www.svethardware.cz
>
>
>

Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A

Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
, , aktualita
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
K oblíbeným
reklama
Intel 20A je první technologie, v jejímž rámci Intel nasadí nový typ tranzistorů RibbonFET (čili GAAFET) a technologii PowerVia oddělující v čipu napájecí a datové obvody do samostatných vrstev rozdělených tranzistory. Víme také, že Intel sám oznámil možnost využití svých nejmodernějších technologií cizími firmami, přičemž se sám chystá nechat své čipy vyrábět i jinde, a to konkrétně v TSMC.
 
Je ostatně škoda, že jsme se z nové prezentace nedozvěděli vůbec nic o grafických čipech, neboť herní Xe HPG by měla vyrábět nejspíše také firma TSMC, ale máme tu jiné informace.
 
 
Intel totiž už získal svého prvního důležitého zákazníka pro proces 20A, což je přitom v roadmapě firmy až třetí v pořadí procesů, které tu ještě nejsou. Intel 7 je totiž převlečený 10nm Enhanced SuperFin, coby poslední verze 10nm technologie. 20A je chystá na rok 2024 a spíše jeho konec, takže jde ještě o dlouhou cestu, na níž se může leccos zvrtnout. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Čili jde o technologii, která je ještě přinejmenším tři roky daleko, a je tak pochopitelné, že Qualcommu se nechce mluvit o tom, co si její pomocí nechá vyrábět a je s podivem, že byl vůbec zmíněn konkrétní zákazník. Intel tak chce zřejmě vyvolat vyšší důvěru v to, že nyní již začne své cíle opravdu plnit, a to bez katastrof (10nm) či bez zpoždění (7nm). 
 
Nyní jej totiž čeká ještě řádné zprovoznění procesu 7, poté přijdou 4 a 3 vycházející z původně označované 7nm technologie a až pak 20A, přičemž tempo je opravdu vysoké. 
 
 
Společnost Qualcomm by mohla nechat Intel tvořit svá budoucí mobilní SoC, anebo by to mohlo být něco z budoucích síťových technologií následujících po 5G, ale to jsou jen dohady. Anebo to snad budou čipy coby alternativa pro x86 a mobilní PC? V každém případě byl záměr Qualcommu využít proces 20A už potvrzen přímo prezidentem a CEO, jímž se nedávno stal Cristiano Amon. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad
Těžba kryptoměn je mnohdy energeticky velmi náročný proces, který je větší zátěží než např. elektromobilita. Jak ale tvrdí poslední studie, problémem může být i elektronický odpad kvůli rychlému zastarávání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH
Společnost Biostar představila novou základní desku TZ590-BTC Duo, která je určena pro těžaře kryptoměn. Uzpůsobena je tak, že počítač s ní může ve velkém těžit jak např. Ethereum, tak i kryptoměnu Chia.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu
Na závěr pracovního týdne tu máme jednu veskrze pozitivní zprávu. Německý Infineon s tříměsíčním předstihem oproti původnímu plánu spouští výrobu ve své zbrusu nové továrně zpracovávající 300mm wafery. 
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit
Zmizet, vypařit se či se prostě postupně vytratit mohou objekty, které putují mezihvězdným prostorem, jako je třeba známý objekt 'Oumuamua nebo 2I/Borisov. Jde tu ale zvláště o objekty tvořené převážně ledem, čili komety.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU? AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU?
AMD mělo kdysi představu o tom, že pomocí svých APU přetvoří i svět PC, v němž bude GPU běžně sloužit i pro řadu výpočetních úkonů v rámci běžných aplikací. To tak úplně nedopadlo, nicméně nyní jde o to, co si AMD chystá pro své MI300.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář