Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Lunar Lake bude letos dříve, než se čekalo, přinese přes 100+ TOPS pro AI

21.5.2024, Milan Šurkala, aktualita
Intel Lunar Lake bude letos dříve, než se čekalo, přinese přes 100+ TOPS pro AI
Intel znovu potvrzuje, že se nové generace procesorů Arrow Lake a Lunar Lake představí ještě letos. Zajímavou informací je ale to, že Lunar Lake předstihne Arrow Lake a představí se už během léta.
Dosavadní roadmapy Intelu mluvily o tom, že se letos dočkáme dvou nových procesorových architektury, a to Arrow Lake a o něco později také Lunar Lake, která má výrazně přitlačit na výkonu v oblasti AI. Jak se ale zdá, nakonec to bude asi ještě o trochu jinak. Pro mnohé překvapivě to ale zatím nevypadá na další zpoždění, ale naopak na uspíšení (pokud se tak ale opravdu stane, vše se ještě stále může změnit). Architektura Lunar Lake totiž byla v poslední prezentaci posunuta blíže k dnešku a dle Intelu má být uvedena už ve Q3/24, tedy v průběhu léta nebo na začátku podzimu. Wafery s procesory jsou totiž už ve výrobě a o Arrow Lake se bude akorát v blízké budoucnosti na Computexu dále mluvit. Tato architektura je plánována na Q4/24. Zatím pořád není úplně jasné, která architektura bude dostupná ve které formě (mobilní, desktopová, příp. obě). Vypadá to však, že Arrow Lake bude desktopový (ARL-S) i mobilní (ARL-H, ARL-HX), zatímco Lunar Lake jen mobilní.
 
Intel Lunar Lake
 
Vedle změny časového plánu tu máme i více informací o procesorech Lunar Lake. Tyto procesory budou mít nová výkonná jádra P-Core Lion Cove i nová úsporná jádra E-Core Skymont. Ta by měla dále navýšit IPC, o přesnějších hodnotách nárůstu ale zatím Intel mlčí. Významně by se měla zvýšit efektivita na watt, tak doufejme, že Intel konečně představí procesory s hodnotami spotřeb, za které nebude potřeba se stydět.
 
Objeví se tu také nové GPU Battlemage (Xe2) s podstatně vyšším výkonem než doposud. Výsledkem má být to, že nové procesory Lunar Lake by měly dále výrazně posunout schopnosti AI PC, kam včera vtrhly počítače s procesorem Qualcomm Snapdragon X Elite. Měly by v tomto být ale ještě lepší. Snapdragon X Elite totiž dává celkem 75 TOPS (45 TOPS z NPU, zbytek z CPU a GPU), nicméně Intel mluví dokonce o více než 100 TOPS. Jeho NPU by sice mělo také dodat okolo nebo přes 45 TOPS, jenže GPU by mělo přidat dalších více než 60 TOPS, a když se k tomu přidá ještě trochu výkonu z CPU, tak tady patrně budeme mluvit o hodnotě okolo 110 TOPS (pro zajímavost, nynější Meteor Lake má cca 30 TOPS, a to 19 z GPU a 11 z NPU). Procesory by měly slušně běžet na více než 500 modelech umělé inteligence. Intel tak říká, že ve Stable Diffusion 15 je Lunar Lake o 40 % výkonnější než Snapdragon X Elite.
 
Intel Lunar Lake
 
Intel srovnal procesor s konkurencí i  v jiných ohledech, ale nejen s novinkami jako výše, ale také staršími procesory, což mu [logicky] pomáhá vypadat lépe. Např. v Microsoft Teams (3×3 konference) má mít o 30 % nižší spotřebu než Ryzen 7 7840U a o 20 % nižší než Snapdragon 8cx Gen3. Ještě připomeňme, že verze Lunar Lake-MX budou mít integrovanou paměť s kapacitou až 32 GB.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.