www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

IDC: prodeje PC byly nízké, ale překonaly očekávání

IDC: prodeje PC byly nízké, ale překonaly očekávání
, , aktualita
Dle společnosti IDC zabývající se průzkumem trhu překonaly prodeje počítačů PC očekávání. Podívejme se tedy na to, co nám o nich řeknou výsledky Worldwide Quarterly PC Tracker z posledního období.
K oblíbeným
reklama
V prvním kvartálu tohoto roku, který skončil v minulém týdnu, bylo na trhy po celém světě dle IDC dodáno 68,5 milionů PC, což je sice meziroční pokles o 6,7 %, ale přesto jde o lepší výsledek, než jaký se očekával. V druhé polovině předchozího roku se velmi projevilo to, že Microsoft ukončil podporu systému Windows XP, což donutilo řadu firem a jednotlivců k přechodu na novější systém a nový hardware, což značně podpořilo prodeje. V prvním kvartálu se ale objevila řada překážek, mezi něž patřilo nasycení skladů notebooky se systémem Windows Bing, regionální snížení prodejů vlivem vývoje měnových kurzů a také už v podstatě skončilo období přechodu ze systému Windows XP na novější. Výsledný objem prodejů je tak nejnižší od prvního kvartálu roku 2009, ale v IDC jsou přesto pozitivní.

Prodeje byly zvláště dobré ve Spojených státech, kde už řadu kvartálů překonávají očekávání a mají daleko lepší vývoj než ve zbytku světa. IDC jim tak věnuje celou jednu tabulku (dole), kde se ukazuje, že celkový trh oproti minulému roku klesl pouze o procento, přičemž v celém světě to bylo zmíněných minus 6,7 procent.

Nyní se zraky obrací především k nástupu Windows 10, které by měly být pro výrobce PC hardwaru přímo požehnáním. Však pro majitele Windows 7 a 8.1 budou zdarma, což řadu lidí přiměje k přechodu na nový systém, na nějž se veřejnost ostatně spíše těší (to se nedalo říci o nástupu Windows 8). Ruku v ruce s tím pak v řadě případů přichází i nákup nového hardwaru. Neznamená to ale, že by Windows 10 vyžadovaly nový hardware. Spíše naopak od nich můžeme očekávat i lepší výkony od toho starého, a to především díky novému API DirectX 12, které bude těžit i z vícejádrových procesorů, což má přinést svěží vítr i do plachet stárnoucích AMD FX.

Co se týče prodejů PC v regionu EMEA, do nějž patříme i my, právě v něm se firmy v prodejním řetězci snažily zbavit se velkého počtu naskladněných počítačů se systémem Windows 8.1 s Bing. Microsoft totiž přestal tento systém prosazovat u 15" notebooků a k tomu se přidalo i slábnoucí euro, které je už nejslabší za 12 let. S tím se veze i naše koruna, jež je již pod hranicí kurzu 26:1, přičemž ještě na konci minulého roku to bylo 22:1. Není tedy divu, že v Americe byl vývoj prodejů daleko lepší než v Evropě.

Mezi firmami drží prvenství stále firma Lenovo, jejíž podíl mírně klesl o 0,3 % oproti předchozímu kvartálu. Do první pětky se na pozici firmy Apple vtlačil Asus, přičemž firmy v první pěticy většinou mírně ztratily ve prospěch ostatních výrobců. Meziročně nejvíce ztrácejí firmy Acer a Dell, a to především ve prospěch Lenova, HP a Asusu.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře