www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel slíbil Resizable BAR pro procesory Tiger Lake

Intel slíbil Resizable BAR pro procesory Tiger Lake
, , aktualita
Funkce Resizable BAR, čili Resizable Base Address Register, byla loni představena jako technologie AMD Smart Access Memory, a to s velice omezenou hardwarovou podporou. Od té doby se ale mnohé změnilo. 
K oblíbeným
reklama
Především vyšlo najevo to, že Resizable Base Address Register rozhodně není úzce omezený podporou ze strany hardware a naopak může fungovat i na starších sestavách. A rozhodně jsme mohli očekávat, že bude fungovat i na nových Rocket Lake-S ovšem nyní to máme potvrzeno. 
 
 
Resizable BAR je funkce, která dokáže zpřístupnit i celou paměť grafické karty procesoru, přičemž dosud byl tento přístup z hlediska kapacity značně omezený (max. 256 MB) a až firmu AMD napadlo, že by se to mohlo změnit, abychom díky tomu získali vyšší výkon. Ten se počítá většinou v procentech, ovšem i to se cení, když je takový nárůst v podstatě zdarma.
 
Sluší se ale také upozornit na to, že v některých případech se nárůst výkonu neukáže žádný a někdy dokonce i pár procent ztratíme, nicméně v titulech jako Assassin's Creed Valhalla, Borderlands 3, Dirt 5, The Division 2, Hitman 2 a Godfall bychom si měli polepšit. 
 
Samotný Intel začal nabízet podporu funkce Resizable BAR pro desky s čipsetem Z490 od loňského prosince, přičemž někteří výrobci desek jako MSI a Asus slíbili, že tuto funkci nabídnou i zpětně třeba pro procesory Intel Core 8. generace, ale i tak budeme potřebovat kartu z generace GeForce RTX 3000 nebo AMD Radeon RX 6000. Je tak už vcelku složité se vyznat v tom, na čem můžeme a nemůžeme Resizable BAR rozchodit a vzhledem k diskutabilnímu přínosu tím tato funkce i ztrácí na atraktivitě. Postupem času by se z ní ale měl stát standard, o němž ani nebudeme vědět, že jej naše sestava využívá. 
 
Nyní se dozvídáme, že Resizable BAR přichází také do výbavy nových Tiger Lake H35, přičemž už také víme, že se s touto funkcí počítá i v desktopových Rocket Lake-S. V případě mobilních Tiger Lake lze očekávat, že Resizable BAR už bude aktivována v rámci výchozího nastavení BIOSu, a to samozřejmě za předpokladu, že půjde o notebook vybavený samostatnou grafikou. Intel také uvedl, že dle svých interních testů může slibovat nárůst výkonu o 5 až 10 procent a také se dozvídáme, že OEM výrobci notebooků už dokončují nové verze BIOSů s příslušnou podporou. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře