www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>
>
>

Intel NUC a ti ostatní: přijde vzkříšení nettopů?

Intel NUC a ti ostatní: přijde vzkříšení nettopů?
, , článek
Doba se mění stejně jako chutě uživatelů, které jsou utvářeny nabídkou chytrých telefonů či tabletů a pokračující miniaturizací danou nástupem nových technologií jako SSD. Výsledkem je ústup tradičních PC do pozadí, ale je tu kategorie, která zažívá rozmach.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Intel NUC a ti ostatní: přijde vzkříšení nettopů?
  2. Intel NUC
  3. AMD Kabini útočí na NUC
  4. Gigabyte, Asus a ostatní
reklama
V poslední době se toho stalo mnoho, z čeho zastánce tradičních desktopových PC nebo i notebooků nemůže být nadšený. Tyto počítače už dávno nejsou tahouny a jejich situaci na trhu nevylepšili ani samotní výrobci, kteří se se svými inovacemi zaměřili jiným směrem. Už letos si budeme moci koupit chytrý telefon, jehož displej překoná v počtu pixelů většinu dostupných PC monitorů, které i s úhlopříčkou 24" nabízejí přinejlepším rozlišení 1920 x 1200, čili takové trošku lepší Full HD (čest výjimkám) a jedinou změnou za poslední roky je, že k panelům TN se konečně objevilo více alternativ ve větším počtu.

Když se podíváme jinam, třeba směrem k desktopovým procesorům Intel, pak ten má v nabídce již 4. generaci procesorů Haswell. Zde nám může dobře posloužit recenze Intel Haswell: souboj generací, kde jsme zkoumali nejlepší desktopové zástupce generací Sandy Bridge, Ivy Bridge a Haswell, což tedy znamená rozpětí tří let, čili výlet zpět do ledna roku 2011. Procesory jistě ukázaly postupný nárůst výkonu a představení některých nových technologií, například virtualizace VT-d, ovšem ve srovnání s vývojem v mobilním světě je jedná v podstatě o stagnaci a něco podobného platí i u grafických karet, kde nové generace ve velkém měřítku staví na starých čipech.
hybridní 2 in 1 PC od firmy Dell


Minulý rok měly prodeje PC dle představ Intel vzkřísit především nové typy notebooků a kříženců notebooků s tablety vycházející z Ultrabooků, ovšem ty zamířily přímo do propadliště dějin. Důvody pro to jsou především tři. Jednak tu je neucelený design, čili co řada, to jiný způsob vystavení dotykového displeje uživatelovým prstům a často těch způsobů bylo i více, což jen dokládá, že sami výrobci si ani nebyli jistí tím, jak to má fungovat. Úspěch pak nemohl zajistit ani velmi pomalý nástup systému Windows 8, který se bude v příštích verzích spíše přizpůsobovat uživatelům počítačů bez dotykového displeje a třetím důvodem byla a je často vysoká cena takových zařízení.

Můžeme tedy zůstat u osvědčené klasiky, čili desktopového počítače pro ty, kteří chtějí výkon, notebooku pro ty s potřebou mobility a kdo chce, může si přikoupit tablet a chytrý telefon. Problém výrobců a prodejců včetně Microsoftu ale je, že málokdo má potřebu oživovat hardware svého tři roky starého nebo i staršího počítače, když zbrusu nová karta, monitor, APU či procesor nepřinese výrazný rozdíl, pokud tedy mluvíme o produktech za rozumnou cenu. Otázkou do budoucna také je, jak se na PC dívají a budou dívat ti, kteří se nesetkali poprvé s klávesnicí, ale s dotykovým displejem.
- desktopové PC formátu Intel NUC -


A jak do toho zapadá platforma Intel NUC a minipočítače? Jednoduše, jde o malá, jednoduchá, levná a již dostatečně výkonná zařízení, která mohou v řadě případů nahradit ve srovnání obrovskou hučící a prach lapající krabici. Samozřejmě to nelze aplikovat na všechny případy a tím nejviditelnějším asi je právě třída herních PC, jejichž hardware se do krabičky s půdorysem 10 x 10 cm dnes nemůže vejít. Stejně tak se do ní nevejde ani jeden 3,5" pevný disk, ovšem tady již dnes mohou posloužit SSD a především ty na kartách s rozhraním mSATA a v závěsu jsou domácí NAS a cloudové technologie. Trh s PC určenými pro běžné uživatele dnes velmi pomáhá držet nad vodou právě herní PC a příslušenství, což můžeme snadno odvodit sledováním hardwarových novinek, kde se slovo "gaming" vyskytuje velmi často.

Moderní minipočítače by se však mohly stát novou kategorií, která pomůže udržet PC průmysl v zájmu uživatelů, a tedy i výrobců, i když ne ve zrovna tradiční podobě. My se tak nyní pokusíme zmapovat dnešní stav trhu a podívat se na to, co nabízí nebo si pro nás chystají různí výrobci, čili nejen Intel, ale i AMD a další firmy.
reklama
Nejnovější články
Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují
Došlo vám doma mléko nebo vejce? Pokud byste bydleli v Singapuru, mohli byste si objednat jejich doručení pomocí autonomního robota Camello. V současné době jsou testováni dva roboti, kteří navíc zvládnou dezinfekci pomocí UV záření.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model
Společnost Anker, která se dosud zabývala hlavně mobilním příslušenstvím nebo produkty chytré domácnosti, oznámila svou první webkameru PowerConf C300. Prodávána bude pod novou značkou AnkerWork.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy
Známý leaker @9550pro nasdílel fotografii ukazující promítanou procesorovou roadmap Intelu z jisté prezentace, která se týká jednak procesorů Alder Lake-S, ale také platfomy Eagle Stream se serverovými Sapphire Rapids. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt
Holandská společnost ASML je coby dosud jediný výrobce strojů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL) v polovodičovém průmyslu nenahraditelná společnost, která je tak i ostře sledovaná. Co si přitom její šéf myslí o sankcích proti Číně?
Včera, aktualita, Jan Vítek