www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Alder Lake: 10nm desktopová CPU s malými i velkými jádry?

Intel Alder Lake: 10nm desktopová CPU s malými i velkými jádry?
, , aktualita
Intel Alder Lake jsou od nás ještě velice daleko, ostatně ještě před nimi nastoupí Comet Lake-S a také bychom se měli dříve dočkat stále ještě záhadných Rocket Lake-S. Co by ale mohly následovné Alder Lake nabídnout? 
K oblíbeným
reklama
Alder Lake tak mohou přijít na trh někdy v době, kdy už budou aktuální 5nm procesory firmy AMD, čili v roce 2022. VideoCardz nyní zmiňují tweet @momomo_us), dle nějž by Intel mohl v desktopu adoptovat systém jader big.LITTLE známý z procesorů ARM, což ovšem vůbec není překvapivé. Už 10nm procesory Lakefield využívající technologii Foveros mají ve výbavě pět jader, a sice čtyři menší a slabší a jedno hlavní generace Sunny Cove. 
 
Jde tak v podstatě o to samé, co nabízí i dnešní mobilní SoC založené na ARM. Slabší jádra budou využita pro méně náročné úlohy a naopak. Tím se může ušetřit energie, odpadní teplo i místo na čipu, nicméně bude nutné, aby s takovým procesorem velice dobře pracoval plánovač úloh operačního systému, čili aby těm správným jádrům přiřazoval ta správná vlákna, jinak bychom mohli splakat nad výdělkem. I když to by možná ani nebylo třeba řešit v případě, že všechna jádra nebudou schopna fungovat najednou.
 
 
Alder Lake by měly být vyráběny již 10nm++ procesem, čili jeho poslední verzí, po níž už bude jako další stupeň následovat 7nm proces. A jak ukazuje uniklý obrázek, bude tu konfigurace až 8 velkých a 8 malých jader. Zajímavé také je, že tyto procesory počítají jen s GT1, čili tou nejslabší možnou grafikou. Že by se Intel rozhodl v dalších procesorových generacích pro desktop nabízet už jen základní grafickou výbavu? Ostatně už jistě půjde o generaci Xe, která by mohla na svůj účel stačit právě již jako nejslabší GT1. 
 
Dál se dozvíme o až 125W TDP s možností jít až na 150 W a o patici LGA 1700, o níž jsme již také slyšeli jako o nástupkyni LGA 1200. 
 
Pokud je informace o variaci na big.LITTLE v případě desktopových Intelů pravdivá, zbývá zjistit, zda všech 16 velkých a malých jader bude opravdu schopno pracovat najednou, anebo to bude maximálně 8, jak je obvyklé právě v případě big.LITTLE. Tam dvojice velkého a malého jádra tvoří jedno virtuální jádro, v jehož rámci může běžet v daný čas pouze jedno fyzické jádro a ne obě naráz. Díky tomu pak není třeba řešit plánování procesů, neboť CPU prostě v případě potřeby výkonu přepne ze slabšího jádra na silnější. U desktopových procesorů nás ale nemusí tak moc zajímat spotřeba, a to zvláště v klidovém režimu, kde bohatě stačí regulace pracovní frekvence a napětí.
 
Málokdo by si ale chtěl pořídit 16jádrový procesor s vědomím, že si v podstatě koupil jen 8jádrový, takže uvidíme, co Intel nakonec přinese. Z roadmap vyplývá, že by to mohla být jádra Golden Cove (velká) a Gracemont (malá).


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou
Amazon už dříve avizoval, že přinejmenším do 5. dubna bude při naskladňování a odesílání zboží upřednostňovat to, co lidé v dnešní době nezbytně potřebují a do toho patří třeba i toaletní papír. Hardware má menší prioritu, což trápí nejen výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová
Společnost SpaceX by již tento rok měla létat s astronauty na palubě své kosmické lodi Crew Dragon k ISS. Kromě květnové mise Demo-2 je na tento rok naplánovaná i mise dalších astronautů k ISS, k nim by se měla připojit i Shannon Walkerová. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů
Společnost InWin tentokrát neukázala žádnou okázalou specialitku, ale naopak skříň, která by měla být především praktická. C200 je totiž určena pro "tvůrce obsahu", takže lze mluvit o skříni pro pracovní stanice. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Micron brzy začne s výrobou 128vrstvých 3D NAND s architekturou RG Micron brzy začne s výrobou 128vrstvých 3D NAND s architekturou RG
Americký Micron se chystá už v tomto čtvrtletí spustit výrobu pamětí 3D NAND skládajících se ze 128 vrstev a využívajících jistou RG Architecture. Na trh pak tyto paměti začnou proudit během příštího kvartálu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gamescom 2020 se uskuteční v původním termínu, i když možná jen online Gamescom 2020 se uskuteční v původním termínu, i když možná jen online
Organizátoři ujistili fanoušky, že největší herní veletrh v Evropě se uskuteční v původním srpnovém termínu. Otázkou zůstává, v jaké podobě. Menší štěstí měla herní akce QuakeCon 2020, která byla zrušena.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik