www.svethardware.cz
>
>

GlobalFoundries má připraveny 22nm eMRAM

GlobalFoundries má připraveny 22nm eMRAM
, , aktualita
Společnost GlobalFoundries hlásí, že dokončila vývoj své technologie 22FDX optimalizované pro výrobu pamětí eMRAM, čili embedded magnetoresistive non-volatile memory. K čemu mohou být takové paměti využity?
K oblíbeným
reklama
Jde tak ještě o klasickou technologii FD-SOI (Fully Depleted Silicon on Insulator) s rozlišením 22 nm, s jejíž pomocí se budou v GlobalFoundries tvořit magnetorezistivní paměti MRAM. Podobné již vyrábí i Samsung a je dobře, že se paměti tohoto typu rozšiřují. Je to velice nadějná technologie, která teoreticky může zajistit rychlosti srovnatelné s RAM a přitom vysokou výdrž a schopnost udržet data i bez napájení. Může tak v některých případech zajistit alternativu pro klasické DRAM, ale i pro NAND Flash, přičemž GloFo mluví spíše o Flash. 
 
 
Paměti MRAM se nespoléhají jako Flash na elektrický náboj, pomocí nějž se ukládá informace. Namísto toho se ukládají pomocí změn směru magnetického pole ve dvou ferromagnetických vrstvách oddělených tenkou bariérou. Tato metoda také nevyžaduje jako u Flash provést před zápisem nových dat výmaz buněk (obvyklý mazací/zapisovací cyklus), díky čemuž je tak zápis rychlejší. A jak je zřejmé, paměti MRAM se mohou tvořit obvyklými technologiemi, zde tedy 22nm FD-SOI a v případě Samsungu 28nm FD-SOI, i když nyní už možná Samsung také pokročil. 
 
 
GloFo uvádí, že jejich eMRAM tvořené procesem 22FDX vydrží alespoň 100.000 zápisů a měly by si data uchovat alespoň po dobu deseti let, pokud bude dodrženo skladování úložného zařízení ve vcelku širokém rozpětí teplot -40 °C až 125 °C. Firma se také vyjádřila k obavám ohledně možnosti smazat data magnetickým polem. Vzorek s kapacitou 40 Mb by měl bez problémů vydržet intenzitu magnetického pole až 600 Oe (Oersted) i při teplotě 105 °C a v případě aktivního provozu je to 500 Oe. 
 
Firma tyto paměti vyrábí ve své továrně Fab 1 v německých Drážďanech a že jde o eMRAM, ty už nakonec budou součástí jiných čipů určených především pro automobilové odvětví a nasazení obecně v průmyslu. O spotřebním trhu se tak (zatím) nedá mluvit. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5 Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5
Malinké počítače jako Raspberry Pi dostaly velmi zajímavou konkurenci, Aaeon PICO-WHU4. Při malých rozměrech překvapí velmi výkonným hardwarem. Je tu totiž 4jádrový procesor Intel Core i5 a podporuje až 16 GB paměti RAM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek4 komentáře