GeForce RTX 3080 20GB už v prosinci?

GeForce RTX 3080 20GB už v prosinci?
, , aktualita
Zatím se ukázalo, že pokud NVIDIA oproti AMD bude mít s ohledem na nové generace grafických karet v něčem nevýhodu, pak je to kapacita VRAM. To se dá ale napravit, i když v případě karet s GDDR6X to nezávisí jen na NVIDII. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA vypustila do světa RTX 3080 s kapacitou 10 GB VRAM v podobě GDDR6X, což je oproti RTX 2080 s jejími 8 GB GDDR6 krok vpřed a rozhodně je to lepší, než co nabídne RTX 3070. Ta totiž bude mít stále stejnou kapacitu i propustnost jako RTX 2070 a to samé se očekává od RTX 3060 Ti (vs. 2060 Super). 
 
AMD však má dorazit s Radeony RX 6000, které budou mít až 16 GB paměti a i když ty mohou být ve výsledku mnohem pomalejší než paměti na RTX 3080, je to vcelku jistá výhoda, kterou si NVIDIA pochopitelně uvědomuje. Ta má ale vcelku snadnou možnost vyměnit 1GB paměťové moduly na RTX 3080 za 2GB, aby navýšila kapacitu na celkových 20 GB, ale je tu jeden malý zádrhel. Micron, jediný výrobce GDDR6X, totiž při představení těchto pamětí oznámil, že má zatím k dispozici právě 1GB verze a 2GB dorazí až v příštím roce. 
 
 
Proto můžeme brát prosincový nástup karet RTX 3080 20GB zatím s rezervou, i když je možné, že Micron se rozhodl ku potěše NVIDIE výrobu trošku popohnat. Na druhou stranu není vyloučeno, že RTX 3080 20GB budou v prosinci jen představeny a dostanou se na trh až v příštím roce a nejdříve s omezenou dostupností, to ještě teprve uvidíme. 
 
Zvědaví ostatně můžeme být také na AMD a to, jak zvládne nástup nové generace. NVIDIA už potvrdila, že do konce roku nejspíše nedokáže uspokojit poptávku po nových GeForce, což je pochopitelně šance právě pro AMD. O něm víme, že už je pro TSMC jeden z nejdůležitějších zákazníků a že má k dispozici mnohem vyšší 7nm kapacity než před rokem, k čemuž přispěl i nucený odchod firmy Huawei. Ale až tvrdá realita ukáže, jak to s dostupností nových Radeonů bude. 
 
NVIDIA by měla ještě před jejich příchodem nabídnout své RTX 3070 (29. října) a možná že stačí i v polovině listopadu ještě vyslat na trh RTX 3060 Ti, než se ukáží Navi 2X, které očekáváme spíše v druhé polovině listopadu. RTX 3080 20GB tak už bude spíše reakce NVIDIE, stejně jako očekávaná RTX 3070 se 16 GB paměti. V jejím případě už přitom NVIDIA není v podstatě ničím omezena, neboť 2GB GDDR6 na rozdíl od GDDR6X jsou běžně dostupné. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google odhalil zero-day zranitelnost ve Windows, kterou zneužívají útočníci Google odhalil zero-day zranitelnost ve Windows, kterou zneužívají útočníci
Windows 10 i starší verze systému obsahují významnou chybu zabezpečení, o které poprvé informoval Google. Vzhledem k tomu, že chybu údajně aktivně zneužívají hackeři, se rozhodl dát Microsoftu na vyřešení pouze týden. Oprava nejspíš přijde až 10. listopadu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nástupce pro DJI Mavic Mini odhalen v předstihu. Nahrává ve 4K Nástupce pro DJI Mavic Mini odhalen v předstihu. Nahrává ve 4K
Výrobce DJI příští týden uvede na trh nový kompaktní dron, který v nabídce nahradí aktuální Mavic Mini. Ponese jednodušší název DJI Mini 2 a jeho parametry, design či cenu známe v předstihu již nyní.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře