www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

GPU dlaždici v Meteor Lake by mohlo vyrábět TSMC 3nm procesem

GPU dlaždici v Meteor Lake by mohlo vyrábět TSMC 3nm procesem
, , aktualita
Tchaj-wanský server Commercial Times citujíce vlastní zdroje z průmyslu uvádí, že procesory Intel Meteor Lake budou zčásti využívat i 3nm výrobní proces firmy TSMC. Tím se mají tvořit dlaždice s integrovaným GPU. 
K oblíbeným
reklama
Zrovna nedávno se díky reportáži serveru Cnet objevily první snímky prototypů mobilních procesorů Meteor Lake a z nich je zřejmé, že tu nejde o tři, ale o čtyři samostatné čipy. Zatím přitom stále nevíme, jaká role bude toho čtvrtého nejmenšího a spekulovat by se dalo dokonce i o paměti HBM či snad cache určené pro GPU jádro, což by mohlo zajistit velice zajímavý výkon. 
 
 
Mezi tři zbylé čipy patří jednak hlavní dlaždice s procesorovými jádry, dále I/O čip s paměťovým kontrolerem, rozhraním PCIe a tak podobně a pak právě integrované GPU. A to bude dle Commercial Times (via Dan Nystedt) vyrábět společnost TSMC svým 3nm procesem, což skutečně není vyloučeno vzhledem k tomu, že Meteor Lake jsou procesory chystané na druhý kvartál roku 2023. 
 
Dříve se spekulovalo, že GPU dlaždice bude tvořena spíše 5nm procesem N5, zatímco hlavní dlaždice s CPU jádry pak procesem Intel 4 (7nm) a I/O dlaždice pak nějakým jiným, ostatně to už v jejím případě není tak významné. Dle nového zdroje by to ale měl být TSMC N5 nebo N4:
 
 
Dále můžeme připomenout, přičemž nový zdroj to uvádí také, že Meteor Lake budou založeny na výkonných jádrech Redwood Cove a slabších Crestmont, čili oproti Alder Lake/Raptor Lake už půjde v obou případech o nové verze a to platí i pro integrovanou grafiku Xe 12.7 (dnes je aktuální 12.2). Ta by měla dostat až 192 EU, čili už jen dle tohoto čísla půjde o výrazné zvýšení výkonu oproti Alder Lake, které v mobilních verzích nabídnou maximálně 96 EU a v desktopových pouze 32 EU. 
 
Tyto procesory tak mají být od nás vzdáleny jen asi rok a půl, neboť Intel hodlá pokračovat ve svém vysokém tempu, které už nasadil vypuštěním procesorů Alder Lake-S. Ty totiž přišly na trh jen osm měsíců po Rocket Lake-S, a velice podobné odstupy lze očekávat i v případě Raptor Lake a Meteor Lake. 
 
Na druhou stranu, procesory Raptor Lake by neměly přinést velké změny, i když ještě si počkáme na to, jaká budou jejich hlavní jádra Raptor Cove, která nahradí dnešní Golden Cove. Malá jádra Gracemont tu ale zůstanou, jen by jich v Raptor Lake mělo být až 16 namísto 8. Pokud jde o konfiguraci CPU dlaždice v Meteor Lake, dosud nemáme žádnou představu o tom, jaká by mohla být a zda Intel i v této generaci zachová maximální počet 8 velkých jader. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti
Proslýchá se, že Apple dále vyvíjí nové modely bezdrátových nabíječek a možná se dočkáme takové, která bude přeci jen schopná nabíjet více zařízení než MagSafe Duo. Hovoří se i o bezdrátovém nabíjení na dálku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření
Vedle mnohem populárnějšího Vesmírného teleskopu Jamese Webba a také nově vypuštěné mise DART se krčí IXPE, Imaging X-ray Polarimetry Explorer, který si ale rozhodně zaslouží pozornost. Na co se zaměří? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě
Dle evropského komisaře Thierry Bretona bychom se měli už brzy dozvědět konkrétnější informace o tom, jaké plány má Intel na expanzi svých výrobních kapacit v Evropě. Ve hře je až téměř sto miliard dolarů investic. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit
Intel má z hlediska výrobních procesů co dohánět a dle Patricka Gelsingera se mu to daří dobře, a to dokonce až tak, že chystaný proces Intel 3 i další na něj navazující mají náskok oproti plánu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům
Problém se scalpery vyrostl do nebes především po nástupu nových GeForce Ampere, ale jde o všeobjímající téma týkající se v podstatě jakéhokoliv zboží, jehož je zrovna nedostatek, nebo o něž může být brzy velký zájem.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů