www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

HP uvádí své první PC s čínským procesorem ZhaoXin

HP uvádí své první PC s čínským procesorem ZhaoXin
, , aktualita
První významný výrobce počítačů zařadil do své nabídky x86 procesor KaiXian od čínské firmy ZhaoXin. HP 268 Pro G1 je desktop určený do podnikového prostředí a za hranice Číny se patrně nedostane.
K oblíbeným
reklama
Čína ve snaze dosáhnout soběstačnosti na amerických a obecně zahraničních technologií vyvíjí i vlastní procesory na architektuře x86. Konkurentem Intelu a AMD se stala společnost ZhaoXin. Vznikla v roce 2013 jako společný podnik šanghajské samosprávy a taiwanské firmy VIA Technologies, která již má s výrobou procesorů na této architektuře zkušenosti a především vlastní potřebnou licenci. První procesor z rodiny KaiXian se letos objevil na čínském trhu a do svých počítačů jej začali zařazovat také tamní výrobci (včetně prvního mini PC). Nyní procesory ZhaoXin začal využívat první mezinárodně známý výrobce, a to americké HP.
 
 
Konkrétně se jedná o HP 268 Pro G1 v designu microtower, který je určen pro úřady a jiné veřejné instituce. Vybaven je totiž tajemným operačním systémem Windows 10 CMIT Government Edition, který Microsoft upravil pro potřeby čínské vlády. Alternativou pro zájemce o tento počítač je potom linuxový systém NeoKylin, který byl opět vytvořen na míru veřejným institucím v Číně. Nás ovšem pochopitelně zajímá samotný procesor KaiXian KX-U6780A, kterým byl nový desktop osazen. Jedná se o stejný model, který se letos objevil na trhu a jeho výrobu zajišťuje TSMC prostřednictvím 16nm technologie. Procesor je založen na architektuře LuJiaZui, kterou si vyvíjí samotný ZhaoXin. Technické parametry procesoru jsou následující:
  • 2,7GHz pracovní frekvence
  • 8MB L2 cache, 8 jader
  • 70W TDP
  • Podpora pamětí DDR4 s až 2666 MT/s
  • Integrovaná grafika ZhaoXin C960 UHD
  • Čipová sada ZhaoXin SoC
Intel ani AMD zatím nemusí mít strach, že by je ZhaoXin předehnal ve vývoji. Letos uvedený procesor KX-U6780A by měl konkurovat tři roky starému Core i5-7400. Hlavní zbraní proti konkurenci by ovšem mohla být nízká cena a kompatibilita s operačními systémy určenými pro čínský trh. I proto HP na svých stránkách označuje svůj nový desktop za „chytrou investici“ pro zákazníky, kteří chtějí „spolehlivý výpočetní výkon“ při „minimalizaci pořizovacích nákladů“. Veřejné instituce přitom mohou být pro ZhaoXin dobrým startem. Většinou totiž do kanceláří nepotřebují počítače s astronomickým výkonem a možná z ideologických důvodů s radostí upřednostní procesor od domácího dodavatele (i když v sestavě od americké značky).
 
HP 268 Pro G1 bude dostupné v mnoha konfigurací s až 16GB pamětí DDR4, 2TB HDD nebo 512GB SSD, Ačkoliv HP zveřejnilo na svých stránkách specifikace tohoto počítače v angličtině (včetně instruktážního videa níže), dostupnost mimo čínský trh je spíše nepravděpodobná.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek19 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek