HGST uvádí světově první 10TB pevný disk

HGST uvádí světově první 10TB pevný disk
, , aktualita
Společnost HGST, nyní vlastněná firmou Western Digital, představila nový pevný disk Ultrastar Archive Ha10, který znamená pokoření hranice 10 TB. Kapacita pevných disků tedy nepřestává růst a v tomto případě díky technologiím HelioSeal a SMR.
K oblíbeným
reklama
Nový disk HGST Ultrastar Archive Ha10 pochopitelně nenabídne plnou kapacitu 10 TB (či přesněji TiB), neboť dle výrobců disků je 1 TB přesně 1000 GB (a dále), takže ve skutečnosti bude kapacita nižší. Ale to je obecně známý fakt. Povězme si raději o tom, že HGST zde kombinuje svou platformu HelioSeal a záznam SMR.

Firma tak plní disky heliem, které má pouze sedminovou hustotu vzduchu, díky čemuž uvnitř disku dochází k nižšímu tření, tedy lépe řečeno je tu nižší odpor prostředí. Díky tomu se tvoří i méně odpadního tepla, i spotřeba je nižší a výrobce také udává vysokou spolehlivost s hodnotou MTBF 2,5 milionu hodin. Vysoké kapacity bylo dosaženo pomocí záznamu SMR (Shingled Magnetic Recording), který již loni prezentovala společnost Seagate. Ten vytváří záznam s vysokou hustotou díky tomu, že částečně překrývá stopy na plotnách a od toho získal označení shingled, protože záznam stop připomíná šindele.

Ultrastar Archive Ha10 je určen především pro podniky, však se dá očekávat, že nepůjde o nic levného. Nicméně žádný uživatel by asi disk s takovou kapacitou neodmítl. Výrobce také uvádí, že 10 TB není pro použité technologie konečná. Zápis SMR má potenciál jít ještě dále a dosáhnout záznamové kapacity až 3 biliony bitů na čtverečný palec, díky čemuž by se měly objevit 18TB pevné disky. Pak už asi nastoupí zbrusu nová technologie HAMR, která dle Seagate umožní na čtverečný palec dostat až 10 bilionů bitů a takový disk by nabídl 60 TB kapacity.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
31.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková12 komentářů
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů