www.svethardware.cz
>
>
>

Intel pro evropskou továrnu žádá téměř 10 mld. USD na pobídkách

Intel pro evropskou továrnu žádá téměř 10 mld. USD na pobídkách
, , aktualita
Patrick Gelsinger na konci minulého týdne navštívil Evropu a jednal se zástupcem Evropské unie i na téma stavby zbrusu nové továrny. Nyní se dozvídáme první informace o tom, co Intel zamýšlí a požaduje. 
K oblíbeným
reklama
Evropská unie má velký zájem na tom, aby na jejím území vyrostla moderní továrna na výrobu čipů, ovšem především kvůli tomu, že její kapacity by mohly sloužit potřebám evropských firem. Pokud jde o Intel, pak zvláště ten své moderní provozy potřebuje především pro své vlastní produkty, nicméně i otázka o případné zakázkové výrobě čipů jistě mohla být tématem jednání mezi Patrickem Gelsingerem, šéfem Intelu a Thierry Bretonem, komisařem pro průmysl a vnitřní trh EU. 
 
 
Bylo zřejmé, že Intel nebude chtít celý nový podnik financovat sám a že bude žádat pobídky. Nyní se dozvídáme, že Gelsinger si představuje obnos 9,7 miliardy dolarů či 8 miliard eur. Gelsinger k tomu uvedl, že bude vyžadovat značný obnos jednoduše kvůli tomu, aby měl motivaci stavět v EU a ne v Asii, kde by tak stejný podnik vyšel levněji. To ostatně platí také pro dvě nové Arizonské továrny, čili Intel žádá o podobnou věc také americkou vládu. 
 
Je také třeba poznamenat, že Intel se od oné konkrétní částky 8 miliard eur později distancoval a uvedl, že o žádné specifické sumě se navenek nezmínil. 
 
Thierry Breton také představil svůj plán na zvýšení podílu Evropy na celosvětové výrobě čipů na 20 procent v průběhu příštích 10 let, takže je zřejmé, že Intel z hlediska pobídek asi dosáhne svého, pokud má mít EU skutečný zájem na dosažení daného cíle. Tchaj-wan totiž aktuálně nemá o Evropu zájem, o případných plánech Samsungu zatím nevíme, takže je nemyslitelné, aby EU dala Intelu košem. 
 
Gelsinger také už při své návštěvě zkoumal, kde by asi tak nová továrna mohla být umístěna, ale o tom se zatím nedozvíme nic. Sám Breton popsal rozhovor s Gelsingerem jen jako obsáhlou diskusi, což nám nic neřekne. Později ale uvedl, že "Evropa drasticky zvýší svou výrobní kapacitu, a to jak sama vlastními silami, tak i pomocí zvolených partnerů, aby byly zajištěny dodávky". Tento záměr už vřele uvítal německý Infineon. 
 
Breton bude také právě zítra jednat s řediteli dvou významných holandských společností. Bude to jednak ASML, první a zatím jediný výrobce strojů pro extrémní ultrafialovou litografii a pak NXP Semiconductor, výrobce čipů. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek
Značka SteelSeries oznámila novou herní myš, která se chce zalíbit nejrůznějším typům hráčů. Přesností a rychlostí potěší milovníky FPS, velká nabídka tlačítek se zase hodí pro RPG. K dispozici jsou také voděodolné spínače.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30 Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30
Další novinkou společnosti Lenovo je rychlý herní monitor Legion Y25g-30. Ten se může pochlubit opravdu velmi vysokou obnovovací frekvencí 360 Hz. Nebude mu chybět ani podpora technologie Nvidia G-Sync.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti
Nvidia dnes uvedla nové grafické čipy GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti. V tomto případě šlo o mobilní nasazení, takže můžeme očekávat TGP v rozmezí 35 W až 80 W. V případě modelu Ti se můžeme těšit na 2560 CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H
Intel už dříve slíbil brzký nástup nových procesorů Tiger Lake-H s až osmi jádry, což dnes plní a oficiálně je uvádí na trh. Jde tak o první mobilní 10nm procesory s tolika fyzickými jádry a ty se uplatní v řadě nových PC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake
Pokud jde o herní konzole využívající hardware x86, pak máme obvykle na mysli spíše něco od AMD. Nová One Xplayer je však založena na běžných mobilních procesorech Intel Tiger Lake s grafikou generace Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek