www.svethardware.cz
>
>
>

Výzkumníci z Harvardu připouští, že ‘Oumuamua může být poháněna solární plachtou

Výzkumníci z Harvardu připouští, že ‘Oumuamua může být poháněna solární plachtou
, , aktualita
Mezihvězdný objekt ‘Oumuamua byl nejdříve označen za kometu, pak asteroid, pak opět za kometu a průběžně i za mimozemskou loď nebo sondu. To podporoval především jeho neobvyklý protáhlý tvar. Co ale k tomu mohou říci lidé z Harvardu?
reklama
Naposledy jsme se dozvěděli, že ‘Oumuamua bude spíše kometa než asteroid, i když poněkud podivná kometa. Napověděl to fakt, že tento objekt vytrvale akceleruje na cestě pryč od našeho systému a to by měl mít na svědomí uvolňující se materiál na straně ozařované Sluncem, který působí jako reaktivní pohon. Marco Micheli z ESA (European Space Agency) uvádí, že podobné zrychlování je pro komety typické. Co si ale o tomto objektu myslí lidé z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics? 
 
 
V prvé řadě je třeba říci, že si můžeme být téměř jistí tím, že ‘Oumuamua přiletěla z jiného systému. Excentricita její dráhy je 1,2, což znamená, že se pohybovala po hyperbole, a tudíž do středu soustavy přiletěla rychlostí, která je vysoko nad limitem, jenž je zapotřebí k úniku ze Sluneční soustavy. Pokud se tedy na jejím okraji nestalo něco velice podivného, co tento projektil vystřelilo vysokou rychlostí ke Slunci a pak ven, musí jít o těleso z jiné soustavy. Ona podivná věc by přitom musela být energeticky na takové úrovni, že bychom si jí jistě všimli. Však jak ukazuje následující obrázek, ‘Oumuamua by překonala nejkratší cestu od oběžné dráhy Marsu k naší dráze za pouhé dva až tři týdny. V mezihvězdném prostoru se pak bude tento objekt ve vztahu ke Slunci pohybovat rychlostí 26,3 km/s, ovšem kolem Země proletěl rychlostí téměř 50 km/s a kolem Slunce v periheliu pak rychlostí 87,7 km/s. 
 
 
‘Oumuamua tak má být podlouhlý objekt s délkou kolem 120 metrů. Nejdříve byl považován za kometu právě kvůli svému tvaru. Neobjevil se však žádný ohon, takže se z něj stal asteroid, ale nakonec z výše popsaných důvodů opět kometa, ale s nízkou aktivitou. 
 
Výzkumníci z Harvardu nyní mluví o možnosti (pdf), že může jít o sondu vybavenou solární plachtou, což je dobře známý koncept využívající sluneční vítr pro akceleraci. Nepředkládají žádné důkazy, že je tomu skutečně tak, ale spíše se snaží demonstrovat, že to je možné vzhledem k naším znalostem o fyzice solárních plachet. Výsledkem studie je, že tato možnost existuje, což samozřejmě neříká nic o tom, že by ‘Oumuamua opravdu měla být sonda. Proti tomu mluví fakt, že se na tento objekt zaměřily radioteleskopy a nenašly žádnou aktivitu ve svém spektru, ale to také v podstatě nic nevyvrací. 
 
To vše jen vyzdvihuje ten fakt, že o povaze ‘Oumuamua se můžeme už pouze dohadovat a nikdy nezjistíme nezpochybnitelnou pravdu. Leda by přiletěli její tvůrci a zeptali se, jak se nám líbila. 
 
Zdroj: USA Today


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus
Společnost Samsung inovovala nabídku svých SSD disků. Nová řada 970 EVO Plus nahrazuje původní 970 EVO novými 96vrstvými V-NAND čipy a zvyšuje přenosové rychlosti i hodnoty náhodného přístupu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu
Výrobcem dronů DJI nyní otřásá velký skandál, který ho může stát opravdu nemalé peníze. Desítky zaměstnanců se totiž zúčastnily obrovského provizního podvodu. Zaměstnanci si tak přišli na spoustu peněz.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI
Máme zde další převratnou technologii spojenou s elektromobily a jejich nabíjením. Stojí za nimi startup GBatteries, který slibuje nabití 60kWh akumulátoru v řádu několika málo minut, přičemž úlohu zde hraje systém umělé inteligence.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi
Sagittarius A* známe jako velice silný zdroj rádiového záření uprostřed naší galaxie a obvykle se označuje za supermasivní černou díru. Nyní se ukázalo, že silné proudy tohoto záření mohou být namířeny přímo na Zemi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd? GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd?
Server WCCFTech přinesl nové informace o tom, jaké můžeme očekávat základní takty grafických karet GeForce GTX 1660 a 1660 Ti a jaké budou další vlastnosti. Tyto informace je pochopitelně třeba brát s rezervou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek