www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

GDDR5X slibují snadné nasazení a kompatibilitu

GDDR5X slibují snadné nasazení a kompatibilitu
, , aktualita
Společnosti AMD a NVIDIA ve svých prohlášeních mluví o tom, že další generace karet využije paměti HBM2 s dosud nevídanou datovou propustností. Ovšem paměti GDDR5 by nemusely zcela ustoupit ze scény, tedy v podobě GDDR5X.
K oblíbeným
reklama
Na web unikly slidy z prezentace týkající se právě pamětí GDDR5X a jejich autorem je jistý výrobce pamětí DRAM. To bude bezpochyby společnost Micron, která se snaží GDDR5X prosazovat i u JEDEC jako nový standard. O GDDR5X se už před několika dny mluvilo jako o pamětech pro některé z připravovaných karet NVIDIA Pascal, přičemž probírala se především otázka kompatibility, respektive toho, zda je bude možné s menšími úpravami v podstatě jen vyměnit za dnešní GDDR5. Je totiž zřejmé, že paměťmi budoucnosti jsou právě HBM a pamětem GDDR5 už zvoní hrana, takže verze X by byl už možná jen poslední záchvěv, i když i GDDR5X by se mohly časem zlepšit, takže jim zatím nebudeme věštit brzký konec.

Z prezentace je vidět, že GDDR5X je pouze rozšířením pro stávající standard, ne nový standard. Přibyde pouze nový režim (Ultra-High Speed), který umožní jednomu čipu GDDR5X dosáhnout datové propustnosti 10 nebo i 12 Gb/s díky 16n-prefetch a 64bitové šířce oproti 8n a 32B u starých GDDR5. To znamená, že propustnost by se zvedla na cca 700 GB/s, pokud by se tyto paměti využily na dnešních kartách s 384 či 512bitovým rozhraním. To už se pohybujeme na hodnotách mezi HBM1 a HBM2, čili v tomto ohledu by GDDR5X byly vhodné i pro budoucí vyšší mainstream, pokud tedy hi-end využije HBM2 s 1 TB/s. Nicméně dle prezentace je v možnostech GDDR5X dosáhnout až na 16 Gb/s, čímž by se mohly přiblížit k nějakým 900 GB/s celkové propustnosti.

Fyzické rozhraní, tedy paměťová sběrnice, má zůstat netknuté a nezmění se ani způsob komunikace a protokoly. Dalším důležitým tématem byla ale spotřeba nových GDDR5X. Paměti HBM mají totiž díky svým nízkým pracovním frekvencím tu důležitou výhodu, že mají i nízkou spotřebu a ušetřená energie může být využita ve prospěch GPU, což znamená vyšší výkon. GDDR5X ale slibují snížení napájecího napětí z 1,5 V na 1,35 V, čili budou oproti GDDR5 i úspornější.

Dle prezentace by tedy nasazení GDDR5X vyžadovalo pouze menší úpravy v stávajících paměťových kontrolerech v grafických čipech. Je ale otázka, zda a na jakých kartách AMD a NVIDIA takové paměti využije. Již se objevily fámy, že to budou některé karty s NVIDIA Pascal a VR Zone uvádí, že AMD o tom přinejmenším uvažuje. Záleží také na tom, jakým způsobem chtějí tyto firmy dostat své nové karty na trh, zda postupně jako v případě NVIDIA Maxwell nebo hromadně jako v případě AMD Radeon série 300. Strategie firmy NVIDIA by zajistila potřebný čas, protože lze předpokládat, že nejdříve přijdou na trh výkonné karty Pascal a mainstream nastoupí až později. Dle Micronu mají totiž nové GDDR5X dorazit na trh až někdy v druhé polovině příštího roku.

Zdroj: VR Zone
reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: srpen 2019 Doporučené PC sestavy: srpen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek60 komentářů
Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon
Tohle opravdu nebyl pro Teslu moc dobrý týden, zejména co se týče její energetické divize. Nejprve za hořící solární panely Teslu zažaloval Walmart, nyní své znepokojení vyjádřila i společnost Amazon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
24.8.2019, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře