu nenapada... :notsure
Lamak (96)|23.1.2007 18:34
[quote=first.indian]A proc by jako pasta mela vest proud??? :confused:
Pokud ji chces vymenit tak doporucuji treba Arctic Silver 5. Pouzivam ji uz nejaky ten patek a maximalni spokojenost :) Mimochodem AS 5 proud samozrejme nevede :)
Nebo myslis jiny nez elektricky proud? Jinej me ve spojitosti s teplovodivou pastou opravdu nenapada... :notsure[/quote]
hmm...samozrejme jsem myslel proud...tak to se omlouvam, myslel jsem, ze kdyz je to na bazi stribra a vyrobce uvadi "Je vyrobený s použitím 99.9 % stříbra", tak ze asi bude vodiva...ale to je pouze moje domenka. Jinak diky, prave jsem se na ni dival na czc.

Edit: btw. na chipu toho procaku je jeste hodne dobre nalepenej kousek silnejsi hlinikove folie a kdyz jsem se dival na zbytek te pasty, tak ma takovou hodne hrubou strukturu a dokonce neni ta vrstva uplne souvisla....predpokladam teda, ze ten kus hliniku je tam jenom kuli lepsimu rozvodu tepla a pri pouziti kvalitnejsi pasty ho tam nechavat nemusim....uz jsem ho totiz sloupnul a pochybuju, ze by se me podarilo ho tam tak dobre "prilepit" zpatky aby k chipu tak dobre prilehal
okleger (83)|29.1.2007 23:52
Já osobně bych tam tu hliníkovou fólii ponechal, že by byla kvůli lepšímu rozvodu tepla?? Spíše bude mít rozmanitější funkci... Však neřeknu ti jakou... Nebrání třeba pastě vniknutí do choulostivých částí čipu??? Fakt nevím
aldafallout (194)|2.2.2007 15:42
[QUOTE=first.indian]A proc by jako pasta mela vest proud??? :confused:
Pokud ji chces vymenit tak doporucuji treba Arctic Silver 5. Pouzivam ji uz nejaky ten patek a maximalni spokojenost :) Mimochodem AS 5 proud samozrejme nevede :)
Nebo myslis jiny nez elektricky proud? Jinej me ve spojitosti s teplovodivou pastou opravdu nenapada... :notsure[/QUOTE]
kdyz jsem si to precetl poprvi tak jsem se celkem smal, ale fakt je, ze klasická bílá pasta je elektricky nevodivá. s primesi AL se stava ale vodivou. Uz nekolikrat byla spatne nanesena pasta pricinou poruchy komponenty, kdyz se dostala tam kam nemela.
Kdyz jsem si precetl atoruv prvni prispevek a hlavne vetu "Vypada to totiz, ze ta pasta sice "vede" teplo, ale proud uz ne " neomohl jsem se ubranit dojmu, ze by jeji hlavni vlastnosti mela byt elektricka vodivost:)
boboco (1987)|2.2.2007 19:23
[quote=Lamak]Dnes jasem rozdelal notebook abych ho vycistil a vsiml jsem si ze pasta mezi procesorem a chladicem je uplne stvrdla a specena. Tak jsem si rikal ze bych ji vymenil, jan ted nevim jakou pouzit. Vypada to totiz, ze ta pasta sice "vede" teplo, ale proud uz ne (ma nazloutlou barvu a pripomina to zatvrdly testo, nebo zvejakacku). Nerad bych si odpalil procesor a tak by me zajimalo, jestli s tim nemate nekdo zkusenosti. Predem diky za radu.[/quote] Předpokládám, že už jsi ten notebook zase poskládal, přesto, již nejspíš dodatačně, několik doporučení. Tu fólii rozhodně sundat a jak chladič tak procesor důkladně očistit. Potom na CPU nanést přiměřené množství nové pasty (ať už bílou, silikonovou nebo stříbrnou. Třeba tu, co Ti zde byla doporučena) a chladič pak upevni zpět.
Ta ztvrdlá a zpečená pasta je celkem dost častý jev, ať už v noteboocích nebo v běžných sestavách, kde byl použit BOX chladič s pastou, která na něm byla nanesena. Tato pasta po čase opravdu nehorázně zvrdne a její teplovodívé vlastnosti jsou strašné. Nehledě na to, že často s CPU k chladiči doslova připeče a je velmi obtížné jej sundat. Někdy se opravdu i musí páčit a to se pak člověk o ten procesor docela bojí:( - to jsou případy, kdy počítač s takovouto pastou fungoval třeba dva roky v kuse...

A to, že stříbrná pasta, na níž výrobce uvádí, že obsahuje 99,998% stříbra nevede el. proud oravdu nechápu...:D I přesto jsem, měl několik past, které vedly a velmi dobře. Když se pak taková pasta dostala na odpůrky třeba u Athlona XP, mohla jej i zničit - i takový CPU jsem viděl. Takže pastu používat, ale nanést ji pro jistotu jen tam, kam má přijít:)

Takže asi tak:)
aldafallout (194)|3.2.2007 01:27
na chladic pouzivam kuchynskou dratenku a tekuty pisek, jde to s tim celkem dobre(na procesor ovsem ne), dulzite je nanest jenom tenkou vrstvu (pouzit nejakou kartu a poradne rozetrit), protoze pri naneseni vetsi se teplovodive vlastnosti zhorsuji. Pasta jako takova ma asi 100 krat mensi tepelnou vodivost nez med. Ma slouzit hlavne pro to, aby vyrovnala drobne nerovnosti na chladici, ktere jsou zpusobeny opracovavanim povrchu plochy pri vyrobe. Celkem casto si lide chladic vylapuji. Najdes toho na internetu spoustu:)
Martin Šejnoha (255)|3.2.2007 02:29
no s těma pastama s obsahem stříbra je to spíše tak, že mají výrazný "varistorový efekt"(snad víte co je to varistor:D ) prostě a jednodušše třeba při 5V je vše v pohodě ale při třebas 30V už mívá pasta brutální svod... při vyšších napětích v ní dokonce jude vidět přeskakující jiskřičky:eek: tudíž pod tranzistory ve výkonových zesilovačích velice nebezpečná věc..... takový svod mezi bází a kolektorem dokáže napáchat solidní škody...... na procesoru bych se toho nebál pokud není třebas do těch můstků opravdu nafest vetřená, je tam malé napětí kdy se tento jev ještě neprojeví.... ikdyž vyjímky asi jsou možné podle toho jak psal i Boboco
boboco (1987)|3.2.2007 10:49
[quote=aldafallout]na chladic pouzivam kuchynskou dratenku a tekuty pisek, jde to s tim celkem dobre(na procesor ovsem ne), dulzite je nanest jenom tenkou vrstvu (pouzit nejakou kartu a poradne rozetrit), protoze pri naneseni vetsi se teplovodive vlastnosti zhorsuji. Pasta jako takova ma asi 100 krat mensi tepelnou vodivost nez med. Ma slouzit hlavne pro to, aby vyrovnala drobne nerovnosti na chladici, ktere jsou zpusobeny opracovavanim povrchu plochy pri vyrobe. Celkem casto si lide chladic vylapuji. Najdes toho na internetu spoustu:)[/quote]

Drátěnku, no nevím nevím:D na chladič se mi nejvíc osvědčil např. toluen + papírové kapesníčky;). -Tož dobře to čistí:D.
Konnor (278)|3.2.2007 10:56
[QUOTE=Martin Šejnoha]no s těma pastama s obsahem stříbra je to spíše tak, že mají výrazný "varistorový efekt"(snad víte co je to varistor:D ) prostě a jednodušše třeba při 5V je vše v pohodě ale při třebas 30V už mívá pasta brutální svod... při vyšších napětích v ní dokonce jude vidět přeskakující jiskřičky:eek: tudíž pod tranzistory ve výkonových zesilovačích velice nebezpečná věc..... takový svod mezi bází a kolektorem dokáže napáchat solidní škody...... na procesoru bych se toho nebál pokud není třebas do těch můstků opravdu nafest vetřená, je tam malé napětí kdy se tento jev ještě neprojeví.... ikdyž vyjímky asi jsou možné podle toho jak psal i Boboco[/QUOTE]

Ano s tím naprosto souhlasím, používám stříbrnou pastu od jakživa a nikdy nebyl žádnej problém.
Avšak kámoš odpálil athlonaXP přesně tímhle způsobem, doslova ho celej, prosím za prominutí;), ZASRAL tou pastou a od tý doby ji už nepoužívá a strašně na ni nadává. Osobně si myslím, že je hňup,... ale znáte to, vymlouvat mu to nebudu.
Prostě a jednoduše, nanášet s rozmyslem a né ju tam fláknout zednickou lžící!;)
Petr S. (1220)|3.2.2007 10:58
[QUOTE=boboco]...I přesto jsem, měl několik past, které vedly a velmi dobře. Když se pak taková pasta dostala na odpůrky třeba u Athlona XP, mohla jej i zničit - i takový CPU jsem viděl. Takže pastu používat, ale nanést ji pro jistotu jen tam, kam má přijít:)...[/QUOTE]

Přesně tak, jedná se především o CPU, které nemají kovový rozvaděč tepla - typicky již zmíněný Athlon XP, Durony...
rs (104)|22.4.2007 16:16
I když to už není aktuální, tak jen doplním informace k té stříbrné pastě: Ta má skutečně téměř nulovou měrnou vodivost, alespoň vzhledem k napětí které se vyskytuje okolo procesoru, ale má nenulovou kapacitu. A to znamená, že v obvodech s proměnným napětím se může stříbrná pasta chovat jako vodivá. Takže když takovou pastou zapatláte vysokofrekvenční obvod... ;-). Stříbrnou pastou lze tedy zničit procesor nebo třeba i desku, přestože je v podstatě nevodivá. Tolik informace od výrobce stříbrné pasty.
ICEBOSS (3435)|22.4.2007 17:36
na utirani pasty pouzivam benzin + toaletak. jinak pouzivam nejakej Cooler Master v takovy vetsi strikacce. Dodava se to i s kreditkou na rozetreni :)
rs (104)|22.4.2007 19:01
Na utírání pasty (ne těch žvýkaček od výrobce) je taky celkem dobrý takový ten molitan na kterém leží komponenty v krabicích. Nevěřil jsem, ale funguje to dobře.
john1989 (7)|8.11.2008 16:53
Dobrý den chtěl bych se zeptat zdali mohu použít na Chladič ASUS ARCTIC SQUARE teplovodivou pastu z tekutých slitin Coollaboratory Liquid Pro??? V popisu je psaná měděná základna ale její barva je stříbrná.
Tady linky na chladič a pastu.
http://www.alza.cz/chladic-asus-arctic-square-d78211.htm
http://www.alza.cz/teplovodiva-pasta-coollaboratory-liquid-pro-d82721.htm
Jiziii (796)|8.11.2008 17:05
Ptoč bys nemoh ta plocha je jen pochromovaná ale jinak je z mědi takže tu pastu klidně kup
fanynek (2048)|8.11.2008 17:24
[QUOTE=john1989;180126]Dobrý den chtěl bych se zeptat zdali mohu použít na Chladič ASUS ARCTIC SQUARE teplovodivou pastu z tekutých slitin Coollaboratory Liquid Pro??? V popisu je psaná měděná základna ale její barva je stříbrná.
Tady linky na chladič a pastu.
http://www.alza.cz/chladic-asus-arctic-square-d78211.htm
http://www.alza.cz/teplovodiva-pasta-coollaboratory-liquid-pro-d82721.htm[/QUOTE]

No, já ti nevím, jestli ti podle testu 1°C dolů stojí za ty trable s touhle pastou (soudě podle ohlasů, které jsem četl a také viz test níže). Vzal bych radši Arctic Cooling MX-2, která se výborně roztírá, není problém s jejím odstraněním a její cena je úplně někde jinde. Já ji taky používám a nemůžu si stěžovat. A jestli kecám, tak mě někdo opravte.
john1989 (7)|8.11.2008 17:41
Moc děkuji za odpověd. Ja jí dostal od kámoše výměnou za klasickou pastu. Rád skouším nové věci. Moc děkuji.
mstejska (2912)|8.11.2008 17:59
[QUOTE=fanynek;180129]No, já ti nevím, jestli ti podle testu 1°C dolů stojí za ty trable s touhle pastou (soudě podle ohlasů, které jsem četl a také viz test níže). Vzal bych radši Arctic Cooling MX-2, která se výborně roztírá, není problém s jejím odstraněním a její cena je úplně někde jinde. Já ji taky používám a nemůžu si stěžovat. A jestli kecám, tak mě někdo opravte.[/QUOTE]

Zase podle jinych testu, je rozdil 10 stupnu. Na rozdil 1 stupne mezi Collaboratory Liquid pro a MX2 se dostali po tom co vybrousili zakladnu chladice a heatspreader. pokud to bylo bez brouseni tak byl rozdil 10 stupnu. Ale bylo to testovano na CPU se spotrebou 150W. Cili Collaboratory liquid pro je mozne dat i ve vetsi vrstve a porad ma dobrou ucinnost, kdezto ostatni pasty se musi davat v co nejmensi vrstve.
fanynek (2048)|8.11.2008 18:58
[QUOTE=mstejska;180139]Zase podle jinych testu, je rozdil 10 stupnu. Na rozdil 1 stupne mezi Collaboratory Liquid pro a MX2 se dostali po tom co vybrousili zakladnu chladice a heatspreader. pokud to bylo bez brouseni tak byl rozdil 10 stupnu. Ale bylo to testovano na CPU se spotrebou 150W. Cili Collaboratory liquid pro je mozne dat i ve vetsi vrstve a porad ma dobrou ucinnost, kdezto ostatni pasty se musi davat v co nejmensi vrstve.[/QUOTE]

Sry. Toho lapování jsem si nevšiml. Ale nic to nemění na tom, že dostat tu pastu z chladiče je podle všeho pěkná pakárna. Dokonce o tom tady někdo už taky psal.
Je to pouze můj osobní názor, ale bral bych jakoukoli jinou, jen ne Collaboratory Liquid pro.

Záleží taky hodně na tom, jak moc je tazatel náročný, jestli mu je jedno, kolik do toho vrazí a jak velký zvěrstva bude s CPU provádět, že by musel honit každý stupínek.
mstejska (2912)|8.11.2008 20:50
Ta pasta se asi hodi kdyz uz mas nataktovano a chladic je zbytecne hlucny. Kdyz das collaboratory liquid pro, tak se teplo rychleji odvede z cpu do chladice a vyfoukne do vzduchu. Tj. cpu zustava chladnejsi a ventilator nemusi zbytecne honit vysoke otacky.
Asi to neni pro nekoho kdo se v pc furt vrta a porad neco meni.
fanynek (2048)|8.11.2008 21:12
[QUOTE=mstejska;180209]Asi to neni pro nekoho kdo se v pc furt vrta a porad neco meni.[/QUOTE]
No právě. Asi tak.
Takže, pokud dvakrát do roka nebudeš měnit CPU, tak bych ji tam dal.
Ale pokud se nechystáš na nějaký velký taktování, nevidím smysl ji tam patlat.
[SIZE="1"]Asi jsem proti ní ňákej zaujatej.[/SIZE]
mstejska (2912)|9.11.2008 09:23
[QUOTE=fanynek;180218]No právě. Asi tak.
Takže, pokud dvakrát do roka nebudeš měnit CPU, tak bych ji tam dal.
Ale pokud se nechystáš na nějaký velký taktování, nevidím smysl ji tam patlat.
[SIZE="1"]Asi jsem proti ní ňákej zaujatej.[/SIZE][/QUOTE]

Ta cena je taky pouze pro nadsence. Pokud vezmes MX2 ktera stoji 4x mene, tak budes spokojeny.
Septic (33)|13.11.2008 21:39
nevi nekdo jaka je trvanlivost teplovodivy pasty v tube? vymenil jsem na gpu pastu a resil sem proc ze to stouply tolik teploty (asi o 30 %) a tet mi doslo ze se mi v supliku vali uz asi rok. muze to mit vliv?
mstejska (2912)|14.11.2008 06:58
[QUOTE=Septic;182506]nevi nekdo jaka je trvanlivost teplovodivy pasty v tube? vymenil jsem na gpu pastu a resil sem proc ze to stouply tolik teploty (asi o 30 %) a tet mi doslo ze se mi v supliku vali uz asi rok. muze to mit vliv?[/QUOTE]

Pasta se zapeka asi 100 - 200 hodin, po tuto dobu teploty klesaji. Ale pouze o par stupnu. Mas dobre nasazeny chladic? sedi dobre na gpu?
fanynek (2048)|14.11.2008 09:13
[QUOTE=Septic;182506]nevi nekdo jaka je trvanlivost teplovodivy pasty v tube? vymenil jsem na gpu pastu a resil sem proc ze to stouply tolik teploty (asi o 30 %) a tet mi doslo ze se mi v supliku vali uz asi rok. muze to mit vliv?[/QUOTE]
Jak říká Mstejska....
Podle mě ta pasta zas tak rychle "nezestárne". (Když je dobře zavřená). Mám ji taky minimálně rok (MX2) a dávám ji normálně do PC a teploty pořád super. Dával jsem ji minulý týden na E5200 a při 3GHz po 1/2 hod. v ORTHOSu s BOX-em do 60-ti °C na jádrech(u), takže myslím, že funguje v pohodě.
Septic (33)|14.11.2008 09:26
pasta je Cooler Master high performance. po naneseni zustalo dispio na stejnych teplotach, ale memio a shadercore hodne stouplo. chladic jsem mel driv uz nekolikrat sundanej a vsechno bylo vzdycky ok. nejak uz me nenapada v cem je problem
fanynek (2048)|14.11.2008 09:44
[QUOTE=Septic;182588]pasta je Cooler Master high performance. po naneseni zustalo dispio na stejnych teplotach, ale memio a shadercore hodne stouplo. chladic jsem mel driv uz nekolikrat sundanej a vsechno bylo vzdycky ok. nejak uz me nenapada v cem je problem[/QUOTE]

Tak jedině zkusit jinou. Třeba i obyč a uvidíš.
Septic (33)|14.11.2008 14:23
jj uz je zarizena MX-2, ktera ale dorazi az zitra. jestli ta nepomuze, tak budu opravdu v pasti :D. spoleham na to, ze zabere. pasta kterou sem pouzil je obyc dost levna bila, ale netusil sem, ze na tom bude hur, nez referencni pasta... teda za predpokladu, ze je problem zpusobenej pastou :)
Deee-aN (3834)|14.11.2008 15:00
[quote=Septic;182588]pasta je Cooler Master high performance. po naneseni zustalo dispio na stejnych teplotach, ale memio a shadercore hodne stouplo. chladic jsem mel driv uz nekolikrat sundanej a vsechno bylo vzdycky ok. nejak uz me nenapada v cem je problem[/quote]
Co je to za chladič? A za kartu vůbec. "Dispio" je teplota čipu? "Memio" jsou asi paměti, viď? Neměnil jsi i něco jinýho ve skříni?
Logout (4018)|14.11.2008 15:43
[QUOTE]Ta pasta se asi hodi kdyz uz mas nataktovano a chladic je zbytecne hlucny. Kdyz das collaboratory liquid pro, tak se teplo rychleji odvede z cpu do chladice a vyfoukne do vzduchu. Tj. cpu zustava chladnejsi a ventilator nemusi zbytecne honit vysoke otacky.[/QUOTE]

No, to myslím směšuje dvě věci.... Pasta přeci slouží k přenosu tepla mezi procesorem a chladičem. Pokud je špatná, tak se teplo právě do chladiče nepřenese, větší otáčky ventilátoru pak moc nepomůžou (dobře, torchu jo, protože ochladěj chladič víc a ten přecijenom díky o něco většímu teplotnímu gradientu přijme víc tepla).

Naopak čim je lepší pasta, tím víc záleží na otáčkách ventilátoru a chladiči, protože tim víc tepla chladič příjmá a musí ho tedy nějak odevzdat do okolí - a k tomu právě slouží ovívání větrákem.

Samozřejmě když jsou otáčky ventilátoru řízený teplotou procesoru, tak se při špatný pastě bude ventilátor točit jak čamrda, ale právě kvůli tý blbý pastě to chlazení moc nepřispěje.
Septic (33)|14.11.2008 16:44
[QUOTE]Co je to za chladič? A za kartu vůbec. "Dispio" je teplota čipu? "Memio" jsou asi paměti, viď? Neměnil jsi i něco jinýho ve skříni?[/QUOTE]

je to original chladic na HD 4870 TOXIC
dispio je jakysi rozhrani pro pameti a je skoro po celym obvodu R770 krome pravyho dolniho rohu, kde je dispio. no a shadercore je uprostred chipu.
na 99% je to (ne)kvalitou pasty. nejspis zejtra to zjistim
Deee-aN (3834)|14.11.2008 17:39
Jen pro zajímavost, jak jsou chlazený paměťový moduly a napájecí kaskáda? Viděl jsem recenzi týhle karty, jenže jí nerozdělali.
Septic (33)|14.11.2008 18:19
pameti jsou chlazeny jednim blokem spolecne s gpu. gpu-z jejich teplotu neudava, ale nektery hd4870 dokonce zadnej chladic na pametech nemaj, takze teploty budou ok. napajeci obvody sou chlazeny podobnym pasivem, jakej je dobre videt na oc karte od powercolor, akorat je uzsi. pri automaticky regulaci je teplota taky ok, pri vetraku stazenym na 20% se blizily 100°C, ale niky pres 100 nemely. snad to tak staci, nemam to tet cim vyfotit.
Deee-aN (3834)|14.11.2008 18:29
No, uvidíš s novou pastou... Ještě, jestli to třeba nemáš nerovnoměrně utažený...:notsure
Septic (33)|15.11.2008 12:14
to sem si taky myslel, ale chladic se dotahuje takovym pruznym backplate, na kterym je dobre videt kde je utazeno vic, kdyz sundam chladic, tak pasta vypada taky docela rovnomerne rozlezla na chipu. nvm jak jinak bych to jeste zkontroloval. az pride MX-2, tak ji nebudu nanaset na chip, ale s malym presahem na chladic, aby byly dobre pokryty i okraje chipu
Septic (33)|15.11.2008 18:59
tak sem pastu vymenil za hodne tenkou vrstvu mx-2 a prece je chladic trochu nakrivo. pasta byla obtisklajen asi ze 2/3 gpu. sice sem se hodne bal o ruzky svyho gpu, ale rapidni utazeni sroubu na neobtiskly strane pomohlo a teplota memio je v klidu uz uspokojivych 73°C.