GTX 980 Ti možná překazí nástup Radeonů R9 300

GTX 980 Ti možná překazí nástup Radeonů R9 300
, , aktualita
Společnost NVIDIA dle SwerClockers nyní zaujala vyčkávací pozici, aby mohla reagovat na to, s čím přijde AMD. Jedná se o novou generaci Radeonů R9 300, na něž by prý NVIDIA mohla rychle vytáhnout pádnou odpověď - GTX 980 Ti.
K oblíbeným
reklama
Dle vývoje posledních týdnů je zřejmé, že NVIDIA má v rukávu jedno eso, a tím je herní grafická karta založená na čipu GM200. Právě ten totiž využívá nový NVIDIA GeForce GTX TITAN X, který není čistě herní kartou, ale spíše poloprofesionální kartou vhodnou do pracovních stanic, kde může posloužit i pro provádění GPGPU výpočtů. Není tedy důvod, proč by se neměl opakovat scénář z dob generace GeForce GTX 700, kdy také až po představení GeForce GTX Titan byl představen herní model GTX 780 Ti, a to s vyšším počtem shaderů. Rozdíl je v tomto případě především v tom, že GTX TITAN X s plným počtem 3072 shaderů je již na trhu a případná GTX 980 Ti, od níž se očekává stejná vlastnost, přijde na trh později, zatímco v případě předchozí generace přišla na trh nejdříve GTX 780 Ti s 2880 shadery a TITAN Black přišla o pár měsíců později.

Nicméně důležité je především to, že vedle TITANu můžeme očekávat odpovídající model čistě herní karty a otázka je, kdy s ní chce NVIDIA přijít na trh. Však příslušný čip GM200 už k dispozici je, takže jde pouze o vytvoření nového modelu karty, s čímž nebude žádný problém. Doposud se ale mluvilo o tom, že GeForce GTX 780 Ti je chystána na konec léta, ovšem SweClockers udávají, že NVIDIA čeká především na to, co předvedou nové Radeony. Dokonce by se prý mohla i pokusit překazit jejich nástup, k čemuž by stačil prostý "paper launch", čili oficiální představení karty včetně informací o jejím výkonu, aniž by byla fyzicky dostupná na trhu.

Pokud se tak stane, je pravděpodobné, že se nejdříve na trhu objeví referenční verze karty pod různými značkami a až po několika týdnech by přišly na řadu různé vylepšené verze založené na upravených PCB s vylepšeným napájením a lepšími chladiči. Další otázka je také cena a vzhledem k tomu, že AMD je nyní na tahu, může NVIDIA na stanovené částky flexibilně reagovat.

Očekávané specifikace karty GeForce GTX 980 Ti tedy mluví o GPU GM200 generace Maxwell s plným počtem 3072 CUDA jader. Oproti TITAN X s 12 GB paměti by tu měla být pouze polovina GDDR5, díky čemuž bude moci NVIDIA nabídnout podstatně nižší cenu a neznámou pak jsou nastavené takty GPU.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD

S aktualizacemi Windows 10 už to opravdu přestává být legrace. Kumulativní update KB4517389 mnohým rozbil menu Start a nyní se zjistilo, že stojí i za zvýšeným množstvím BSOD, kritických pádů systému. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe
Většina SSD disků má takovou přepisovací životnost, že se ke smrti disků z tohoto důvodu většina uživatelů ani nepřiblíží. Problémy však mají uživatelů vozů Tesla. Tam totiž kvůli přepisování odchází čipy v multimediálním systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil
Český výrobce antivirů Avast se přiznal, že se do jeho počítačové sítě dostali hackeři. Využili k tomu kompromitování přihlašovacích údajů do dočasného VPN účtu a získali zde vysoká administrátorská práva.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway
NASA v rámci svého programu Artemis kromě partnerství s americkými soukromými společnostmi navazuje spolupráci i se zahraničními kosmickými agenturami. S realizací vesmírné stanice u Měsíce pomůže například Japonsko. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000 Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000
Už zanedlouho budou moci výrobci desek oficiálně představit své nové modely pro procesory Threadripper, ovšem zatím to mohou být pouze náznaky, uniklé informace a jednotlivé snímky. Jeden takový tu máme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek