www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Lunar Lake, Jupiter Sound a DG3: další vývoj rodiny Xe se ukazuje

Intel Lunar Lake, Jupiter Sound a DG3: další vývoj rodiny Xe se ukazuje
, , aktualita
V ovladačích Intelu se objevily budoucí grafické produkty, které jsou aktuálně teprve ve vývoji. Jde o Lunar Lake, Jupiter Sound a DG3, které se pokusíme nyní zařadit do kontextu. Vedle toho tu ale máme i slíbený DG1 v podobě desktopových karet. 
K oblíbeným
reklama
Dle serveru Anandtech se totiž čip DG1 chystá v rámci samostatných desktopových karet, ale ještě než utrousíte poznámku o zbytečném produktu, nad nímž se můžeme leda pousmát, je třeba dodat, že Iris Xe MAX pro desktopy mají být k dispozici od začátku příštího roku jen jako OEM hardware. Na volný trh se tak tyto karty nedostanou a záležet bude pouze na Intelu a jeho partnerech, kde se uplatní. Více Intel neprozradil, a tak nevíme ani to, do jakých PC z hlediska jejich zaměření se DG1 dostane. 
 
 
My můžeme být zvědaví především na to, kdy se předvedou výkonnější grafiky Xe-HPG, ale zatím tu máme jen další útržkovité informace. O Arctic Sound a Jupiter Sound jsme mimochodem už slyšeli na začátku roku 2018 a už tehdy bylo Arctic Sound označeno za GPU 12. generace a Jupiter Sound za 13. generaci.
 
To platí i dnes, přičemž lze upřesnit, že Arctic Sound má být Xe-HP, čili serverový produkt tvořený až čtyřmi dlaždicemi spojenými pomocí EMIB, který využije paměti HBM2e. Jupiter Sound tak bude jeho následovník, o němž zatím nevíme v podstatě nic. Intel se však chystá předvést především díky Ponte Vecchio, které představují ještě vyšší "superpočítačový" stupeň Xe-HPC s ještě složitější sestavou snad až 16 dlaždic. Ostatně půjde o řešení pro první ExaFLOPS systém Intelu, superpočítač Aurora.
 
O Intel Lunar Lake (LNL) jsme ale dosud neslyšeli, takže kam si jej máme zařadit? Dle dostupných informací by to měla být 13. generace stejně jako Jupiter Sound a také DG3, ovšem už z označení Lake je zřejmé, že to nebude grafický čip, ale procesor s integrovanou grafikou 13. Generace. Máme tu tak nejspíše nástupce v řadě Rocket Lake - Alder Lake - Meteor Lake, čili produkt, který (možná) uvidíme až za pěkných pár let. 
 
Nyní tak čekáme především na Xe-HPG označované prostě jako DG2. Víme o nich jednak to, že mají nabídnout 512 jednotek EU (DG1 jich má 96), využijí paměti GDDR6 a na trh přijdou dle plánu někdy v příštím roce. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala