reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy se zdroji

Dejw.N (23)|16.10.2009 18:09
Zdravím,
chtěl bych všechny požádat o pomoc s tímto již dlouho vlečícím se problémem. Poprvé se tento problém objevil na Vánoce v roce 2006 (stáří PC 2,5 roku) a to tak, že jsem čistil PC a nešel mi oddělat konektor napájení desky. Po větší snaze jsem ho oddělal a vypadal viz. obrs (http://dejwn.rajce.idnes.cz/PC_I/). Tak po poradě s jedním známým byl koupen nový zdroj a pro jistotu i nová deska, kdyby byla tím ohníčkem "chycená". Vše klapalo, až jsem v průběhu srpna 2009 narazil o5 na stejný problém, ale v menším rozsahu. Měl jsem poruce měřič zdrojů, a žádné špatné napětí nalezeno nebylo, takže jsem tento "objev" neřešil. Vše probíhalo OK, až do toho týdne, kdy se PC začal sám vypínat a když se zapnul, nenaběhlo nic (monitor, HDD), jen ventilátory... Někdy se zase ale PC zapne.
Tudíž jsem rozdělal case a zjistil, že je ATX konektor přiškvařen ke konektoru desky a jak vydíte na obrs. (http://dejwn.rajce.idnes.cz/PC_II/) budu muset oddělat i konektor na desce, abych byl schopen provést vyčištění kontaktů.. TAK SE VÁS PTÁM:
1) Čím to je, že se mi o5 vrátil tento problém? Nikde jinde jsem ho v životě neviděl.
2) Co doporučujete jako řešení?
3) Kdybych koupil new zdroj a připojil ho k této vyčištěné desce, bylo by vše ok?
4) Není deska zasažená?

Jen bych chtěl upozornit, že šlo o obyč zdroje, ale oba dva se začaly pálit ve spoje po 2 a víc letech... A pálily se totožné kontakty.
První zdroj byl součástí CASE a tudíž již nevím přesnou značku, ale byl 400W..
Druhý byl koupen v TS Bohemii a je to ZD ZDROJ 450W PFC (FAN 120mm) ATX
Jinak taky mám přepěťovku BELKIN, tudiz problem s přepětím být neměl...

DÍK
matyyy (2527)|16.10.2009 18:59
spálené konektory
pc1
5V a zem
pc2
5V,5V,zem,zem

imho je to způsobený nekvalitou daného konektoru a tím že je to starý pc který žene hodně proudu přes tenhle konektor(=ATX 20pin) (předpokládám že je to socket a nebo 478)
a to že oba zdroje nebyly obyčejné ale nekvalitní(podle popisu ten druhý klasika eurocase)

ad 1) spálených konektrorů u starých desek jsem viděl spousty u novějších desek byly přidány další konektory na napájení "žravých částí"
ad 2) koupit nový zdroj (minimum [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] poruchovost oproti eurocase luxusní
ad 3) to ti nikdo nezaručí imho jo. možná bude problém s tím že staré desky potřebovaly -5V a ten vodič už na nových zdrojích není
ad 4) viz 3
Dejw.N (23)|16.10.2009 20:27
Díky diky.., ale dá se očekávat, že i u lepšího zdroje se to nestane? Popř. s novým zdrojem dám do PC ještě starou desku, která nebyla zas až tak zasažena ;-) A bude pro tuto grafiku ([odkaz, pro zobrazení se přihlaste] - je ideál?
Logout (4018)|16.10.2009 21:01
U normálního PC se to nestává. Ale může bejt problém v samotný desce. Kondíky na tý dece vypadaj v poho, takže snad by mohla fungovat dobře, ale zas jestli to udělala dvěma zdrojům... I když zas to vlastně byly dvě desky? V tom případě je velká šance, že to bylo zdrojem

Rozhodně to chce pečlivě očistit kontakty na tý desce a po instalaci zdroje to kontrolovat (pohmatem teplotu). A při montáži opatrně - nejpravděpodobnější, jak se to stalo je, že někdo při instalaci tahal za šňůru od zdroje (ať už při snaze ho vyndat, nebo při snaze líp urovnat kabely a přivytrh kabely - ty časem ještě zoxidovaly a utvořil se tam oblouk...
matyyy (2527)|16.10.2009 21:34
[quote=Dejw.N;303479]Díky diky.., ale dá se očekávat, že i u lepšího zdroje se to nestane? Popř. s novým zdrojem dám do PC ještě starou desku, která nebyla zas až tak zasažena ;-) A bude pro tuto grafiku ([odkaz, pro zobrazení se přihlaste] - je ideál?[/quote]
ta grafika nemá ani přídavný napájení čili má příkon do 35W
(což je celkem zajímavý když třeba xbitlabs naměřily 41W a spoustu jiných x1600pro napájení má)
zkázu současného zdroje zřejmě vyrobila grafika(jestli teda nemá přídavný napájení)

což mě přivádí k celkem zásadnímu problému:
tvůj pc je fakt starý a žije jen z 5V a v současnosti se na 5V skoro nic nepoužívá takže zdroje od seasonicu(a kohokoliv jinýho) maj na 5V jen 130W (na 12V 350W)

jakej je vůbec zbytek pc (hlavně cpu)
Dejw.N (23)|16.10.2009 21:59
hodil jsem špatnou ilustrační fotku, grafika má toto napájení:
- http://images.tigerdirect.com/skuimages/large/A177-3106-main.jpg
popř. - http://komponenty.sbazar.cz/komplet-ati-sapphire-x1600-512mb-gddr3-agp8x-dvi-brno-o3108110.html

Je to konektor jako na floppynu.. Hodne lidi se tomu divi, ale je to stejny jak na flopynu.. Takze bude stacit zdroj 350W? Nebo radejc 400W? Jinak CPU - AMD Athlon XP 2500+ (http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=24326).
pak 2 HDD (120 GB a 40 GB), 1,5GB RAM, floppy, mechanika a par ventilatoru ;-)

A jak jsi psal "zasadni problem" jsem nejak nepochopil. Zkus popsat víc laicky ;-)
Dejw.N (23)|16.10.2009 22:06
[quote=Logout;303483]
I když zas to vlastně byly dvě desky?
A při montáži opatrně - nejpravděpodobnější, jak se to stalo je, že někdo při instalaci tahal za šňůru od zdroje (ať už při snaze ho vyndat, nebo při snaze líp urovnat kabely a přivytrh kabely - ty časem ještě zoxidovaly a utvořil se tam oblouk...[/quote]

Byly to 2 desky a 2 zdroje ;-)
S montáží si již dávám delší dobu pozor a PC jsem spravoval jen ja, a vždy jsem "tahal" za konektor.
matyyy (2527)|16.10.2009 22:24
[quote=Dejw.N;303492]
A jak jsi psal "zasadni problem" jsem nejak nepochopil. Zkus popsat víc laicky ;-)[/quote]
všechny věci v pc potřebujou nějaký proud při daným napětí
atktuálně je to takhle
většina se odvozuje z 12V. současný hodně výkoný pc má na 5V příkon 20W(4A) a na 12V 252W(21A)

dřív to bylo: většina z 5V (hlavně procesor) něco z 3,3V a něco málo z 12V(hlavně grafiky)

současný zdroje jsou stavěný na současný pc takže 5V větev je slabá (jak sem psal 130W(26A))
ikdyž by být nemusela (zjisti kolik A dokáže dodat tvůj současný zdroj na 5V je to na něm napsaný)
Dejw.N (23)|16.10.2009 22:40
[quote=matyyy;303497]
ikdyž by být nemusela (zjisti kolik A dokáže dodat tvůj současný zdroj na 5V je to na něm napsaný)[/quote]

na RED 5V = 40 A

a že se to vždy spálí bo cca 2 letech a jen ATX konektor? a čim to teda přesně je? moc výkonu na slabý PC nebo co?:-)
Dejw.N (23)|16.10.2009 23:06
[quote=matyyy;303456]spálené konektory
pc1
5V a zem
pc2
5V,5V,zem,zem
[/quote]

Musím tě opravit. PC2 - jsou spálené nebo se začínají páli všechny čtyři 5V (žádná zem), což logicky dle mně znamená, že nevím co, ale něco, co se napájí na desce z 5V toho žere moc. Proto tam jde pořád moc proudu a vodiče takový "tlak" nevydrží (ale zajímavé, že vždy po 2,5 letech). Takže co na desce žere 5V? Nebo špatná dedukce?
Dejw.N (23)|17.10.2009 12:55
Zeptám se tedy jinak. Jaký zdroj vybrat pru tuto sestavu?
- CPU = AMD Athlon XP 2500+
- MB = Gigabyte 7VT600P-RZ
- RAM = DDR1 1,5 GB
- HDD = 100 GB a 40 GB
- VGA = ATI Radeon X1600 Pro 512 MB (vlastní napájení konektorem jako floppy)
- DVD = LG GSA-4167B

DÍKY

A ještě se chci zeptat, když si uživatel vybírá zdroj, kromě toho, že hledí na výkon a dobrou účinnost, musí hledět i na hodnoty výstupního proudu?/jak může vědět, kolik toho jaká komponenta spotřebuje? :-(
trodas (1753)|17.10.2009 17:50
[quote]musí hledět i na hodnoty výstupního proudu?[/quote]

Ano. Hodnoty vetsinou doporucuje vyrobce grafiky. Minimalne 400W zdroj treba a tak. K tomu by se mela pridet i nejaka rezerva...

Duvody proc se ty problemy deji jsou proste. Kondiky. Ve zdroji odchazeji kondiky a nasledne se velke vyrovnavaci proudy pri kolisani napeti presouvaji pres konektor tam a zpet - kondiky z desky se snazi podrzet napeti a tak dochazi k jejich prudkemu vybijeni do kondiku v PSU a obracene. V podstate neexistuje reseni, skoro vsechny starsi PC maji takto popalene konektory (nektere mene, nektere vice). Jako prevenci bych doporucil vymenit ve zdroji a na desce kondiky za kvalitni a dodat do zdroje casto chybejici poradne toroidni tlumivky na jeho vystupni vetve. A kazdy pulrok rozebrat a kontoxem osetrit konektor.

Extrem? Ano, ale i tak neni 100% zaruka... Starsi desky co tahaji vykon pres 5V vetvi jsou na tohle proste haklive. Novejsi, kde jde hlavni zatez (CPU) pres 12V vetev jsou haklive mnohem mene - vyssi napeti = vetsi vykon preneseny stejnym proudem = mensi namahani konektoru.

Pokud by konektor mel lepsi vodivost, nestalo by se to. Prechodovy odpor je potvora, no. Enermax vi, proc pouziva pozlacene konektory... jenze k nim potrebujes i poradny konektor na desce - nejlepe take zlaceny :)

Ad sestava - jakykoliv slusny 400 - 420W Seasonic bude vyhovovat - jen ne ten s polymer kondiky na 12V vetvi, ten radeji ne...
Dejw.N (23)|17.10.2009 18:27
[quote=trodas;303649]jakykoliv slusny 400 - 420W Seasonic bude vyhovovat - jen ne ten s polymer kondiky na 12V vetvi, ten radeji ne...[/quote]

tento staci? [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] a co kdybych jeste v bazaru sehnal desku, ktera bude mit bud 24 pin ATX anebo 20 + 4 na napajeni CPU? bylo by to lepsi nez jen new zdroj ;-)?
trodas (1753)|18.10.2009 13:58
+3,3V/20A, +5V/20A - jo, ten vypada pouzitelne. Pokud takovou desku sezenes a bude se ti s tim chtit preinstalovavat a tak, pak je to take reseni. V praxi ale desky z bazaru budou mit uz dost dobite kondiky a brzy odejdou, takze se muzes dosat z blata do louze...
matyyy (2527)|18.10.2009 14:37
[quote=trodas;303863]+3,3V/20A, +5V/20A - jo, ten vypada pouzitelne. Pokud takovou desku sezenes a bude se ti s tim chtit preinstalovavat a tak, pak je to take reseni. V praxi ale desky z bazaru budou mit uz dost dobite kondiky a brzy odejdou, takze se muzes dosat z blata do louze...[/quote]
jen málé upřesnění 3,3V a 5V maj dohromady jen max130W stejně jak 350W verze nebo 500W
Dejw.N (23)|18.10.2009 20:46
[quote=matyyy;303868]jen málé upřesnění 3,3V a 5V maj dohromady jen max130W stejně jak 350W verze nebo 500W[/quote]

No dík za info, ale v tom případě, který doporučuješ, aby to fungovalo? Když to má na 5V větvi 130W. Tady https://www.svethardware.cz/specifikace-zdroju-atx12v/9807-3 jsem z tabulky vyčetl, že mi teda na 5V těch 130W stačit nebude!!! Když ve špicce bude 5V žrát 2 HDD (max 50W), MB (max 60W), CPU (max 75W), DVD-RW (max 25W), 2 RAM (max 16W). Součet mi ve špicce u komponent, které žerou 5V vyjde 226 W na 5V větev..

A jak se tak dívám, tak na většině zdrojů není ani napsaný, kolik je na té 5V větvy W?! Jen sem to našel u toho Seasonicu.. Všude jen výchozí hodnoty proudu :-(

TAK TEDA KTERÝ PROSÍÍÍM? :-( MATTY PORAĎ :-)
Logout (4018)|18.10.2009 21:48
Pokud bys chtěl zdroj se silnější 5V větví než seasonic, tak jsou to některý fortrony,
GLN verze maj až 30A na 3.3V a 5V -
http://www.fsp-group.com.tw/english/1_product/2_detail.asp?mainid=1&fid=123&proid=143

Ale jinak sou to horší zdroje než ty seasonicy a nestojej míň, spíš naopak, tak nevim, jestli je má smysl kupovat.

Navíc forton udává účinnost 75% a ty prodávaný maj udávanou 80%, takže kdoví, jeslti je to ještě ta stará revize zdroje s vysokou
5V větví - v novějších zdrojích už má fortron taky 5V slabší (ale 24A, furt víc než seasonic).
Pitomec (251)|18.10.2009 22:07
Bohužel Fortrony se v dnešní době už začínají blížit "kvalitě" KME a Eurocase :(
sol098 (3)|4.11.2010 16:38
Mám takový dotaz. Přišel za mnou známý s tím že mu odešel po 2 letech zdroj. Proto koupil nový, ale ten odešel za dalších 14dní. Ten mu tedy vyreklamovali, ale teď nemá odvahu tam ten nový strčit. Jde o "kancelářskou sestavu" a zdroje byli 400W. Teď dostal zdroj Fortron 400W. Jde to nějak odzkoušet co by to mohlo dělat, nebo to prostě bylo ve zdroji? Díky za info
Georginek (2957)|4.11.2010 16:57
Otazka je, co koupil za zdroj.... Konkretni znacku a typ.....
Ale i u znackoveho zdroje se proste obcas stane, ze prestane fungovat. Na rozdil od smejdskych zdroju jako LcPower,RexPower,Xilence,KME,Eurocase,Evolve,Hedy a jim podobnych se nestava, ze by zdroj vzal sebou do Kremikoveho nebe treba jinou komponentu.

Jestli mu ho vymenili za jiny, neresil bych to a dal ho tam bez obav.
sol098 (3)|4.11.2010 17:39
Tak dekuji za odpověď. Aspoň někdo se mnou sdílí názor. Vyzkouším a snad to pojede.