GTX 980 Ti možná překazí nástup Radeonů R9 300

GTX 980 Ti možná překazí nástup Radeonů R9 300
, , aktualita
Společnost NVIDIA dle SwerClockers nyní zaujala vyčkávací pozici, aby mohla reagovat na to, s čím přijde AMD. Jedná se o novou generaci Radeonů R9 300, na něž by prý NVIDIA mohla rychle vytáhnout pádnou odpověď - GTX 980 Ti.
K oblíbeným
reklama
Dle vývoje posledních týdnů je zřejmé, že NVIDIA má v rukávu jedno eso, a tím je herní grafická karta založená na čipu GM200. Právě ten totiž využívá nový NVIDIA GeForce GTX TITAN X, který není čistě herní kartou, ale spíše poloprofesionální kartou vhodnou do pracovních stanic, kde může posloužit i pro provádění GPGPU výpočtů. Není tedy důvod, proč by se neměl opakovat scénář z dob generace GeForce GTX 700, kdy také až po představení GeForce GTX Titan byl představen herní model GTX 780 Ti, a to s vyšším počtem shaderů. Rozdíl je v tomto případě především v tom, že GTX TITAN X s plným počtem 3072 shaderů je již na trhu a případná GTX 980 Ti, od níž se očekává stejná vlastnost, přijde na trh později, zatímco v případě předchozí generace přišla na trh nejdříve GTX 780 Ti s 2880 shadery a TITAN Black přišla o pár měsíců později.

Nicméně důležité je především to, že vedle TITANu můžeme očekávat odpovídající model čistě herní karty a otázka je, kdy s ní chce NVIDIA přijít na trh. Však příslušný čip GM200 už k dispozici je, takže jde pouze o vytvoření nového modelu karty, s čímž nebude žádný problém. Doposud se ale mluvilo o tom, že GeForce GTX 780 Ti je chystána na konec léta, ovšem SweClockers udávají, že NVIDIA čeká především na to, co předvedou nové Radeony. Dokonce by se prý mohla i pokusit překazit jejich nástup, k čemuž by stačil prostý "paper launch", čili oficiální představení karty včetně informací o jejím výkonu, aniž by byla fyzicky dostupná na trhu.

Pokud se tak stane, je pravděpodobné, že se nejdříve na trhu objeví referenční verze karty pod různými značkami a až po několika týdnech by přišly na řadu různé vylepšené verze založené na upravených PCB s vylepšeným napájením a lepšími chladiči. Další otázka je také cena a vzhledem k tomu, že AMD je nyní na tahu, může NVIDIA na stanovené částky flexibilně reagovat.

Očekávané specifikace karty GeForce GTX 980 Ti tedy mluví o GPU GM200 generace Maxwell s plným počtem 3072 CUDA jader. Oproti TITAN X s 12 GB paměti by tu měla být pouze polovina GDDR5, díky čemuž bude moci NVIDIA nabídnout podstatně nižší cenu a neznámou pak jsou nastavené takty GPU.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prezident Biden chce napumpovat do výroby čipů v USA 37 mld. USD Prezident Biden chce napumpovat do výroby čipů v USA 37 mld. USD
Americký prezident Joe Biden se už dříve zaměřil na celosvětový problém s nedostatečnou kapacitou produkce počítačových čipů, který ohrožuje řadu dalších odvětví. Nařídil tak podrobné přezkoumání stavu průmyslu a dodavatelských řetězců. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů