www.svethardware.cz
>
>

Hrozí nedostatek displejů: málo komponent, zemětřesení i výpadek energie

Hrozí nedostatek displejů: málo komponent, zemětřesení i výpadek energie
, , aktualita
Server Tom's Hardware hlásí, že výrobci počítačů si v posledních týdnech stěžují na nedostatek LCD panelů a brzy by mohlo být ještě hůře. To jen abychom se nedivili, když budou ceny monitorů či notebooků růst. 
K oblíbeným
reklama
Právě včera jsme se zmínili o tom, že nedává série zemětřesení na serveru Tchaj-wanu neměla vliv na produkci paměťových čipů, ovšem to zřejmě neplatí o výrobě LCD panelů. K tomu se navíc přidává výpadek energie v Japonsku a celkově složitá logistická situace, s níž se potýká v podstatě celý průmysl produkující hardware či elektroniku. 
 
 
Co se týče zemětřešení na Tchaj-wanu, to se týká v tomto případě především společnosti AU Optronics (AUO), předního výrobce LCD panelů. Ten tento týden prohlásil, že zemětřesení ovlivnilo výrobu a že bylo třeba některé produkční linky na několik hodin zastavit, vyčistit, provést opravy a následně obnovit výrobu. To tedy pochopitelně znamená, že část produkce byla ztracena, jak uvádí Digitimes. Vypadá to tedy, že tchaj-wanští výrobci pamětí dokázali na zemětřesení lépe reagovat, když zavčas pozastavili výrobu a nedlouho po posledním otřesu ji zase obnovili. 
 
K problémům firmy AUO se ovšem nyní přidává také listopadový výpadek v japonském městě Takacuki, který ovlivnil výrobu v továrně firmy Nippon Electric Glass (NEG), kde se tvoří skleněné substráty pro ploché displeje. Výpadek trval pět hodin a měl za následek poškození části výrobních zařízení. NEG přitom ovládá asi deset procent světového trhu s daným zbožím. 
 
Dohromady nejde o žádné velké katastrofy, ale už samotné tyto dvě události mohou snadno ovlivnit ceny LCD displejů a výsledných produktů. Jenomže nejde pouze o ně, neboť už dříve si výrobci stěžovali na nedostatek integrovaných obvodů či LCD modulů, k čemuž se tak nyní přidávají substráty i samotné LCD panely. 
 
Nezbývá ale než počkat na to, jaká bude realita. Monitorů je zatím na našem trhu obecně dost a pokud někdo nežádá nějaký velice speciální model, má možnost si vybírat a ceny se zatím stále drží na stejných hladinách.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek