www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede

Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede
, , aktualita
Hubbleův vesmírný dalekohled sleduje už velice dlouho okolní vesmír včetně lokálních planet a jejich měsíců. Má tak i řadu snímků jupiterova měsíce Ganymede, díky nimž se objevil důkaz o tom, že na něm existuje voda v podobě páry.
K oblíbeným
reklama
Vůbec poprvé tak mohou astronomové potvrdit, že v atmosféře Ganymede existuje vodní pára, která se do ní přitom dostává jednoduchých způsobem, a to sublimací ledu na povrchu měsíce. Ukázala to data z Hubbleova vesmírného dalekohledu, který je mimochodem po nedávném velkém zaškobrtnutí už opět funkční díky svým rezervním systémům.
 
Ganymede objektivem Hubbleova dalekohledu 
 
Ganymede je od nás aktuálně vzdálen přes 600 milionů kilometrů a Hubble jej dokáže i z této vzdálenosti vyfotit s relativně slušnými detaily. Výše uvedený snímek je přitom již z roku 1996 a právě díky dlouhodobému pozorování v UV a blízkém IR spektru lze zjistit, co zde probíhá za procesy a jak se atmosféra měsíce vyvíjí. 
 
Existují přitom pádné důkazy o tom, že Ganymede obsahuje více vody než celá Země, ovšem ne v tekuté podobě, alespoň ne na povrchu. Tomu tak odpovídá i detekce vodní páry v atmosféře na základě dat Hubbleova dalekohledu z posledních více než 20 let. 
 
V roce 1998 totiž začal Hubble pomocí svého spektrografu pořizovat snímky měsíce v UV spektru, které odhalily i pásy nabitého plynu, což ukázalo, že Ganymede má slabé magnetické pole. Nalezen byl také molekulární kyslík (O2) a předpokládalo se, že v atmosféře je obsažen také atomický kyslík (O) vzhledem k nesrovnalostem v podobě aurorálních pásů. Jenomže poté se tým švédských astronomů jal zkoumat zastoupení atomického kyslíku pomocí Cosmic Origins Spectrograph (Hubble) a archivních dat Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS) a zjistil, že v atmosféře Ganymede je sotva nějaký atomický kyslík, takže tu muselo být jiné vysvětlení. 
 
vysoce detailní snímek Ganymede ze sondy Juno (červen 2021)
 
Lorenz Roth z KTH Královského technologického institutu ve Stockholmu si pak porovnal aurorální pásy s teplotní mapou povrchu měsíce a zjistil, že je tu přímý vztah, který značí, že půjde o sublimaci vodní páry z ledu, který se osvícen Sluncem dokáže zahřát na potřebnou teplotu. 
 
Konečné potvrzení ale zřejmě poskytne až evropská mise JUICE, JUpiter ICy moons Explorer, která se zaměří přímo na jupiterovy měsíce. Startovat bude už příští rok, ovšem k cíli dorazí v roce 2029 a poté bude tři roky zkoumat krom Jupitera samotného tři jeho největší měsíce se zvláštním důrazem na Ganymede. Výzkum Lorenze Rotha ale může lidem týmu JUICE poskytnout velice důležité vodítko k tomu, aby věděli, na co se mají zaměřit.
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
MSI prozradilo datum vypuštění procesorů Alder Lake-S na trh MSI prozradilo datum vypuštění procesorů Alder Lake-S na trh
Společnost MSI pochopitelně nevyzvonila datum s informací, že v daný den máme očekávat vypuštění procesorů Alder Lake-S na trh. Informovala o tom, kdy bude k dispozici sada pro instalaci chladičů Coreliquid na LGA 1700. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ford svolá Mustangy Mach-E, může jim upadnout čelní sklo nebo střecha Ford svolá Mustangy Mach-E, může jim upadnout čelní sklo nebo střecha
Chyby při konstrukci nebo výrobě aut nejsou ničím neobvyklým. Svolávacích akcí jsou tisíce a další kuriózní postihla automobilku Ford, jejíž Mustang Mach-E může mít problém s připevněním čelního skla i střechy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala