Intel 9 Series: nejen podpora rychlých SSD

Intel 9 Series: nejen podpora rychlých SSD
, , aktualita
Intel konečně oficiálně představil svůj nový desktopový hi-end čipset, a to Z97 určený pro procesory Core 4. a 5. generace. Jedná se o očekávanou náhradu za model Z87 a lze předpokládat, že desky s touto starší verzí budou postupně stahovány.
K oblíbeným
reklama
Intel Z97 totiž dokáže starší Z87 plně nahradit, a přitom zajistí kompatibilitu dané desky i s budoucími procesory Intel. Nebude mít tudíž žádný smysl si pořizovat základní desku se Z87, pochopitelně tedy pokud nepůjde o cenově výhodnější nabídku. Není to však pouze podpora nových procesorů, co nám Z97 nabídne.

Nové desky s Intel Z97 přinesou podporu SSD ve formátu M.2 a navíc také rozhraní SATA Express. SSD v podobě karet M.2 byly předtím známá jako NGFF, čili Next Generation Form Factor a jde o modernější náhradu za mSATA, která nabízí rozhraní SATA 6 Gbps, nebo PCI Express. Sloty pro M.2 však nabízí také řada již dostupných desek a někteří výrobci přišli na trh také s modely s rozhraním PCI Express, které jsou založeny na SSD M.2. Ty využívají dvě linky PCI Express 2.0, což jim dává strop na 1 GB/s. Reálné přenosové rychlosti však končí někde na 850 MB/s, ale i to je v porovnání se SATA 6 Gbps slušný nárůst.

Ovšem na druhou stranu je jasné, že dnešní SSD a jejich kontrolery, například SandForce SF3700 a Samsung XP941, by dokázaly využít klidně i čtyři linky PCI Express 2.0. To si ostatně uvědomila firma Apple, která SSD ve svých 15" MacBook Pro vyhradila právě čtyři linky. Intel ale zvolil pouze dvě linky možná kvůli tomu, že Z97 jich celkově nenabízí větší množství než Z87 a na desktopové základní desce jsou potřeba také jinde.

Dále tu máme velkou novinku, rozhraní SATA Express, které využívá pro komunikaci s koncovým zařízením rozhraní SATA, ale pro přenos dat je připravena dálnice v podobě rozhraní PCI Express. Pro toto rozhraní ale zatím nejsou k dispozici kompatibilní SSD, ale snad to nebude dlouho trvat a objeví se. Asus se to snaží řešit svépomocí, a to produktem HyperXpress, což však není klasické SSD, ale pouze pouzdro pro dvě mSATA SSD, která jsou interně zapojena v poli RAID 0 a externě pak komunikují právě přes SATA Express.

Pak můžeme zmínit podporu procesorů Devil's Canyon, což jsou právě vylepšené verze procesorů Haswell známé také jako Haswell Refresh. Tyto čipy se už oficiálně dostaly na trh a z toho, co je o nich známé, nabídnou mírně vyšší pracovní frekvence a vedle toho Intel slíbil také kvalitnější teplovodivý materiál mezi samotným čipem a jeho heatspreaderem. To by mělo zajistit lepší možnosti pro přetaktování.

Nakone tu je vylepšené zabezpečení Intel Device Protection s Boot Guard, určené původně pro podnikovou sféru. Jedná se o kombinaci softwarových a hardwarových prostředků, které mají zvýšit ochranu proti rootkitům a malwaru.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM
Už dlouho jsme se nedozvěděli o výpadku energie v některé z důležitých továren, a tak nás rok 2020 ještě alespoň jednou potěší. Hodinový výpadek totiž hlásí americká společnost Micron, jeden ze tří největších výrobců DRAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu
Na rozdíl od DIY trhu je postup AMD v průzkumech na Steamu pomalý, ale zato vytrvalý. Nyní tu máme nové statistiky, které také ukazují popularitu grafických karet, kde se na předních místech nic nezměnilo, ovšem to se dalo čekat.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny
Epic Games Store se chystá potěšit příznivce žánru cRPG, a to hned dvojitou nadílkou. Připravil si totiž na příští týden hry Pillars of Eternity - Definitive Edition a Tyranny - Gold Edition, které bude nabízet zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu
Slavný radioteleskop Arecibo byl před pár dny zničen a nyní se na Internetu objevily i video záběry z celého incidentu. Pád 900tunové antény ze 150metrové výšky tak můžeme vidět na záběrech ze dvou různých kamer.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Dosáhne přetaktovaná RX 6800 na výkon RX 6800 XT? Dosáhne přetaktovaná RX 6800 na výkon RX 6800 XT?
Karty Radeon RX 6800 byly možná dosud neprávem opomíjené, za což možná může jejich vyšší cena oproti konkurenčním RTX 3070, která je však opodstatněna i dvojnásobkem paměti. Ale co výkon, kam se dá vyhnat? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek