www.svethardware.cz
>
>
>

IBM ukázalo 5nm tranzistory vytvořené technologií Nanosheet

IBM ukázalo 5nm tranzistory vytvořené technologií Nanosheet
, , aktualita
Je dobře známo, že společnosti IBM, Samsung a GlobalFoundries spolupracují či spolupracovaly na tom, aby přinesly pokud možno první 5nm výrobní proces. Ten by mohl tvořit čipy o velikosti nehtu, na nichž by bylo uloženo na 30 miliard tranzistorů.
K oblíbeným
reklama
Takových 30 miliard tranzistorů v jednom čipu je skutečně impozantní počet, ale konec konců v dnešní době už rozhodně nepůsobí jako nedosažitelný. Však nová 12nm Tesla V100 generace Volta jich nese už 21 miliard, ale také jde o obrovský čip s plochou 815 milimetrů čtverečných, a to už je pořádně velký nehet. Čili tento údaj firmy IBM rozhodně nemůžeme pokládat za nadhodnocený a spíše je třeba řešit to, nakolik je 5nm výrobní proces reálný, jakou bude mít výtěžnost, a to právě v případě tak složitých čipů.

IBM zde o 5nm procesu mluví ve spojení s jistou technologií Nanosheet, která však ještě nebyla představena, a tak ještě pořádně nevíme, o co vůbec jde. Počkat si musíme na informace z letošní konference Symposia on VLSI Technology and Circuits, která se odehraje v japonském Kjótu. Ta ale startuje už dnes, takže moc dlouho čekat nemusíme. Mezitím si můžete ukrátit čekání pohledem na první fotografii, kde jsou vědci IBM v new-yorském komplexu SUNY Polytechnic Institute Colleges of Nanoscale Science and Engineering. Právě připravují wafery pro zkušební výrobu 5nm křemíkových tranzistorů právě pomocí technologie Nanosheet. Tyto wafery jsou již uloženy v jednotkách FOUP, čili Front Opening Unified Pod.
fotografie 5nm tranzistorů vytvořených v IBM Research Alliance


Firma nám ve svém tiskovém prohlášení prozradila, že tento nový proces je již založen na EUV litografii a na rozdíl od architektury FinFET, která se používá pro výrobu dnešních nejpokročilejších čipů, využívá "štosy křemíkových nanofólií (nanovrstev, nanodesek) pro konstrukci tranzistorů". Konečný rozdíl je především ten, že oproti 7nm tranzistorům FinFET vytvořených před dvěma lety v rámci testovacího provozu rovněž EUV litografií se s využitím 5nm technologie Nanosheet a EUV docílilo o polovinu vyššího počtu tranzistorů uložených na stejné ploše. Tyto tranzistory mají navíc daleko lepší elektrické vlastnosti, a to díky možnosti jemně ladit výrobní proces s ohledem na výkon a spotřebu jednotlivých okruhů v čipu. Stojí za tím také více než deset let výzkumu a investice miliard dolarů.Nicolas Loubet z IBM Research drží wafer plný 5nm tranzistorů vyrobených pomocí technologie Nanosheet


Zatím nepadlo ani slovo o tom, kdy by se asi tak nový výrobní proces mohl dostat do praxe. Nedávno se ale právě Samsung, jeden z partnerů firmy IBM v jejím výzkumném snažení, pochlubil tím, že si už na příští rok chystá zkušební výrobu prvních čipů pomocí EUV. To ale bude ještě stále FinFET, ovšem pak v plánech najdeme na rok 2020 také zbrusu novou výrobní technologii pojmenovanou jako GAA - Gate All Around. A když se podíváme na strukturu tranzistorů, které byly dnes ukázány, vypadá to jako velice příhodné pojmenování právě pro ně. Křemík tak asi opravdu ještě zdaleka nekončí.

Zdroj: TZ IBM
reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů