www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubbleův teleskop bude v provozu ještě dalších pět let

Hubbleův teleskop bude v provozu ještě dalších pět let
, , aktualita
Hubbleův vesmírný dalekohled ještě bude nějakou dobu na oběžné dráze pokračovat ve snímání vesmíru a pořizovat zajímavé snímky, protože mu byla prodloužena doba jeho služby na dalších pět let.
K oblíbeným
reklama
Hubbleův vesmírný dalekohled ještě nebude jen tak rychle odepsán, ale dostane šanci sloužit dalších pět let navíc. Tento teleskop byl na oběžnou dráhu Země vynesen v roce 1990 a od té doby ze zemské orbity pořizuje snímky vesmíru a přináší tak nejrůznější objevy. Všechna taková vesmírná plavidla ale jednou doslouží, to platí i pro tento teleskop, i když absolvoval již několik servisních misí. Jen tak rychle ale jeho konec nebude.

Hubbleův vesmírný dalekohled přinesl za dobu své působnosti spoustu zajímavých objevů. Byl využit i ke studiu trpasličí planetky Pluto, přispěl i ke studiu černých děr, v poslední době pomohl tento teleskop i zjistit, že vesmír se rozpíná rychleji, než se původně myslelo.

NASA ale zveřejnila zprávu, ve které potvrzuje, že Hubbleův vesmírný dalekohled ještě tak hned službu nevypoví. Smlouva na provádění operací pro vědu na institutu Space Telescope Science Institute v Baltimoru byla o pět let prodloužena, a to od 1. července tohoto roku do 30. června roku 2021. Snímky pořízené Hubbleovým vesmírným dalekohledem tak mohou vědce i lidi ještě nějakou dobu ohromovat.

A proč je možné si toto prodloužení smlouvy dovolit? Po servisní misi, která proběhla v roce 2009, funguje totiž Hubbleův vesmírný dalekohled opravdu dobře. Proto byla tedy smlouva o dalším provozu prodloužena a Hubbleův teleskop tak může pomáhat objevovat vesmír ještě do začátku dvacátých let tohoto století. Původně si však vědci nebyli jistí, jak dlouho tento teleskop po poslední opravě ještě vydrží.

Na rok 2018 je naplánováno vynesení vesmírného dalekohledu Jamese Webba do kosmu, tento dalekohled má být Hubbleův nástupce. Teleskop nemá přímo nahradit Hubbleův vesmírný dalekohled, ale spíš navázat na jeho dlouhá léta provozu. A právě od tohoto dalekohledu se čekají další objevy, co se vesmíru a jeho tajemství týče.

I použití těchto dvou teleskopů zároveň bude zajímavé, i když to bude jen na nedlouhou dobu. Oba vesmírné dalekohledy si nebudou přímo konkurovat. Hubbleův vesmírný dalekohled totiž využívá především viditelnou část spektra a ultrafialové záření, zatímco vesmírný dalekohled Jamese Webba bude zkoumat vesmír v infračervené části spektra. Astronomové tak díky tomu dostanou dvojí pohled na vesmír.

Zdroje: engadget.com, NASA
reklama
Nejnovější články
V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2 V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2
Singapurská společnost Sunseap Group chce v Indonésii na ostrově Batam postavit obrovskou solární elektrárnu, která bude plovoucí. Zemi by tak tento projekt měl pomoci v přechodu na obnovitelné zdroje energie.
Včera, aktualita, Milan Šurkala15 komentářů
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů