reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

IDC: prodeje PC byly nízké, ale překonaly očekávání

10.4.2015, Jan Vítek, aktualita
IDC: prodeje PC byly nízké, ale překonaly očekávání
Dle společnosti IDC zabývající se průzkumem trhu překonaly prodeje počítačů PC očekávání. Podívejme se tedy na to, co nám o nich řeknou výsledky Worldwide Quarterly PC Tracker z posledního období.
V prvním kvartálu tohoto roku, který skončil v minulém týdnu, bylo na trhy po celém světě dle IDC dodáno 68,5 milionů PC, což je sice meziroční pokles o 6,7 %, ale přesto jde o lepší výsledek, než jaký se očekával. V druhé polovině předchozího roku se velmi projevilo to, že Microsoft ukončil podporu systému Windows XP, což donutilo řadu firem a jednotlivců k přechodu na novější systém a nový hardware, což značně podpořilo prodeje. V prvním kvartálu se ale objevila řada překážek, mezi něž patřilo nasycení skladů notebooky se systémem Windows Bing, regionální snížení prodejů vlivem vývoje měnových kurzů a také už v podstatě skončilo období přechodu ze systému Windows XP na novější. Výsledný objem prodejů je tak nejnižší od prvního kvartálu roku 2009, ale v IDC jsou přesto pozitivní.

Prodeje byly zvláště dobré ve Spojených státech, kde už řadu kvartálů překonávají očekávání a mají daleko lepší vývoj než ve zbytku světa. IDC jim tak věnuje celou jednu tabulku (dole), kde se ukazuje, že celkový trh oproti minulému roku klesl pouze o procento, přičemž v celém světě to bylo zmíněných minus 6,7 procent.

Nyní se zraky obrací především k nástupu Windows 10, které by měly být pro výrobce PC hardwaru přímo požehnáním. Však pro majitele Windows 7 a 8.1 budou zdarma, což řadu lidí přiměje k přechodu na nový systém, na nějž se veřejnost ostatně spíše těší (to se nedalo říci o nástupu Windows 8). Ruku v ruce s tím pak v řadě případů přichází i nákup nového hardwaru. Neznamená to ale, že by Windows 10 vyžadovaly nový hardware. Spíše naopak od nich můžeme očekávat i lepší výkony od toho starého, a to především díky novému API DirectX 12, které bude těžit i z vícejádrových procesorů, což má přinést svěží vítr i do plachet stárnoucích AMD FX.

Co se týče prodejů PC v regionu EMEA, do nějž patříme i my, právě v něm se firmy v prodejním řetězci snažily zbavit se velkého počtu naskladněných počítačů se systémem Windows 8.1 s Bing. Microsoft totiž přestal tento systém prosazovat u 15" notebooků a k tomu se přidalo i slábnoucí euro, které je už nejslabší za 12 let. S tím se veze i naše koruna, jež je již pod hranicí kurzu 26:1, přičemž ještě na konci minulého roku to bylo 22:1. Není tedy divu, že v Americe byl vývoj prodejů daleko lepší než v Evropě.

Mezi firmami drží prvenství stále firma Lenovo, jejíž podíl mírně klesl o 0,3 % oproti předchozímu kvartálu. Do první pětky se na pozici firmy Apple vtlačil Asus, přičemž firmy v první pěticy většinou mírně ztratily ve prospěch ostatních výrobců. Meziročně nejvíce ztrácejí firmy Acer a Dell, a to především ve prospěch Lenova, HP a Asusu.

Zdroj: techPowerUp
reklama
reklama