www.svethardware.cz
>
>
>

Výzkumníci z Harvardu připouští, že ‘Oumuamua může být poháněna solární plachtou

Výzkumníci z Harvardu připouští, že ‘Oumuamua může být poháněna solární plachtou
, , aktualita
Mezihvězdný objekt ‘Oumuamua byl nejdříve označen za kometu, pak asteroid, pak opět za kometu a průběžně i za mimozemskou loď nebo sondu. To podporoval především jeho neobvyklý protáhlý tvar. Co ale k tomu mohou říci lidé z Harvardu?
reklama
Naposledy jsme se dozvěděli, že ‘Oumuamua bude spíše kometa než asteroid, i když poněkud podivná kometa. Napověděl to fakt, že tento objekt vytrvale akceleruje na cestě pryč od našeho systému a to by měl mít na svědomí uvolňující se materiál na straně ozařované Sluncem, který působí jako reaktivní pohon. Marco Micheli z ESA (European Space Agency) uvádí, že podobné zrychlování je pro komety typické. Co si ale o tomto objektu myslí lidé z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics? 
 
 
V prvé řadě je třeba říci, že si můžeme být téměř jistí tím, že ‘Oumuamua přiletěla z jiného systému. Excentricita její dráhy je 1,2, což znamená, že se pohybovala po hyperbole, a tudíž do středu soustavy přiletěla rychlostí, která je vysoko nad limitem, jenž je zapotřebí k úniku ze Sluneční soustavy. Pokud se tedy na jejím okraji nestalo něco velice podivného, co tento projektil vystřelilo vysokou rychlostí ke Slunci a pak ven, musí jít o těleso z jiné soustavy. Ona podivná věc by přitom musela být energeticky na takové úrovni, že bychom si jí jistě všimli. Však jak ukazuje následující obrázek, ‘Oumuamua by překonala nejkratší cestu od oběžné dráhy Marsu k naší dráze za pouhé dva až tři týdny. V mezihvězdném prostoru se pak bude tento objekt ve vztahu ke Slunci pohybovat rychlostí 26,3 km/s, ovšem kolem Země proletěl rychlostí téměř 50 km/s a kolem Slunce v periheliu pak rychlostí 87,7 km/s. 
 
 
‘Oumuamua tak má být podlouhlý objekt s délkou kolem 120 metrů. Nejdříve byl považován za kometu právě kvůli svému tvaru. Neobjevil se však žádný ohon, takže se z něj stal asteroid, ale nakonec z výše popsaných důvodů opět kometa, ale s nízkou aktivitou. 
 
Výzkumníci z Harvardu nyní mluví o možnosti (pdf), že může jít o sondu vybavenou solární plachtou, což je dobře známý koncept využívající sluneční vítr pro akceleraci. Nepředkládají žádné důkazy, že je tomu skutečně tak, ale spíše se snaží demonstrovat, že to je možné vzhledem k naším znalostem o fyzice solárních plachet. Výsledkem studie je, že tato možnost existuje, což samozřejmě neříká nic o tom, že by ‘Oumuamua opravdu měla být sonda. Proti tomu mluví fakt, že se na tento objekt zaměřily radioteleskopy a nenašly žádnou aktivitu ve svém spektru, ale to také v podstatě nic nevyvrací. 
 
To vše jen vyzdvihuje ten fakt, že o povaze ‘Oumuamua se můžeme už pouze dohadovat a nikdy nezjistíme nezpochybnitelnou pravdu. Leda by přiletěli její tvůrci a zeptali se, jak se nám líbila. 
 
Zdroj: USA Today


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zpoždění říjnové verze Windows 10 přineslo problémy výrobcům PC s ARM Zpoždění říjnové verze Windows 10 přineslo problémy výrobcům PC s ARM
Microsoftu se opět nepodařilo vypustit novou verzi Windows 10 bez závažných problémů a nyní šlo rovnou o naše data, která mohla být v průběhu aktualizace smazána. Nová verze systému se přitom dosud neobjevila a to s sebou přináší potíže.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TDP procesorů Intel: proč neodráží skutečnou spotřebu? TDP procesorů Intel: proč neodráží skutečnou spotřebu?
Server Anandtech se hlouběji ponořil do problematiky TDP moderních procesorů Intel a proč už dávno nelze tento údaj brát jako hrubý ukazatel reálné spotřeby. Ostatně tato otázka je nasnadě vzhledem k poslednímu vývoji. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Kvantový akcelerometr dokáže zjistit pozici i bez satelitů Kvantový akcelerometr dokáže zjistit pozici i bez satelitů
Technologie GPS, Glonass či Galileo spoléhají na satelity, díky nimž mohou určovat polohu zařízení na zemi a na to spoléhá už mnoho zařízení, jako jsou mýtné systémy či zemědělské stroje. Hodila by se tak alternativa, a ta tu je. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Amazon Marketplace vykáže prodejce neautorizovaně opraveného HW firmy Apple Amazon Marketplace vykáže prodejce neautorizovaně opraveného HW firmy Apple
Společnost Apple je známá tím, že se různými prostředky brání proti lidem, kteří si dovolují pro jiné neautorizovaně opravovat její hardware a dostávají jej zase do oběhu. Nyní to odnesou prodejci, pro které byl Amazon Marketplace zásadní odbytiště.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
YouTube varuje před Článkem 13, hrozí jeho konec v EU YouTube varuje před Článkem 13, hrozí jeho konec v EU
Už za pár měsíců proběhne hlasování o kontroverzních návrzích na evropské půdě ohledně copyrightu. Kriticky se k nim vyjádřila i CEO YouTube Susan Wojcicki. Finanční hrozby plynoucí z návrhů jsou pro síť příliš rizikové.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů