www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

GDDR5X slibují snadné nasazení a kompatibilitu

GDDR5X slibují snadné nasazení a kompatibilitu
, , aktualita
Společnosti AMD a NVIDIA ve svých prohlášeních mluví o tom, že další generace karet využije paměti HBM2 s dosud nevídanou datovou propustností. Ovšem paměti GDDR5 by nemusely zcela ustoupit ze scény, tedy v podobě GDDR5X.
K oblíbeným
reklama
Na web unikly slidy z prezentace týkající se právě pamětí GDDR5X a jejich autorem je jistý výrobce pamětí DRAM. To bude bezpochyby společnost Micron, která se snaží GDDR5X prosazovat i u JEDEC jako nový standard. O GDDR5X se už před několika dny mluvilo jako o pamětech pro některé z připravovaných karet NVIDIA Pascal, přičemž probírala se především otázka kompatibility, respektive toho, zda je bude možné s menšími úpravami v podstatě jen vyměnit za dnešní GDDR5. Je totiž zřejmé, že paměťmi budoucnosti jsou právě HBM a pamětem GDDR5 už zvoní hrana, takže verze X by byl už možná jen poslední záchvěv, i když i GDDR5X by se mohly časem zlepšit, takže jim zatím nebudeme věštit brzký konec.

Z prezentace je vidět, že GDDR5X je pouze rozšířením pro stávající standard, ne nový standard. Přibyde pouze nový režim (Ultra-High Speed), který umožní jednomu čipu GDDR5X dosáhnout datové propustnosti 10 nebo i 12 Gb/s díky 16n-prefetch a 64bitové šířce oproti 8n a 32B u starých GDDR5. To znamená, že propustnost by se zvedla na cca 700 GB/s, pokud by se tyto paměti využily na dnešních kartách s 384 či 512bitovým rozhraním. To už se pohybujeme na hodnotách mezi HBM1 a HBM2, čili v tomto ohledu by GDDR5X byly vhodné i pro budoucí vyšší mainstream, pokud tedy hi-end využije HBM2 s 1 TB/s. Nicméně dle prezentace je v možnostech GDDR5X dosáhnout až na 16 Gb/s, čímž by se mohly přiblížit k nějakým 900 GB/s celkové propustnosti.

Fyzické rozhraní, tedy paměťová sběrnice, má zůstat netknuté a nezmění se ani způsob komunikace a protokoly. Dalším důležitým tématem byla ale spotřeba nových GDDR5X. Paměti HBM mají totiž díky svým nízkým pracovním frekvencím tu důležitou výhodu, že mají i nízkou spotřebu a ušetřená energie může být využita ve prospěch GPU, což znamená vyšší výkon. GDDR5X ale slibují snížení napájecího napětí z 1,5 V na 1,35 V, čili budou oproti GDDR5 i úspornější.

Dle prezentace by tedy nasazení GDDR5X vyžadovalo pouze menší úpravy v stávajících paměťových kontrolerech v grafických čipech. Je ale otázka, zda a na jakých kartách AMD a NVIDIA takové paměti využije. Již se objevily fámy, že to budou některé karty s NVIDIA Pascal a VR Zone uvádí, že AMD o tom přinejmenším uvažuje. Záleží také na tom, jakým způsobem chtějí tyto firmy dostat své nové karty na trh, zda postupně jako v případě NVIDIA Maxwell nebo hromadně jako v případě AMD Radeon série 300. Strategie firmy NVIDIA by zajistila potřebný čas, protože lze předpokládat, že nejdříve přijdou na trh výkonné karty Pascal a mainstream nastoupí až později. Dle Micronu mají totiž nové GDDR5X dorazit na trh až někdy v druhé polovině příštího roku.

Zdroj: VR Zone
reklama
Nejnovější články
NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem
Společnost NZXT si připravila SFF věžovitou skříň, která dokáže uchladit i vysoce výkonnou sestavu založenou na desce Mini ITX a má k tomu k dispozici jednak vlastní chladič procesoru a pak také zdroj. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic
Dle Windows Latest se Microsoft chystá systémy Windows 10 zbavit tzv. živých dlaždic, čili Live Tiles. V podstatě se tak vrátí k obvyklému provedení s prostými ikonami, přičemž nedávno jsme se podívali na jejich novou sadu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější
Evropská komise nevěří běžně používaným komunikátorům, jako jsou Messenger, WhatsApp nebo Apple iMessage, přestože mnohé mají end-to-end šifrování. Svým členům výrazně doporučuje přejít na Signal.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala