reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

GeForce GT 1010 nedorazila ani po roce, byla ale už otestována

, , aktualita
GeForce GT 1010 nedorazila ani po roce, byla ale už otestována
Právě dnes je tomu rok, co jsme poprvé a do této doby naposledy zmínili kartu GeForce GT 1010, která se měla objevit na trhu coby nový absolutní low-end. Jenomže dosud se neobjevila, i když se zřejmě nevypařila.
GeForce GT 1010 nedorazila ani po roce, byla ale už otestována
Dnes jsme se podívali na novinky o kartě GeForce RTX 3090 Ti a nyní následuje téma ze zcela opačného konce spektra. Jedná se o GeForce GT 1010, která není žádné tajemství a dosud je dokonce stále zanesena v seznamu karet, mezi nimiž si vybíráme při stahování příslušných ovladačů GeForce. Jenomže se v posledním roce nikde neobjevila, a to dle VideoCardz ani v OEM sestavách, pokud je známo. 
 
 
Už dle označení jde samozřejmě o "low-end nejlowendovatější", který je založen na slaboučkém GPU GP108 generace Pascal, které je navíc ještě osekané ze 384 na 256 CUDA jader (2 TPC) v GPU s taktem až 1468 MHz. Vedle toho nese 2 GB paměti, a to sice typ GDDR6, ovšem pouze s propustností 6 Gb/s na pin, což na 64bitovém rozhraní dává 48 GB/s. Starší údaje sice mluvily o typu GDDR5 na 5 Gb/s, ale v tom už téměř nebude rozdíl a hlavní je, že nejde o DDR4 jako v jedné verzi GT 1030.
 
Máme tu tak ještě slabší kartu, než jakou je právě GeForce GT 1030 s GDDR5 disponující plnou verzí GP108 a jejíž paměťový subsystém by měl být stejný, nebo alespoň velice podobný jako u GT 1010. 
 
Výkon nové GT 1010 byl zatím změřen v Geekbench, kde byla naměřena skóre 7730 (CUDA), 7677 (VULKAN) a 7983 (OpenCL), zatímco GT 1030 nepřekvapivě dosahuje alespoň o třetinu vyšších hodnot, což lze přičíst právě jedné deaktivované třetině GPU v GT 1010. 
 
Otázka je, zda se tato karta opravdu už chystá na trh a proč vůbec. Dnes už je lepší sáhnout po APU od AMD a ani Intel už nemá špatná integrovaná GPU a je pravda, že i karty jako GT 1030 postihlo zdražování. Sice ne tak hrozné, neboť zrovna GT 1030 je dnes předražena asi jen o čtvrtinu, byť má její výkon velice daleko k označení slovem impozantní. Karta jako GT 1010 ale může posloužit například v případě, kdy některému nešťastníkovi vypoví službu samostatná grafická karta, za niž nemá k dispozici žádnou náhradu a zároveň nechce v současné situaci kupovat nic výkonnějšího. 


reklama
reklama
reklama