reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vodník v Mini-ITX

Ondar (187)|9.2.2014 19:05
Ok, už se těším :) Pošlete fakturu. Manželce by se dobírka nelíbila :D

Uvidíme, jestli někdo koupí ty moje zbytky :)
Alphacool Support (1563)|9.2.2014 20:20
Fakturu máte v mailu - je to PDF, takže asi ve spamu.

Co se týká zbytků - během příštího týdne se budu snažit to nějak ocenit a jakmile se na tom domluvíme, tak to hned přidám do akcí na eshop...

Jinak kvůli expanzce zvenku budu muset trochu rozřezat tu originální krabici, aby se to do ní vešlo, ale předpokládám, že Vám to nevadí, je to jen hnědá kartonová krabice...rozhodně lepší, než posílat expanzku zvlášť ;)
Ondar (187)|10.2.2014 11:34
Fakturu mám, zaplatím jen co to banky zprocesujou :)
Ocenění nechám na Vás, stejně se v tom prd vyznám.
O kartónovou krabici opravdu nejde :D
Alphacool Support (1563)|10.2.2014 15:11
Fotky zde http://www.jscomputers.cz/Detail%20sestavy?arg0=176277

Ty kabely dole okolo aquaera opravdu nejsou žádná nádhera, ale je tam toho prostě moc :( Molex napájení, USB data, dva teplotní senzory, kabel pro pumpu, kabel pro větráky, kabel pro průtokoměr, 4pin pro LEDku, k tomu tam visej dva PCIE z grafiky a vepředu dva SATA kabely a SATA napájení. A do toho je tam narvaná pumpa, aquaero, průtokoměr, hadice a SSD..:mistake
Ondar (187)|10.2.2014 16:10
Pěkné :D Už se těším až to bude u mě doma.

Vešly se i 2 obyč měřidla teploty z aquaera (co jsem poslal) na grafiku a na procesor (už jsem to tu kdysi psal, ale možná to zapadlo)?

Ještě drobnost - ta stránka s fotkama se jmenuje "www.jscomputers.cz -- Untitled Page" ;)
Alphacool Support (1563)|10.2.2014 16:45
Ty obyč teplotní senzory jsem tam nedával - dávat to k CPU nebo k VGA nemá smysl, je tam velká chyba měření. To je 100x lepší si nainstalovat aidu nebo nějaký jiný měřící SW, kompatibilní s aquasuite, a pak aquasuite umí on-the-fly z těchto programů (které se můžou samy spouštět po startu PC na lištu a nemusíte o nich ani vědět) načítat reálná data o teplotách komponent a podle toho regulovat...
Ondar (187)|10.2.2014 17:20
Tím lépe :)
Ondar (187)|15.2.2014 10:42
Ták přišlo v pořádku, jen trošku mokrý. Pohoda. Ta bedna je fakt dobře udělaná. Hodně mě překvapil systém přichycení panelů - jen se zacvakne a je hotovo :)

Ale co mi vadí - ať utahuju jak utahuju, stále z expanzky kape voda. Hladinu mám aktuálně asi centimetr pod víčkem - je to hodně nebo málo? Naštěstí kape čím dál tím míň, snad se to ztratí.

Trochu jsem zreguloval i pumpu :) Přeci jen slyšet je - v 15 stupních 40% v 35 100%, pod 70% už není skoro slyšet.

S výkonem jsem spokojenej. Nastavil jsem na grafice +12% takt (víc už byly artefakty) a +30% power, 3Dmark hlásí 8734 bodů ve Fire Strike :D (v prvním testu bylo chvílema i přes 1500 FPS :D). Ze začátku se mi to sice trošku sekalo, ale kupodivu pomohlo nainstalovat aktuální DX z webu MS. V max. zátěži byla teplota vody 37 stupňů, rozdíl radiátor in a out těstně nad stupeň což je podle aquaera nějakých 200W tepelnýho výkonu :)

V idle mám kolem 28 stupňů vodu, 0.3 stupně rozdíl, 83% pumpa (2777 RPM) - 115 l/h, 42% vetráky (484 RPM) ~40W tepelnýho výkonu.
Alphacool Support (1563)|15.2.2014 16:47
Kde to teče ? Z toho těsnění mezi plexi trubkou a acetalovým TOPem ? Já jsem to měl naplněné takto http://www.alphacool.cz/files/artefacts/37355/IMG_2408.jpg a nic neteklo :notsure

Pumpu jsem nijak nereguloval, to jsem nechal na Vás...

Ten zdroj je docela slušný, ne ? Já jsem se po přečtení různých testů na netu bál, že to bude fičák, a řekl bych, že je slušně tichý. Ano, na ty TOP zdroje to hlučností nemá, ale zase ty TOP zdroje nemají 450W v tak malém rozměru...
Ondar (187)|15.2.2014 20:19
Pokud to tlustý černý víko na expanzce je acetalový TOP, tak přesně okolo něj to prosakuje. Vody tam mám asi o něco víc, protože taková hladina je u mě za běhu a ne v klidu. Možná až to dokape do stejný vejšky, tak to přestane. Ale vypadá to, že to prosakuje jen v zátěži - možná je ta pumpa moc silná a stříká proti tomu víku moc silně ;) Teď za jeden běh celýho 3Dmarku ukáply asi 2 kapky. Uvidíme, jak se to bude chovat dál... zatím žádný extra problém.

Další zajímavost - Unigine Heaven je náročnější, než 3Dmark - zatímco 3Dmark na +15% overclock v klidu běžel, tak heaven se seknul. Jsem to stáhnul zase na 0%. Stejně to tak velkej rozdíl není a stabilita je důležitější :)

Jo, zdroj vcelku jde. Rozhodně to není to nejhlučnější ani v IDLE :D
Alphacool Support (1563)|15.2.2014 21:46
Nemáte moc utažený ten plastový držák expanzky ?
Ondar (187)|15.2.2014 23:15
Ok, ubral jsem zub, uvidíme jestli to pomůže :)
Ondar (187)|17.2.2014 10:25
Nepomohlo. Už vykapal asi centimetr z tý expanzky. Ještě mě dneska ráno napadlo, že zkusím to víko odšroubovat a utřít ten závit aby to po něm nemohlo vzlínat. Tak uvidíme večer. Btw jsem musel kvůli tomu odpojit siťovou šňůru a když jsem ji připojoval znova, tak to vyhodilo pojistky :D

Jinak s výkonem jsem naprosto spokojenej :D I s chladícím výkonem. Tichost jsem při takovým výkonu a tak malý škatuli moc nečekal, ale furt je to při 2-3x větším výkonu tišší, než můj teď už minulej počítač, kterej byl čistě vzduchovej, ale s "lepšíma" větrákama.

Docela mě překvapilo, že Battlefield 4 je náročnější, než 3Dmark - viděl jsem i 268W vyzařovanýho tepla na radiátoru při skoro 38 stupních vody. Hlavní je, že jel bez problémů na ultra-brutal-max detaily včetně 8xAA plynule :D
Alphacool Support (1563)|17.2.2014 10:38
Hmm tak to je škoda, že to teče :( To s tím muselo PPLko někde třísknout. Kdyžtak v Gigabyte krabici je jedno náhradní těsnění, Bitspower k tomu dává jedno navíc pro jistotu, tak to můžete zkusit použít. Než ho tam nasadíte tak navlhčit, nedávat ho tam nasucho. Jinak se žvejkne, když to bduete šroubovat :idea

Pokud chcete vyzkoušet maximální tepelný výkon tak pustťe IBT na CPU a Furmark na GPU :D
Ondar (187)|17.2.2014 10:46
No třískli s tím určitě, protože bedna byla mokrá. Uvidíme, jak to pojede dál, zkusit nové těsnění můžu :)

Max tepelný výkon jsem netestoval, jen jsem chtěl koukal, co s tím ta hra udělá (pěkný je, že to aquaero si zaznamenává posledních 15 min všech senzorů :))
Ondar (187)|18.2.2014 07:27
Tak už jsem asi přišel na to, proč to teče :D V tý krabici od grafiky jsem po chvíli hledání našel pytlíček, kde byly 2 těsnění. Tak jsem na tu expanzku jedno dal. Předpokládám, že to už nepoteče ;)
Ondar (187)|23.2.2014 08:20
Tak dle očekávání, těsnění těsní :D Už pár dní ani kapka.

Mám ale problém s grafikou. Když po zapnutí počítače pustím něco náročného na grafiku, tak se to po pár minutách vždy sekne. Pak ale stačí restart a od té doby je to bez probémů. Často se před restartem ještě objeví, že ovladač grafiky přestal odpovídat a že byl restartován (nebo jak to je přesně). Snad to spraví další verze ovladače...
Alphacool Support (1563)|24.2.2014 11:02
To by byl teda pech reklamovat grafiku...to by byla první 290ka, co bysme měli vadnou a zrovna v takovýhle sestavě...no, zákon schválnosti :rolleyes:
Ondar (187)|24.2.2014 11:49
Když to po tom restartu vydrží klidně i 5h v kuse jet na slušnej zátah tak to snad HW chyba nebude :)
Alphacool Support (1563)|24.2.2014 11:55
No může tam být nějaký studeňák...který by se se vzduchem neprojevil, ale s vodou ano = protože na vodě má ta grafika o hodně nižší teploty. Takže než se trochu zahřeje tak to může dělat chyby...no uvidíte :)
Ondar (187)|24.2.2014 12:02
No vypadá to, že když tu grafiku zadřeju před tím, než poustím 3D (třeba jsem včera koukal do tytrubky), tak se to pak už neseklo. Budu to ještě zkoumat :)
Ondar (187)|25.2.2014 18:52
AMD se dále omluvila za nestabilitu v řadě 3D her, kterou přinesly minulé ovladače. Společně s výše uvedenými změnami pro CrossFire bude oprava zahrnuta v Catalystech 14.2 beta.

Stahuju, uvidíme :)
Ondar (187)|13.3.2014 20:10
Tak od nainstalování nové verze ovladače ani jeden zásek :) A to mám stabilně +12% OC a +30% power na grafice.

Mile mě potěšilo, že se mi dneska povedlo upgraovat paměť na 16G aniž se to muselo nějak víc rozebírat, než jen odcvaknout horní kryt :)

Jediný, co mi vadí je, že expanzka stále trošku kape :( Budu s tím muset o víkendu ještě něco udělat. Zatím ale nevím co. Asi odšroubuju horní kryt a zkusím tu gumu nějak porovnat.
RomanSvach (35)|16.3.2014 21:28
Zdravím,

se zájmem jsem si pročetl zdejší diskuzi, co se týče toho kapání, můžete ještě zkusit udělat "centrickou stopu". Tím mám na mysli v místě(na čele) kde doléhá gumové těsnění na expanzku to přejet smirkl papírem aby se vytvořila kruhová stopa (lehoučká!!! jen to tak zlehka líznout) která je v kruhovém směru směru a dát si pozor aby to nebylo škráblé příčně(od nebo do středu průměru) vytvoří se tak mikroostřinky které se zakousnou do gumového těsnění a pak to těsní.
nemám to ověřené na plastových dílech, ale u mikroskopů kde je uvnitř vakuum to používáme vždy aby těsnili, když tu stopu cokoliv naruší tak nám to hned reklamují(naštěstí to stačí lehce přejet smirkem..)

jde to vidět tady na téhle fotce
http://romansvach.rajce.idnes.cz/vodnik/#WP_20131118_001.jpg
trochu přiblížené
http://romansvach.rajce.idnes.cz/vodnik#WP_20131118_002.jpg
v tom zápichu je vadná centrická stopa, na krajích je totiž doskákaná. Uprostřed je ale v pořádku.(můžete tedy vidět jak to má i jak to nemá vypadat)

je to zdarma a nic tím nejde pokazit. Možná je to blbost ale doufám že vám to pomůže a bude to fungovat i do těchto měkčích materiálů
Ondar (187)|16.3.2014 23:01
Děkuji za odpověď. Koukám, že těsnění je magie :) Když těch ~160l/h teplý vody cáká ze vzdálenosti asi 1cm proti víku s těsněním asi stačí opravdu málo, aby se ta voda dostala ven. Asi to bude nejnamáhanější místo.

Naštěstí to teď kape tak 2 kapky za tejden. To už se dá zanedbat. Včera jsem to ještě jednou rozšrouboval, namočil tu gumu mezi pořádně a rukou utáh co to šlo. Až mě to někdy opravdu naštve, zkusím udělat kroužek. Smirkem to ale bude docela fuška, protože ta guma už v cca 3mm drážce je.
RomanSvach (35)|17.3.2014 09:11
Zdravím,

když má něco těsnit tak se to nikdy nedotahuje nadoraz, vždy pouze lehce.
to znamená že tam máte něco špatně.
Máte dostatečně silný těsnící kroužek? Nemáte to našrubované přes závit? atd...
Ondar (187)|17.3.2014 09:30
Jak jsem říkal, magie ;) ale za víkend ani kapka, takže zatím dobrý.

Kroužek tak je takovej, co k tomu dodávaj. Přes závit by to bejt nemělo, protože ten kroužek je těsně vedle závitu v drážce. Možná to bude ale stačit trošku "povolit" ;) Zatím na to nebudu šahat, dokud to nezačne znova kapat.
Alphacool Support (1563)|17.3.2014 09:38
[QUOTE=RomanSvach;554164]když má něco těsnit tak se to nikdy nedotahuje nadoraz, vždy pouze lehce.[/QUOTE]

:thumb
Ondar (187)|17.3.2014 09:41
[QUOTE=Alphacool Support;554166]:thumb[/QUOTE]

člověk se celej život učí :D
Ondar (187)|9.5.2014 18:04
Tak kape to jen, když se grafika opravdu rozvášní a voda je kolem 40ti stupňů. Kolem 35ti to ještě nekape. Zkoušel jsem tu expanzku povolit, ale ani jsem s ní nehnul :D jsem to nějak moc dobře utáh. Tak jsem pod to dal kelímek od tvarohu a kašlu na to.

Btw: co ty moje staré součástky, co jsem poslal? :)
Alphacool Support (1563)|10.5.2014 20:14
Pokud to nejde povolit, tak je to zcela jistě utažené MOC ;)

Ty díly tu stále mám neroztříděné, stydím se :mistake jsem totálně zasekaný v práci. Ale dávám si to v úkolech na první místo a do konce příštího týdne to na 100% zvládnu :shut
Ondar (187)|10.5.2014 21:42
To je mi jasný ;)

Tak jsem zvědavej, jestli to někdo koupí...
Alphacool Support (1563)|20.5.2014 13:32
Tak nakonec o 2 dny později, crcal jsem se tady s jedním chlazením 3 dny :confused:

Ceny bych navrhoval následující:

2x Noiseblocker ventilátor 200Kč/ks
12x fitinky 30Kč/ks
1x Alphacool blok na chipset/vga 400Kč
1x grafika - blbé je že bez chladiče, takže bych zkusil 500 Kč
1x radiátor zkusil bych 800 Kč
1x pumpa + expa + měřič navrhuji 1500 Kč, protože ten měřic má hodnotu nulovou...
1x teplotní senzor s lcd bych dal 200 Kč
1x ten gigabyte pasiv to bych asi hodil do popelnice, protože to pochybuju, že by někdo chtěl...nebo samozřejmě můžu poslat zpět k Vám.

Pokud jsou ceny OK tak to vystavím na web. Případně ceny upravte ;)
Ondar (187)|20.5.2014 14:11
Ceny nechám na vás. Netuším, kolik by to mohlo stát. Jen toho pasivu je do popelnice škoda. Je to pěkná hýtpajpa. Co ho tam dát za kilo? Třeba se někdo chytne :)
Alphacool Support (1563)|20.5.2014 20:50
Klidně ho tam za kilo dám, ale pochybuju, že se to prodá. Což o to, pasiv a heatpipe je to pěkná, ale to uchycení je naprosto atypické a v podstatě použitelné jen pro tu jednu desku, ze které to je sundané...nenapadá mě použití na cokoliv jiného :mad:
Ondar (187)|31.5.2014 15:06
Mno a neposílal jsem tam i starou grafiku bez chladiče? Tak by taky nějakou cenu mít mohla. :)
Alphacool Support (1563)|31.5.2014 15:46
[QUOTE=Alphacool Support;557010]1x grafika - blbé je že bez chladiče, takže bych zkusil 500 Kč[/QUOTE]

:idea
Ondar (187)|31.5.2014 16:12
Mno jo no :D Stejně to je už výběhovej typ...
Alphacool Support (1563)|31.5.2014 18:23
Cenu jsem nastavil podle toho, že v tu dobu se na aukru prodávala 5870 komplet balení (tedy i včetně chladiče :D) za litr a NEPRODALA se. Proto mi cena 500,- za slabší kartu bez chladiče přišla adekvátní.

Každopádně prodaná je momentálně ta karta, všechny fitinky a ten teplotní senzor.
Ondar (187)|31.5.2014 19:33
jo, proti ceně nic nemám :) jen jsem si myslel, že se na ní zapomnělo...

čili už nějaké úspěchy jsou :D jen tak dál
Ondar (187)|21.12.2014 09:26
Tak se po delší době zase ozývám. Vodník teče pořád, ale ne moc. Dohromady vybryndal asi 1/4 litru vody. Teče pouze, když se teplota vyšplhá přibližně na 40 stupňů. Malé ztráty jsou také způsobeny tím, že nemám moc času na hraní a zvlášť ne na hraní graficky náročných titulů (když už tak nějakou malou "blbost"). Zdá se, že je jedno, jestli to utáhnu víc, nebo míň. Závisí to jen na teplotě a na tom, kolik vody v nádržce je. Asi když se zvýší tlak, tak se ta voda přes těsnění dostane.

Jinak včera jsem zaznamenal nový rekord. Delší hraní Dragon Age Inquisition dostalo teplotu vody až na 47.5 stupně. To už je vcelku dost. Má to už špatný vliv na životnost? Ale mile mě potěšilo, že na stabilitu to vliv nemá a že DA:I jede na tomto stroji na úplně plné detaily (FullHD, vše na plno, 2xAA) přes 40 snímků podle interního benchmarku.

Nakonec jsem se chtěl zeptat, jak to vypadá s prodejem mých starých komponent?
Alphacool Support (1563)|22.12.2014 17:05
Jsou tu fany, radiátor a pumpa s expanzkou. Vše ostatní je prodané, takže pokud chcete, můžeme za to vystavit dobropis.

Vytvořil jsem u Bitspower RMA ticket, měli by nám poslat náhradní těsnění, tak pak bychom ho poslali Vám.

Co se týká teploty vody - cokoliv pod 40 je super, cokoliv nad 60 není OK. Takže 48 stupňů je na tenhle systém dost dobrá hodnota :thumb
Ondar (187)|22.12.2014 17:27
Tak to necháme na další nákup :) Zkuste u toho zbytku povánoční výprodej.

Mno to těsnění tam je ještě jedno, ale ani to nepomohlo. Buď jsem opravdu trubka a neumím to utáhnout správně, nebo je ta pumpa moc silná a v tý expanzce dělá přetlak :D Když jsem dolil expanzku do 3/4, tak to kapalo docela dost, teď je to kolem poloviny a docela to "drží". Čili i po roce "kapání" mám stále půl litrový flašky na dolévání (a to +/- čtvrt padlo na naplnění okruhu při startu). Jestli není problém v tom, že v tý expanzce je trubka pro vrácení vody kousek pod víko a ta rozvášněná pumpa vodu dost tlačí přímo proti víku, čili proti tomu těsnění. Když jsem teď pár měsíců hrál jen "lehké" 3D, tak to nekáplo vůbec. Pak jsem kvůli DA:I dolil...

Co se týče teploty - idle a "lehký" 3D se pohybuje v rozmezí 30-35 stupňů (při 30 jede už pumpa naplno a větráky začínají, při 35 už jede pumpa a větráky naplno), většina náročných her se pohybují mírně nad 40, nejvíc asi záleží na teplotě okolního vzduchu. Jen jsem chtěl vědět, co to "dá". Já mám na aquaeru nastaveno 45 jako varování a 50 stupňů alarm. Tak když mi zeď za PC začala červeně blikat, tak jsem z toho byl trošíčku polekanej. Btw maximum co jsem na aquaeru viděl bylo 382W vyzářenýho tepla (ale ono to asi docela kecá) právě při tý teplotě 47.5 (max grafu). I tak se to při hraní této hry průměr pohybuje kolem 42 stupňů, což teda asi není zlý :D
Alphacool Support (1563)|22.12.2014 17:37
Jj vím, že jste zkoušel to druhé těsnění co tam bylo náhradní, ale je možné, že byla třeba nějaká špatná série a může být špatné taky. Takže nejdřív bych zkusil nový kus od Bitspower a pak bychom mohli řešit co dál, pokud by to nepomohlo... :idea
Ondar (187)|27.12.2014 13:49
Tak jsem si řek, jsou vánoce, je trocha času, tak se na toho děravýho vodníčka kouknu a pořádně to prokoumám. Taky proto, že po cca 65h paření DA:I mi vytekla půlka nádržky. To už je vcelku dost.

Zkoušel jsem i nechat pumpu na 60%, jestli to není tím (z toho jsem zjistil, že buďto měření průtoku, nebo počítání vyzářeného tepla je "odhadem" - při 60% pumpě jsem se nedostal přes 200W a stále jsem byl na +- 42 stupních vody, při 100% pumpě to leze hodně přes 300W).

No a nakonec jsem odhalil, že ono to neteče horním závitem, ale spodním! :D Asi se mi při povolování horního víka podařilo s nádržkou hnout a ten spodní závit byl docela dost povolenej (lehce rukou jsem s ním otočil asi o centimetr až 2 po obvodu). Tak jsem dolil vodu do 3/4, dal zas pumpu na 100%, vylil vaničku od tvarohu co mám vzadu pod expanzkou a jdu pařit. Uvidíme, jak se to teď bude chovat.
Ondar (187)|28.12.2014 10:51
Tak to určitě kape ze spodního víka expanzky. Dal jsem kolem horního a spodního papír a modrej byl dole, ne nahoře. Tak mě napadla taková kacířská myšlenka. V tý krabici od Vás byly na expanzku 2 těsnění. To druhý je náhradní, nebo chybí u spodního víka (jako chybělo u horního)? Aktuálně se mi to nechce moc rozebírat a ověřovat ;)
Alphacool Support (1563)|28.12.2014 11:36
Pokud vím, tak jedno těsnění je v balení Bitspower expanzek jako náhradní. Ale je to skoro rok, opravdu si to nepamatuji...:notsure
Ondar (187)|19.1.2015 18:23
Tak jsem utáh ten spodek expanzky (což jsem si nejspíš rozšteloval sám když jsem si hrál s vrškem) a jsem na několika kapkách tejdně (podle toho, co hraju - jak moc to vytěžuje grafiku) a jsem spokojenej, dál se v tom vrtat nebudu :)
Alphacool Support (1563)|19.1.2015 22:21
Tak alespoň, že to dobře dopadlo :thumb

Jinak z Vašich věcí už tady mám jen ty dva ventilátory a ten pasiv na desku (a ten je myslím neprodejný).
Ondar (187)|20.1.2015 06:57
:) supr, ten pasiv se dá vyhodit vždycky a ty ventilátory se přinejhorším budou hodit na další projekt, ale to nejdřív musí vydat novou ATI grafiku :D pak se uvidí