reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kúpa Dell U2715H

unreall (78)|16.7.2016 18:34
No pisal, ze ho da dokonca za 700 eur, ale mne ten monitor pride hrozne velky, hrube ramy atd. a neviem ci to neni pre moje vyuzitie trochu overkill obrazovka. Predsa len som chcel nieco na urovni tohto Dellu, akurat rozumnejsie podsvieteny a bez tak vyrazneho ips glow.

Mne sa paci, ze tato obrazovka ma rovnaku plochu, ako moja stara iiyama a predsa je cely monitor mensi, kompaktnejsi. Ked sa teraz pozriem na tie hrube ramy starej obrazovky, tak to nevyzera moc oslnivo a tento Eizo ich ma asi dva krat take, ako ta iiyama. Viem, ze asi to vsetko nejde napchat do tak maleho priestoru a ze je to bud vzhlad, alebo ucinnost, ale stale sa snazim nejako zmierit s tym Dellom, pretoze uz nad tymi 550 eurami som par dni premyslal a teraz prihodit polovicu zas... Navyse ak na tom CX271 trebars po troch rokoch nieco odide, tak servis bude stat asi tolko, co cela obrazovka.

Ten Ev2750 je sice drahsi, ako ten lepsi bazarovy, ale zas ma rovnaky tenky dizajn, ako tento Dell a ako bonus je k nemu 5 rokov zaruka. Drahy je az az, ale co som sledovla videa, tak ten ips glow sa zacina prejavovat az z takeho uhlu, kde uz by to nemuselo vadit. Neviem, som z tych monitorov uz unaveny... Povodne som si chcel spravit radost poriadnym IPS-kom z prechodu od TN-ka a nakoniec uz dva tyzdne nerobim nic ine, len riesim nejaky blby monitor, ktory mal byt normalny od prvej kupy. To je jak za trest toto.
Fox_25 (613)|16.7.2016 19:57
Velký? Však má 27 palců a rozlišení 2560*1440, tenký rámeček je zase designová kravina díky které mají monitory průsvity podsvícení. Podle mě jde u monitoru hlavně o to jaký má obraz, to jak vypadá je podružné.

Jak jsem psal, minimálně bych se na CX 271 šel podívat.
unreall (78)|17.7.2016 09:16
No myslim velky aj do hlbky.. ale to ja chapem. Poctiva elektronika musi asi nieco vazit... Ta iiyama je tiez taka robustnejsia a je pravda, ze na lacny TN ma celkom slusny obraz a hlavne som s tou obrazovkou nemal za ten cas ziadny problem. Ani nepiska vo vypnutom rezime, ako tento Dell, ktoremu este aj to dotykove tlacidlo blbne. Predtym Samsung T220 tiez blbol a po par rokoch sa zacal samovolne vypinat a sem tam aj zapinat, ak je v standby rezime. Vdaka comu ho nemozem ani nikde predat a servis na to existovat nebude, resp. su to neopravitelne veci.

Je to vsetko ale moc penazi, tolko som za obrazovku nechcel vyhodit a pri tych 1000+ eurovych obrazovkach ak nieco odide po zaruke (predsa je tam tej elektorniky viac), tak sa mozem nan uz len "pozerat". V kazdom pripade som sa opat presvedcil, ze verit mam vzdy len Japoncom (iiyama). Ti aspon mna este nesklamali. Moja 13 rocna Toyota stale nevie, co je to servis a na STK casovo a bez akychkolvek problemov predbehne nove luxusne bavoraky.

Tym som chcel povedat, ze Eizo ako poctivy Japonec by mala byt moja jedina volba, ale nechavaju si aj slusne zaplatit... EV 2750, ako kancelarsky monitor za 770eur je trochu dost vysoka cena. CX271 z bazaru za 700eur sa javi, ako idealna volba, ale z bazaru takto drahe veci kupovat... neviem..toho sa bojim.
Fox_25 (613)|17.7.2016 12:19
Ale však tam píše že má ještě 3, nebo 4 roky záruku, ne? U toho dellu za necelých 600 euro máš kolik, dva roky záruku?

Když se koukneš na záruční podmínky, tak u CX271 máš záruku na elektroniku 60 měsíců/30 000hodin a na panel samotný 60 měsíců při běžném užití 8 hodin denně, nebo 24 měsíců při nepřetržitém provozu 24/7. A ten CX271 má naběháno teprve 6406 hodin.
https://www.eizo.cz/podpora-a-servis/technicka-podpora/zarucni-podminky/


A abych byl upřímný, za posledních 6 let jsem koupil jedinou novou komponentu, 2tb disk od samsungu protože byl za zvýhodněnou cenu, tuším 1300 korun. I to PC jsem koupil jeté za 13 tisíc protože to chtělo generační obměnu. Kdybych jej kupoval v té době nové, stálo by necelých 30000, kdybych kupoval nové za těch 13000 tak bych měl odhadem polovinu výkonu. Já mám s bazarem zatím velmi dobré zkušenosti.

Abych tě trochu uklidnil ohledně servisu toho monitoru, co si domů vozím z kovošrotu monitory, tak zatím všechny kusy(18ks) byly chcíplé na vadné kondenzátory v napájení. Ale věřím že eizo osazuje kvalitní součástky, alespoň do těchto dražších monitorů.

Já tě nechci přesvědčovat aby sis koupil jetý monitor za 700 euro, ale z pohledu poměr cena/výkon je to asi nejlepší co si můžeš koupit.
unreall (78)|18.7.2016 22:10
Dell som dnes bol vratit a tak sa opat pozeram na moju staru iiyamu a musim fakt uznat, ze tento monitor je na lacne TNko fakt vydareny. Pri zobrazeni ciernej nerobi take hovadiny, ako robil Dell. Podsvietenie je tiez vyvazene a pozorovacie uhly ma zrazu nejak viac prekvapili v porovnani s IPS. Horizontalnym naklonenim sice na krajoch trochu viac zoltne pri bielej farbe, ale neni to take hrozne a mierne zozltol aj ten Dell, akurat po celej ploche. Vyrazne znehodnotenie pozorovacih uhlov sa prejavi ak pozeram od spodu, inak je to az prekvapujuco dobre na to, ze ide o TN a predtym som pozeral na IPS. Samozrejme ma take viac suchsie farby, bledsie, nemaju taku peknu ostrost a sytost, ako mal Dell, ale je to TN, nie IPS a stale to vyzera relativne slusne. Navyse je uplne tichy, ziadne piskanie tu neexistuje a neviem ci aj tie plasty nevrzgaju menej a to uz ma peknych par rokov.

No proste Dell stoji za h.... Tato stara iiyama s uplne inou triedou je vo vsetkom, v com moze este konkurovat (okrem pouzitej technologie) snad este lepsi monitor, ako radoby skvela znacka Dell...

Inak spravil som zvlastnu vec a sam si to teraz v duchu trochu vycitam, ale objednal som hned ten Eizo EV2750... posledna sanca a ak bude na tom podobne, ako predosly Dell, tak ho vratim a zoberiem peniaze a potom bud zoberiem nejaku lacnejsiu iiyamu s vyssim rozlisenim, alebo ten bazarovy Eizo, alebo na to kaslem uz uplne a zacnem sa tym zaoberat az ked zacnu predavat normalne obrazovky. Chcem to ale skusit porovnat, zaujima ma, ci ta znacka aj nieco znamena, alebo su to len take keci, aspon v tychto nizsich triedach.

Tie peniaze mi je ale fakt luto, celu cestu domov som si trieskal hlavu o volant... ale ukludnuje ma to, ze ho v pripade nespokojnosti proste vratim a bude vybavene...
Fox_25 (613)|18.7.2016 23:10
Já jsem měl od kamaráda půjčený TN panel, 27 palců, rozlišení 1920x1200 a byla to radost pohledět. Po první hodině jsem jej chtěl prohodit oknem, pro jistotu zavřeným. Barvy úplně v háji, velmi hrubý rastr(vadí mi i velikost pixelu na fullhd 23" panelu), pozorovací úhly byly kupodivu dobré, to samé podání černé, ale pak jsem zjistil že je vypnutý.....

Ten dell musel být hodně špatný když ti víc vyhovuje ta iiyama. Myslím si že EV2750 ti vyhoví určitě lépe, bohužel některé kusy taky nemají dobré podsvícení, ale IPS glow je prý minimální.

Jo, skoro 800 euro je pěkná pálka, nicméně monitor nekupuješ na rok provozu s tím že jej pak vyhodíš, je třeba tomu prostě věnovat víc času a jak tak koukám obrnit se trpělivostí.
pazda (3)|19.7.2016 12:16
unreall :Tak to jsem teda zvedav jaky bude to Eizo.Chtel jsem kupovat ten Dell,ale kdyz vidim jake mas problemy tak ho nevemu.Rozhoduji se ted mezi Eizo EV2750 a NEC EA274WMi
unreall (78)|19.7.2016 17:55
Humor ta berie co? :D Nie tak som to zas nemyslel. Ale TN je ta najlacnejsia mozna varianta, najstarsia a "najsitovejsia" technologia LCDciek. Ta iiyama ma stala pred asi piatimi rokmi 300eur. Monitor od prveho az po toto zapnutie funguje naprosto korektne a nic viac, vzhladom k jeho zameraniu sa od neho ani ocakavat neda. Splnuje dokonale to, co sluboval a zaco som platil. Ten Dell by mal byt snad vo vsetkom lepsi, ale realita je taka, ze najvacsie jeho pozitivum je vyssie rozlisenie, ale to je logicke a neda sa to vlastne ani povazovat za pozitivum. Ta iiyama ma na 27" 1920x1080, co je dost extrem uz. Dalsie pozitivum su krajsie a realnejsie farby, ale je to IPS, takze tiez logicke. Pozorovacie uhly ma samozrejme tiez lepsie, ale tym sa IPS technologia odjakziva chvali a zas az take dokonale, ako sa to prezentuje to nie je.

Nehovorim, ze ta iiyama je lepsia, ale v niektorych oblastiach s prihliadnutim na jeho zameranie a pouzite technologie zas az tak nezaostava, ako by si niekto mohol mysliet. Ja som si trebars myslel, ze IPS oproti TN je rozdiel, co ti pomaly vyrazi dych, ale az taka rozpravka to nie je. Dell ktory donedavna stal 650 eur je podla mna vzhladom k cene uplne spatny monitor. V noci sa na to neda pozerat. Hral som Remaster Resident Evil a z tych okrajov som mal sto chuti ho vyhodit von oknom a ako pises, tak najlepsie zavretym :D Ciernu ma ta moja iiyama priblizne podobnu, ako ten Dell a pozorovacie uhly v tomto ciernom pozadi su skutocne lepsie, ako na Dell. Co sa tyka bielej, tak ta je ostrejsia prave na tej iiyame. Dell ju mal tak trochu zozltnutu, alebo to tak len malo byt a toto TNko to zobrazuje spatne, neviem.

Jasne, Dell bol v porovnani s tymto lepsi, ale za dvojnasobok ceny a s prihliadnutim na to, ze je vybaveny uplne inou technologiu, tak zas az take terno to nebolo. Ta iiyama ma urcite navrh hlavne spracovanim a funkcnostou. Mal som tie Dell obrazovky doma dve a jeden presvital uplne neznesitelne a piskal jak krava. Druhy presvital relativne znesitelne (casom), ale tiez piskal jak krava a ako bonus nefungovalo dotykove tlacidlo pre vypnutie. Mrtvych pixelov som na oboch obrazovkach naratal min. 3-5. Ako sorry, ale pytaju za to nekrestanske peniaze a kvalitu maju dost kolisavu kus od kusu a tie neduhy co ten Dell ma, prehliadne asi len niekto ozaj v kancli, co je tam len cez den a nemusi na to pozerat v noci a pocuvat jeho vypiskovanie. Ten Dell by bol skvely monitor, ale ips glow je priserny, podsvietenie som ani na jednom nemal v norme (hlavne, ze vsade pisali, ze je dokonale), piskanie v noci tiez nie je nic prijemne a hlavne to znaci pouzitie lacnej elektroniky, ktora akoby zazrakom odide niekde po tych troch rokoch zaruky a vrzgajuce a praskajuce plasty mi tiez na celkovej kvalite produktu moc nepridavaju. Nebyt tychto dost podstatnych veci, tak je ten monitor fakt skvely a nepoviem nan krive slovo. Farby ma nadherne, ziadny ghosting ani pri hrach a aj tych par mrtvych pixelov by som s radostou ignoroval, ale tie pozitiva a negativa su tak 50:50, takze nie, Dell ma nepresvedcil.

No uvidime, co povie ten Eizo, je to palka jak svina, aj ten predavac vyvalil oci trochu... ale ako pises, je to "na cely zivot".

pazda: No ja by som Dell (akykolvek) uz v zivote nebral, ta znacka ma trochu sklamala. Ten NEC by som nebral takisto, nemal som ho sice, ale zrovna ten model, co si vybral, ma rovnaky ips glow, ako ten Dell. Ono tiez som si predtym myslel, ze mi to nebude vadit a ze sa to nejak vyriesi, zvyknem si a tak, ale nie. Tato vlastnost je fakt na nervy, stale to mas pred ocami. Keby pohnem hlavou a uvidim ho, tak ok, kaslem nato, ale ked sedim priamo pred obrazovkou pol metra a vidim z oboch spodnych rohov asi 10 cm ziaru, tak to ako sorry, ale toto s kvalitou zobrazenia nema nic spolocne.

Ja nechapem tych, ktorym toto nevadi... za tie prachy, co tie ipska stoja som neni ochotny akceptovat nejaku ziaru v obraze pri priamom pohlade nan a uplne ma zaraza, ze k najvacsim problem tychto monitorov sa trebars aj na youtube malokto poriadne vyjadruje. Kazdy ukazuje OSD menu, co nikoho pomaly ani nezaujima. Kazdy ukazuje pozorovacie uhly pri farebnych obrazkoch, co je priblizne na kazdom monitore s IPS rovnake a z dvoch metrov pocas bieleho dna snimaju obrazovku a ukazuju nam, ako je skvele podsvieteny a obraz krasne jasny a cisty za kazdych podmienok. Polovicu dlzky svojho videa venuju polohovatelnosti a dizajnu, co si kazdy precita/uvidi aj na strankach vyrobcu a nepotrebuje k tomu X videi. Proste z pohladu, z ktoreho to ziadny uzivatel sledovat ani nebude. Pride mi to, ako napoveda vo windows, nikdy problem nevyriesi to, co tam radia :D

Ako moj prvy dojem s Dellu bol velice pozitivny, zasol som nad kazdym pohladom na tu obrazovku a nechapal, ako som tak dlho mohol pozerat na to blbe TNko. Po case, ako so spozoroval tieto negativne vlastnosti, moje nadsenie opadalo a ked som sa vratil k TNku, tak som bol prekvapeny, ako o niekolko tried nizsie postavena obrazovka dokaze prekvapit, to je cele.
StD (1963)|19.7.2016 18:47
No rozepsal jsi se hezky, ale zapomněl jsi dodat, že to, co jsi tu dosud popisoval u toho Della, tak podle tvého jediného vlastního vyjádření bylo na MAXIMÁLNÍ JAS a KONTRAST. Chtěl bych vidět tvé výsledky, kdyby jsi to provozoval jako "každý jiný normální" člověk, a sice JAS max. 50 a konstrast max 65. Potom si dej fotky vedle sebe. Ještě tu nepadlo ani jedno slovo o tom, jak jsi si to seřizoval. O tom se rozepiš, i o použitém profilu (ICM), jaký měl nastavený. Ono to není o tom, píchnout něco do zásuvky a nastanou zázraky.
unreall (78)|19.7.2016 19:26
No skusal som jas znizit aj na uplne minimum a ips glow sa zmiernil a neuveris, ale stale nezmizol a bol viditelny. Dalsia vec je, ze presne tak maju obrazovky premiovej kvality fungovat, mam ho vytiahnut z krabice, zapojit a hotovo. Telky tiez nikto nikdy nenastavuje. Navyse, ak som znizil jas o 20%, tak biela farba cela zcervenala, takze opat neakceptovatelne. Ja som uplne normalny clovek a v podstate nenarocny uzivatel, ale ako som uz pisal, vidiet presvity vychadzajuce z ips glow aj pri priamom pohlade na monitor nie je o ziadnom specialnom nastavovani a zmenou farebnych profilov, to nic nemeni.

Pisem, ze farby mal nadherne a nemusel som do neho ani tuknut. Vadili mi ine veci, ako napr. nereagujuce tlacidlo zapinania a flakata obrazovka v noci pri sledovani prveho Votrelca je fakt uzasny zazitok, ti poviem. Nemienim znizovat jas a kontrast na nejake minimalne hodnoty, aby sa nato dalo pozerat, ked je potom cely obraz az prilis tmavy! Navyse ani to znizovanie hlavny problem neriesilo. Piskanie neztisim ani keby to dam skalibrovat sondou za tisice eur.

Ja sa tu nesnazim utocit na znacku Dell, i ked to tak zjavne vyzera. Len pisem to, co iny nikde nepisu a chvalia ho do nebies, co vobec nie je pravda a presvedcil som sa o tom na dvoch kusoch a skusil by som aj treti kus, keby ma ich technicka podpora dva krat neignorovala. Ak je podla teba pre "normalneho cloveka" jas na hodnote 50% a kontrast max 65% to prve co ma spravit po kupe monitoru, tak ho tak mali nastavit od vyroby. Nechapem, preco to teda zenu na 75%, ked to tak vlastne podla tvojich slov nikto nepouziva a nici to celkovy obraz? No v kazdom pripade som aj toto skusal a jedine co som docielil bolo zmiernenie spominanych problemov, ktore ale stale nepriaznivo zasahovali do obrazu. Takze toto nie je ziadny "hate" len moje skusenosti s UP2716D, ktory by som osobne znovu uz nikdy nekupil a ani ho nikomu neodporucil... jedine pri pouzivani pocas dna a v miestnosti, v ktorej nespi.

Auto som nastartoval a isiel. Studiove monitory som zapojil a pustil hudbu bez dalsich zasahov. Graficku kartu som strcil do slotu a viac sa o nu nestaral. Vsetko toto prekvapujuco bezi podla mojich predstav. Myslim, ze obrazovka v takej hodnote nema vyzadovat dalsi zasah pre "bezneho uzivatela" a ani by nevyzadovala, ale to co popisujem ako hlavny problem, je jasne obrazova chyba a nie problem nastaveni.
StD (1963)|19.7.2016 20:07
[QUOTE=unreall;583093]...Graficku kartu som strcil do slotu a viac sa o nu nestaral...[/QUOTE]
No jestli k tomu přistupuješ takto, tak se nediv. Správný ovladač a patřičné nastavení (ICM profil u monitoru) musí udělat/nainstalovat člověk, nikoli "prefabrikovaný" všeználek operační systém. Od toho ti to výrobce dodává ve formě buďto na mediu nebo ke stažení. Bez toho to nemůže řádně fungovat. A jestli máš tímto způsobem (zasunout a zapomenout) nainstalovanou grafickou kartu, tak není co komentovat. V jakémpak režimu nastavení ti funguje ta Iiyama?
Fox_25 (613)|19.7.2016 20:33
S tím že vytáhneš "prémiový" monitor a nic nemusíš nastavovat, to je blbost. Furt jsou to věci které se musíš přizpůsobit k obrazu svému, maximálně budeš mít u grafického monitoru zkalibrované barvy. Telky se taky nastavují, když si rodiče koupili TV tak jsem s ní strávil skoro hodinu času aby byl obraz ok a aby to na HDMI vstupu pro PC nemělo vysoký lag. A to se jednalo o telku za necelých 40000.

StD to podle mě nemyslel útočně, jen jsi o tom nikde nenapsal a já považoval za samozřejmost že si ten monitor pořádně prozkoušíš.

A srovnáváš nesrovnatelné, to že druhá grafika dejme tomu stejného výrobce funguje bez instalace je logické, to samé když zapojíš do zvukovky aktivní reproně, tam teoreticky není co nastavovat. Kdežto kontrast, jas, úroveň černé, ostrost(sharpnes), teplota bílé, overdrive, to už se nastavuje individuálně protože nemáme ve stejném stavu oči a ani podmínky kde bude monitor pracovat.
unreall (78)|19.7.2016 21:33
Ano, ja vam rozumiem, ale mne vadil hlavne extremny IPS glow, piskanie monitoru, spatne podsvietenie a nefunkcne tlacidlo. Podsvietenie a ips glow sa zmenami parametrov dali do urcitej mieri regulovat, ale rozhodne to neznamenalo, ze ten problem zmizol. O akceptovatelnej hodnote sa dalo hovorit, az ked som jas ubral niekde pod hranicu 30%, co uz ale normalne rozhodne nie je a nikto mi nenahovori, ze je to tak ok, pretoze obraz je v tedy dost tmavy aj na nocne sledovanie a celkovo sa tym vytratila sytost farieb a to som kontrast nechal na povodnej hodnote. V takomto stave nebol obraz vobec pekny.

Ta grafika bol priklad. Ovladace si nainstalujem sam a nemam s tym ziadny problem, ale StD akoby stale nerozumie, ze tie problemy, o ktorych tu pisem, ziadne ovladace (ICM profil) nemaju ako vyriesit. Navyse na tieto veci som sa vykaslal uz davno, ked som to skusal na inych monitoroch a ziadnu zmenu som nespozoroval, ale dajme tomu, ze dnes to funguje uz inak. V kazdom pripade windows mi spravne nasiel moj model monitoru, takze nejaky profil od vyrobcu si tam uz zrejme hodil sam.

Ja tiez nechcem nijak utocit, ale casy, kedy som kupil jednu vec a stravil hodiny nastavovanim su uz davno prec. Ja trebars nechapem ludi, co sa snazia stale "ladit" graficku kartu. Ja som ju dokonca ani nepretaktoval, naco? Tych par fps, co mi prida za rapidne zvysenu spotrebu a hlucnost? Stravit s tym desiatky hodin testovanim a pozorovanim kde mi aka textura preblikne, aby som vedel, ci zvysit napatie? V minulosti som tieto veci dost riesil, potom mi doslo, ze su to vsetko vlastne len problemy, ktore si clovek vyraba sam a ani za to vo vysledku nestoja.

Nastavit si obraz podla seba, to ja plne chapem, ale mne vyhovoval tak, ako vyzeral po zapojeni a to, co mi na nom vadilo, ziadna zmena v nastaveni poriadne neriesila. Z technickych veci nie som uplne blby, to by ste sa vazne mylili, ale su veci, ktore by nemali vyzadovat neviem ake zasahy. Repro si tiez kdejaky pubertacik nastavuje podla eq cele hodiny a ja som prave preto bral bedne, ktore budu hrat prirodzene to, co maju hrat, ziadne prifarbenie, ale krasny cisty zvuk tak, ako bol zamyslany, preto som tam nic viac nenastavoval. Ak vyrobca nejak nastavi svoju obrazovku, tak ratam s tym, ze je to tak, ako sam zamyslal, ze je to najlepsie z vseobecneho hladiska. Jasne, kazdemu to vyhovovat nemusi a doladi si to podla seba. Mne to ale takto na zaciatok vyhovovalo a nechcel som do toho moc zasahovat a nechcem sa uz opakovat, ale mne bilo do oci nieco ine, ako spatne nastaveny monitor.

Uvidime, co povie Eizo. Dell nebol spatny monitor a ja som ho tu zo zaciatku aj dost chvalil, kym sa nezacali prejavovat tieto vlastnosti, ktore ma uplne odradili. Neviem, ako si predstavujete to nastavovanie... ale tejto iiyami som sa od zaciatku ani nedotkol a vyhovuje mi to tak i ked v noci dost svieti a sem tam znizim jas, aby to tak netahalo oci.
StD (1963)|19.7.2016 21:59
No to tedy bude "počteníčko", když to takto podáváš, bez jakýchkoli faktických údajů. Neber to osobně, ale já jsem v minulém zaměstnání X-let seděl na 40 cm od řady monitorů, nějakou dobu jsem měl vedle sebe i Eizo a Della dual-head na rozšířené ploše (v zadním světle). U Eiza jsem musel povypínat řadu funkcí, aby mi to vyhovovalo, a když jsem odcházel, mohl jsem si jeden vzít domů. Byl to ten Dell a funguje úplně stejně dodnes. Bez žádného "glow".

Ne nadarmo píše třeba Compaq a jiné značky na každé zařízení zákonné upozornění krásnou čínskou češtinou:

[HL]"Pro jednoduché a bezpečné používání doporučujeme přečíst si "Příručku bezpečnosti a pohodlnosti obsluhy".

[/HL]Opsáno například z mé klávesnice. To je sice míněno tady jako vtip, ale užovky to halt neberou vážně. A zrak máš jen jeden, tak si nech pořízený monitor opravdu seřídit od odborníka, nebo si k tomu vezmi někoho, kdo má druhé oči.

P.S. Momentálně čučím v práci už přes rok na 27ku Benq (v bočním světle), není mu co vytknout, ale také nemohu doporučovat. Jsem halt zvyklý na Della.
unreall (78)|19.7.2016 22:52
No vidis a mna zase Dell sklamal a stratil som doveru v tu znacku. Mozno mas pravdu a mozno si len trochu viac zatazeny na Dell a preto beries ako utok nejake moje negativne pocity. Ja ale pisem len o tom, co som videl na dvoch Delloch. Navyse tiez to porovnavas dost zvlastne, ked neuvadzas model Dellu a Eiza... To kludne moze byt 5-kovy bavorak a skoda fabia. Ale ok, nechcem rypat. Ty mas taky nazor, ja zatial taky, Uvidime, aky bude, ked uvidim Eizo.
To, ze tvoj Dell nemal glow predsa stale neznamena, ze ten moj ho nemal a len tak som si to vycucal z prstu. Mal ten glow extremny a bol vidiet aj priamym pohladom a dokonca horsie, ako pri TN. Toto mi nikto nevyvrati, pretoze som to videl na vlastne oci.

Benqu nemas co vytknut, ale neodporucil by si ho, pretoze si zvyknuty na Dell... trochu to zavana naklonnostou prave k tej znacke :) Ja ti to neberiem, ak si s nim spokojny, aj ja by som bol, keby nemal glow, nepiskal a nemusel sa ho pokusat vypnut asi 10 minut, ked som potreboval odbehnut prec...

Ja som neni zatazeny na ziadnu znacku, ale ked sa mi hnusi pozerat v noci na obraz, tak je asi nieco spatne... Pisal si, ze kazdy nastavuje obraz podla seba a svojich oci a teraz mi radis, ze si to mam nechat spravit u odbornika, cim si vlastne zase protirecis a opat mi tym dokazujes, ze si trochu zatazeny na Dell. Nic v zlom, ale posobi to tak na mna.
Fox_25 (613)|19.7.2016 23:08
StD
On je strašnej průser když člověk zhasne aby si vychutnal nějakou hororovou hru, příp. nějaký film. Mě třeba při hraní Silent hill světlo strašně rozptyluje a vadí, pak si tolik nevychutnám ty lekací momenty. A defakto jediná technologie u které to bylo plně ok byla baňka a nebo IPS s A-TW, VA bylo relativně ok, ale tam zase vadil color shift plus další vady. Ještě si dělám naděje že nemusí být nejhorší FG 2421 od eiza co se univerzálnosti týče.
StD (1963)|19.7.2016 23:46
[QUOTE=unreall;583102]...Benqu nemas co vytknut, ale neodporucil by si ho, pretoze si zvyknuty na Dell.....[/QUOTE]
To není zaujetí za mě, já na to čučím s výchylkou očí +-40° a mám přesně na to od optičky udělané brýle (na každé oko jinak), ale těch, co stojí za mnou a jsou dále než těch "1x0°" inzerovaných (a řvou, když nevidí). Mě už je to fuck, je mi přes 60 let, ale i když momentálně jezdím se židlí na kolečkách do stran (abych si dolil pivo), tak se mi bílá nijak nebarví. Tak nevím, panely IPS dělali jen dva známější výrobci a montovaly se do všeho. Proto si se značkou nepomůžeš. Tvůj problem asi bude někde jinde, stejně jako s tím vnímáním pískotu nabitých kondenzátorů ve "vypnutém" režimu.
Fox_25 (613)|20.7.2016 00:29
Pískaj tlumivky, případně trafa ve zdroji, několik let zpět jsem kvůli tomu měnil desku a grafiku. U těch spínaných zdrojů je to bohužel možné, mě nabíječka na telefon bez zátěže píská, se zátěží(při nabíjení) to ustane. Někdo to neslyší, dalšímu to velmi vadí.
unreall (78)|20.7.2016 16:18
No takze monitor je doma cerstvo zapojeny, takze do ziadnych extra porovnani sa pustat nebudem, pretoze nie je vonku este tma. Nicmenej uz od vybalenia mi bolo jasne, ze mam docinenia s uplne inou ligou! A teraz si hovorte kto chcete, co chcete, ale od stojanu az po blbe kable je citelny rozdiel v kvalite.

Plast stojanu ani monitoru ani raz nevrzgol! Mozem ho stlacat kolko chcem, proste ten plast ani necekne (zhruba podobne, ako plasty v mojej Toyote - nahoda?). Je vidiet ich kvalitne spracovanie, nie pouzitie lacnych plastov. Polohovatelnost a otacanie monitoru? Tak s tym sa predosly Dell neda zrovnavat, otocit monitor do strany je tiche (bez vrzgania plastov) a hlavne velice jemne, v podstate staci do strany jemne zatlacit a toci sa podla sily tlaku presne tak, ako tlacite. Dell som musel cely schmatnut a tocit s pocitom, ze tam nieco zlomim, tento otocite prstom jednej ruky.

Samotne kable idu do monitoru zapojit maximalne lahucko, nemusite vyvijat ani ziaden tlak, proste tam skoci akoby sam, len staci mierne zatlacit. Toto sa mi u Dell tiez nestalo a musel som tam hlavne sietovy kabel strkat dost nasilu, cim som vertikalne pohol celym monitorom. Tu aj ten sietovy kabel vyzadoval minimalne zatlacenie. Ok, su to v podstate hovadiny a kabel tam strcis raz a vybavene, ale o kvalite znacky, to uz nieco vypoveda, ked si niekto da pracu s blbymi kablami a ich pohodlnostou pri jednorazovom zapojeni, tak sa to prejavi aj na inych miestach.

Co sa tyka dotykoveho menu, tak monitor okamzite zareaguje, ziadna casova rezerva, ako v pripade prveho Dell tu nie je, akonahle sa ho dotknem tak reaguje. Niekde som pred samotnou kupou aj cital, ze pismo je tu zobrazene jemnejsie a prijemnejsie na citanie a subjektivne mam pocit, ze na tom nieco bude, pretoze mi prave ten jemnejsi text vrazil do oci hned po zapnuti. Prechadzal som po par dnoch sice z tej iiyami, ale to aj predtym, ked som kupoval ten prvy Dell a praveze tam ma ten text a jeho jemnost (cakal som viac) zas az tak nenadchla.

No a ked sa tu uz bavi o piskani, tak toto Eizo nevydava ziadny zvuk, ani jemny, ani vyrazny, proste ziadny! A skusal som aj vypnut, aj dat do standby rezimu. Kvalitne suciastky a vyssia cena sa teda asi prejavuju celkom solidne. Moje pocity su same pozitivum a kludne si teraz myslite, ze kecam z rozcarovania, alebo nieco podobne, ale nie. Toto co som tu napisal su fakta a Eizo EV2750 je uplne ina liga, ako Dell UP2716D. Pozorovacie uhly cez den su rovnake a zatial vsetko s obrazom vyzera vyborne, ale pockam este kym sa zotmie. Tma aj na tom Dell ukazala kopu nepeknych vlastnosti.

Je drahy jak svina, dokonca drahsi ako ten Dell, ale aspon zatial ma tento monitor velice, ale velice prijemne prekvapil!... teraz sa mi tu aj sam stmavuje, akonahle zajde slnko a opat rozziari, ked vyjde, cize aj ten senzor zda sa, funguje vyborne i ked casom ho pravdepodobne vypnem.

ps: ziadny mrtvy pixel sa mi zatial najst nepodarilo... pri Dell som nasiel minimalne jeden vyraznejsi po par minutach pouzivania.
Takisto sa mi v Dell obrazovke odrazalo pocas dna okolie a videl som aj vlastne obrysy, toto mi tiez trochu na nom prekazalo a clovek obcas musel naklonit hlavu, aby videl to, co prave zakryval odraz. Ma cenu vam aj pisat, ze v Ezio za tych istych podmienok ziadny odraz na obrazovke nevidim? Len v pripade ciernej plochy jemny, ale uplne akcetovatelny a vyrazne nizsi, ako u Dell.
unreall (78)|21.7.2016 16:52
Takze vecer som to trochu pozoroval a budem objektivny. Podsvietenie je lepsie, resp. vyrovnanejsie, ako pri Dell, ale dokonale tiez zrovna nie je. Nicmenej aj Dell bol na zaciatku na tom s podsvietenim dost neprijemne (Eizo je akceptovatelne), ale casom sa toto urovnalo a neskor sa to akoby upravilo a vyzeralo to ovela lepsie. Takze ak sa vyrovna aj teraz na Eizo, tak bude uplne skvele.

ips glow... no uz asi viem, co znamena hodnota "minimalny". On tu logicky stale je a ja som ani necakal ziadne zazraky v tomto smere, ale je proste prijemnejsi a menej agresivnejsi. Ak sa to takto da nazvat... Dell mal v spodnych rohoch aj pri priamom pohlade asi 10cm ziaru zasahujucu do obrazu. Z jednej strany viac sfarbenu do biela (siva) a z druhej ju viac tahalo do slabuckej cervenej. Ak sedim priamo pred Eizo, tak ziaru zo spodnych rohov vidim stale, ale je ina. Je jemnejsia, nema taku sytu farbu, cim posobi menej rusivo v tmavych scenach, prakticky to oko podvedomo akoby ignoruje. Z oboch rohov ide o do biela sfarbenu ziaru a z toho laveho je uplne minimalna (asi 3-5cm), z praveho je vacsia a priblizne rovnaka, ako pri Dell (+- 10cm). Pri Dell mi ale sfarbenie ziarou vyraznejsie vadilo a fakt ma to sralo. Tu, i ked som sa jej stale nezbavil (ocakavatelne), tak je na hranici akceptovatelnosti. Tazko sa to popisuje, ale je to lepsie i ked mohlo by este viac, ale asi to bez tej specianej technologie nikde neni dokonale. Mne to v tomto stave uz tak neprekaza a cely ten ips glow je taky umiernenejsi, proste menej syty. Pri pohlade z boku v noci na tmavu plochu je sfarbenie ciernej obrazovky do bielo-siva rovnake, ako pri Dell, akurat ten bol z jednej strany do biela a z druhej do cervena a Eizo je z oboch do biela.

Dell mal hned po vybaleni take prehnane, az sa mi chce napisat prepalene farbicky. Zo zaciatku som si hovoril, ze su nerealne a prilis syte. No casom sa mi zapacili... preco si nedopriat farebnejsi svet, ze ano? Na Dell som mal nastaveny profil adobeRGB a nic viac tam riesit nemusel. Eizo tento rezim nema a pouzivam len prednastaveny User1 mod, ktory mi po vybaleni prisiel trochu bledsi, nevyrazne farby, proste sa mi to uz tak nepacilo, ako u Dell. Takze som posunul "saturation' z 0 na 8 a dosiahol rovnaku sytost a pestre farbicky, ako pri Dell. Ten mal vsak aj modru, taku viac teplejsiu a Eizo ju ma viac do studena, tak som skusal ubrat aj "hue" o par bodikov a tiez sa dostavil priblizne podobny vysledok. Trebars ak si otvorim aktivitu priatelov na Steame, tak na tom Dell tie farbicky krasne medzi sebou kontrastovali a modra bola taka krajsia modra. pacila sa mi viac. Tu som to nastavil dost podobne a farbicky tiez pekne kontrastuju a modra uz nie je taka studena. Subjektivne mam pocit, ze to ale stale neni ono, tak sa s tym musim este trochu vyhrat. Zvlastne, najprv mi to na tom Dell vadilo, neskor si zvykol a teraz sa snazim upravit ten "prepisknuty' obraz podla neho :D

Skoda, ze uz tu nemam aj ten Dell, rad by som to porovnal priamo... Inak ak mate niekto vacsie skusenosti, tak kludne nejake rady o uprave obrazu, si necham poradit. Som s tym obrazom celkovo nadmieru spokojny, ale uznavam, ze obraz toho Dellu mi casom vyhovoval viac a hned po vybaleni a bez dalsich zasahov. Ostatne na obraz ako taky som tu ani nenadaval a vadili mi ine veci, v ktorych je Eizo bez debaty lepsi. Nasiel som aj polozku, kde ide zvysovat/znizovat mnozstvo modrej, cervenej a zelenej, ale s tym staci pohnut o stupnik dva a obraz je uplne iny a uplne na nic, tak toho sa radsej ani nechytam. A ked tak teraz pozeram na ten Steam, tak je to vlastne rovnake, len ta modra bola na Dell asi o trosicku viac teplejsia... alebo som z toho uz zmagoreny...

Inak ten obraz je prisambohu fakt jemnejsi! Pisal som len o tom pisme, ale mam pocit, ze celkovo je nejaky jemnejsi, ako keby mal mensi raster. Co je samozrejme hovadina, pretoze obe obrazovky su uplne rovnake - 27" 2560x1440. Ale dal by som normalne ruku do ohna zato, ze je celkovo jemnejsi a vyhladenejsi, zvlaste...

Inak stale max. spokojnost a stale som ziadny mrtvy pixel neobjavil. Navyse som kupil tu bielu variantu a s ciernou obrazovkou to vyzera neskutocne nadherne. Planujem neskor kupovat mITX skrinku Node 304 a ta sa vyraba tiez v bielej farbe, co bude vyzerat uplne skvele i ked to s monitorom ako takym nema nic spolocne, ale minimalizujem vsetko co sa da a preto ma aj lakal hlavne ten tenky ramik.

Este k tomu podsvieteniu. Na Dell som musel ubrat jas az na velmi nizku hodnotu, aby som ips glow zmiernil na rozumnu hranicu. Na Eizo mam aktualne nastaveny jas na 70% a kontrast (od vyroby) na 50%. a ips glow sa zmiernil vyraznejsie, ako pri Dell, povodna hodnota jasu od vyroby bola az 86%. Dell mal obe polozky na 75% a jas som mal na 40% a stale to vyzeralo s tym glow-om trochu horsie, ako pri vyssich hodnotach na Eizo. I ked asi tie percenta takto brat nejde, kazdy monitor ma tie hodnoty inak nastavene, ale v kazdom pripade je to tu lepsie a ja myslim, ze tie nekrestanske peniaze za ten monitor stoja.
Fox_25 (613)|22.7.2016 12:26
A já si myslím že ses měl jet podívat na ten profi monitor, viděl by jsi jak vypadá DUE podsvícení a jak mají vypadat zkalibrované barvy, nakonec by jsi ještě ušetřil 100 euro.

Monitor by se měl zkalibrovat, mě osobně z těch "pestrých" barviček bolely oči, navíc u mého monitoru bylo větší slévání barev, ale to bylo díky vyšší saturaci.

První "kalibraci" jsem dělal za pomoci testovacích obrazců a fotek které jsem si vzal v minilabu. Další kalibraci mi dělal kamarád sondou, pak se to jen lehce doladilo přes šestiosé barvy.
Takže nakonec co jsem vyfotil, to plus mínus odpovídá tomu co je na monitoru a také tomu co leze z minilabu kam občas chodím. A také díky tomu vypadá lépe např. crysis, the vanishing of ethan carter, atd.

Určitě si také přečti rady v odkazu níže.
https://www.svethardware.cz/ladime-lcd-monitor/35580
unreall (78)|22.7.2016 15:07
No mozno som aj mal, pretoze vcera vecer mi prisla ta ziara z praveho rohu nejaka vacsia, az prilis zasahuje do obrazu. Ta na lavo je ale paradoxne vazne minimalna a prakticky ju neni ani vidiet. Ak sa pohnem celym telom mierne na pravu stranu, tak znizim aj tu z praveho rohu a je to celkom ok. Mohla byt rovnaka, ako ta na lavo a bolo by to dokonale, aspon pre mna.

Kalibrovat ho nemam ako, resp. rucna kalibracia podla mojho oka (vychadzajuc z toho clanku) uz prebehla a z obrazom som spokojny. Mne sa tie vyraznejsie farbicky praveze pacia, ale nemam ich az tak presytene, ako boli v rezime adobeRGB na Dell. Ostatne veci, ako je trebars teplota, to vsetko bolo nastavene uz v zaklade na 6500k a gama 2,2 a to je aj podla toho clanku idealna hodnota. Kontrast ponechavam na 50%, pretoze v tejto hodnote by mal byt najlepsi mozny. Jedine co menim za jazdy je ten jas. V noci mu uberiem na 70-60% a cez den niekedy zvysim na 80%, kedze tu ziaru cez den neni vidiet. Akurat mi teda vadi, ze znizenie jasu ma za nasledok aj automaticke zhorsenie vsetkych farbiciek a neni su uz take vyrazne. Trebars v tmavej scene, kde sa nachadza nejaky osvetleny objekt, tak s nizsim jasom to tak pekne nekontrastuje a viac to splyva s okolim.

Inak aj v tomto clanku a vlastne aj vsade inde, kde som s tym prisiel do kontaktu, popisuju ako idealnu polohu monitoru vrchnou castou vo vyske oci. Ja mam oci aktualne asi niekde v polovici obrazovky a cim ju nastavim este vyssie (oci este nizsie), tak sa viac zbavujem tej ziary. ked zohnem hlavu, tak ta na spodu zmizne skoro uplne a naopak, ak sa dvihnem, tak sa objavi vyraznejsie... tak si teraz vyber :D

A inak musim sa ospravedlnit tuto uzivatelovi StD za nazor, ze to chcem zapojit a viac sa o to nestarat. Na Dell som to tak bral, lebo mi to celkom vyhovovalo, ale tu som sa s tym musel trochu pohrat, aby to vyzeralo pre mna lepsie. Prisiel som tomu nastavovaniu na chut a doladovat si farbicky presne podla svojich predstav mi pride vlastne ako dost dobry napad...

Skoda tej ziary na pravej strane... inak by bol ten monitor doslova a do pismena dokonaly pre moje ucely...
Fox_25 (613)|22.7.2016 15:54
Jak říkám, běž se na něj podívat, nevím jak daleko to máš do Bratislavy, ale měl jsi to udělat jako první.