Fotografie PCB karty RTX 3090 ukazují efektivní využití místa

Fotografie PCB karty RTX 3090 ukazují efektivní využití místa
, , aktualita
Na světlo světa se dostaly fotografie obou stran plošného spoje karty GeForce RTX 3090, a to evidentně referenčního modelu či Founders Edition, pokud je NVIDIA bude stále takto nazývat. Co nám osvětlí? 
K oblíbeným
reklama
GeForce RTX 3090 sice bude představena už dnes odpoledne, ovšem v tomto případě jde o fotografie objektu, který NVIDIA zcela jistě neukáže. Jde totiž o PCB, čili plošný spoj dané karty, a to v ještě neosazené a surové podobě. Máme tu tak k němu stále připevněny části, jež budou později odříznuty, což platí právě i pro vykrojenou část, která uvolní místo proudícímu vzduchu od ventilátoru. 
 
 
Na přední straně karty můžeme vidět především to, jak jsou jednotlivé součástky přímo napěchovány k sobě a soustředěny kolem GPU. V případě starších generací jako GTX 700 nebo 900 se mezi GPU a paměti pohodlně vešly i montážní otvory, respektive by se tam vešly i dvakrát, což zde rozhodně neplatí. Otvory jsou tak pouze v rozích, kde je na ně místo a paměti jsou umístěny hned vedle a ani mezi sebou nemají moc prostoru. Spíše se dá říci, že blíž k sobě už být nemohou. 
 
Hned za paměťmi se pak nachází jednotlivé fáze napájení, jichž můžeme napočítat dvacet (z toho dvě mají být pro paměti) a vypadá to, že kdyby NVIDIA chtěla, toto PCB by svou délkou mohlo odpovídat Mini ITX kartám, což je skutečně pozoruhodné, neboť tím se dosud chlubilo spíš AMD v případě karet Vega, které integrovaly paměti HBM na interposer hned vedle čipu. PCB nové RTX 3090 je také pozoruhodně vysoké, ovšem to spíše jen aby odpovídalo tvaru výsledné karty, která je tak velká především kvůli svému obřímu chladiči. 
 
 
Vidět můžeme také provedení konektoru rozhraní NVLink nahoře a na opačné straně zase máme připraveny pozice pro další paměťové čipy, neboť RTX 3090 nabídne celkem 24 GB paměti. Pouzdra budou mít po 1 GB, takže jich máme na každé straně po dvanácti. 
 
Všimnout si můžete také přípravu pro nový 12pinový napájecí konektor, neboť z prezentace NVIDIE známe jeho polohu ta se nachází v pravém horním rohu na straně GPU a právě tam můžeme vidět po šesti šikmých kontaktech na každé straně PCB. 
 
 
Prezentace NVIDIE odstartuje dnes v 18:00. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko
Redox-flow akumulátorové baterie nejsou zdaleka něčím novým. Teprve v poslední době to však vypadá, že by se jejich využití mohlo více rozšířit. Nový výzkum z Německa řeší jak ekologii, tak i odolnost vůči vysokým teplotám.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu
Ještě před necelými třemi týdny tu byla jen možnost, že vláda Spojených států zařadí čínského výrobce čipů, společnost SMIC, na černou listinu. Tím by ji odřízla od možnosti využívat výrobní zařízení amerických firem a nyní se tak opravdu stalo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích
Na světlo světa se pomalu dostávají specifikace nových Radeonů 2X, které jsou zatím pochopitelně nepodložené a nedá se jim věřit. Nic lepšího ale zatím nemáme, takže se podívejme na jejich údajnou výbavu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje? Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje?
Minulý týden se začalo diskutovat o problémech s některými kartami RTX 3080, jejichž majitelé mluvili o celkové nestabilitě systému projevující se různými způsoby. Čekali jsme na reakci AIB firem, která už přišla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti
Nvidia chystá rozšíření nabídky svých nových karet Ampere směrem dolů. Proti novým Radeonům by se měla postavit GeForce 3060 Ti, která nabídne více CUDA jader, než nedávný high-end RTX 2080 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů