www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel poodhalil 10nm+ serverové procesory Ice Lake-SP

Intel poodhalil 10nm+ serverové procesory Ice Lake-SP
, , aktualita
Další připravovanou novinkou z dílen Intelu jsou serverové procesory Ice Lake-SP. Ty mají využívat jádra Sunny Cove a být vyráběny 10nm+ procesem. Prozatím se hovoří o modelech s až 28 jádry.
K oblíbeným
reklama
Intel na letošním Hot Chips 2020 pohovořil nejen o mobilních procesorech Tiger Lake, ale také o serverových čipech Ice Lake-SP. Ty budou prvními 10nm serverovými procesoru Intelu, ale zatímco mobilní Tiger Lake využije proces 10nm+++, Ice Lake se bude muset spokojit s 10nm+, využita budou jádra Sunny Cove. I to by ale mělo stačit na 18% zvýšení IPC proti 14nm architektuře Skylake. Zvětšila se datová L1 cache ze 32 kB na 48 kB, větší je také L2 cache, která dostane 1,25 MB na jádro. V případě L3 cache se hovoří o 1,5MB na jádro. Platforma Whitley si poradí se dvěma procesory (2-socket).
 
Intel Ice Lake diagram
 
Intel přidal také nové instrukce pro kryptografické operace, např. VPMADD52, jsou zde i nové vektorové AES instrukce. V některých operacích algoritmů AES tak Ice Lake nabídne 3× až 3,5× vyšší výkon než Cascade Lake a jsou operace, kde jde i o 8ásobek. Místo 6kanálového řadiče tu máme rovnou 8kanálový (2×4kanálový) řadič pamětí DDR4-3200 a možnost vybavit systém až 16 DIMM moduly na socket. Významným způsobem se měly snížit také latence paměového systému (resp. propustnost při stejných latencích). Další novinkou je podpora PCIe 4.0 v podobě 64 linek. Lepší výkon a komunikaci mezi jádry má zajistit sběrnice Mesh Fabric. Máme zde i další nižší latence, což se týká např. přechodu mezi jinými frekvencemi, které u Cascade Lake činily 12μs, nyní jde o méně než 1 μs. Zlepšila se také energetická efektivita některých jednodušších instrukcí AVX512.
 
Intel Ice Lake-SP diagrom
 
Zdroj: wccftech.com,


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů