Intel 9 Series: nejen podpora rychlých SSD

Intel 9 Series: nejen podpora rychlých SSD
, , aktualita
Intel konečně oficiálně představil svůj nový desktopový hi-end čipset, a to Z97 určený pro procesory Core 4. a 5. generace. Jedná se o očekávanou náhradu za model Z87 a lze předpokládat, že desky s touto starší verzí budou postupně stahovány.
K oblíbeným
reklama
Intel Z97 totiž dokáže starší Z87 plně nahradit, a přitom zajistí kompatibilitu dané desky i s budoucími procesory Intel. Nebude mít tudíž žádný smysl si pořizovat základní desku se Z87, pochopitelně tedy pokud nepůjde o cenově výhodnější nabídku. Není to však pouze podpora nových procesorů, co nám Z97 nabídne.

Nové desky s Intel Z97 přinesou podporu SSD ve formátu M.2 a navíc také rozhraní SATA Express. SSD v podobě karet M.2 byly předtím známá jako NGFF, čili Next Generation Form Factor a jde o modernější náhradu za mSATA, která nabízí rozhraní SATA 6 Gbps, nebo PCI Express. Sloty pro M.2 však nabízí také řada již dostupných desek a někteří výrobci přišli na trh také s modely s rozhraním PCI Express, které jsou založeny na SSD M.2. Ty využívají dvě linky PCI Express 2.0, což jim dává strop na 1 GB/s. Reálné přenosové rychlosti však končí někde na 850 MB/s, ale i to je v porovnání se SATA 6 Gbps slušný nárůst.

Ovšem na druhou stranu je jasné, že dnešní SSD a jejich kontrolery, například SandForce SF3700 a Samsung XP941, by dokázaly využít klidně i čtyři linky PCI Express 2.0. To si ostatně uvědomila firma Apple, která SSD ve svých 15" MacBook Pro vyhradila právě čtyři linky. Intel ale zvolil pouze dvě linky možná kvůli tomu, že Z97 jich celkově nenabízí větší množství než Z87 a na desktopové základní desce jsou potřeba také jinde.

Dále tu máme velkou novinku, rozhraní SATA Express, které využívá pro komunikaci s koncovým zařízením rozhraní SATA, ale pro přenos dat je připravena dálnice v podobě rozhraní PCI Express. Pro toto rozhraní ale zatím nejsou k dispozici kompatibilní SSD, ale snad to nebude dlouho trvat a objeví se. Asus se to snaží řešit svépomocí, a to produktem HyperXpress, což však není klasické SSD, ale pouze pouzdro pro dvě mSATA SSD, která jsou interně zapojena v poli RAID 0 a externě pak komunikují právě přes SATA Express.

Pak můžeme zmínit podporu procesorů Devil's Canyon, což jsou právě vylepšené verze procesorů Haswell známé také jako Haswell Refresh. Tyto čipy se už oficiálně dostaly na trh a z toho, co je o nich známé, nabídnou mírně vyšší pracovní frekvence a vedle toho Intel slíbil také kvalitnější teplovodivý materiál mezi samotným čipem a jeho heatspreaderem. To by mělo zajistit lepší možnosti pro přetaktování.

Nakone tu je vylepšené zabezpečení Intel Device Protection s Boot Guard, určené původně pro podnikovou sféru. Jedná se o kombinaci softwarových a hardwarových prostředků, které mají zvýšit ochranu proti rootkitům a malwaru.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat
Tranzistory jsou součástí logických obvodů počítačových čipů, ovšem výzkumníci na Purdue University vytvořili takové, které dokáží současně data i ukládat. Jde o funkční křemíkové tranzistory s feroelektrickou RAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7 Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7
Kdyby si toho opravdu někdo doposud nevšiml, pak Microsoft se takovým lidem chystá opravdu nepřehlédnutelným způsobem sdělit, že podpora operačního systému Windows 7 se chýlí ke konci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60 NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60
NVIDIA začala brzy v tomto roce nabízet kompatibilitu monitorů vybavených systémem Adaptive-Sync se svou technologií G-Sync. Nejdříve to bylo pouze tucet modelů, ovšem nyní už jich je rovná kopa, čili 60. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů
Společnost Apple si přichystala spuštění prodejů svých nových pracovních stanic Mac Pro Tower, k nimž budou pasovat také monitory Pro Display XDR. Apple zde přitom spojuje procesory Xeon a profi kartami Radeon Pro. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data
Zrovna uprostřed letošního listopadu jsme se dozvěděli, že Intel řeší dalších 77 bezpečnostních chyb ve svých procesorech, nicméně to neznamená, že byla jejich studnice vyčerpána. Máme tu Plundervolt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře