www.svethardware.cz
>
>

GlobalFoundries má připraveny 22nm eMRAM

GlobalFoundries má připraveny 22nm eMRAM
, , aktualita
Společnost GlobalFoundries hlásí, že dokončila vývoj své technologie 22FDX optimalizované pro výrobu pamětí eMRAM, čili embedded magnetoresistive non-volatile memory. K čemu mohou být takové paměti využity?
K oblíbeným
reklama
Jde tak ještě o klasickou technologii FD-SOI (Fully Depleted Silicon on Insulator) s rozlišením 22 nm, s jejíž pomocí se budou v GlobalFoundries tvořit magnetorezistivní paměti MRAM. Podobné již vyrábí i Samsung a je dobře, že se paměti tohoto typu rozšiřují. Je to velice nadějná technologie, která teoreticky může zajistit rychlosti srovnatelné s RAM a přitom vysokou výdrž a schopnost udržet data i bez napájení. Může tak v některých případech zajistit alternativu pro klasické DRAM, ale i pro NAND Flash, přičemž GloFo mluví spíše o Flash. 
 
 
Paměti MRAM se nespoléhají jako Flash na elektrický náboj, pomocí nějž se ukládá informace. Namísto toho se ukládají pomocí změn směru magnetického pole ve dvou ferromagnetických vrstvách oddělených tenkou bariérou. Tato metoda také nevyžaduje jako u Flash provést před zápisem nových dat výmaz buněk (obvyklý mazací/zapisovací cyklus), díky čemuž je tak zápis rychlejší. A jak je zřejmé, paměti MRAM se mohou tvořit obvyklými technologiemi, zde tedy 22nm FD-SOI a v případě Samsungu 28nm FD-SOI, i když nyní už možná Samsung také pokročil. 
 
 
GloFo uvádí, že jejich eMRAM tvořené procesem 22FDX vydrží alespoň 100.000 zápisů a měly by si data uchovat alespoň po dobu deseti let, pokud bude dodrženo skladování úložného zařízení ve vcelku širokém rozpětí teplot -40 °C až 125 °C. Firma se také vyjádřila k obavám ohledně možnosti smazat data magnetickým polem. Vzorek s kapacitou 40 Mb by měl bez problémů vydržet intenzitu magnetického pole až 600 Oe (Oersted) i při teplotě 105 °C a v případě aktivního provozu je to 500 Oe. 
 
Firma tyto paměti vyrábí ve své továrně Fab 1 v německých Drážďanech a že jde o eMRAM, ty už nakonec budou součástí jiných čipů určených především pro automobilové odvětví a nasazení obecně v průmyslu. O spotřebním trhu se tak (zatím) nedá mluvit. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi
Ultralehká herní myš Glorious Model O, která si své zákazníky získala i na českém trhu, byla oznámena v nové verzi. Vzhledem k nízké hmotnosti jen 69 g nemohl výrobce použít příliš velkou baterii, přesto se výdrž podařilo dostat na 71 hodin.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách
Společnost WD rozšiřuje nabídku pevných disků pro NASy řady Red Pro o další dva modely. Doposud bylo maximem 14 TB, nově však bude možné koupit i varianty s vyššími kapacitami 16 TB a 18 TB.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře