reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GeForce RTX 3090 Ti: skutečná karta, nebo spíš trénink na žravé Lovelace?

15.2.2022, Jan Vítek, aktualita
GeForce RTX 3090 Ti: skutečná karta, nebo spíš trénink na žravé Lovelace?
NVIDIA nám na CES 2022 slíbila, že do konce ledna blíže představí kartu GeForce RTX 3090 Ti, což se nestalo a nedávno zástupkyně této firmy sdělila, že na toto téma nemá co říci. O co tu tedy vůbec jde? 
Jen Andersson, mluvčí firmy NVIDIA, serveru The Verge sdělila, že nemá nic co by sdělila na téma RTX 3090 Ti. My přitom víme, že NVIDIA plánovala tuto kartu představit již 27. ledna a i kdyby nemělo platit toto konkrétní datum, sama firma slíbila, že se o ní dozvíme více do konce ledna, což se nestalo. 
 
 
Dle informací od VideoCardz za tím stojí jisté problémy s BIOSem i hardwarem samotným, a sice konkrétně s rychlými paměťmi GDDR6X, které chce NVIDIA na RTX 3090 Ti posunout na 21 Gb/s na pin. Na základě toho měli být AIB partneři NVIDIE požádáni o pozastavení výroby svých karet. Co dalšího se ale dozvíme od Igora Wallosska
 
Tento zdroj sděluje, že GeForce RTX 3090 Ti je chystána spíše jako tréninkový prostředek, na němž se mají AIB firmy naučit, jak tvořit příští výkonné grafické karty generace Lovelace. Je tak zřejmé, že tu půjde především o to, jak vytvořit funkční kartu pro běžná PC s nebývale vysokým TBP. Dobře totiž víme, že RTX 3090 Ti má mít spotřebu dosahující 450 W, což je o plných 100 W více, než má už tak dost žravá RTX 3090 a skutečné maximum (Max Power Limit) má být dokonce až na 520 W. To není žádné překvapení, ostatně je dobře znám i chystaný napájecí konektor PCIe Gen5 se 12+4 piny, který bude určen až pro 600 W. 
 
GeForce RTX 3090 Ti přitom vypadá zcela stejně jako RTX 3090, čili velice podobně dimenzované chlazení by v jejím případě mělo stačit na kartu s výrazně vyšší spotřebou a výdejem tepla. Už dnešní karty jsou přitom velice dlouhé i tlusté a nemohou se zvětšovat donekonečna, takže si lze skutečně představit, že RTX 3090 Ti byla pojata i jako spojovací článek mezi dnešní a příští generací, na níž si výrobci karet vyzkouší design modelů Lovelace.
 
Nyní tu jsou tak otázky týkající se stability karet s tak vysokou spotřebou a samostatnou kapitolou jsou i vysoce taktované paměti GDDR6X. Jde tu potažmo i o vývoj samotného nového standardu 12VHPWR pro napájecí zdroje, který ještě není dokončen a jsou tu otázky kolem toho, které zdroje budou podporovat plných 600 W na tomto kabelu a které nabídnou jen 450 W.
 
NVIDIA se tu tak zřejmě už částečně připravuje na novou generaci karet, která posune vlastnosti herního PC hardwaru tam, kde je chce mít asi jen málokdo. Zvýší se tedy jednak spotřeba a vedle ní můžeme čekat i obecně vyšší ceny, čemuž nahrává i situace na trhu a celkový nedostatek kapacit, který letos ani zdaleka ještě nebude vyřešen. 


reklama