www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel se snaží zastavit postup AMD zlevněnými Xeony

Intel se snaží zastavit postup AMD zlevněnými Xeony
, , aktualita
Intel má na trhu relativně nové 10nm procesory Ice Lake-SP, ovšem velkou část jeho nabídky tvoří také stále ještě staré 14nm modely, přičemž AMD má na trhu už druhou generaci 7nm a 64jádrových procesorů EPYC. 
K oblíbeným
reklama
AMD se přitom aktuálně snaží prodávat především takové produkty, z nichž plynou nejvyšší tržby a výdělek, což jsou právě i serverové procesory. To bylo jednak vidět i z vývoje podílu této firmy zhruba před půl rokem, kdy jediný segment, v němž AMD dokázalo svůj podíl rozšiřovat na úkor Intelu, byla právě serverová x86 CPU. Navíc sám CFO firmy AMD nám nedávno potvrdil, že ta se nyní soustředí především na výrobu serverových a mobilních procesorů, přičemž až po nich následují hi-end desktopové procesory. Není tak divu, že se levných desktopových CPU nedočkáme, když ty jsou pro AMD až na posledním místě. A je to logické, přece nebude tato firma vyrábět produkty prodávané za pár tisíc, aby jí pak chyběly kapacity a zdroje pro jiný hardware, který může prodávat mnohem dráž. 
 
 
Firmě Intel jde přitom i dle zprávy serveru DigiTimes o něco jiného, a sice o zastavení postupu firmy AMD v serverovém sektoru, kde ta už sahá po 10% podílu a má objektivně celkově lepší nabídku s ohledem na hrubý výkon. Intel tak prý bojuje pomocí slev, aby vyvinul tlak na AMD, jehož úspěch se už začal projevovat i v superpočítačovém světě, kde budou na CPU EPYC postaveny dva nejvýkonnější systémy světa (El Capitan a Frontier se 2 a 1,5 ExaFLOPS), zatímco Intel poskytne hardware jen pro Auroru (1 ExaFLOPS) a ještě se zpožděním. 
 
Intel tedy poskytuje zvláštní slevy na své procesory Xeon a Xeon Scalable, což má nyní dle průmyslníků dělat zvláště i s ohledem na to, že AMD se bude muset smířit s vyšší cenou výroby waferů s čipy v továrnách TSMC, i když pro AMD nemá platit plných 20 % zdražení, ale pouze 5 %
 
Intel si také samozřejmě může více než AMD dovolit spolknout ztrátu či spíše snížené marže, které v krátkodobém horizontu přinesou levněji prodávané Xeony, zvláště když jde v dlouhodobém horizontu spíše o investici, neboť serverový trh má s ohledem na věrnost zákazníků konkrétním výrobcům dlouhou setrvačnost, čili každá ztráta podílu na něm Intel bolí. 
 
Aktuálně tak probíhá souboj procesorů Ice Lake-SP s EPYC generace Zen 3 (či starších) a další započne až někdy v příštím roce, kdy mají dorazit stále ještě 10nm (ovšem jde o proces Intel 7) Sapphire Rapids a první 5nm EPYC. Sapphire Rapids už mají být mnohem lepší než aktuální generace, slibují 56 výkonných jader ve čtyřech pospojovaných čipech a dokonce i v některých verzích vlastní paměti HBM2. Nové EPYC zase mají navýšit počet čipletů na 12, čili i počet jader na 96.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů