www.svethardware.cz
>
>
>

Harvardský Astronom si stále myslí, že ‘Oumuamua není dílo přírody

Harvardský Astronom si stále myslí, že ‘Oumuamua není dílo přírody
, , aktualita
Těleso zvané ‘Oumuamua je už dávno na cestě pryč ze Sluneční soustavy, ale stále vyvolává otázky, které se týkají především jeho tvaru a také pohybu. Avi Loeb z Harvardu sám věří spíše v to, že nešlo o přírodní objekt. 
K oblíbeným
reklama
Avi Loeb, předseda Katedry astronomie na Harvardské univerzitě, se chystá v nejbližší době vydat knihu Extraterrestrial, v níž bude rozebírat právě i svou hypotézu o původu objektu zvaného ‘Oumuamua. Už v roce 2018 se svými kolegy mluvil o možnosti, že jde o těleso vybavené jakousi solární plachtou sám bude tuto možnost více probírat právě v knize, která se dostane na pulty 26. ledna. Nyní si tak svým vyjádřením sám tvoří reklamní kampaň, o tom není pochyb, ale podívejme se spíše na to, co může na dané téma říci
 
 
‘Oumuamua k nám přiletěl v roce 2017 a bohužel byl zaznamenán až v době, kdy se začal od Slunce zase vzdalovat. Kolem Země proletěl v nejbližší vzdálenosti 7. října rychlostí kolem 26 kilometrů za sekundu právě už na cestě pryč. 
 
 
Není pochyb o tom, že ‘Oumuamua je velice podivný objekt. Často se mluvilo o jeho doutníkovém tvaru a délce až 100 metrů, přičemž tak asteroidy či komety obvykle nevypadají, tedy alespoň ne ty, které známe z naší soustavy. Astronomové také měli problém se samotnou klasifikací objektu a nakonec se spokojili s tím, že jde o velice starou kometu, která už nevytvořila typický ohon, ale i tak měla mít v zásobě dost materiálu zahřívaného Sluncem a ten ovlivnil její dráhu. Navíc šlo o pozoruhodně lesklý či odrazivý objekt, a to asi desetinásobně ve srovnání s typickým asteroidem či kometou. 
 
Loeb mluví především o tom, že měřitelné zrychlování objektu letícího pryč od Slunce nelze vysvětlit únikem materiálu, neboť takový, který by dokázal ovlivnit rychlost, jak bylo změřeno, by dle něj musel být pozorovatelný i ze Země. Vedle toho má teorii, že se můžeme velice mýlit i o tvaru ‘Oumuamuy. Mohlo by jít prý o velice tenký disk a ve skutečnosti o zařízení s funkcí solární plachty, čili: 
 
 
Avi Loeb tak v podstatě naznačuje, že mohlo jít o loď či sondu s lesklým povrchem, kterou pohánělo zařízení s funkcí nám teoreticky (a v testech i prakticky) dobře známé solární plachty, díky níž objekt na cestě od Slunce dokázal akcelerovat. Přesto ale vyzývá k tomu, abychom pěstovali kritické myšlení a nepropadali zkratkovitým vysvětlením, ale na druhou stranu je třeba přijmout fakt, že mohou existovat věci, které se nám mohou zdát velice podivné. 
 
Problém je ten, že se už nikdy nedozvíme, jak ‘Oumuamua opravdu vypadá.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch
Ne vždy se při průzkumu vesmíru daří, aby vše šlo podle plánů. To se již dlouhou dobu děje se sondou, která je součástí InSight a měla za úkol se zavrtat do podpovrchových vrstev na planetě Mars. Nyní NASA své marné snažení končí.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis
Už v tomto roce by měla proběhnout první fáze programu Artemis. Americká kosmická agentura NASA plánuje vyslat k Měsíci kosmickou loď Orion, která je nyní již kompletní a připravená na svůj první let.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář