GTX 980 Ti možná překazí nástup Radeonů R9 300

GTX 980 Ti možná překazí nástup Radeonů R9 300
, , aktualita
Společnost NVIDIA dle SwerClockers nyní zaujala vyčkávací pozici, aby mohla reagovat na to, s čím přijde AMD. Jedná se o novou generaci Radeonů R9 300, na něž by prý NVIDIA mohla rychle vytáhnout pádnou odpověď - GTX 980 Ti.
K oblíbeným
reklama
Dle vývoje posledních týdnů je zřejmé, že NVIDIA má v rukávu jedno eso, a tím je herní grafická karta založená na čipu GM200. Právě ten totiž využívá nový NVIDIA GeForce GTX TITAN X, který není čistě herní kartou, ale spíše poloprofesionální kartou vhodnou do pracovních stanic, kde může posloužit i pro provádění GPGPU výpočtů. Není tedy důvod, proč by se neměl opakovat scénář z dob generace GeForce GTX 700, kdy také až po představení GeForce GTX Titan byl představen herní model GTX 780 Ti, a to s vyšším počtem shaderů. Rozdíl je v tomto případě především v tom, že GTX TITAN X s plným počtem 3072 shaderů je již na trhu a případná GTX 980 Ti, od níž se očekává stejná vlastnost, přijde na trh později, zatímco v případě předchozí generace přišla na trh nejdříve GTX 780 Ti s 2880 shadery a TITAN Black přišla o pár měsíců později.

Nicméně důležité je především to, že vedle TITANu můžeme očekávat odpovídající model čistě herní karty a otázka je, kdy s ní chce NVIDIA přijít na trh. Však příslušný čip GM200 už k dispozici je, takže jde pouze o vytvoření nového modelu karty, s čímž nebude žádný problém. Doposud se ale mluvilo o tom, že GeForce GTX 780 Ti je chystána na konec léta, ovšem SweClockers udávají, že NVIDIA čeká především na to, co předvedou nové Radeony. Dokonce by se prý mohla i pokusit překazit jejich nástup, k čemuž by stačil prostý "paper launch", čili oficiální představení karty včetně informací o jejím výkonu, aniž by byla fyzicky dostupná na trhu.

Pokud se tak stane, je pravděpodobné, že se nejdříve na trhu objeví referenční verze karty pod různými značkami a až po několika týdnech by přišly na řadu různé vylepšené verze založené na upravených PCB s vylepšeným napájením a lepšími chladiči. Další otázka je také cena a vzhledem k tomu, že AMD je nyní na tahu, může NVIDIA na stanovené částky flexibilně reagovat.

Očekávané specifikace karty GeForce GTX 980 Ti tedy mluví o GPU GM200 generace Maxwell s plným počtem 3072 CUDA jader. Oproti TITAN X s 12 GB paměti by tu měla být pouze polovina GDDR5, díky čemuž bude moci NVIDIA nabídnout podstatně nižší cenu a neznámou pak jsou nastavené takty GPU.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: leden 2020 Doporučené PC sestavy: leden 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek
Matrox začne vyrábět novou řadu grafických karet s čipy NVIDIA Matrox začne vyrábět novou řadu grafických karet s čipy NVIDIA
O společnosti Matrox se poslední dobou moc nemluví. To však neznamená, že by už nyní nevyráběla grafické karty. Zaměřila se na embedded nasazení, přičemž nyní u nové řady karet využije i čipy společnosti Nvidia.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Asus ROG Bezel-Free Kit nechá zmizet rámečky mezi monitory Asus ROG Bezel-Free Kit nechá zmizet rámečky mezi monitory
Asus si připravil velice zajímavou sadu pro zákazníky, kteří využívají nebo by rádi využívali třímonitorovou sestavu, a to především pro hraní. Trnem v oku jim přitom mohou být hluchá místa daná rámečky monitorů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
CM MasterAir G200P: nízkoprofilové chlazení s ovladačem CM MasterAir G200P: nízkoprofilové chlazení s ovladačem
Cooler Master si pod označením MasterAir G200P připravil nový nízkoprofilový chladič procesorů AMD a Intel. Ten tak zabere na výšku jen několik málo centimetrů a nabídne také ovladač pro své podsvícení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TSMC věří ve velký úspěch 5nm technologie, navýší náklady o další miliardu USD TSMC věří ve velký úspěch 5nm technologie, navýší náklady o další miliardu USD
Společnost TSMC se blíží k momentu zařazení 5nm procesu do běžné výroby, jak sama nedávno potvrdila. Věří přitom v to, že bude velice úspěšný a rozhodla se k tomu, že na kapitálové náklady určí miliardu dolarů navíc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář