www.svethardware.cz
>
>

Hrozí nedostatek displejů: málo komponent, zemětřesení i výpadek energie

Hrozí nedostatek displejů: málo komponent, zemětřesení i výpadek energie
, , aktualita
Server Tom's Hardware hlásí, že výrobci počítačů si v posledních týdnech stěžují na nedostatek LCD panelů a brzy by mohlo být ještě hůře. To jen abychom se nedivili, když budou ceny monitorů či notebooků růst. 
K oblíbeným
reklama
Právě včera jsme se zmínili o tom, že nedává série zemětřesení na serveru Tchaj-wanu neměla vliv na produkci paměťových čipů, ovšem to zřejmě neplatí o výrobě LCD panelů. K tomu se navíc přidává výpadek energie v Japonsku a celkově složitá logistická situace, s níž se potýká v podstatě celý průmysl produkující hardware či elektroniku. 
 
 
Co se týče zemětřešení na Tchaj-wanu, to se týká v tomto případě především společnosti AU Optronics (AUO), předního výrobce LCD panelů. Ten tento týden prohlásil, že zemětřesení ovlivnilo výrobu a že bylo třeba některé produkční linky na několik hodin zastavit, vyčistit, provést opravy a následně obnovit výrobu. To tedy pochopitelně znamená, že část produkce byla ztracena, jak uvádí Digitimes. Vypadá to tedy, že tchaj-wanští výrobci pamětí dokázali na zemětřesení lépe reagovat, když zavčas pozastavili výrobu a nedlouho po posledním otřesu ji zase obnovili. 
 
K problémům firmy AUO se ovšem nyní přidává také listopadový výpadek v japonském městě Takacuki, který ovlivnil výrobu v továrně firmy Nippon Electric Glass (NEG), kde se tvoří skleněné substráty pro ploché displeje. Výpadek trval pět hodin a měl za následek poškození části výrobních zařízení. NEG přitom ovládá asi deset procent světového trhu s daným zbožím. 
 
Dohromady nejde o žádné velké katastrofy, ale už samotné tyto dvě události mohou snadno ovlivnit ceny LCD displejů a výsledných produktů. Jenomže nejde pouze o ně, neboť už dříve si výrobci stěžovali na nedostatek integrovaných obvodů či LCD modulů, k čemuž se tak nyní přidávají substráty i samotné LCD panely. 
 
Nezbývá ale než počkat na to, jaká bude realita. Monitorů je zatím na našem trhu obecně dost a pokud někdo nežádá nějaký velice speciální model, má možnost si vybírat a ceny se zatím stále drží na stejných hladinách.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Na trh se dostává celkem 28 verzí mobilních GeForce RTX 3000 Na trh se dostává celkem 28 verzí mobilních GeForce RTX 3000
NVIDIA nedávno zaujala svou nabídkou grafických karet GeForce RTX 3000 pro notebooky a tím, že nechala už pouze na jejich výrobcích, aby zákazníky informovali o použité výkonnostní verzi. A nyní se ukazuje, že těchto verzí je skutečně hodně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře