Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hrozí nedostatek displejů: málo komponent, zemětřesení i výpadek energie

18.12.2020, Jan Vítek, aktualita
Hrozí nedostatek displejů: málo komponent, zemětřesení i výpadek energie
Server Tom's Hardware hlásí, že výrobci počítačů si v posledních týdnech stěžují na nedostatek LCD panelů a brzy by mohlo být ještě hůře. To jen abychom se nedivili, když budou ceny monitorů či notebooků růst. 
Právě včera jsme se zmínili o tom, že nedává série zemětřesení na serveru Tchaj-wanu neměla vliv na produkci paměťových čipů, ovšem to zřejmě neplatí o výrobě LCD panelů. K tomu se navíc přidává výpadek energie v Japonsku a celkově složitá logistická situace, s níž se potýká v podstatě celý průmysl produkující hardware či elektroniku. 
 
 
Co se týče zemětřešení na Tchaj-wanu, to se týká v tomto případě především společnosti AU Optronics (AUO), předního výrobce LCD panelů. Ten tento týden prohlásil, že zemětřesení ovlivnilo výrobu a že bylo třeba některé produkční linky na několik hodin zastavit, vyčistit, provést opravy a následně obnovit výrobu. To tedy pochopitelně znamená, že část produkce byla ztracena, jak uvádí Digitimes. Vypadá to tedy, že tchaj-wanští výrobci pamětí dokázali na zemětřesení lépe reagovat, když zavčas pozastavili výrobu a nedlouho po posledním otřesu ji zase obnovili. 
 
K problémům firmy AUO se ovšem nyní přidává také listopadový výpadek v japonském městě Takacuki, který ovlivnil výrobu v továrně firmy Nippon Electric Glass (NEG), kde se tvoří skleněné substráty pro ploché displeje. Výpadek trval pět hodin a měl za následek poškození části výrobních zařízení. NEG přitom ovládá asi deset procent světového trhu s daným zbožím. 
 
Dohromady nejde o žádné velké katastrofy, ale už samotné tyto dvě události mohou snadno ovlivnit ceny LCD displejů a výsledných produktů. Jenomže nejde pouze o ně, neboť už dříve si výrobci stěžovali na nedostatek integrovaných obvodů či LCD modulů, k čemuž se tak nyní přidávají substráty i samotné LCD panely. 
 
Nezbývá ale než počkat na to, jaká bude realita. Monitorů je zatím na našem trhu obecně dost a pokud někdo nežádá nějaký velice speciální model, má možnost si vybírat a ceny se zatím stále drží na stejných hladinách.